παραμαλλο

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: παραμαλλο

Post by Greg »

να σε παρακαλεσω και γω φιλε γιωργο να βαλεις καμια φωτο απο τις περιοχες που θα ψαρεψεις για να αναπολεσω καμια αναμνηση :)
Esox Lucius

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: παραμαλλο

Post by Γιώργοs »

μεταχαρας φιλε Greg!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: παραμαλλο

Post by MariosK »

Γιώργο εγώ παίρνω τον pr από πολλά ποιο μικρά δακτυλίδια που τα δικά σου (σε baitcasting καλάμι) και δεν μου κόβει σχεδόν καθόλου που την βολή (ίσως 1-2 μέτρα το πολλύ) ούτε είχα ποττέ πρόβλημα με τους οδηγούς. Δοκίμαστο όπως το έχεις και αν έχει πρόβλημα για να μην χάσεις το ψάρεμα σου απλά κόψε το επιπλέον φλούρο και άφησε 30-40 πόντους για να κάμνεις τις βολές τον κόμπος έξω από τους οδηγούς αλλά λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Ο κόμπος σου φαίνεται πολλά καλός. Αν μπορείς βάλε καμιά φωτογραφία του χωρίς το καλάμι και μιαν κοντινήν στο τέλιωμα του.

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: παραμαλλο

Post by Γιώργοs »

Γεια σας παιδια. Συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα ετρεχα να κανονιστω για το ταξιδι πισω Κυπρο. Βεβαια δεν με κρατησε τιποτε μακρια απο το να παω να δοκιμασω τον καινουργιο spinning εξοπλισμο μου. την κυριακη με 0 βαθμουσ θερμοκρασια πηγα ο τρελλος να δοκιμασω, λιγο ελειψε να καταληξω και γω στη θαλασσα μιασ και υπηρχε παγος στο εδαφος. δυστηχωσ δεν καταφερα να πιασω τιποτα εγω με το σπινινγκ αλλα οι ψαραδεσ διπλα μου καθε 2-3 λεπτα εβγαζαν μπακαλιαρους, ενας ηταν σε αξιοπρεπες μεγεθοσ και μονο αυτοσ κρατηθηκε!αυτο και αν ειναι catch and release!! δε νομιζω να δουλευει το σπινινγκ για μπακαλιαρους αυτη την εποχη (βεβαια ειμαι κ τελειωσ απειροσ στο αθλημα) παροτι ακουσα οτι πιανονται με σπινιγκ μιας και ημουν ο μονος που μαζοχιζετουν τζιαμε με το να συρνει κ να τραβα τεχνιτα!! :D στον μεγαλο φαρο δυστηχωσ η προσβαση ηταν κλειστη, μιασ και τον χτυπουσαν μεσα μεσα κατι αγρια κυματα. δυστηχως φοτος απο τον τοπο που σταματησα για σπινιγκ δεν εβγαλα μιας και ηταν ψοφοσ!! γενικες εντυπωσησ μου για τον εξοπλισμο μου ειναι οτι το καλαμι μου ειναι λιγο σκληρο και δεν νιωθω και πολυ τις κινισεισ του τεχνητου, μπορει βεβαια και να φταιει η παγωνια.... :? και δευτερο απο οτι φενεται Μαριε ο pr knot δεν ειχε σωστο τελειωμα μιας κ μετα την εξορμιση αν προσεξεις απο τισ φοτοσ χαλαρωσε και φαιθικε λιγο το τελειωμα τ. τον δοκιμασα μονο με βολες ενω βρησκοταν μεσα στουσ οδηγουσ και ειχεσ δικαιο, δεν μου εκοψε που τισ βολεσ μου αλλα δεν ξερω αν τον επηρεασε αυτο και ισωσ θα επρεπε να τον ειχα εκτος τον οδηγων. :neutral:
Attachments
a3IMG_2655.JPG
a3IMG_2655.JPG (67.3 KiB) Viewed 3401 times
a2IMG_2651.JPG
a2IMG_2651.JPG (63.97 KiB) Viewed 3399 times
a1IMG_2648.JPG
a1IMG_2648.JPG (64.18 KiB) Viewed 3401 times

