Κάτι πάει λάθος!

Post Reply
vkalo
Posts: 15
Joined: Thu May 13, 2010 3:35 pm

Κάτι πάει λάθος!

Post by vkalo »

Γειά σας,

Είμαι νέος στον χώρο του spinning και έχω κάποια προβλήματα τα οποία ίσως ακουστούν και γελοία

Αγόρασα ένα καλάμια spinning 5-20γρ. DAM, και έχω μία μηχανή daiwa με .20 (με 3mm περίπου free απο το spool). Τα ψαράκια που μου αγόρασα είναι όλα μεταξή 9-15γρ.

Όταν κάνω το cast το ψαράκι δεν φαίνεται να "πηγαίνει" αρκετά μέσα, ούτε έχει το τράβηγμα πάνω στο καλάμι για να "φορτώσει" το καλάμι και να γίνει το cast όπως το φαντάζομαι. Νομίζω το βάρος της αρματοσιάς είναι το κυριότερο πρόβλημα.
Χρειάζεται να προσθέσω οποιοδήποτε επιπλέον βάρος στην αρματωσιά;;; Κάτι πήρε το αφτί μου για φελλό με νερο!

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη!!! :pray:

γίωργος κυρίακου
Posts: 190
Joined: Sat Oct 16, 2010 11:54 am

Re: Κάτι πάει λάθος!

Post by γίωργος κυρίακου »

καλά πήρε το αυτί σου μάππα με νερό
Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Κάτι πάει λάθος!

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε VKALO :!: :!: :!:
Υπαρχουν ατομα που με μισινα 20αρα και ψαρακι 15 γρ. μπορουν να κανουν βολη μεχρι και 50 μετρα :arrow:
Για τα πιο πολλα δολωματα ειναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ να χρησιμοποιουνται επιπροσθετα βαριδια κλπ.
Τα Buldo, τα Spiroullino τις μπομπαρδες κλπ τα χρησιμοποιουμε μονο για καποια παναλαφρα δολωματα οπως πχ οι ματασινες και τα χελακια τα πολυ μικρα.
Η γνωμη μου ειναι να βρης καποιο που πραγματικα κατεχει το θεμα να σου δειξη πως να στησεις ΣΩΣΤΑ τον εξοπλισμο σου και πως να τον χρησιμοποιας με τροπο που να εχεις πλεονεκτημα εναντι των ψαριων.

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Κάτι πάει λάθος!

Post by psarakas »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Φιλε VKALO :!: :!: :!:
Υπαρχουν ατομα που με μισινα 20αρα και ψαρακι 15 γρ. μπορουν να κανουν βολη μεχρι και 50 μετρα :arrow:
Για τα πιο πολλα δολωματα ειναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ να χρησιμοποιουνται επιπροσθετα βαριδια κλπ.
Τα Buldo, τα Spiroullino τις μπομπαρδες κλπ τα χρησιμοποιουμε μονο για καποια παναλαφρα δολωματα οπως πχ οι ματασινες και τα χελακια τα πολυ μικρα.
Η γνωμη μου ειναι να βρης καποιο που πραγματικα κατεχει το θεμα να σου δειξη πως να στησεις ΣΩΣΤΑ τον εξοπλισμο σου και πως να τον χρησιμοποιας με τροπο που να εχεις πλεονεκτημα εναντι των ψαριων.
Μονον στην Κυπρο. Casting καλάμια με buldo!!! δόλωμα ψαράκια 6 7 8 ακόμα και 15 γραμμαρίων!!!
catch and release

andreasp
Posts: 6
Joined: Tue Sep 21, 2010 6:30 pm
Location: Λεμεσός

Re: Κάτι πάει λάθος!

Post by andreasp »

Φίλε Vkalo,

Ασχολούμε με το spinning πάνω απο 10 χρόνια και αυτό που έχω προσεξεί είνε οτι έχεις πιό πολλές πιθανότητες να πιάσεις ψάρια κοντά στην παραλία.
Κατα την δική μου αποψη το spinning αποδίδει καλύτερα όταν μετακινήσε συνεχώς και κάνεις βολές κοντά σε βράχια, πέτρες, κόλπακια, ανάμεσα σε βάρκες (Στα λιμανια) η εκέι που σπάζει το κύμα, βασικά εκεί που στύνουν ενέδρα τα κυνηγόψαρα.

Προτίμα πάντα να βάζεις το ψαράκι απευθείας στην αρματωσιά χωρίς βαρίδια κτλ.

Το πίο σημαντικό είνε η τεχνική και το να βρείς τον τρόπο που θα ξυπνήσεις το αρπακτικό ενστίκτο του ψαριού.

ΜΦΧ

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Κάτι πάει λάθος!

