Πληροφορίες για καλάμι

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

MariosK wrote: Συμφωνώ απολυτά με τον Άγγελο, θα έλεγα όμως μεταξύ 2.40-2.70 για να έχεις περισσοτερες επιλογες και casting weight μεχρι 30gr. Ειδικά το πρώτο σου καλάμι πρέπει να το αγοράσεις από Κύπρο να το πιάσεις στο χέρι και να δεις το feeling. Και λάθος επιλογή να κάμεις τουλάχιστο θα ξέρεις την επόμενη φορά τι επίε λάθος.

Μεν βοηθείς να πάεις σε 2-3 μαχαζιά τζε να δοκιμάσεις όσα καλάμια θέλεις και αν σου πει κανένας σήκου φίε και μεν ξαναπατήσεις τζιαμέ :D.

Για να δεις το action του καλαμιού και περίπου την παραβολικότητα του ο καλύτερος τρόπος είναι να περάσεις μισίνα και να την τραβήσεις με το χέρι για να δεις σε πιο σημείο λιγύζει το καλάμι και που είναι πιο σκληρό. Βέβαια σε μαχαζιά δεν μπορείς να το κάμεις τούτο αλλά μπορείς να κρατάς το καλάμι οριζόντια τζε να το βακλίσεις λίον. Αν βακλίσεις κάμποσα εν να αρχίσεις να βλέπεις την διαφορά. Αν βακλίσεις πολλά τότε σημαίνει εθίστικες οπότε πίεννε σπίτι τζε αύριο πάλε :lol:.
:D :D τουτη η λεξη τελικα <βακλιζω> φερνει μου πολλη γελιο!!!!
φιλε νασε καλα αλλα το προβλημα στην επιλογη βρισκετε στην επιλογη παραβολικοτητας περισσοτερο(που δεν ειναι ευκολο να απαντηθει) η οποια θα παιξει πολυ τον ρολο της στην φορτιση του καλαμιου στην βολη και στο παλεμα με το ψαρι καρχαρια :) η οποια ειναι κρισημο σημειο για το spinning με τα λιγα που γνωριζω με την επαφη μου με ελαφρια καλαμια..

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

AggelosLRK wrote:Το καλαμι ειναι η προεκταση του χεριου σου που δινει ζωη στο τεχνητο,η μηχανη παιζει απλα το ρολο του κουβαλητη που ειναι αλλο κεφαλαιο.
ευχαριστω φιλε
σημαντικο! εκει ειναι και το μυστικο νομιζω στην φυσικοτητα της κινησης του τεχνιτου!
ποιο στοιχειο ομως του καλαμιου παιζει τον ρολο του στην κινηση του τεχνιτου?το μικρο λιγισμα μονο της μυτης ενος σκληρου καλαμιου η το ποιο μαλακο καλαμι?

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

γίωργος κυρίακου wrote:
christos nic wrote: μαλλον το μονο που με σωζει ειναι ιδιαιτερα μαθηματα σπινιγκ :) !
που θα έβρεις καθηγητή για τα ιδιαίτερα λαλείς μου να έρτω τσαι εγώ
γιατί που τον τσαιρό που έχω να πάω για spinning εξίχασα και το χρώμα του καλαμίου μου :oops:
:) τα ιδιαιτερα μαθηματα αναφερα τα θελοντας να εννοηθη οτι θα ηταν περισσοτερο διαφωτιστικο να μου εδειχνε καποιος φιλος που κοντα ενα καλαμι που ο οποιος ξαναψαρεψε σπινιγκ..
εν και ειπα για κανενα οτι εν καθηγητης :)
αν και εγω εχω υποψιες οτι υπαρχουν στην κυπρο..κατι επιασε καποτε το ματι μου :!:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by (CyBasser) »

