Spinning απο παραλια

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Spinning απο παραλια

Post by γίωργος κυρίακου »

nicolas theocharous wrote:
και εγω ειμαι απειρος στο spinning τα ψαρια που επιασα λιγα και οι εξορμησεις πολλες. μερα με την μερα μαθαινω παραπανω πραγματα και πορωνουμε παραπανω αν και δυστυχως τα ψαρια ειναι και λια και παραλληλα υπαρχουν και οι μαστερ του ειδους οπως ο γκρεγκ, ο βυρωνας , ο χαμπης, ο αγγελος και αλλοι βεβεα που εν κατι ετη φωτος μπροστα μας σε σχεση με το spinning και δυσκολευκουν την κατασταση για εμας του αγροτικου. γιατι ειμαστε αγροτικο προς το παρον :lol: :lol: :lol: :lol:
αλλα που εννα παει εννα σας φτασω μια μερα εννα μεν τα καταφερω??
:D ενα τους φτάσουμε , μην αγχόνεσε
όπως είπε ο φίλος ο Άγγελος
AggelosLRK wrote:ειναι σαν να ξεκινας να παιζεις κιθαρα σιγα σιγα οι νοτες θα βγαινουν απο μονες τους αλλα πρεπει να σου αρεσει η "κιθαρα" διαφορετικα δεν υπαρχει νοιμα να συνεχισεις.
8)
όλοι ξεκίνησαν που το αγροτικό και μετά με κόπο και μόχθο έφτασαν στην 1κατηγορία :D
έτσι και εμείς του αγροτικού ενα φτάσουμε και εμείς κάποτε εκεί στην κορυφή :)
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Spinning απο παραλια

Post by stathis 1821 »

ετω και μεις πεινωμεν γαλιν που το πιπερο οσπου να βκαλουμεν δοντουδκια να μπορουμεν να μασουμεν :D

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Spinning απο παραλια

Post by γίωργος κυρίακου »

stathis 1821 wrote:ετω και μεις πεινωμεν γαλιν που το πιπερο οσπου να βκαλουμεν δοντουδκια να μπορουμεν να μασουμεν :D
:lol: καλό φίλε stathi
τούτην την εμβομάδα πρέπει να βάλουμε καμία φότο και έσσει πολλήν τσαιρό να βάλουμε(εκαλομάθαμε νομίζω :shifty: ) :lol:
επίες κανένα γυρό τουτες τις μέρες?
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

User avatar
stathis 1821
Posts: 384
Joined: Thu Oct 14, 2010 12:50 pm

Re: Spinning απο παραλια

Post by stathis 1821 »

επεια ρε φιλε αλλα τιποτε εν καμνουμε για ετσι πραματα εμεις

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Spinning απο παραλια

Post by γίωργος κυρίακου »

stathis 1821 wrote:επεια ρε φιλε αλλα τιποτε εν καμνουμε για ετσι πραματα εμεις
και εγώ το ίδιο :?
δεν πειράζει τα βουνα είναι συννηθισμένα που τα χίονια :lol:
κάθε τόσο πιάνουμε κανένα ψαρί και ανοίει η όρεξη μας και μαθαίνουμε παραπάνω για την μαγεία του spinning(χαλάλη)
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Spinning απο παραλια

Post by giannosP »

