παραμαλλο

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: παραμαλλο

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Γιωργο :!:
Κοιταζω τωρα στον Harris Sportsmail και βρισκω οτι το νημα το Super Sick της Power Pro το εχει με Ευρωπαικη προδιαγραφη που ειναι εντελως διαφορετικη απο την Αμερικανικη που εχω δοκιμασει στο εργαστηριο μου.
Υποψιαζομαι ομως οτι το 15μ.μ / 10κιλα θα ειναι μια χαρα.
Η μηχανη σου θα ελθη με δυο καρουλλια. Καλου κακου στο ενα βαλε νημα Daiwa tournament 8, 0.18mm, green. Παρε καρουλλι με 150 μετρα και βαλε απο κατω (backing) μισινα .35 μ.μ. ουτως ωστε να γεμισης σωστα. το βρισκης σε καλη τιμη απο τον fishing mart, poland.
Στην περιπτωση σου καλυτερα να βαλης σκληρο φλουοροκαρπον .40 μ. μ. +, αρκετα μακρυ καπου 2-4 μετρα. Το προβλημα σου θα ειναι ο κομπος (PR knot). Και δεν εισαι και κοντα να σου δειξουμε :wink:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: παραμαλλο

Post by MariosK »

Μιας τζε μιλούμε για παράμαλλα (μάλλον leaders) θα ήθελα να προσθέσω ότι η διαφορά σε πάχος του παράμαλλου από το νήμα δεν πρέπει να είναι πολύ μεγάλη έτσι ώστε ο κόμπος να αντέχει περισσότερο. Δηλαδή αν βάλουμε πολλά χοντρό φλουρο κάρμπον leader τότε το νήμα μας θα ολισθαίνει μέσα στον κόμπο με αποτέλεσμα να "σπάζει" εύκολα. Το αντίθετο, δηλαδή πολλά λεπτό, και μαλακό, leader, σε σχέση πάντα με το νήμα, τότε το νήμα θα χαράξει και θα σπάσει την μισίνα όταν σφίξουμε τον κόμπο.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: παραμαλλο

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Μαριε μου Καλη σου μερα :D
Αν μπορεις, σε παρακαλω βαλε ενα λινκ η κατι αλλο που να δει ο Γιωργος πως δενουμε τον κομπο νημα-μισινα.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: παραμαλλο

Post by MariosK »

Καλημέρα κ. Ευάνθη.

Ο καλύτερος κόμπος χωρίς καμιά αμφιβολία πλέον νομίζω είναι αυτός http://www.youtube.com/watch?v=u99KSrXdpu4 . Δοκιμάστηκε στις χειρότερες συνθήκες, 65lb νήμα, 50lb leader flurocarbon, και άνοιξεν το leader, split, που την μέση όπως την μπανάναν :lol:.

Αν δεν έχεις knot bobbin, κάτι που συστήνω ανεπιφύλακτα, και δεν θέλεις να αγοράσεις τότε ο επόμενος καλύτερος νομίζω εν τούτος http://www.youtube.com/watch?v=2e9XgPsWZao

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: παραμαλλο

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Να αγοραση ενα bobin :idea:
Μπορει να παρη και με 3 Ευρω ενω τα καλυτερα που υπαρχουν στην Κυπρο, με δυο καρουλλια, στοιχιζουν 19 Ευρω χωρις την εκπτωση.
Σωστα Τρυφωνα ?