Post by psarakas »

andreasp wrote:
Το πίο σημαντικό είνε η τεχνική και το να βρείς τον τρόπο που θα ξυπνήσεις το αρπακτικό ενστίκτο του ψαριού.

ΜΦΧ
ΣΩΣΤΟΤΑΤΑ.
catch and release

vkalo
Posts: 15
Joined: Thu May 13, 2010 3:35 pm

Re: Κάτι πάει λάθος!

Post by vkalo »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Φιλε VKALO :!: :!: :!:
Υπαρχουν ατομα που με μισινα 20αρα και ψαρακι 15 γρ. μπορουν να κανουν βολη μεχρι και 50 μετρα :arrow:
Για τα πιο πολλα δολωματα ειναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ να χρησιμοποιουνται επιπροσθετα βαριδια κλπ.
Τα Buldo, τα Spiroullino τις μπομπαρδες κλπ τα χρησιμοποιουμε μονο για καποια παναλαφρα δολωματα οπως πχ οι ματασινες και τα χελακια τα πολυ μικρα.
Η γνωμη μου ειναι να βρης καποιο που πραγματικα κατεχει το θεμα να σου δειξη πως να στησεις ΣΩΣΤΑ τον εξοπλισμο σου και πως να τον χρησιμοποιας με τροπο που να εχεις πλεονεκτημα εναντι των ψαριων.
:text-thankyouyellow:

Christoscy
Posts: 46
Joined: Sat Oct 23, 2010 10:21 am

Re: Κάτι πάει λάθος!

Post by Christoscy »

Εγω που εχω soft baits τι πρέπει να κανω? να βαλω βαρίδια κοντα στο κεφαλι του ψαριού? η να βαλω μπαλα νερου που κάνω ωσ συνηθωσ και δεν εχω επιτιχειεσ?

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Κάτι πάει λάθος!

Post by AggelosLRK »

Christoscy wrote:Εγω που εχω soft baits τι πρέπει να κανω? να βαλω βαρίδια κοντα στο κεφαλι του ψαριού? η να βαλω μπαλα νερου που κάνω ωσ συνηθωσ και δεν εχω επιτιχειεσ?
χαμνα τα και αγορασε hardbaits τα σοφτ ειναι για ειδικες περιπτωσεις,εγω τα δουλευω μονο πατεντα πανω σε κουταλακια

Christoscy
Posts: 46
Joined: Sat Oct 23, 2010 10:21 am

Re: Κάτι πάει λάθος!

Post by Christoscy »

AggelosLRK wrote:
Christoscy wrote:Εγω που εχω soft baits τι πρέπει να κανω? να βαλω βαρίδια κοντα στο κεφαλι του ψαριού? η να βαλω μπαλα νερου που κάνω ωσ συνηθωσ και δεν εχω επιτιχειεσ?
χαμνα τα και αγορασε hardbaits τα σοφτ ειναι για ειδικες περιπτωσεις,εγω τα δουλευω μονο πατεντα πανω σε κουταλακια
Μπορείς σε παρακαλω να μου προτινησ καπια? γιατι δεν πολλο καταλαβω είμαι καινούργιος στο spinning.
Thanks.

andreasp
Posts: 6
Joined: Tue Sep 21, 2010 6:30 pm
Location: Λεμεσός

Re: Κάτι πάει λάθος!

Post by andreasp »

Christoscy wrote:
AggelosLRK wrote:
Christoscy wrote:Εγω που εχω soft baits τι πρέπει να κανω? να βαλω βαρίδια κοντα στο κεφαλι του ψαριού? η να βαλω μπαλα νερου που κάνω ωσ συνηθωσ και δεν εχω επιτιχειεσ?
χαμνα τα και αγορασε hardbaits τα σοφτ ειναι για ειδικες περιπτωσεις,εγω τα δουλευω μονο πατεντα πανω σε κουταλακια
Μπορείς σε παρακαλω να μου προτινησ καπια? γιατι δεν πολλο καταλαβω είμαι καινούργιος στο spinning.
Thanks.
Εξαρτάτε απο το τι θα ψαρέψεις.
Για λαβράκια και για οτι μπορεί να υπάρχει κοντά σε βράχους χρησιμοποιώ γαρίδες σιλικόνης.
Για πιο μακρινές βολές, λίτσες, σφύρνες κτλ προτιμώ την σειρά X-Rap της Rapala με κοντή γλώσσα σε μπλέ χρώμα, γαλάζιο, κόκκινο με άσπρο κτλ.

Christoscy
Posts: 46
Joined: Sat Oct 23, 2010 10:21 am

Re: Κάτι πάει λάθος!

Post by Christoscy »

Ευχαριστω φιλε andreasp για τη συμβουλή σου, θα τα δοκιμασω και μακαρι να πιασω και τιποτε.

Post Reply

Return to “SPINNING”