Μηχανισμος penn

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Μηχανισμος penn

Post by giannis33 »

Γεια σας κοπέλλια. Εγόρασα πριν λίες μέρες το νέο μου σπιννοκάλαμο τζαι θέλω τζαι μια μηχανούα. Σκέφτουμαι για την Penn Captiva 2 μιας τζαι ήβρα την τζαι δαμέ στη Μυτιλήνη σε ένα κατάστημα.. Στο ιντερνετ εθκιάβασα τζαι καλά τζαι άσχημα σχόλια. Ξέρει κανένας τίποτε?
Ευχαριστώ

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Μηχανισμος penn

Post by AggelosLRK »

η μηχανη για σπιν ειναι μια.. shimano stradic usa μου το λεγανε και εμενα αλλα μολις την δουλεψα καταλαβα τι διαμαντι ειναι για τα λεφτα της

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Μηχανισμος penn

Post by giannis33 »

Μπορείς να μου πεις πόσα εν τζίνη ρε φίλε?

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Μηχανισμος penn

Post by caveman »

Εκτώς από την μηχανή που ανάφερε ο Άγγελος, αν θέλεις κάτι πιο φθηνό πάρε Ryobi Aplause 5000 για θάλασσα & Riobi Zauber 4000 για γλυκά νερά, αυτές είναι μηχανές που ΠΟΤΕ δεν σκουριάζουν χωρίς καμιά συντήρηση και αξίζουν τα λεφτά τους 100 000 000 φορές :!:

Επίσεις έχε υπόψην τες Blue & Red Arc της SPRO :!: Μιλούμε για μηχανούες 50-60 ευρό που όπως και η Riobi θα σου κρατήσουν μια ζωή :!:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: Μηχανισμος penn

Post by pavlos_agianapitis »

Για τον exage τι λαλείτε

Οι μηχανισμοί πρέπει να είναι 2500 ή 4000...τι προτιμάτε :?: :?: :?:
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Μηχανισμος penn

Post by AggelosLRK »

ναι και οι ryobi ειναι τρομερες σε σχεση τιμης/ποιοτητας δεν βρηκα ψεγαδι πανω στην zauber που δουλευα

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Μηχανισμος penn

Post by giannis33 »

Οκ τώρα να δω αν την βρω δαμέ στη Μυτιλήνη. Να μεν πάω για την Penn δηλαδή? Έννεν καλή?

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Μηχανισμος penn

Post by giannis33 »

Κανένας?

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Μηχανισμος penn

Post by Στάθης »

Γιάννη, στο σπιν είναι σημαντικός ο μηχανισμός, γι' αυτό θα σε συμβούλευα τουλάχιστο το ήμισι του προυπολογισμού σου, να το επενδύσεις εκεί.
Θα συμφωνήσω με τους φίλους Άγγελο και Χαραλάμπη.
Shimano Stradic, Shimano Technium, Quantum Cabo είναι καλές επιλογές, αλλά λίγο ακριβές.
Πιο φθηνές, θα βρεις πολύ καλές μηχανές από okuma και ryobi.
Την penn δεν την έχω δουλέψει καθόλου, οπόταν δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.
no whey no gain

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: Μηχανισμος penn

Post by giannis33 »

Οκ φίλε μου ευχαριστώ. Απλά επιδή είμαι τζαι φοιτητής τζαι τα οικονομικά εν περιορισμένα, μάλλον θα κάμω υπομονή να περάσω με μια μηχανούα Abu garcia που έχω τζαι να αγοράσω την stradic πιο μετά επειδή εν τζίνη που ήθελα απλά εφάνηκε μου ακριβή...

