Πληροφορίες για καλάμι

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by Sorkomanis »

εδοκίμασα και το λύγισμα του καλαμιού, απότι είδα το καλάμι ξεκινα να λυγίζει κάπου στο σπάσιμο του, κάτω που το σπάσιμο είναι μερικά χιλιοστά η μετατόπιση η αποία γίνετε πιο εμφανής όταν κάμνω ένα συνεχές σείσιμο του καλαμιού, όχι full power φυσικά.
που τεχνητά έχω ένα surface walker, 1 wise boy deep diver, 2 crystal μηνός 15 και 24gr, 1 pin's minnow άσπρο με κόκκινη κελλέ , μια μπονίτα και ένα τις "ραπαλα" που ξέρω μονο ότι είναι 6 gr. αλλα poppers δεν έχω :?
και σιλικονούχα raglou sand eel, και κάτι άσπρα stingtail trailer 4" τις alpha.

πως μπορώ να ξέρω αν τα ψαρια ακολουθούν το τεχνητό τι στιγμή που μπορεί να είναι νύχτα η ακόμα και την μέρα όταν είναι μέσα βαθιά :?: :shock:
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

ang1
Posts: 51
Joined: Tue Feb 20, 2007 9:55 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by ang1 »

Sorkomani, δοκίμασε και το swing minnow της yo-zuri 9gr (χρώμα σαρδέλλα). Είναι αρκετά καλό για σφυρνες

User avatar
Mixalis89
Posts: 12
Joined: Tue Oct 27, 2009 12:53 am

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by Mixalis89 »

τι είναι προτιμότερο για ένα αρχάριο?? medium-heavy action ή medium-light?

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

γεια σας φιλοι..
χρειαζομαι λιγη βοηθεια για καλαμι σπινιγκ δισπαστο για θαλασσα :!:
τι νομιζεται οτι ειναι το ιδανικοτερο για τα κυπριακα δεδομενα στοχευοντας περισσοτερο λαβρακια,λουτσους μεχρι 2κιλα με ψευτικα ψαρακια των 8-20γρ για μακρινη βολη η οποια με ενδιαφερη πολυ χωρις μπομπαρδες η μπουλτο το πολυ μεχρι 2-3μποφορ..
1.μηκος
2.action
3.παραβολικο-ημιπαραβολικο-δραση κορυφης
4.ντελικατο-ευαισθητο καπως λεπτο με αρκετο λιγισμα απο ελαχιστα ποιο κατω απο την ενωση προχωροντας προς την μυτη
5.δυνατο-ντουρο με ελαχιστο λιγισμα τις μυτης
-Εχω υποψη ενα ΤΙΚΑ το οποιο δεν γραφει στοιχεια παραβολικοτητας 3μετρα 10-30 η 10-35 δεν θυμαμε καλα το οποιο ειναι καπως ντελικατο-λεπτο-πολυ ελαφρυ-λιγιζει καπως ευκολα στην ταλαντευση που του εκανα απο λιγο ποιο κατω απο την ενωση προς την μυτη ομιομορφα..δεν ξερω με αυτα τα χαρακτηριστηκα αν μπορει να φορτηση καλα το καλαμι αυτο με 10γρ ψαρακι η και 8γρ ακομη για να βγαλει μακρινη βολη,των 15γρ-20γρ οπως το φανταστικα θα τα ριχνει μακρια.
-Το αλλο που εχω υποψη ειναι ενα robinson 15-40 η 15-45γρ δεν θυμαμε καλα ουτε αυτο γραφει στοιχεια παραβολικοτητας 2.85μετρα-δυνατο-ποιο χοντρο-ντουρο-οχι πολυ ελαφρη-δεν λιγιζει ευκολα-λιγιζει ελαχιστα καμια 40cm απο την μυτη..που νομιζω αυτο κανει για αρκετα βαρια ψαρακια και θηραματα!
το πρωτο απο το δευτερο εχουν μεγαλη διαφορα στην αισθηση ντελικατο-δυνατο!

-εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε για τον σκοπο που το θελω?
-πως τα βλεπετε αυτα τα 2 καλαμια?
-ποσα μετρα βολη χαρακτηριζετε μεγαλη με ψευτικα ψαρακια 8-20γρ?
ευχαριστω!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by (CyBasser) »

Φίλε, ανοίγεις ΜΕΓΑΛΟ κεφάλαιο...

