Πληροφορίες για καλάμι

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Πληροφορίες για καλάμι

Post by Sorkomanis »

γειαααα,

κοπελια μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με ένα καλάμι που εγορασα πριν κανένα μηνα δίχως να ξέρω και πολλά (σχεδόν τίποτε) για το spining...??? :doh: :doh: :doh:

έχει μήκος 2.70, c.w. 10-30gr, και γραφει medium-light action. κε μηχανή Abu garcia cardinal 103R και 20άρα μισίνα.
το μήκος δεν ξέρω ποσο ρολο παίζει, το action του απότι διαβάζω δεν βοηθα και πολλά στο κάρφωμα και στην αμεσότητα στο δούλεμα του τεχνητού. τεχνητά των 5-6 γραμμαρίων όση δύναμη και να βάλω ως τα 15 μετρα πάει. 15 γραμμαρίων είναι πολλά καλλίτερα στη ρίψη, και ένα 24gr που έχω φούμε να βάλω full δύναμη μήπως και σπάσει. όσο για το αν ταιριάζει η μηχανή για το καλάμι δεν έχω ιδέα :mrgreen:

σιγά σιγά ως τώρα εγορασα 6 τεχνητά και στές 5-6 φορες που το χρησιμοποίησα "εκαταφερα" να πιάσω ένα λούτσο :dance: :dance: :dance: αλλα πιστευκω ήταν κατά τύχης :D

τούτο το καλάμι για ποίες συνθήκες και ψαρια είναι κατάλληλο?
για τι είναι ικανό?
ποτε και πως το δουλεφκω?
και με τι τεχνητά?
κτλ...

please λίγην βοήθεια για να μεν "μαχουμε" άδικα
θεκκιου
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by gptochos »

Ρε φίλε το καλάμι σου είναι ενα all around καλάμι spinning! To ύψος του είναι κατάλληλο για μακρινές ρίψεις από ακτή! Τώρα το 10-30 μπορείς να ρίξεις και τεχνητά μέχρι 30γρ αλλά εσύ δοκίμαζε μέχρι 20-26γρ για να είσαι σίγουρος και να έχεις και πιο μακρινές ρίψεις!

Τώρα το medium που λες σημαίνει ότι το καλάμι σου είναι σκληρο μαλακό δηλ άν προσέξεις λιγίζοντας τη μυτη του καλαμιού σου (πρόσεξε να μην το σπάσεις :D ) θα δεις ότι το καλάμι σου θα ξεκινήσει να λυγίζει από τη μέση λίγο κάτο ή λίγο πιο κάτω από την ένωση του καλαμιού σου (αν είναι δίσπαστο). Αυτό σε βοηθά καλύτερα στη μάχη με το ψάρι. Το soft λυγίζει λίγο πιο πάνω από τη χειρολαβή του καλαμιού που κάνει τη μάχη με το ψάρι πιο δύσκολη αν δεν είσαι έμπειρος.

Τα τεχνητά που θα σου σύστηνα να δουλέψεις είναι 20 - 26 γρ! Κάθε καλάμι δουλευει καλύτερα σε κάποια γραμμάρια. Αυτό θα το βρεις από μόνος σου. Εμένα το δικό μου δουλέυει καλυτερα 21 - 22 γρ το δικό σου μπορεί να δουλεύει 23-24γρ!

Τώρα για να έχεις μακρίνες ρίψεις θέλεις βαρετό τεχνητό (δηλαδή πάμε σε πιο μεγάλο τεχνητό), μακρύ καλάμι 3.30 πχ και όσο πιο σκληρό γίνεται πάμε δηλαδή fast (λυγίζει από τη μέση και πάνω)!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by Sorkomanis »

Απότι διαβάζω η κουβέντα είναι περί χειρισμού του τεχνητού, πως πρέπει να το δουλεύεις και τούτο έχει να κάμει με την αμεσότητα που έχεις με το τεχνητό, όπου ένα light action καλάμι υστερεί πολλά σε κάτι τέτοιο...(???) είμαι αρχάριος "γιαυτο" αν κάμνω λάθος διορθώστε με :)

ρε φιλε 20gr και πάνω τα τεχνητά ενέν πολλά μεγάλο μέγεθος??? αν συγκρίνω με το 24gr που έχω εν τεράστιο. η μήπως δεν παίζει ρολο?