christos nic wrote:
AggelosLRK wrote:Το καλαμι ειναι η προεκταση του χεριου σου που δινει ζωη στο τεχνητο,η μηχανη παιζει απλα το ρολο του κουβαλητη που ειναι αλλο κεφαλαιο.
ευχαριστω φιλε
σημαντικο! εκει ειναι και το μυστικο νομιζω στην φυσικοτητα της κινησης του τεχνιτου!
ποιο στοιχειο ομως του καλαμιου παιζει τον ρολο του στην κινηση του τεχνιτου?το μικρο λιγισμα μονο της μυτης ενος σκληρου καλαμιου η το ποιο μαλακο καλαμι?
Χρίστο! Θέλεις ειλικρινή απάντηση? Εξαρτάται και πάλι από το τεχνητό πιό καλάμι θα του δώσει την καλύτερη κίνηση! Έχω καλάμι που δεν το αλλάζω με τίποτε για χρήση με spinnerbait, όμως δεν με ενθουσιάζει καθόλου με soft plastics. Και εννοείται έχω και το αντίθετο...

Καθηγητές δεν υπάρχουν, υπάρχουν απλά πιο έμπειροι :wink:

Για να μην σε βασανίζουμε άλλο, πάρε ένα καλάμι όχι πιο μικρό από 2.4, όχι πιο μεγάλο από 3μ, με cw κάπου 10 - 30, και απλώς έλεγξε να είναι σχετικά γρήγορο (όχι extra fast), νομίζω είναι το καλύτερο να ξεκινήσεις. Όπως σου είπαν κι άλλοι, είναι καλ΄λα το καλάμι να είναι κάπως καλό. Πόσα υπολογίζεις να ξοδέψεις?
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by plenom'metatopsarem? »


Για να μην σε βασανίζουμε άλλο, πάρε ένα καλάμι όχι πιο μικρό από 2.4, όχι πιο μεγάλο από 3μ, με cw κάπου 10 - 30, και απλώς έλεγξε να είναι σχετικά γρήγορο (όχι extra fast), νομίζω είναι το καλύτερο να ξεκινήσεις.
Όπως σου είπαν κι άλλοι, είναι καλά το καλάμι να είναι κάπως καλό. Πόσα υπολογίζεις να ξοδέψεις?[/quote]

Συμφωνώ με τον λαβρακοκυπραίο :)
Καταλαβαίνω την αγωνία σου και το φόβο για την αγορά καλαμιού, αλλά έχεις τα βασικά που θέλεις και μετά...εξάσκηση!!!!!!!!!!! :D

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

(CyBasser) wrote:
Χρίστο! Θέλεις ειλικρινή απάντηση? Εξαρτάται και πάλι από το τεχνητό πιό καλάμι θα του δώσει την καλύτερη κίνηση! Έχω καλάμι που δεν το αλλάζω με τίποτε για χρήση με spinnerbait, όμως δεν με ενθουσιάζει καθόλου με soft plastics. Και εννοείται έχω και το αντίθετο...

Καθηγητές δεν υπάρχουν, υπάρχουν απλά πιο έμπειροι :wink:

Για να μην σε βασανίζουμε άλλο, πάρε ένα καλάμι όχι πιο μικρό από 2.4, όχι πιο μεγάλο από 3μ, με cw κάπου 10 - 30, και απλώς έλεγξε να είναι σχετικά γρήγορο (όχι extra fast), νομίζω είναι το καλύτερο να ξεκινήσεις. Όπως σου είπαν κι άλλοι, είναι καλ΄λα το καλάμι να είναι κάπως καλό. Πόσα υπολογίζεις να ξοδέψεις?
Ενδιαφερον αυτα για τα σκληρα και μαλακα ψαρακια!!
Τα soft plastics ειναι τα σιλικονουχα ψαρακια και αν ναι, τα δουλευεις καλυτερα με ποιο μαλακα καλαμια?
σωστα :) ποιο εμπειροι ειναι η καταλληλη λεξη!
Τωρα το ποσα θα ξοδεψω εν εχω ιδεα ακομα γιατι ειδα 2 ωραια καλαμια και μου αρεσαν πολυ γυρο στα 100 ευρο
και απο την αλλη σκευτομαι να παρω κατι στα 50-60 ευρο αλλα γνωστη μαρκα και βλεπουμε..
το θεμα τωρα ειναι για το ΕΝΑ ειδικα που ειδα απο τα 2 των περιπου 100 ευρο..αρκεψα και θορω το στον υπνο μου :D :D !

