αξιζει??

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

αξιζει??

Post by Γιώργοs »

γεια σασ παιδες! ειμαι νεο μελος στο φορουμ και προφαση μου που γραφτηκα ειναι ο προσφατος μου ενθουσιασμοσ με το σπιννινγ. θα ήθελα πολυ να ασχοληθω αλλα προς το παρον δεν κατεχω και πολυ. :P ενδιαφερομαι να αρχισω πρωτα από εδω στην αγγλια οπου σπουδαζω και τα καλοκαιρια κυπρο για αυτο θα ηθελα την βοηθεια σασ. ηδη βρηκα μια καλη ευκαιρεια κ πηρα ενα καλαμι daiwa whisker 10ft (10gr-60gr) 4 κομματια. Πολλα διαβασα απο το φορουμ κ η εντυπωση που μου δωθηκε ειναι πωσ δεν πολυαξιζει το σπιννινγ στην κυπρο μιασ και δεν εχει ψαρια στισ 8αλασσεσ μασ. τι με συμβουλευετε? να συνεχισω και να παω και για μηχανη ή ως εδω? σκεφτομουνα για μια daiwa exceler x 4000 και 30lb νήμα της sufix. καμοια εισηγηση?

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: αξιζει??

Post by caveman »

Γεια σου Γιώργο και καλημέρα!

Μιας τζιαι το ψάρεμα που θα κάμεις εν παραπάνω Αγγλία, καλύτερα ρώτα τους Εγγλέζους! Έβρε ένα ανάλογο Αγγλικό φόρουμ(π.χ. http://www.sea-fishing.org/ftopict-16551.html ή http://ukfishingforums.darkbb.com/ έχει πολλά!) και θα μάθεις τα πάντα. Τζιαι μεν διστάσεις να μπεις σε tackle shops να ρωτήσεις.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: αξιζει??

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ Γιωργο απο μια Βροχερη Κυπρο :D :D
Οντως τα πραγματα στην Θαλασσα ειναι αρκετα δυσκολα εδω στον τοπο μας.
Αν θελεις ομως, και αυτη ειναι η συμβουλη μου σαν ο "γερος" της παρεας, ειναι να ασχοληθεις με το ψαρεμα στα φραγματα μας με εμφαση στο Λαβρακι.

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: αξιζει??

Post by Στάθης »

caveman wrote:Γεια σου Γιώργο και καλημέρα!

Μιας τζιαι το ψάρεμα που θα κάμεις εν παραπάνω Αγγλία, καλύτερα ρώτα τους Εγγλέζους! Έβρε ένα ανάλογο Αγγλικό φόρουμ(π.χ. http://www.sea-fishing.org/ftopict-16551.html ή http://ukfishingforums.darkbb.com/ έχει πολλά!) και θα μάθεις τα πάντα. Τζιαι μεν διστάσεις να μπεις σε tackle shops να ρωτήσεις.
World Sea Fishing Forums
http://www.worldseafishing.com/forums/

Αγγλία αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς... go for it!
no whey no gain

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: αξιζει??

Post by Γιώργοs »

Γεια σας παιδια και ευχαριστω για τις απαντισεις σας! Γενικά το εψαξα το θέμα για εδω στην αγγλια και ρωτισα και σε ντοπια μαγαζια ψαρεματος αλλά η απαντηση τουσ ηταν να ασχοληθω με το σπιννινγ πιο μετα προς το καλοκαιρι. Απλα δε 8α ηθελα να αγοράσω εξοπλισμο και να δωσω τοσα χρηματα και στο τελος να μην τα χρησιμοποιώ στην Κυπρο, παρότι το σπιννινγ μου κεντρισε παραπολυ το ενδιαφερο και με πορωσε να το πω στα κυπριακα!! 8-) Θα δωκιμασω βεβαια και σε φραγματα οταν ερθω απο εκει αλλα πιστευω αλλη η χαρη της θαλασσας! Υπαρχουν τουλαχιστο καποιοι που να πιαννουν ψαρι με σπιννινγ στην Κυπρο? και πιο πολυ θα ήθελα να μαθω τι παραπανω εξοπλισμο να παρω απο το 3 μετρα daiwa whisker καλαμι μου? σκεφτομουνα για μηχανη daiwa exceler s και νημα sufix. ειναι καλα??

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: αξιζει??