και ένα τελευταίο... τζίνο που με απασχολεί δεν είναι το βάρος και η απόσταση στη ρίψη των τεχνιτών αλλα ποια είδη τεχνιτών αρμόζουν και μπορεί να χειριστεί τούτο το καλάμι.

thanks για τες πληροφορίες φιλε
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by Στάθης »

Sorkomanis wrote:Απότι διαβάζω η κουβέντα είναι περί χειρισμού του τεχνητού, πως πρέπει να το δουλεύεις και τούτο έχει να κάμει με την αμεσότητα που έχεις με το τεχνητό, όπου ένα light action καλάμι υστερεί πολλά σε κάτι τέτοιο...(???) είμαι αρχάριος "γιαυτο" αν κάμνω λάθος διορθώστε με :)
:naughty:
To action έχει να κάνει με την αμεσότητα στο χειρισμό, και περιγράφει πόσο "σκληρό" είναι το καλάμι σου.
Λαμβάνει αρκετές τιμές, με κύριες τις slow - medium -fast - extra fast.
Για να προσδίδεις κίνηση στο τεχνητο, προτίμησε καλάμι fast-extra fast.

To casting weight του τεχνητού, είναι το εύρος έρματος στο οποίο αποδίδει ικανοποιητικές βολές.
Κάποιο εύρος μπορέι να πάρει το χαρακτηρισμό light - medium-heavy ή και συνδιασμούς των ανωτέρω, αναλόγως των γραμμαρίων έρματος που μπορέι να χειριστεί κατά τη βολή.
Δεν έχει σχέση με το πόσο μεγάλο ψάρι μπορεί να φέρει έξω, ούτε πόσο καλά μπορέι να ανταποκριθεί στο χειρισμό του τεχνητού.


Sorkomanis wrote:ρε φιλε 20gr και πάνω τα τεχνητά ενέν πολλά μεγάλο μέγεθος??? αν συγκρίνω με το 24gr που έχω εν τεράστιο. η μήπως δεν παίζει ρολο?
Μεγάλο τεχνητό - μεγάλο ψάρι.
Το βάρος του τεχνητού δεν έχει σχέση με το μέγεθος του, πχ ένα bottom lure μπορέι να ζυγίζει 25 γρ. και να έχει μήκος 8 και λιγότερα εκατοστά.

και ένα τελευταίο... τζίνο που με απασχολεί δεν είναι το βάρος και η απόσταση στη ρίψη των τεχνιτών αλλα ποια είδη τεχνιτών αρμόζουν και μπορεί να χειριστεί τούτο το καλάμι.
Όλα τα είδη τεχνητών των οποιων το βάρος εμπίπτει στο cw του καλαμιού, 10-30 γραμμάρια, ανεξαρτήτως φύσεως.
Αν ρίχνεις τεχνητά ελαφρύτερα, δεν θα έχεις καλές βολές, αν ρίχνεις πιο βαριά ενδέχεται να σπάσει το καλάμι.