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

plenom'metatopsarem? wrote:
Συμφωνώ με τον λαβρακοκυπραίο :)
Καταλαβαίνω την αγωνία σου και το φόβο για την αγορά καλαμιού, αλλά έχεις τα βασικά που θέλεις και μετά...εξάσκηση!!!!!!!!!!! :D
:D Φιλε θελω να πιστευω πως μαζι με την εξασκηση θα προκυπτει μεσα-μεσα και κανενα αποτελεσμα αλλα τουτο εν αλλη κουβεντα :D
με την υπομονη.. και την αναζητηση τοπων κατι θα γινετε πιστευω αν και το σπιννιγκ στην θαλασσα δεν ειναι και ευκολη ιστορια..να μην πω η ποιο δυσκολη μεθοδος απο πλευρας αποτελεσματος και οχι μονον..εγω ασχοληθηκα πολλα λιγο !
απλα το θεμα ειναι πως του αρεση του καθενα να ψαρευει..η καθε μεθοδος εχει την δικη της <αισθηση>.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by Greg »

Φιλε...το καλαμι θα το διαλεξεις αναλογα με : 1) τα ψαρια, 2) τα δολωματα,3) και τις συνθηκες που θελεις να ψαρεψεις.... και να σου αναφερω μερικα παραδειγματα

1) Λουτσοι.. καλαμι να ριχνει τεχνητα 5-28 γρ σκληρο (fast) διοτι η μασελλα τους θελει δυνατο καρφωμα

2) θελεις να δουλευεις μικρα τεχνιτα σιλικινης ενα καλαμι 2.70 -3 να κανει βολη με cw 2-15gr θα κανει αυτη τη δουλια (fast παλι για να καρφωνει το ψαρι και να νιωθεις στο χερι σου περισσοτερο τι συμβαινει μεσα στο νερο)

3) πες ψαρευεις στα κυμματα με 4 βφρ κοντα ανεμο θες και το αναλογο καλαμι που θα εχει τη δυναμη να φερει το ψαρι εξω απο το κυμμα ή να κανει την βολη..

για καλαμια slow full παραβολικα κανουν για ψαρεμα καλαμαριων (δουλεμα καλαμαριερων), wacky rigs, weightless lures.
Esox Lucius

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

Αρχισαν τα πραγματα και ξεκαθαριζουν περισσοτερο..αρκεψα και μπαινω σιγα-σιγα στο θεμα:!: :)
thank you Greg.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

Παιδια καλησπερα..
επειδη δεν ηθελα να κανω βιαστικη κινηση πριν λιγο καιρο και να πιασω οτι ειχε μεινη απο την προηγουμενη σεζον(δεν εβρισκα και στο action που ηθελα) και επειδη δεν ηταν και καλη περιοδος για spinning εκαμα υπομονη για αγορα και μαλλον θα το αγορασω στην εκθεση μαζι με τον υπολοιπο εξοπλισμο που χρειαζομε και για τα αλλα ειδη ψαρεματος που ασχολουμε..

Μαλλον η υπομονη αξιζε συναντησα αυτες τις μερες 2 καινουρια καλαμια spinning 2.70 με τους πρωτους οδηγους νεας τεχνολογιας(αυτοι που δεν πιανετε η μισηνα)και τους υπολοιπους κοντους) και μ αρεσαν το ενα που ειναι και ποιο ελαφρυ ομως με παρεξενεψε που η βαση του μηχανισμου ειναι αρκετα χαμηλα(περιπου στα 20cm απο το τελος)του αλλου καλαμιου η βαση μηχανισμου ειναι λιγο ποιο ψηλα δηλ γυρο στα 30cm απο το τελος του καλαμιου..
οταν εκαμα την κινηση που κραταμε την μισηνα πριν την βολη και την κινηση που προσπαθουμε να μαζεψουμε μισηνα κατι μου ελεγε πως το καλαμι με την ψηλοτερη αποσταση βασης μηχανισμου θα βολευε περισσοτερο γενικος..μπορει να καταλαβα και λαθος..τελοσπαντον εν φκαινω που μεσα επειδη εν ασχοληθηκα με σπινοκαλαμα παλιοτερα..
μπορει καποιος να πει την αποψη του περι αποστασης της βασης των μηχανισμων?
ευχαριστω!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by MariosK »