Λοιπόν: Σχεδόν κανένα καλάμι δεν αναφέρει παραβολικότητα. Αυτή θα την "ανακαλύψεις" μόνος σου.

Το casting weight: Συνήθως σε ένα καλάμι, τη βέλτιστη δυνατότητα βολής την έχεις με ένα βάρος ενδιάμεσο από αυτό που αναγράφεται, συνήθως κάπως πιο κοντά στο μέγιστο. Δηλαδή καλάμι με cw 10-30γρ θα έχει καλύτερες βολές με βάρος γύρω στα 22-23γρ. Κάτω από 10γρ οι βολές δεν είναι ικανοποιητικές, άνω των 30γρ χάνεις απόσταση γιατί παραφορτίζεται το καλάμι και κινδυνεύει και με σπάσιμο.

Έχει τεράστια σημασία τι δολώματα θα ρίχνεις. Για σιλικονούχα δολώματα με μονό αγκίστρι είναι καλύτερα τα ντούρα (γρήγορα) καλάμια με ευαισθησία μόνο στην μύτη, ενώ για δολώματα με τριπλά αγκίστρια είναι καλύτερα το καλάμι να είναι πιο μαλακό.

Ιδανικό καλάμι για όλους τους ρόλους δεν υπάρχει. Απλά διάλεξε μήκος τουλάχιστον 2.5 μέτρα αλλά όχι πέραν των 3μ (για να μην είναι κουραστικό) με ισορροπημένο μηχανάκι και παραβολικότητα όπως σε βολεύει για αρχή, και στην πορεία κάνεις τις επιλογές σου!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by plenom'metatopsarem? »

(CyBasser) wrote:Φίλε, ανοίγεις ΜΕΓΑΛΟ κεφάλαιο...

Λοιπόν: Σχεδόν κανένα καλάμι δεν αναφέρει παραβολικότητα. Αυτή θα την "ανακαλύψεις" μόνος σου.

Το casting weight: Συνήθως σε ένα καλάμι, τη βέλτιστη δυνατότητα βολής την έχεις με ένα βάρος ενδιάμεσο από αυτό που αναγράφεται, συνήθως κάπως πιο κοντά στο μέγιστο. Δηλαδή καλάμι με cw 10-30γρ θα έχει καλύτερες βολές με βάρος γύρω στα 22-23γρ. Κάτω από 10γρ οι βολές δεν είναι ικανοποιητικές, άνω των 30γρ χάνεις απόσταση γιατί παραφορτίζεται το καλάμι και κινδυνεύει και με σπάσιμο.

Έχει τεράστια σημασία τι δολώματα θα ρίχνεις. Για σιλικονούχα δολώματα με μονό αγκίστρι είναι καλύτερα τα ντούρα (γρήγορα) καλάμια με ευαισθησία μόνο στην μύτη, ενώ για δολώματα με τριπλά αγκίστρια είναι καλύτερα το καλάμι να είναι πιο μαλακό.

Ιδανικό καλάμι για όλους τους ρόλους δεν υπάρχει. Απλά διάλεξε μήκος τουλάχιστον 2.5 μέτρα αλλά όχι πέραν των 3μ (για να μην είναι κουραστικό) με ισορροπημένο μηχανάκι και παραβολικότητα όπως σε βολεύει για αρχή, και στην πορεία κάνεις τις επιλογές σου!
όπως βλέπεις φίλε Χρίστο στα ίδια καταλήγουμε με το Ρολάνδο, σχεδόν τις ίδιες συμβουλές σου δώσαμε, εγώ πάντως για τους λόγους που σου είπα δεν θα διάλεγα ένα πολύ μαλακό.

Καλό θα ήταν σε αυτή την ενότητα ή σε κάποια άλλη για σπίννινγκ να ρωτήσεις τα παιδιά τι ακριβώς καλάμι χρησιμοποιούν και είναι ευχαριστημένοι να σου συστήσουν! Να λες να στέλνουν π.μ. για να μην κάνουμε διαφήμιση κλπ.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

(CyBasser) wrote:Φίλε, ανοίγεις ΜΕΓΑΛΟ κεφάλαιο...

Λοιπόν: Σχεδόν κανένα καλάμι δεν αναφέρει παραβολικότητα. Αυτή θα την "ανακαλύψεις" μόνος σου.