Γενικά το καλάμι σου θα έλεγα ότι ανταποκρίνεται καλά στα δεδομένα της Κύπρου, αν και θα ήταν προτιμότερο να έιναι fast το action του. Μάθε σε αυτό και αν σε ενδιαφέρει αυτό το είδος ψαρέματος, πάιρνεις και καλάμια με μεγαλύτερο - μικρότερο cw.
Last edited by Στάθης on Mon Nov 08, 2010 4:45 pm, edited 2 times in total.
no whey no gain

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by AggelosLRK »

Sorkomanis wrote:γειαααα,

κοπελια μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με ένα καλάμι που εγορασα πριν κανένα μηνα δίχως να ξέρω και πολλά (σχεδόν τίποτε) για το spining...??? :doh: :doh: :doh:

έχει μήκος 2.70, c.w. 10-30gr, και γραφει medium-light action. κε μηχανή Abu garcia cardinal 103R και 20άρα μισίνα.
το μήκος δεν ξέρω ποσο ρολο παίζει, το action του απότι διαβάζω δεν βοηθα και πολλά στο κάρφωμα και στην αμεσότητα στο δούλεμα του τεχνητού. τεχνητά των 5-6 γραμμαρίων όση δύναμη και να βάλω ως τα 15 μετρα πάει. 15 γραμμαρίων είναι πολλά καλλίτερα στη ρίψη, και ένα 24gr που έχω φούμε να βάλω full δύναμη μήπως και σπάσει. όσο για το αν ταιριάζει η μηχανή για το καλάμι δεν έχω ιδέα :mrgreen:

σιγά σιγά ως τώρα εγορασα 6 τεχνητά και στές 5-6 φορες που το χρησιμοποίησα "εκαταφερα" να πιάσω ένα λούτσο :dance: :dance: :dance: αλλα πιστευκω ήταν κατά τύχης :D

τούτο το καλάμι για ποίες συνθήκες και ψαρια είναι κατάλληλο?
για τι είναι ικανό?
ποτε και πως το δουλεφκω?
και με τι τεχνητά?
κτλ...

please λίγην βοήθεια για να μεν "μαχουμε" άδικα
θεκκιου
καταρχην φιλε "σορκε" ετοιμαστου να εξοπλιστεις με πολυ υπομονη παρα καλο εξοπλισμο :D Βρες εναν τοπο ησυχο(σχετικα) και με κοφτα νερα,οσο αναφοραν το καλαμι σου μπορει να συρει τεχνητα απο 10γρ μεχρι 30γρ αφοβα (δεν σπαζουν τοσο ευκολα οσο νομιζεις).Η μηχανη σου αν καταλαβα καλα ειναι 1000αρα,σου συνηστω να βαλεις νημα 00.8mm και 30αρα fluorocarbonn(αοαρτη) μησινα για leader η ενωση των 2 γινεται ευκολα με 1 κομπο double uniknot τον οποιο χρησιμοποιω εγω αφοβα.
Για ψαρακια καλο θα ειναι να εχεις surface (popper) και minnow (οπως yozuri etc) αγορασε το πολυ 2 απο καθε ειδος (surface/minnow) οι αρχαριοι συνηθως πεφτουν στην παγιδα που οταν δεν εχει ψαρια ριχουν το φταιξιμο στο τεχνητο πραγμα λαθος φυσικα,γιαυτο δουλεψε παραπανω στους τοπους που θα βρεις παρα στα τεχνητα.Τωρα αν βρεις τοπο με ψαρια που ακολουθουν το τεχνητο και δεν χτυπανε για συνεχωμενες μερες τοτε ναι ψαξε αλλο τεχνητο.
Με τον καιρο και αν δεις οτι την παλευεις με αυτην την τεχνικη ψαξε για καλυτερο καλαμι και μηχανη,η παρεα που ασχολουμαστε σε αυτο το φορουμ με το σπινινγκ εχουμε καλη δοση μαζοχισμου,μπορει για 3 μηνες να μην βγαζουμε λεπι αλλα "ποσκολιουμαστε" με ανευρεση καινουργιων τοπων κοκ.

ang1
Posts: 51
Joined: Tue Feb 20, 2007 9:55 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by ang1 »