christos nic wrote:Παιδια καλησπερα..
επειδη δεν ηθελα να κανω βιαστικη κινηση πριν λιγο καιρο και να πιασω οτι ειχε μεινη απο την προηγουμενη σεζον(δεν εβρισκα και στο action που ηθελα) και επειδη δεν ηταν και καλη περιοδος για spinning εκαμα υπομονη για αγορα και μαλλον θα το αγορασω στην εκθεση μαζι με τον υπολοιπο εξοπλισμο που χρειαζομε και για τα αλλα ειδη ψαρεματος που ασχολουμε..

Μαλλον η υπομονη αξιζε συναντησα αυτες τις μερες 2 καινουρια καλαμια spinning 2.70 με τους πρωτους οδηγους νεας τεχνολογιας(αυτοι που δεν πιανετε η μισηνα)και τους υπολοιπους κοντους) και μ αρεσαν το ενα που ειναι και ποιο ελαφρυ ομως με παρεξενεψε που η βαση του μηχανισμου ειναι αρκετα χαμηλα(περιπου στα 20cm απο το τελος)του αλλου καλαμιου η βαση μηχανισμου ειναι λιγο ποιο ψηλα δηλ γυρο στα 30cm απο το τελος του καλαμιου..
οταν εκαμα την κινηση που κραταμε την μισηνα πριν την βολη και την κινηση που προσπαθουμε να μαζεψουμε μισηνα κατι μου ελεγε πως το καλαμι με την ψηλοτερη αποσταση βασης μηχανισμου θα βολευε περισσοτερο γενικος..μπορει να καταλαβα και λαθος..τελοσπαντον εν φκαινω που μεσα επειδη εν ασχοληθηκα με σπινοκαλαμα παλιοτερα..
μπορει καποιος να πει την αποψη του περι αποστασης της βασης των μηχανισμων?
ευχαριστω!
Η απόσταση της βάσης παίζει ρόλο στον τρόπο που κάνεις βολή. Για βολές με ένα χέρι το πίσω μέρος του καλαμιού είναι κόντό. Για βολές με τα δύο χέρια το πίσω μέρος είναι μακρύ για να μπορείς να το κρατάς κατά την διάρκεια της βολής. Συνήθως light και κοντά καλάμια είναι single hand αλλά δεν είναι κανόνας. Εγώ πάντος δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω καλάμι με κοντό χέρι εκτός από μερικά πολύ light για πέστροφα.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by christos nic »

Μαριε εμενα το καλαμι εκεινο με την βαση χαμηλα εδωκε μου την αισθηση οτι δεν μπορεις να πεταξεις αρκετα μακρια-ανετα και στο μαζεμα θα ειναι δυσκολο..ειναι οντως πολυ ελαφρυ σε σχεση με το αλλο και ισως ειναι για πλαγια κοφτη βολη που ειναι η χρηση του τωρα που ειπες για μεθοδους δεν γνωριζω τελικα πρεπη να γνωριζεις πολλα για να παρεις κατι να σου κανει..στα καλαμια για καστινγκ παντως ξερω οτι η βαση του μηχανισμου ειναι καλα να ειναι λιγο ψηλα αποσταση μασχαλης τελος χεριου για ευκολια στην βολη χωρις να ειναι κανονας γιατι καποιοι που ασχολουνται με μακρινες βολες κατεβαζουν την βαση ποιο χαμηλα..
Δεν υπαρχη κατι αναλογο σαν παραδειγμα βολικης αποστασης βασης μηχανισμου και για τα σπιννιγκ καλαμια??
οι οδηγοι που ειναι χαμηλα στο καλαμι ειναι καλο χαρακτηριστικο μαλλον?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by MariosK »