Το casting weight: Συνήθως σε ένα καλάμι, τη βέλτιστη δυνατότητα βολής την έχεις με ένα βάρος ενδιάμεσο από αυτό που αναγράφεται, συνήθως κάπως πιο κοντά στο μέγιστο. Δηλαδή καλάμι με cw 10-30γρ θα έχει καλύτερες βολές με βάρος γύρω στα 22-23γρ. Κάτω από 10γρ οι βολές δεν είναι ικανοποιητικές, άνω των 30γρ χάνεις απόσταση γιατί παραφορτίζεται το καλάμι και κινδυνεύει και με σπάσιμο.

Έχει τεράστια σημασία τι δολώματα θα ρίχνεις. Για σιλικονούχα δολώματα με μονό αγκίστρι είναι καλύτερα τα ντούρα (γρήγορα) καλάμια με ευαισθησία μόνο στην μύτη, ενώ για δολώματα με τριπλά αγκίστρια είναι καλύτερα το καλάμι να είναι πιο μαλακό.

Ιδανικό καλάμι για όλους τους ρόλους δεν υπάρχει. Απλά διάλεξε μήκος τουλάχιστον 2.5 μέτρα αλλά όχι πέραν των 3μ (για να μην είναι κουραστικό) με ισορροπημένο μηχανάκι και παραβολικότητα όπως σε βολεύει για αρχή, και στην πορεία κάνεις τις επιλογές σου!
ευχαριστω φιλε και αυτη ειναι η καταλληλη απαντηση που δινεις νομιζω στα ερωτηματα μου και οπως καταλαβα προερχετε απο αρκετη εμπειρια..
παραβολικοτητα εννοουσα αυτο που λενε οτι γραφη σε ορισμενα καλαμια το fast-extra fast κτλ εγω δεν το ειδα, περισσοτερο κρατω τα τελευταια υπολογιζοντας και τα υπολυπα, που σωστα οπως λες, νομιζω δεν μπορω απο την αρχη να καμω την τελεια για μενα επιλογη αφου δεν αποκτησα την σχετικη εμπειρια στο σπινιγκ και αρα θα καμω επιλογη παραβολικοτητας που διαισθανομαι καλη για μενα με βαση το βαρος που θελω να ριχνω και των ψαριων που στοχευω για να κανει το καλαμι ικανοποιητικη αποσβεση στα κεφαλια!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

plenom'metatopsarem? wrote:
όπως βλέπεις φίλε Χρίστο στα ίδια καταλήγουμε με το Ρολάνδο, σχεδόν τις ίδιες συμβουλές σου δώσαμε, εγώ πάντως για τους λόγους που σου είπα δεν θα διάλεγα ένα πολύ μαλακό.

Καλό θα ήταν σε αυτή την ενότητα ή σε κάποια άλλη για σπίννινγκ να ρωτήσεις τα παιδιά τι ακριβώς καλάμι χρησιμοποιούν και είναι ευχαριστημένοι να σου συστήσουν! Να λες να στέλνουν π.μ. για να μην κάνουμε διαφήμιση κλπ.
σας ευχαριστω :!: φιλε εχεις δικαιο για την διαφημιση εν το σκευτηκα!
πρεπη να μαθω να ξεχωριζω τα μαλακα απο τα μετρια προς σκληρα γιατι νομιζω θα μου κανει ενα μετριο προς σκληρο!
αυτο που φοβαμαι να ειναι πολυ μαλακο το καλαμι που θελω να παρω και να μην το καταλαβω!
μαλλον το μονο που με σωζει ειναι ιδιαιτερα μαθηματα σπινιγκ :) !

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by γίωργος κυρίακου »

christos nic wrote: μαλλον το μονο που με σωζει ειναι ιδιαιτερα μαθηματα σπινιγκ :) !
που θα έβρεις καθηγητή για τα ιδιαίτερα λαλείς μου να έρτω τσαι εγώ
γιατί που τον τσαιρό που έχω να πάω για spinning εξίχασα και το χρώμα του καλαμίου μου :oops:
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

θα παρακαλουσα οσοι φιλοι ασχολουντε με spinning να μου στειλουν ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ για να μην κανουμε διαφημιση
μαρκα καλαμιου που εχετε η ξερετε και ειστε ικανοποιημενοι..
προτιμω απο 2.75 ως 3.00 μετρα περισσοτερο 3μετρα και 5-30 η 8-30γρ η 8-35γρ καπου εκει πανω κατω, για να ριχνω ικανοποιητικες βολες με 8-20γρ ψευτικα ψαρακια..η κατι αλλο που νομιζετε κανει καλυτερα..
προτιμω κατι το οικονομικο για αρχη !
ευχαριστω!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by plenom'metatopsarem? »

christos nic wrote:
(CyBasser) wrote:Φίλε, ανοίγεις ΜΕΓΑΛΟ κεφάλαιο...

