Πληροφορίες για καλάμι

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

MariosK wrote: Οι βολές στο καστινγ δεν έχουν καμία σχέση με τις βολές στο σπιννιγκ.
:) Ξερω το φιλε Μαριε τουτο ειπα το για παραδειγμα αν εχει ενα αναλογο παραδειγμα και για τα σπιννιγκ καλαμια για να καταλαβουμε που ειναι το ιδανικο υψος για την συνηθισμενη ριψη τεχνιτου αλλα μαλλον ειναι η μεγαλυτερη αποσταση απο την βαση μηχανισμου που θα με βολευει που ειδα και σε καλαμια σπιννιγκ για μεγαλες βολες ψευτικου δολωματος..
Φιλε οι οδηγοι ειναι χαμηλα στο καλαμι οχι οπως τους συνηθισμενους των καλαμιων του σπινιγκ και οι πρωτοι 2 απο την βαση ειναι ο τυπος των οδηγων που ειναι νεα τεχνολογια που τα πλα'ι'να τους ειναι μακρια για να μεν πιανετε η μισηνα την ωρα που φευκει στην βολη οπως συμβαινε καποτε με τους παλιοτερου τυπου..
τωρα που μιλησες για σωστη κατανομη της μισηνας σε σχεση με το υψος των οδηγων ισως να ειναι για χρηση μηχανισμου μουλτι..ασε να μαθουμε καλυτερα..ευχαριστω ρε φιλε!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by MariosK »

christos nic wrote: τωρα που μιλησες για σωστη κατανομη της μισηνας σε σχεση με το υψος των οδηγων ισως να ειναι για χρηση μηχανισμου μουλτι..ασε να μαθουμε καλυτερα..ευχαριστω ρε φιλε!
Ναι πρόσεξε το τούτο. Αν έχει trigger τότε είναι σίγουρα για multiplier, ή baitcasters όπως της λέμε στο spinning.

Image

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

Στάθης wrote:
MariosK wrote:Οι βολές στο καστινγ δεν έχουν καμία σχέση με τις βολές στο σπιννιγκ.
Γιατί Μάριε, δεν κάνεις OTG βολή με τεχνητό; :lol:
Πάντως που σε έβλεπα με το fly, έκαμνες κάτι όχι ακριβώς το ίδιο, αλλά παρόμοιο (On The Ground :shifty: ).

Χρίστο, η θέση και ο αριθμός των οδηγών, έχει να κάνει με την παραβολή του blank.
Τοποθετούνται σε τέτοια θέση, ώστε όταν ασκείται τάση στη μισίνα, η καμπύλη που σχηματίζει το καλάμι να είναι ομαλή και να συμπίπτει με τις προδιαγραφές του blank, που από τη μια μεν προστατέυουν το καλάμι από σπάσιμο, από την δε άλλη, βοηθούν σ' αυτό που ανάφερε ο Μάριος.
OTG με τεχνιτο :lol:
δηλαδη Σταθη και με μηχανισμο σταθερου τυμπανου τον συνηθισμενο που εχω για σπινιγκ κανει ομαλοτερη κατανομη της μισινας?
δεν ειναι για μουλτι απαρετητα που τους κανουν χαμηλα?
Εχεις δικαιο καπου παλιοτερα διαβασα οτι οι χαμηλοι οδηγοι προσφερουν ομαλοτερη παραβολη στο καλαμι οπως παραδειγμα στα eging rods που θελουν παραβολη αρκετη..

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by MariosK »

Χρίστο για την κατανομή είναι, αν όχι μόνο ο πρώτος, οι 2-3 πρώτοι μόνο οδηγοί από την μηχανή που παίζουν ρόλο. Μήπως έχει τους καινούργιους fuji micro guides το καλάμι που είδες? Λογικά αν ο πρώτος είναι Κ και μεγάλος τότε πιθανών να είναι για σπιννινγκ και τα micro guides είναι για την ομαλότερη παραβολή όπως είπε ο Στάθης αλλά και λιγότερο βάρος στο καλάμι. Πες μας το μοντέλο του καλαμιού αν το έχεις να φκάλουμεν άκρη :D.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

MariosK wrote:Χρίστο για την κατανομή είναι, αν όχι μόνο ο πρώτος, οι 2-3 πρώτοι μόνο οδηγοί από την μηχανή που παίζουν ρόλο. Μήπως έχει τους καινούργιους fuji micro guides το καλάμι που είδες? Λογικά αν ο πρώτος είναι Κ και μεγάλος τότε πιθανών να είναι για σπιννινγκ και τα micro guides είναι για την ομαλότερη παραβολή όπως είπε ο Στάθης αλλά και λιγότερο βάρος στο καλάμι. Πες μας το μοντέλο του καλαμιού αν το έχεις να φκάλουμεν άκρη :D.
Ναι ρε φιλε ειναι οπως τους καινουριους Fuji micro οι πρωτοι 2 απο την βαση αλλα δεν ειδα αν γραφουν χαραχτα fuji να κοιταξω..
Το καλαμι ειναι καινουργιο μοντελο awa shima για spinning δεν θυμαμε μοντελο ομως θα το εβαζα να μου πειτε αν το θυμομουν :) ..και αν ξερετε γι αυτη την μαρκα ειναι απο τις καλες στα καλαμια??