Φιλοι μου, ειμαι νεος στο φορουμ και στο σπινινγκ.Λογο του οτι ειχα μια εμπιρια στην παραλια με σπινινγκ θα ειθελα να σας βοιθησω και να σας προτινω αυτη την τεχνικη.Προσφατα στην παραλια της λαρνακας οπου εχουμε ενα μικρο εξοχικο,πηγαμε απο το πρωι για να καθαρισουμε διθεν...Οταν τελειωσα προσοπικα το κα8αρισμα στο σπιτι, πηρα το καλαμι μου του σπινινγκ και την τσαντα με τα τεχνιτα, και πηγα στα τυφλα στην παραλια μπροστα απο το σπιτι μας,μια απομονομενη παραλια με πετρες ως ενα σιμιο της θαλασσας και μεσα στο νερο βαθος περιπου 50-60cm και με μικρους βραχους αρεα-αρεα.Πρωτη φορα πηγα για σπινινγκ στην θαλασσα παντα πηγενα για λαυρακια του φρακτη, ετσι και πηγα να δοκιμασω για λαυρακια της θαλασσας, ηξερα πως δεν θα επερνα τιποτα, αλλα απλοσ πηγα ταχα για να πω πως πηγα ψαρεμα ,με αυτοπεπιθιση 0. Ετσι και εβαλα ενα σιλικονουχο σκουλικι χρωματος ασπρου με μεγεθος περιπου 15cm, και μια μολιβωκεφαλη.Η θαλασσα ειταν πολη ταραγμενη, την ωρα που πηγα (4.30μ.μ).Ετσι και εγω πηρα την παραλια και εριχνα κατα μεσα.Η ωρα πηγε 5.00 και εγω διοτι ηξερα οτι δεν θα ειχα αποτελεσμα, δεν απογοτευτικα και τοσο πολυ. Μεχρι που βρικα ενα κυριο ο οποιος ψαρευε με καλαμι τυπου αντενα με φελλο μπορστα στην παραλια (με 2 μετρα κιμμαμερπου).Καθισα λιγο και μιλισαμε μεχρι να περαση ι ωρα να ερθη να με παρι ο μπαμπας μου να φηγουμε.Σινγκεκριμενα ο κυριος πειρε 2-3 μοθρμοθρακια 8-10cm το καθε ενα.Η θαλασσοταραχη κοπασε αρκετα και ο ηλιοσ αρχισε να διη σιγα-σιγα τοτε και εγς αποχερετισα τον κυριο και πηγα να σηνεχισω το ψαρεμα μου λιγο παραπερα.Η ωρα πηγε 6.00 , και ειπα να αλλαξο δολομα και να βαλω κατι αλλο.Τελικα αποφασισα να βαλω ενα spoon(κουταλακι) περi που 6cm και προσυεσα 2 βαριδακια μικρα περιπου 16cm πανω απο το κουταλακι,διοτι του δεινι πολυ καλυτερη κινηση και βαρος για μεγαλητερες βολες.Ετσι και αρχιζα και το εριχνα μεσα με κανονικη ταχυτιτα ετσι οστε να κανει μια σχετικη κινιση (το κουταλακι παει στην επιφανια). Ξαφνικα ειδα κατι σαν αφρους(ρευμα)κατω απο το κουταλακι,δεν μπορο να περιγραψω τη ακριβος ειταν αλλα ειταν μια κινηση στο απο τον νερο, πανω απο το κουταλακι ετσι ξαναεριξα το κουταλακι στο ιδιο σειμιο....και ετσι και ΕΓΕΙΝΕ ενα δυνατο τραβικμα και αφρος στην επιφανια της θαλασσας,ενα πανεμορφο λαυρακι 20-25cm ειταν στο κουταλακι μου. Η αδρεναλινη μου ανεβικε στα υψη, ειχα ενα απιστευτο συνεσθημα (το λαυρακι 20-25cm ειναι μικρο αλλα για εμενα ειταν ενα τερας,διοτι ειρθε εντελος απορσδοκιτα και ειταν το πρωτο μου λαυρακι θαλασσας).Δεν μπορουσα να το απελευθεροσω, δεν αντεχα να το κανω διοτι ειναι το προτο μου λαυρακι.Στην συνεχια ξαναεριξα στο σιμιο 2-3 φορες και ξανα εκανε το χαρακτιριστικο ρευμα κατο απο το κουταλακι, αλλα ματεα ξαναεριξα δεν το κτυπισε. Το ψαρεμα αυτο θα το θυμαμε για παντα ως το προτο μου λαυρακι και το τελευτεο...ελιπιζω φιλοι μου να σας βοιθισα, η δικι μου συμβουλη, μην διστασετε να δοκιμασετε. ΚΑΛΗ ΕΠΥΤΙΧΙΑ!!!
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Spinning απο παραλια

Post by Greg »

με σπιν απο την παραλια οποιος εχει τυχη και επιμονη θα παρει τα μεγαλυτερα ψαρια..
Esox Lucius

Nikolas Nklou

Re: Spinning απο παραλια

Post by Nikolas Nklou »

Γιαννο εβοηθησες με γιατι μου εδωσες ελπιδα μετα που τοσες εξορμησεις σπιν που εκαμα χωρις κανενα αποτελεσμα. :clap: :clap: Γρηγορη τι ψαρια μπρορει να κτυπησουν στον σπιν που παραλια εκτος απο λαυρακια και λιτσες? ακομα κατι για μακρινες βολες που την παραλια τι μηκος πρεπει να εχει το καλαμι?(εχω ενα που ειναι 2,10) :)

takis_koll
Posts: 11
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:41 pm

Re: Spinning απο παραλια

Post by takis_koll »

nikolasarkaka wrote:Γιαννο εβοηθησες με γιατι μου εδωσες ελπιδα μετα που τοσες εξορμησεις σπιν που εκαμα χωρις κανενα αποτελεσμα. :clap: :clap: Γρηγορη τι ψαρια μπρορει να κτυπησουν στον σπιν που παραλια εκτος απο λαυρακια και λιτσες? ακομα κατι για μακρινες βολες που την παραλια τι μηκος πρεπει να εχει το καλαμι?(εχω ενα που ειναι 2,10) :)

Φιλε Νικολα οσο πιο μακρυ καλαμι τοσο καλυτερες βολες.........Προσωπικα οταν ψαρευω παραλια εχω ενα καλαμι 3m της berkley το οποιο το εχω μονο για αυτον τον σκοπο....
Η παραλια εχει χαρες να δωσει.....αλλα πιο πολλες πικρες....Απο παραλια προσωπικα εχω παρει το μεγαλυτερο μου γοφαρι...

