Μηχανισμος penn

takis_koll
Posts: 11
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:41 pm

Re: Μηχανισμος penn

Post by takis_koll »

Φιλε christos nic,για να ψωνιζει καποιος απο ενα συγκεκριμενο μαγαζι,συμαινει οτι αγοραζει συγκεκριμενα προιοντα,απο τα οποια ειναι ικανοποιημενος,αρα δεν εχει να πει κακο λογο....
Για σκεψου ομως τι επιβαρυνση θα ειχε σε ολους εμας εαν η πηγη γνωσης που επισκεπτομαστε (forum,blogs,e-books.κτλπ)ειχαν καποιο συμφερων....Τι θα γινοταν?δεν θα υπηρχε μια ανακατευθηνση του ''Χ'' νεου ψαρα?Τι θα γινοταν εαν σε ''εμας'' απαγορευοταν να λεγαμε ''κακα'' λογια για τα προιοντα τα οποια τα πληρωσαμε κ τελικα βγηκαν αχρηστα????
Για να μην το μακρολογώ (ειμαστε κ εκτος θεματος) θελω να πω πως η ελευθερια λογου ειναι οτι πιο σημαντικο εχουμε σε μια χωρα οπου ''λεει'' πως εχει Δημοκρατια.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Μηχανισμος penn

Post by christos nic »

christos nic wrote: το αν καποιος ομως εχει συμφεροντα με την εννοια οτι ειναι πελατης καποιου καταστηματος και του κανουν μια σημαντικη συστηματικη εκπτωση δεν νομιζω να συμβουλεψει ευκολα καποιον και να του πει μην παρεις την συνγκεκριμενη μαρκα..τοτε πως θα αντιδραση ο καταστηματαρχης?
Φιλε takis συμφωνω με οσα ειπες!
για το παραπανω ομως εννοουσα οτι ναι μεν ο πελατης ο συστηματικος σε ενα καταστημα που επιδιωκη την σημαντικη εκπτωση θα ηταν ικανοποιημενος απο αυτα που αγοραζει και δεν εχει λογο οπως ειπες για αυτα να πει κατι αλλο.. αλλα γνωριζει στο καταστημα αυτο και αλλα προ'ι'οντα χαμηλοτερης ποιοτητας και πολλες φορες χαλια πραγματα..

σε αυτη την περιπτωση οταν θα τον ρωταγαν σε ενα φορουμ πιστευω θα του ηταν δυσκολο να πει οτι αυτο δεν ειναι καλο γιατι κινδυνευει να παρεξηγηθη με τον εμπορα και ειδικα σε ενα μικρο μερος οπως την κυπρο και να χασει την εκπτωση του πραγμα που διαφωνω οταν γινεται περι παρεξηγησης διοτι αγοραζει και προτεινη αλλα προ'ι'οντα και εχει το δικαιωμα της ελευθεριας του λογου του οπως αναφερες με οσα καλα προκιπτουν.
Εγω προσωπικα ειμαι πελατης πολλων καταστηματων αλιειας γιατι πολλα πραγματα που θελω δεν τα βρισκω μονο σε ενα καταστημα ετσι δεν γινομε ποτε παρα πολυ τακτικος καπου και εχω και την διαθεση να πω αυτο ειναι καλο και το αλλο οχι χωρις να με νιαζει αν θα με παρεξηγηση καποιος εμπορας και δεν μου κανει εκπτωση,απλα αν εχει καλες τιμες και ειμαι ευχαριστημενος απο τα προ'ι'οντα του θα με βλεπει στο ταμειο ποιο συχνα.

Post Reply

Return to “SPINNING”