Λοιπόν: Σχεδόν κανένα καλάμι δεν αναφέρει παραβολικότητα. Αυτή θα την "ανακαλύψεις" μόνος σου.

Το casting weight: Συνήθως σε ένα καλάμι, τη βέλτιστη δυνατότητα βολής την έχεις με ένα βάρος ενδιάμεσο από αυτό που αναγράφεται, συνήθως κάπως πιο κοντά στο μέγιστο. Δηλαδή καλάμι με cw 10-30γρ θα έχει καλύτερες βολές με βάρος γύρω στα 22-23γρ. Κάτω από 10γρ οι βολές δεν είναι ικανοποιητικές, άνω των 30γρ χάνεις απόσταση γιατί παραφορτίζεται το καλάμι και κινδυνεύει και με σπάσιμο.

Έχει τεράστια σημασία τι δολώματα θα ρίχνεις. Για σιλικονούχα δολώματα με μονό αγκίστρι είναι καλύτερα τα ντούρα (γρήγορα) καλάμια με ευαισθησία μόνο στην μύτη, ενώ για δολώματα με τριπλά αγκίστρια είναι καλύτερα το καλάμι να είναι πιο μαλακό.

Ιδανικό καλάμι για όλους τους ρόλους δεν υπάρχει. Απλά διάλεξε μήκος τουλάχιστον 2.5 μέτρα αλλά όχι πέραν των 3μ (για να μην είναι κουραστικό) με ισορροπημένο μηχανάκι και παραβολικότητα όπως σε βολεύει για αρχή, και στην πορεία κάνεις τις επιλογές σου!
ευχαριστω φιλε και αυτη ειναι η καταλληλη απαντηση που δινεις νομιζω στα ερωτηματα μου και οπως καταλαβα προερχετε απο αρκετη εμπειρια..
παραβολικοτητα εννοουσα αυτο που λενε οτι γραφη σε ορισμενα καλαμια το fast-extra fast κτλ εγω δεν το ειδα, περισσοτερο κρατω τα τελευταια υπολογιζοντας και τα υπολυπα, που σωστα οπως λες, νομιζω δεν μπορω απο την αρχη να καμω την τελεια για μενα επιλογη αφου δεν αποκτησα την σχετικη εμπειρια στο σπινιγκ και αρα θα καμω επιλογη παραβολικοτητας που διαισθανομαι καλη για μενα με βαση το βαρος που θελω να ριχνω και των ψαριων που στοχευω για να κανει το καλαμι ικανοποιητικη αποσβεση στα κεφαλια!
Έλα Χρίστο, την παραβολικότητα δεν θα τη βρεις γραμμένη πάνω στο καλάμι, αλλά ούτε και αν είναι !!! Αυτό θα το διαπιστώσεις μόνος σου, αλλά για να είμαι ειλικρινής (και λίγο αυστηρός) είναι καθήκον του μαγαζάτορα που το πουλά να ξέρει να σου δείγει καλάμια από κάθε κατηγορία και να σου δώσει και άλλες συμβουλές! Τώρα για το λόγο που θέλεις το καλάμι, εγώ πιστεύω πως και ένα 10-40 είναι πολύ καλό! Ας με διαψεύσει κάποιος αν θέλει.
Τα ίδια ψαρέματα κάνω και είμαι αρκετά ικανοποιημένος...εώς πολύ!
πάνω από 3 μέτρα μην προτιμήσεις να ανεβείς για λόγους που σου εξήγησα!
από 2.7 μέχρι 3 θα έλεγα ότι μας κάνει μια χαρά!
Αυτά είναι δικές μου εμπειρίες, έχει πιο έμπειρους από μένα σίγουρα (κυρίως για τη θάλασσα της Κύπρου (!) )
όποιος μπορεί και θέλει να βοηθήσει στην επιλογή.
Αλλά σίγουρα έχεις τώρα κάποια πράγματα υπόψην!
Μακάρι να μπορούσα και να πηγαίναμε αλλά αυτές τις μέρες πνίγομαι! Θα μπορούσες να δοκιμάσεις και τα καλάμια μου και θα έβλεπες καλύτερα!
Αλλά υποστηρίζω πως πρέπει (!!!!) ο μαγαζάτορας να ξέρει το προιόν που πουλά!!!!!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by plenom'metatopsarem? »