Παντός παιδιά κε εγώ έχει καιρό που γιρεφκω καλάμι για σπιννινγκ αλλά δεν βρίσκω το κατάλληλο, το ιδανικό για μένα θα ήταν ένα 3μετρό με action 7-20gr fast (τα παραπάνω μου τεχνητά είναι 7-12 γραμμάρια). Έχω 3 καλάμια δίσπαστα (1.90, 2.10, 2,70), αλλά για θάλασσα χρησιμοπίω ένα 3μέτρο τηλεσκοπικό που βρήκα ότι κάμνει πολύ καλύτερες βολές παρά τα αλλά που υποτίθετε επουλησαν μου τα ιδικά για σπιννινγκ. Η μηχανη που χρησιμοποιώ είνα η abu garcia 704LX και είμαι παρά πόλη ευχαριστημένος μαζί της. Έχετε κανένα υπόψη σας για να μου προτείνετε?

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by AggelosLRK »

ang1 wrote:Παντός παιδιά κε εγώ έχει καιρό που γιρεφκω καλάμι για σπιννινγκ αλλά δεν βρίσκω το κατάλληλο, το ιδανικό για μένα θα ήταν ένα 3μετρό με action 7-20gr fast (τα παραπάνω μου τεχνητά είναι 7-12 γραμμάρια). Έχω 3 καλάμια δίσπαστα (1.90, 2.10, 2,70), αλλά για θάλασσα χρησιμοπίω ένα 3μέτρο τηλεσκοπικό που βρήκα ότι κάμνει πολύ καλύτερες βολές παρά τα αλλά που υποτίθετε επουλησαν μου τα ιδικά για σπιννινγκ. Η μηχανη που χρησιμοποιώ είνα η abu garcia 704LX και είμαι παρά πόλη ευχαριστημένος μαζί της. Έχετε κανένα υπόψη σας για να μου προτείνετε?
http://www.anglermania.com/product.php? ... 1&xSec=115

ang1
Posts: 51
Joined: Tue Feb 20, 2007 9:55 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by ang1 »

ευχαριστώ Άγγελε! έχεις το δοκιμασμένο?

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by AggelosLRK »

ang1 wrote:ευχαριστώ Άγγελε! έχεις το δοκιμασμένο?
το εχω για τα light δολωματα μου,πολυ καλο για την τιμη του

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by Στάθης »

Άγγελε, εδοκίμασες τα fujitsu του Ντίνου;
no whey no gain

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by AggelosLRK »

Στάθης wrote:Άγγελε, εδοκίμασες τα fujitsu του Ντίνου;
ναι εχω το 8-30γρ,πολυ καλο καλαμι made in japan το αγαπησα

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by Στάθης »

thanks! 8)
Βασικά το μόνο που δεν μου αρέσει πάνω του βλέποντας το από τη φωτογραφία είναι το reel seat, αλλά μπορεί να απατώμαι.
Το reel χαλαρώνει μετά από λίγες βολές, η είναι εντάξει;
no whey no gain

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by AggelosLRK »

Στάθης wrote:thanks! 8)
Βασικά το μόνο που δεν μου αρέσει πάνω του βλέποντας το από τη φωτογραφία είναι το reel seat, αλλά μπορεί να απατώμαι.
Το reel χαλαρώνει μετά από λίγες βολές, η είναι εντάξει;
μετα απο 350-400 βολες μου λασκαρε λιγο η αληθεια να λεγεται :lol:

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by Στάθης »

:lol: :lol: :lol:
Ευχαριστώ πολύ για το feedback! :)
no whey no gain

ang1
Posts: 51
Joined: Tue Feb 20, 2007 9:55 pm

Re: Πληροφορίες για καλάμι

Post by ang1 »

AggelosLRK wrote:
ang1 wrote:ευχαριστώ Άγγελε! έχεις το δοκιμασμένο?
το εχω για τα light δολωματα μου,πολυ καλο για την τιμη του
Πόσο "σκληρό" είναι, δεν λέει στο site αν είναι medium/fast... ? (btw δεν θα με πειράζε να δώσω κάτι περισσότερο για κάτι καλύτερο)

Post Reply

Return to “SPINNING”