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: παραμαλλο

Post by Greg »

Να προσθεσω και γω κατι... τον κομπο ποτε να μην τον παιρνουμε μεσα απο τους οδηγους, διοτι αδυνατιζει καθε φορα που κανουμε βολη
Esox Lucius

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: παραμαλλο

Post by Γιώργοs »

καθε μερα μαθαινουμε και κατι!! :) νομιζω θα πεδευτω λιγακι με αυτο το bobbin αλλα που θα παει... θα τα καταφερω!! :) Μαριε δηλαδη ένα 0.18μμ νημα 30 λιπρο δεν θα ταιριαζε καθολου με ενα 20λιπρο 0.44μμ fluorocarbon leader?δεν θα εχουν διαφορετικο breaking strain αν στοχευουμαι να εχουν σχεδον την ιδια διαμετρο?ειλικρινα σας ευχαριστω παιδια διοτι μαθαιννω παραπολλα πραματα που χωρισ τη βοηθεια σασ θα μου ηταν αδιανοητο να τα ξερω!

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: παραμαλλο

Post by Tryfon »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Να αγοραση ενα bobin :idea:
Μπορει να παρη και με 3 Ευρω ενω τα καλυτερα που υπαρχουν στην Κυπρο, με δυο καρουλλια, στοιχιζουν 19 Ευρω χωρις την εκπτωση.
Σωστα Τρυφωνα ?
Aπο οτι θυμαμαι νε εισαι σωστος
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: παραμαλλο

Post by MariosK »

Γιώργοs wrote:Μαριε δηλαδη ένα 0.18μμ νημα 30 λιπρο δεν θα ταιριαζε καθολου με ενα 20λιπρο 0.44μμ fluorocarbon leader?δεν θα εχουν διαφορετικο breaking strain αν στοχευουμαι να εχουν σχεδον την ιδια διαμετρο?
Γιώργο δεν είπα ότι πρέπει να έχουν την ίδια διάμετρο αλλά να μην είναι μεγάλη διαφορά (η ίδια διάμετρος η ποιο μικρή διάμετρος leader από το νήμα έχει το αντίθετο αποτέλεσμα που ανάφερα ότι το νήμα σπάζει την μισίνα και τον κόμπο). Για παράδειγμα εγώ με το 30λιπρο νήμα χρησιμοποιώ leader .40 και είναι οριακό νομίζω. Ίσως το .35 να έκαμνεν καλύτερους κόμπους.

Είναι λίον εμπειρικό το θέμα, δεν έχει κάποια φόρμουλα για να την τηρείς, απλά με τις πολλές φορές που θα κάμεις τους κόμπους θα αρχίσεις να έχεις το feeling την ώρα που σφίγγεις τον κόμπο ότι η συγκεκριμένες διάμετροι τεριάζουν ή όχι. To .44 με τριαντάλιπρο ίσως εν λίον πολλύν αλλά δοκίμαστο, γιατί όμως .44 με μόνο 20 λίπρες? :think:. Νομίζω ένα καλό fluorocarbon διά σου τουλάχιστο 25 λίβρες με > .40 διάμετρο. Ποια μάρκα leader χρησιμοποιείς?

Το βασικά είναι:
1) Το leader έχει πάντα λίγες λιγότερες λίπρες από το νήμα (γιατί έτσι αν κουρατζίσεις το μόνο που θα χάσεις είναι το δόλωμα από τον κόμπος και όχι και το leader που χρειάζεται ώρα να το δέσεις)
2) Η διάμετρος του leader να είναι πάντα μεγαλύτερη αλλά όχι πολλά ποιο μεγάλη που την διάμετρο του νήματος

Ελπίζω να μην σε σύγχυσα :?

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: παραμαλλο

Post by Γιώργοs »

οχι Μαριε καθε τι αλλο κανεις εκτοσ απο το να με συγχιζεις. Μαθαινω πολλα... και αυτος ειναι ο σκοπος μου.. μακαρι να μη χρειαζετουν να μαθεις με το να ξοδεψεισ χρηματα, ειδικα οταν δεν τα εχεις! :P πηρα το 20lb invisiline της sufix.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: παραμαλλο

Post by MariosK »