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Μηχανισμος penn

Post by Στάθης »

giannis33 wrote:Οκ φίλε μου ευχαριστώ. Απλά επιδή είμαι τζαι φοιτητής τζαι τα οικονομικά εν περιορισμένα, μάλλον θα κάμω υπομονή να περάσω με μια μηχανούα Abu garcia που έχω τζαι να αγοράσω την stradic πιο μετά επειδή εν τζίνη που ήθελα απλά εφάνηκε μου ακριβή...
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις. :)
no whey no gain

takis_koll
Posts: 11
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:41 pm

Re: Μηχανισμος penn

Post by takis_koll »

Penn Captiva2.Τον μηχανισμο αυτον τον εχω και δεν τον προτεινω σε κανεναν..Δεν εχει να κανει σε τιποτα με τα παλια Αμερικανικα Penn....Ειναι made in china και μαλιστα κακης ποιοτητος....
Shimano stradic για εμενα ειναι γρηγορο μηχανακι καθος εχει μεγαλο ratio.Κατι το οποιο εμενα δεν με βολευει...Μεγαλη ταχυτητα μηχανισμου=Λιγοτερη δυναμη ελξης!Αλλα για top water τεχνητα ειναι μανουλα.....
Αυτα....

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Μηχανισμος penn

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Καλημερα Τακη :D
Συμφωνω μαζι σου και επαυξανω.
Ειναι κριμα να βλεπεις εταιρειες οπως η PENN να εχουν αυτο το καταντημα.
Προχθες πηρα μια ATLANTIS την οποια επεστρεψα πισω διοτι ειχε προβλημα με το συστημα αντεπιστροφης. Μπορει βεβαια να ετυχε, αλλα για τα λεφτα της, τα quality controls που επρεπε να περνα πριν να βγη στην αγορα, δεν θα επρεπε να επιτρεπουν κατι τετοιο.
Και οπως βλεπεις εμεις εδω στο Φορουμ δεν εχουμε φοβιες να βγαζουμε στην φορα τα καλα και τα στραβα των εταιριεων.

takis_koll
Posts: 11
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:41 pm

Re: Μηχανισμος penn

Post by takis_koll »

Καλημερα Ευανθη, θα ερθω να συμφωνήσω μαζι σου....Ζητανε πολλα λεφτα χωρις να δινουν την αναλογη ποιοτητα...Και ακομα χειροτερα χωρις να εχουν την καταληλη υποστηριξη after sale....(service)!
Οσο για το τελευταιο που ειπες,ειπες μεγαλη κουβεντα..και χαίρομαι ιδιαιτερα εαν ειναι οντως ετσι.....Σε τετοιες παρεες(φορουμ)ειναι πολυ καλυτερα να μην υπαρχουν συμφεροντα και ποσο μαλλον ''κρυφα''...!!!!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Μηχανισμος penn

Post by christos nic »

Καταρχην ευχαριστουμε που ορισμενοι εχετε την ειληκρινια και την διαθεση με διαφανια να δωσετε συμβουλες..
αυτος ειναι και ο σκοπος της παρεας μας να βοηθησουμε και να βοηθηθουμε προς αποφυγη λαθων και πεταμα χρηματων, καποιοι αρχιζουν ενα ειδος ψαρεματος και δεν γνωριζουν τιποτε και τους εκμεταλλευονται στις αγορες τους ειναι γεγονος!
το αν καποιος ομως εχει συμφεροντα με την εννοια οτι ειναι πελατης καποιου καταστηματος και του κανουν μια σημαντικη συστηματικη εκπτωση δεν νομιζω να συμβουλεψει ευκολα καποιον και να του πει μην παρεις την συνγκεκριμενη μαρκα..τοτε πως θα αντιδραση ο καταστηματαρχης?
εγω με χαρα να δωσω τις συμβουλες μου για προ'ι'οντα που εχω δοκιμαση αν μου αρεσαν η οχι γιατι κρινω οτι ειναι το σωστοτερο και θελω να με συμβουλεψουν και αλλοι και στο κατω-κατω αν το παρει σαν δυσφημιση ο καταστηματαρχης ας μην μου καμει εκπτωση αν νομιζει πως του συμφερη αυτο..ελευθερια στις αγορες εχουμε και προ'ι'οντα ποιοτικα βρισκουμε αρκετα στην αγορα.
τωρα αν καποιος εχει αμεση σχεση με καταστημα και δεν λεει αυτο ειναι καλο και αυτο οχι ειναι κατανοητο..τι θα τα καμει στο τελος να τα πεταξει?

Post Reply

Return to “SPINNING”