Nikolas Nklou

Re: Spinning απο παραλια

Post by Nikolas Nklou »

takis_koll wrote:
nikolasarkaka wrote:Γιαννο εβοηθησες με γιατι μου εδωσες ελπιδα μετα που τοσες εξορμησεις σπιν που εκαμα χωρις κανενα αποτελεσμα. :clap: :clap: Γρηγορη τι ψαρια μπρορει να κτυπησουν στον σπιν που παραλια εκτος απο λαυρακια και λιτσες? ακομα κατι για μακρινες βολες που την παραλια τι μηκος πρεπει να εχει το καλαμι?(εχω ενα που ειναι 2,10) :)

Φιλε Νικολα οσο πιο μακρυ καλαμι τοσο καλυτερες βολες.........Προσωπικα οταν ψαρευω παραλια εχω ενα καλαμι 3m της berkley το οποιο το εχω μονο για αυτον τον σκοπο....
Η παραλια εχει χαρες να δωσει.....αλλα πιο πολλες πικρες....Απο παραλια προσωπικα εχω παρει το μεγαλυτερο μου γοφαρι...
μιλουμε για κυπρο ρε φιλε? ή για ελλαδα?

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Spinning απο παραλια

Post by Στάθης »

Ελλάδα.
no whey no gain

Nikolas Nklou

Re: Spinning απο παραλια

Post by Nikolas Nklou »

ειπα τζε εγω ρε φιλε ηρταν τα γοφαρια στην κυπρο :lol: :lol: :lol:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Spinning απο παραλια

Post by Greg »

nikolasarkaka wrote:Γιαννο εβοηθησες με γιατι μου εδωσες ελπιδα μετα που τοσες εξορμησεις σπιν που εκαμα χωρις κανενα αποτελεσμα. :clap: :clap: Γρηγορη τι ψαρια μπρορει να κτυπησουν στον σπιν που παραλια εκτος απο λαυρακια και λιτσες? ακομα κατι για μακρινες βολες που την παραλια τι μηκος πρεπει να εχει το καλαμι?(εχω ενα που ειναι 2,10) :)

Οπως σου ειπε ο τακης ενα καλαμι μακρυ για μακρυνες βολες, και ποδια γυμνασμενα για να περπατας τα χιλιομετρα των παραλιων μας.. Τωρα για ψαρια ολα τα ειδη αρπακτικων που εχουμε..
Esox Lucius

Nikolas Nklou

Re: Spinning απο παραλια

Post by Nikolas Nklou »

Greg wrote:
nikolasarkaka wrote:Γιαννο εβοηθησες με γιατι μου εδωσες ελπιδα μετα που τοσες εξορμησεις σπιν που εκαμα χωρις κανενα αποτελεσμα. :clap: :clap: Γρηγορη τι ψαρια μπρορει να κτυπησουν στον σπιν που παραλια εκτος απο λαυρακια και λιτσες? ακομα κατι για μακρινες βολες που την παραλια τι μηκος πρεπει να εχει το καλαμι?(εχω ενα που ειναι 2,10) :)

Οπως σου ειπε ο τακης ενα καλαμι μακρυ για μακρυνες βολες, και ποδια γυμνασμενα για να περπατας τα χιλιομετρα των παραλιων μας.. Τωρα για ψαρια ολα τα ειδη αρπακτικων που εχουμε..
το δευτερο εν οκ γιατι αλλη δουλεια εν καμνω :D :D τωρα για το καλαμι σκεφτουμε το να το φερω που την ελλαδα την παρασκευη που θα παω...

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Spinning απο παραλια

Post by giannosP »

Ναι, αλλα ενεν μονο το μηκος του καλαμι αλλα και το ειδος του τεχνιτου π.χ το κουταλακι εν ενα τεχνιτο που εχει μεγαλη αντισταση στον αερα και χαμηλα gr. βαρος (το σειγκεκριμενο που χρισιμοποιο ειταν 3γρ.).Τωρα κατα ποσων ενα σε βοηθηση το θεμα με το μηκος του καλαμιου, πρεπει να δεις και το c.w του καλαμιου.Λογο του οτι τα λαυρακια, εν τζαμε που σπαζει το κυμα( αν καμνω λαθος διορθοστε με) νομιζω εν θα χριαστης και τοσο μακρινες βολες.
Life is a game....Fishing is serious!

Post Reply

Return to “SPINNING”