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: παραμαλλο

Post by Γιώργοs »

φοτοσ του pr knot μετα τις βολες
Attachments
IMG_2669.jpg
IMG_2669.jpg (1.66 MiB) Viewed 3441 times
IMG_2668.jpg
IMG_2668.jpg (2.15 MiB) Viewed 3439 times
IMG_2653.JPG
IMG_2653.JPG (1.75 MiB) Viewed 3436 times

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: παραμαλλο

Post by MariosK »

Γιώργοs wrote:και δευτερο απο οτι φενεται Μαριε ο pr knot δεν ειχε σωστο τελειωμα μιας κ μετα την εξορμιση αν προσεξεις απο τισ φοτοσ χαλαρωσε και φαιθικε λιγο το τελειωμα
Ναι εφάνηκε μου ότι δεν ήταν σωστό γι' αυτό σου είπα να μου βάλεις μια κοντινή στο προηγούμενο ποστ. Ο κόμπος τελειώνει με κάτι σαν τα 2 πρώτα βήματα του stren knot αλλά φαντάσου ότι η μισίνα είναι το κομμάτι του νήματος που είναι ήδη στον κόμπο http://www.angling-adventures.net/knots/knots.htm

Επίσης μπορείς να βάλεις και λίην γόμα super glue πάνω στο τέλειωμα να καλύψει όλους τους κόμπους.

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: παραμαλλο

Post by Γιώργοs »

να ειμαι ειλικρινης μαριε εν εμπορουσα να ακολουθησω το τελευταιο κομματι για το τελειωμα κεινου το βιντεο που μου εστειλες και βρηκα ενα αλλο βιντεο που το τελειωνε με πιο εφκολο τροπο και αυτο εκανα. Τωρα που θα παω πισω να το καμω ετσι οπωσ μου ειπεσ να δω αν κοιταξω καποια διαφορα. μαριε επισησ ξερεις κανενα αποτελεσματικο τροπο για ψαρεμα μπακαλιαρου με σπινιγκ? βεβαια το τι καταληξα με το ποσο εψαξα ειναι η χρησιμοποιηση βαριων τεχνητων γιατι τωρα το χειμωνα παραπανο βρησκετε στο πατο, αλλα χωρισ να ξερω τη μορφολογια του εδαφους ε θα ειναι εφκολο να μου σκαλωσει καπου?( η τεχνικη που χρησιμοποιησα που πηγα ηταν κυριωσ με ενα rattlin rapala να το αφηνω να βυθιζεται και να μαζευω νημα ανα διαστηματα)

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: παραμαλλο

Post by MariosK »

Δεν έχω ιδέα που ψάρεμα μπακαλάριου από την ακτή :neutral:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: παραμαλλο

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Εν οπως τες ΑΘΕΡΙΝΕΣ τες δικες μας αλλα λλιον πιο καφετιν χρωμα :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: παραμαλλο

Post by MariosK »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Εν οπως τες ΑΘΕΡΙΝΕΣ τες δικες μας αλλα λλιον πιο καφετιν χρωμα :lol: :lol: :lol: :lol:
Τζε λιον ποιο πομπαρισμένες? :lol:

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: παραμαλλο

Post by AggelosLRK »

Ο μπακαλιαρος σιγουρα πιανετε πανω στο σπιν,θυμαμαι ενα αρθρο οπου ψαρευτηκε ενας μπακαλιαρος με ενα κινητο στο στομαχι του και δεν ειχε παθει τιποτα (κινητο)
πιασε κουταλακια που ειναι και φθηνα για να καταλαβεις τον βυθο αν εχεις και υποψιν σου τις κινησεις του shore jigging θα τα καταφερεις μια χαρα πιστευω.
Παντως απο μπακαλιαρους μην μας ρωτας παραπανω πραγματα,αγρον... :lol:

Post Reply

Return to “SPINNING”