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

Μαριε οχι δεν εχει την βαση που εβαλες φωτογραφια..αλλα εμαθαμε το και τουτο :!:

takis_koll
Posts: 11
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:41 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by takis_koll »

AWA-SHIMA με fuji???????????Συγουρα??Εγω ειχα 2 τετοια καλαμια τα οποια τα εχω στην ακρη πλεον!....καλο blank αλλα καθολου καλοι οδηγοι(οχι fuji) κ καθολου ποιοτικη βαση μηχανισμου.....Tα καλαμια γενικα εχουν καλη θεωρια,η οποια ομως δεν γινεται πραξη.......

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by caveman »

Και γω ακριβός τα ίδια έπαθα απο τα awa-shima!!! Ξεκόλημα της βάσης της μηχανής :shock: και σκούριασμα των οδηγών και όχι μόνο! Την ώρα που μαζέυεις κάνα ψάρι και έχει βάρος, νιώθεις απίστευτη τριβή πάνω στους οδηγούς :x ένα τρίξημο...!! :x
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by plenom'metatopsarem? »

φαίνεται πως εφάαν ήδη το Χ τους!!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by caveman »

Όσα awa-shima έχω, έπιασα τα πριν 4-5 χρόνια περίπου, ίσως να εβελτιοθήκαν, που ξέρεις :? :?
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

caveman wrote:Και γω ακριβός τα ίδια έπαθα απο τα awa-shima!!! Ξεκόλημα της βάσης της μηχανής :shock: και σκούριασμα των οδηγών και όχι μόνο! Την ώρα που μαζέυεις κάνα ψάρι και έχει βάρος, νιώθεις απίστευτη τριβή πάνω στους οδηγούς :x ένα τρίξημο...!! :x
:shock: τριζουν τα κοκκαλα του δηλαδη :)

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

takis_koll wrote:AWA-SHIMA με fuji???????????Συγουρα??Εγω ειχα 2 τετοια καλαμια τα οποια τα εχω στην ακρη πλεον!....καλο blank αλλα καθολου καλοι οδηγοι(οχι fuji) κ καθολου ποιοτικη βαση μηχανισμου.....Tα καλαμια γενικα εχουν καλη θεωρια,η οποια ομως δεν γινεται πραξη.......
Φιλε δεν ειναι fuji τελικα ειχα την εντυπωση οτι ηταν γιατι τους μπερδεψα με αλλους..σε ευχαριστω και τα υπολοιπα παιδια για την χρησιμη βοηθεια..!!!

takis_koll
Posts: 11
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:41 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by takis_koll »

christos nic wrote:
takis_koll wrote:AWA-SHIMA με fuji???????????Συγουρα??Εγω ειχα 2 τετοια καλαμια τα οποια τα εχω στην ακρη πλεον!....καλο blank αλλα καθολου καλοι οδηγοι(οχι fuji) κ καθολου ποιοτικη βαση μηχανισμου.....Tα καλαμια γενικα εχουν καλη θεωρια,η οποια ομως δεν γινεται πραξη.......
Φιλε δεν ειναι fuji τελικα ειχα την εντυπωση οτι ηταν γιατι τους μπερδεψα με αλλους..σε ευχαριστω και τα υπολοιπα παιδια για την χρησιμη βοηθεια..!!!


Καλυτερα για εμενα,να το αποφυγεις.........

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

MariosK wrote:Χρίστο για την κατανομή είναι, αν όχι μόνο ο πρώτος, οι 2-3 πρώτοι μόνο οδηγοί από την μηχανή που παίζουν ρόλο. Μήπως έχει τους καινούργιους fuji micro guides το καλάμι που είδες? Λογικά αν ο πρώτος είναι Κ και μεγάλος τότε πιθανών να είναι για σπιννινγκ και τα micro guides είναι για την ομαλότερη παραβολή όπως είπε ο Στάθης αλλά και λιγότερο βάρος στο καλάμι. Πες μας το μοντέλο του καλαμιού αν το έχεις να φκάλουμεν άκρη :D.
Μαριε ηβρα το τελικα..
οι πρωτοι 2 οδηγοι απο την βαση του μηχανισμου ειναι low runner guides(ειναι αυτοι που ειναι γυρισμενοι αναποδα οπως σε ορισμενα καλαμια του καστινγκ)και διαβασα πως αυτος ο τυπος δακτυλιδιων σκοπος τους ειναι το ομαλοτερο περασμα της μισηνας και βοηθα και για χρηση μεγαλυτερων μηχανισμων..
οι υπολοιποι οδηγοι ειναι χαμηλα πολυ στο καλαμι χωρις λαιμο που εχουν τα συνηθισμενα και ειναι Alco-lite sic lite frame titanium.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

takis_koll wrote:
christos nic wrote:
takis_koll wrote:AWA-SHIMA με fuji???????????Συγουρα??Εγω ειχα 2 τετοια καλαμια τα οποια τα εχω στην ακρη πλεον!....καλο blank αλλα καθολου καλοι οδηγοι(οχι fuji) κ καθολου ποιοτικη βαση μηχανισμου.....Tα καλαμια γενικα εχουν καλη θεωρια,η οποια ομως δεν γινεται πραξη.......
Φιλε δεν ειναι fuji τελικα ειχα την εντυπωση οτι ηταν γιατι τους μπερδεψα με αλλους..σε ευχαριστω και τα υπολοιπα παιδια για την χρησιμη βοηθεια..!!!


Καλυτερα για εμενα,να το αποφυγεις.........
Ναι φιλε κοντεβει και η εκθεση και θα υπαρχουν αρκετες επιλογες!

Post Reply

Return to “SPINNING”