christos nic wrote:Μαριε εμενα το καλαμι εκεινο με την βαση χαμηλα εδωκε μου την αισθηση οτι δεν μπορεις να πεταξεις αρκετα μακρια-ανετα και στο μαζεμα θα ειναι δυσκολο..ειναι οντως πολυ ελαφρυ σε σχεση με το αλλο και ισως ειναι για πλαγια κοφτη βολη που ειναι η χρηση του τωρα που ειπες για μεθοδους δεν γνωριζω τελικα πρεπη να γνωριζεις πολλα για να παρεις κατι να σου κανει..στα καλαμια για καστινγκ παντως ξερω οτι η βαση του μηχανισμου ειναι καλα να ειναι λιγο ψηλα αποσταση μασχαλης τελος χεριου για ευκολια στην βολη χωρις να ειναι κανονας γιατι καποιοι που ασχολουνται με μακρινες βολες κατεβαζουν την βαση ποιο χαμηλα..
Δεν υπαρχη κατι αναλογο σαν παραδειγμα βολικης αποστασης βασης μηχανισμου και για τα σπιννιγκ καλαμια??
οι οδηγοι που ειναι χαμηλα στο καλαμι ειναι καλο χαρακτηριστικο μαλλον?
Οι βολές στο καστινγ δεν έχουν καμία σχέση με τις βολές στο σπιννιγκ. Τι εννοείς έχει οδηγούς χαμηλά στο καλάμι? Οι οδηγοί πρέπει να είσαι σε συγκεκριμένη απόσταση και συγκεκριμένο ύψος από τις σπιννιγκ μηχανές έτσι ώστε όταν τυλίεις μισίνα να βοηθά την μηχανή να τυλίει σωστά και ζυγισμένα.

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by Στάθης »

MariosK wrote:Οι βολές στο καστινγ δεν έχουν καμία σχέση με τις βολές στο σπιννιγκ.
Γιατί Μάριε, δεν κάνεις OTG βολή με τεχνητό; :lol:
Πάντως που σε έβλεπα με το fly, έκαμνες κάτι όχι ακριβώς το ίδιο, αλλά παρόμοιο (On The Ground :shifty: ).

Χρίστο, η θέση και ο αριθμός των οδηγών, έχει να κάνει με την παραβολή του blank.
Τοποθετούνται σε τέτοια θέση, ώστε όταν ασκείται τάση στη μισίνα, η καμπύλη που σχηματίζει το καλάμι να είναι ομαλή και να συμπίπτει με τις προδιαγραφές του blank, που από τη μια μεν προστατέυουν το καλάμι από σπάσιμο, από την δε άλλη, βοηθούν σ' αυτό που ανάφερε ο Μάριος.
no whey no gain

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by MariosK »

Στάθης wrote:
MariosK wrote:Οι βολές στο καστινγ δεν έχουν καμία σχέση με τις βολές στο σπιννιγκ.
Γιατί Μάριε, δεν κάνεις OTG βολή με τεχνητό; :lol:
Πάντως που σε έβλεπα με το fly, έκαμνες κάτι όχι ακριβώς το ίδιο, αλλά παρόμοιο (On The Ground :shifty: ).
Που να με θώρες μόλις άρκεψα το spinning :lol: :lol: :lol:
Στάθης wrote: Χρίστο, η θέση και ο αριθμός των οδηγών, έχει να κάνει με την παραβολή του blank.
Τοποθετούνται σε τέτοια θέση, ώστε όταν ασκείται τάση στη μισίνα, η καμπύλη που σχηματίζει το καλάμι να είναι ομαλή και να συμπίπτει με τις προδιαγραφές του blank, που από τη μια μεν προστατέυουν το καλάμι από σπάσιμο, από την δε άλλη, βοηθούν σ' αυτό που ανάφερε ο Μάριος.
Στάθη πολύ σωστά αυτά που λες. Εγώ μιλούσα για την απόσταση και για την χρήση του πρώτου δακτυλιδιού από την μηχανή.

Post Reply

Return to “SPINNING”