Post by caveman »

Γιώργοs wrote:Υπαρχουν τουλαχιστο καποιοι που να πιαννουν ψαρι με σπιννινγ στην Κυπρο?
Γιώργο, ΠΑΝΤΑ θα υπάρχουν κάποιοι που κάμνουν σπιν στην Κύπρο. όσο άσχημα και να γίνουν τα πράγματα. Αλλά, όχι, δεν πολλο αξίζει δακάτω το σπιν στην θάλασσα.

Εσυ τωρά αφού είσαι Αγγλία, να πιάσεις ένα μέσο εξοπλισμό που να σόννει η τσιέπη σου τζιαι να κάμεις το ψάρεμαν σου τζιαι μεν σκέφτεσε τα της Κύπρου. Πιάσε μια μέσης αξίας μηχανή, λίγα σιλικονούχα τζιαι ξεκίνα αναγνώριση της γύρο περιοχής!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: αξιζει??

Post by Γιώργοs »

ευχαριστω caveman για τισς συμβουλες σου.θα επικεντρωθω στο σπιννινγ εδω αγγλια και ας ελπισω να αλλαξουν τα πραγματα για το σπιννινγ στιν κυπρο!

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: αξιζει??

Post by giannosP »

Γιωργο για σου,οτι καμεις στο ψαρεμα αξιζει, μπορει προς το παρον να μεν αξιζει το σπιννινγ αλλα , στην συνεχια να αλλαξουν τα πραματα.Η συμβουλη μου εμενα ειναι να αρκεψεις το σπιννινγκ ,και να το εξασκισης καλα ,κατα την γνωμη μου εν ψαρεμα ,που μπορει να παεις 100φορες και να μεν πιασης τιποτε, και μετα αφου πιασης ψαρια, θα βελτιοθης, ενα ξερεις που να τα αναζειτησης και με ποιο τροπο..εξασκηθου καλα τζιπανο που εχει ψαρια :D , για να ερτης στην κυπρο, και να ξερεις τι σου γινεται διοτι η κυπρος θελει πολλες θυσιες για το σπιννινγκ... τωρα για τα γλυκα νερα της κυπρου ειναι ο καλητερος τοπος για αν μαθεις το σπιννινγκ...ειναι ουλλα θεωριες , η οποιες αν της ακολουθησης σωστα, και μαθης τες , θα φκης κερτισμενος.. ααα τζε catch&release!!!
Life is a game....Fishing is serious!

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: αξιζει??

Post by Γιώργοs »

Πάντα catch and release Γιάννο!! Τουλάχιστο δαμέ στην Αγγία έτσι είναι τα πράματα και το πρόβλημα μα μας στην Κύπρο εκτός που ότι δεν έχουμε ωκεανό είναι η υπερβολική αλιεία χωρίσ να αφήνουμε και τίποτε πίσω στην θάλασσα. συγνωμη που δεν απάντησα πιο γρήγορα αλλα το διάβασμα μας κρατά λίγο πίσω!! 8) και ευχαριστώ γιαννο για τισ συμβουλεσ διοτι μου έδωσεσ ελπίδεσ!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: αξιζει??

Post by caveman »

Γιώργο, κράτα μας ενήμερους αν πάεις καμιά εξόρμηση τζι πάνω βγάλε καμιά φώτο! :)
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: αξιζει??

Post by Γιώργοs »

και βεβαια θα σας κρατώ ενήμερουσ!!μόνο που ακόμα μηχανή σπινινγ δεν εχω... μπορει καποιοσ να μ πει αν η daiwa exceler x θεωρειται καλη κ αν ναι τη να προτιμησω? την 3000 που ειναι πιο ελαφρια ή να παω για την 4000?

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: αξιζει??

Post by AggelosLRK »

μακρια απο αυτη την μπουρδελομηχανη..

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: αξιζει??

Post by Γιώργοs »

γιατι αγγελε? υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω έτσι ωστε να αποφύγω τετοιεσ επιλογεσ στο μελλο? τι θα μου προτινεσ εσυ?

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: αξιζει??

Post by Γιώργοs »

επισησ βρε παιδεια μπορει να μου πει καποιοσ αν το daiwa whisker 10 ft spin rod ειναι καλο καλαμι για σπιννινγ?

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: αξιζει??

Post by AggelosLRK »

εμενα αυτο το συγκεκριμενο μοντελο,χαλάσαν τα φρενα του εσπασε το pick up αγιωσε η μανιβελα,και ολα αυτα σε 4 μηνες ψαρεμα,ουτε τη σεζον δεν εβγαλε

Post Reply

Return to “SPINNING”