γίωργος κυρίακου wrote:
christos nic wrote: μαλλον το μονο που με σωζει ειναι ιδιαιτερα μαθηματα σπινιγκ :) !
που θα έβρεις καθηγητή για τα ιδιαίτερα λαλείς μου να έρτω τσαι εγώ
γιατί που τον τσαιρό που έχω να πάω για spinning εξίχασα και το χρώμα του καλαμίου μου :oops:
εμένα αν θυμάθμαι καλά έχει πρασινοκίτρινες βούλες ένα καγκουρό και μια άγκυρα ζωγραφισμένες! :lol: :lol: :lol:
καθηγητής σίγουρα(!!!!!!!) δεν είμαι , δεν γνωρίζω αν έχουμε στην Κύπρο...

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by AggelosLRK »

δωσε μια βολτα στα τοπικα σου μαγαζια και γυρεψε καλαμι 2.70μ με 5-20Casting weight (CW) τωρα το ποσα θα ξοδεψεις ειναι δικο σου θεμα αλλα ειδικα στα καλαμια οτι δινεις-περνεις,προτιμα μια φθηνη μηχανη παρα καλαμι.Το καλαμι ειναι η προεκταση του χεριου σου που δινει ζωη στο τεχνητο,η μηχανη παιζει απλα το ρολο του κουβαλητη που ειναι αλλο κεφαλαιο.

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by largemouth »

AggelosLRK wrote:δωσε μια βολτα στα τοπικα σου μαγαζια και γυρεψε καλαμι 2.70μ με 5-20Casting weight (CW) τωρα το ποσα θα ξοδεψεις ειναι δικο σου θεμα αλλα ειδικα στα καλαμια οτι δινεις-περνεις,προτιμα μια φθηνη μηχανη παρα καλαμι.Το καλαμι ειναι η προεκταση του χεριου σου που δινει ζωη στο τεχνητο,η μηχανη παιζει απλα το ρολο του κουβαλητη που ειναι αλλο κεφαλαιο.
:lol: :lol: :lol:Εγραψες ρε Αγγελε.Συμφωνω μαζι σου αλλα μπορει να εβρει και αρκετα φτηνα καλαμια για αρχη.Ειμαι σιουρος ολοι εξεκινησαμε με Abu των 20 λιρων
Waiting for the perfect storm

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by MariosK »

AggelosLRK wrote:δωσε μια βολτα στα τοπικα σου μαγαζια και γυρεψε καλαμι 2.70μ με 5-20Casting weight (CW) τωρα το ποσα θα ξοδεψεις ειναι δικο σου θεμα αλλα ειδικα στα καλαμια οτι δινεις-περνεις,προτιμα μια φθηνη μηχανη παρα καλαμι.Το καλαμι ειναι η προεκταση του χεριου σου που δινει ζωη στο τεχνητο,η μηχανη παιζει απλα το ρολο του κουβαλητη που ειναι αλλο κεφαλαιο.
Συμφωνώ απολυτά με τον Άγγελο, θα έλεγα όμως μεταξύ 2.40-2.70 για να έχεις περισσοτερες επιλογες και casting weight μεχρι 30gr. Ειδικά το πρώτο σου καλάμι πρέπει να το αγοράσεις από Κύπρο να το πιάσεις στο χέρι και να δεις το feeling. Και λάθος επιλογή να κάμεις τουλάχιστο θα ξέρεις την επόμενη φορά τι επίε λάθος.

Μεν βοηθείς να πάεις σε 2-3 μαχαζιά τζε να δοκιμάσεις όσα καλάμια θέλεις και αν σου πει κανένας σήκου φίε και μεν ξαναπατήσεις τζιαμέ :D.

Για να δεις το action του καλαμιού και περίπου την παραβολικότητα του ο καλύτερος τρόπος είναι να περάσεις μισίνα και να την τραβήσεις με το χέρι για να δεις σε πιο σημείο λιγύζει το καλάμι και που είναι πιο σκληρό. Βέβαια σε μαχαζιά δεν μπορείς να το κάμεις τούτο αλλά μπορείς να κρατάς το καλάμι οριζόντια τζε να το βακλίσεις λίον. Αν βακλίσεις κάμποσα εν να αρχίσεις να βλέπεις την διαφορά. Αν βακλίσεις πολλά τότε σημαίνει εθίστικες οπότε πίεννε σπίτι τζε αύριο πάλε :lol:.

Post Reply

Return to “SPINNING”