Γιώργοs wrote:οχι Μαριε καθε τι αλλο κανεις εκτοσ απο το να με συγχιζεις. Μαθαινω πολλα... και αυτος ειναι ο σκοπος μου.. μακαρι να μη χρειαζετουν να μαθεις με το να ξοδεψεισ χρηματα, ειδικα οταν δεν τα εχεις! :P πηρα το 20lb invisiline της sufix.
Πάρα πολύ καλή επιλογή. Λίον ακριβό αλλά πολλά καλό. Είχα την εντύπωση ότι εν ποιο λεπτό το 20lb αλλά όντος εν .44. Καμε τον PR κόμπο και δώσε προσοχή να είναι καλά σφικτές οι στροφές πάνω στο leader όπως επίσης και στα τελιώματα του κόμπου να διατηρείται πάντα τεντομένο το leader και σε ευθεία με τη άκρια του νήματος που καταλήγει στην μηχανή σου και μόνο η άκρια του νήματος που θα κοπεί να δημιουργεί κόμπους.

Δες και τούτο το video που βασικά είναι ο ίδιος PR Knot απλά είναι διαφορετικό το τέλειωμα του http://www.youtube.com/watch?v=SbhvZi0fiM4 . Τούτο το τέλειωμα είναι ακόμα ποιο καλό αλλά θέλει λίγη προπόνηση για να το πετύχεις σωστά.

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: παραμαλλο

Post by Γιώργοs »

ευχαριστω Μαριε για τις συμβουλες σου, και ολους οσους με βοηθησαν. Περιμενω τωρα να ρθει το νημα μου, και θα αγορασω και αυτο το bobbin αν βρω απο το διαδικτυο. τωρα κατα ποσο τα καταφερω να καμω τον συγκεκριμενο κομπο.... εν πολλη δουλεια!! :D αλλα θα προσπαθησω και θα δειξει!! 8-) συγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση μου αλλα εχει 2-3 μερες να μπω σπιτι μου.

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: παραμαλλο

Post by Γιώργοs »

pr knot
pr knot
IMG_2627.JPG (1.51 MiB) Viewed 4463 times
pr knot
pr knot
IMG_2626.JPG (1.61 MiB) Viewed 4461 times
γεια σας παιδια παλι! :) αυτη τη φορα εχω μια απορια σχετικα με τον pr knot. προσπαθησα για πρωτη φορα να τον κανω... κατι καταφερα νομιζω αλλα αυτο θα το αφισω σε σας να μου πειτε διοτι οπως θα δειτε κ στις φωτογραφιες αντιμετωπιζω καποιο προβλημα με τον τελευταιο οδηγο του καλαμιου μου. δεν ξερω γιατι αλλα μου φενεται πωσ εκει οπου βρησκετε ο κομποσ φενεται να δυσκολευεται να περασει απο τον τελευταιο οδηγο. ετσι ειναι?ή θα εχω προβλημα με τις βολές μου?

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: παραμαλλο

Post by Στάθης »

Greg wrote:Να προσθεσω και γω κατι... τον κομπο ποτε να μην τον παιρνουμε μεσα απο τους οδηγους, διοτι αδυνατιζει καθε φορα που κανουμε βολη
Και κόβει σημαντικά από τη βολή.
Δοκίμασε με πιο κοντό παράμαλο ίσως...
no whey no gain

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: παραμαλλο

Post by Γιώργοs »

θα το δοκιμασω οταν παω αυριο μεθαυριο Σταθη να σιγουρευτω τι με βολευει καλυτερα αλλα πιστευω με 2 μετρα φλουροκαρπον που εβαλα απο τη συμβουλη που μου εδωσε ο κυριος ευανθης θα μου μιωσει σημαντικα τη βολη μου αλλα επειδη ειναι βραχωδης η περιοχη εχει και τα πλεονεκτηματα του.. ευχαριστω παντως Σταθη για τη συμβουλη σου και που με θυμισες τι ειπε ο φιλος Greg διοτι θα εκανα το λαθος!

Post Reply

Return to “SPINNING”