Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: καλαμια

Post by MariosK »

Nikolas Nklou wrote:με διαφορα οτι κατω απο την χειρολαβη εχει τζινο το εξογκωμα για να μπορεις να δουλευκεις τους baitcasting μηχανισμους πιο ευκολα...
:shock:

Τα καλάμια τύπου baitcasting δεν έχουν μόνο το trigger σαν διαφορά αλλά έχουν και πολύ μικρότερους οδηγούς κοντά στην μηχανή με αποτελέσμα ένα μηχανισμός spinning να μην δουλεύει σωστά με καλάμι τύπου baitcasting...
Nikolas Nklou wrote:αν θελεις να ξεκινησεις σπιννινγκ στην θαλασσα προτιμα κανονικο σπιν καλαμι ή μπορεις να δουλευκεις το συγκεκριμενο με τον καταλληλο μηχανισμο μονο με λαδι θαλασσα και χωρις αερα...
:shock:

Νικόλα ο αέρας και η θάλασσα λάδι δεν έχουν καμιά σχέση με τον αν χρησιμοποιείς baitcasting ή spinning μηχανή. Απλά με την baitcasting και με αέρα θέλει έμπειρες ρυθμίσεις. Εξαρτάται πάντα και από την ποιότητα και από το πόσο καλά θα ρυθμίσεις τα μαγνητικά/φυγοκεντρικά φρένα. Επίσης ειδικά για την θάλασσα χρειάζεσαι έναν εξειδικευμένο μηχανισμό baitcasting λόγο του ότι μαζεύουν πολλά ποιο εύκολα άλατα και ένας φτηνός θα καταστραφεί γρήγορα αν δεν συντηρείται καλά.

Εν πάσει περίπτωση στο μόνο που θα συμφωνήσω με αυτά που είπες είναι ότι σίγουρα δεν είναι καλή ιδέα να ξεκινήσει κάποιος το spinning με baitcasting εξοπλισμό, κυρίως λόγο της εμπειρίας που χρειάζεσαι με την μηχανή.

Nikolas Nklou

Re: καλαμια

Post by Nikolas Nklou »

Μαριε ξερω οτι εισαι πολλα πιο εμπειρος μου...οι αληθεια εν το ηξερα τουτο για τους οδηγους ...... το trigger ομως δεν βοηθα και στην πιο ευκολη χρηση μηχανισμου baitcast? :) καποια στιγμη θελω να αρκεψω baitcasting για θαλασσα αλλα το ποτε εν αγνωστο ....και ναι θα συμφωνησω οτι πρεπει να ειμαστε πιο εμπειροι στους baitcasting ,εξεχασα να το αναφερω πιο πριν :) με αερα ομως εν καμνει πιο ευκολα τουφες ? :)

User avatar
sh@dow
Posts: 17
Joined: Wed Feb 15, 2012 7:16 pm
Location: Λάρνακα

Re: καλαμια

Post by sh@dow »

Nikolas Nklou wrote:το συγκεκριμενο καλαμι καμνει για μηχανισμους baitcasting (βλεπε http://www.abugarcia.com/products/reels ... /black-max για παραδειγμα :D ) με διαφορα οτι κατω απο την χειρολαβη εχει τζινο το εξογκωμα για να μπορεις να δουλευκεις τους baitcasting μηχανισμους πιο ευκολα...αν θελεις να ξεκινησεις σπιννινγκ στην θαλασσα προτιμα κανονικο σπιν καλαμι ή μπορεις να δουλευκεις το συγκεκριμενο με τον καταλληλο μηχανισμο μονο με λαδι θαλασσα και χωρις αερα...συνηθως χρησιμοποιουμε τουτα τα καλαμια για γλυκο νερο (μιλω για Κυπρο παραπανω)...σε αλλες χωρες προτιμουν τους λογω μεγαλυτερης βολης και πιο ομαλης λειτουργιας τους ..... αυτα ! :D
:D :D :D Ρε φιλέ απ'ότι κατάλαβα θέλει ιδιαίτερα το σπινινγκ. Εγώ θέλω ένα καλάμι για καλαμάρκα που να κάμνει και για κανένα λαβρακούι. Μηχανούα έχω μια που χρησιμοποιώ στο εγγλέζικο οπότε αν μπορείτε προτέινετε μου κανένα καλάμι φτηνό έτσι για να ξεκινήσω δειλά δείλα. αααα πείτε μου και κανένα ψαρούι για λαβράκια. Όπως τα ψαραουθκια που κάποιοι σβήνουν που τες φωτο που βάλλουν. :D :D :D
Caution: there’s something fishy about this fella…

Nikolas Nklou

Re: καλαμια

Post by Nikolas Nklou »

πιασε ενα καλαμι moderate-fast με c.w:10-30gr και εισαι κομπλε....ποσα διαθετεις να σου προτινουμε τζε καλαμι....τα ψαρουθκια σβηνουμεν τα γιατι απαγορευεται να καμνουμε 'διαφημηση' .....για αυτο μπιχτες στην παντα ....... εισαι και καινουργιο μελος αρα..... ρωτα πρωτα τζε μετα! εμπορουσες να ρωτησεις τζινον που εβαλε την φωτο με ενα πμ..... :D

User avatar
sh@dow
Posts: 17
Joined: Wed Feb 15, 2012 7:16 pm
Location: Λάρνακα

Re: καλαμια

Post by sh@dow »

Nikolas Nklou wrote:πιασε ενα καλαμι moderate-fast με c.w:10-30gr και εισαι κομπλε....ποσα διαθετεις να σου προτινουμε τζε καλαμι....τα ψαρουθκια σβηνουμεν τα γιατι απαγορευεται να καμνουμε 'διαφημηση' .....για αυτο μπιχτες στην παντα ....... εισαι και καινουργιο μελος αρα..... ρωτα πρωτα τζε μετα! εμπορουσες να ρωτησεις τζινον που εβαλε την φωτο με ενα πμ..... :D
:D Κανέναν 50ευρώ εν κάλα? έτω καπου τζιαμέ. Thanks!!!
Caution: there’s something fishy about this fella…

Nikolas Nklou

Re: καλαμια

Post by Nikolas Nklou »

μια χαρα...κοιταξε το shimano catana 2.70 ή 2.40 metra je c.w 10-30 gr :D ηταν το πρωτο μου καλαμι στο σπιν τζε εφκαλε με ασπροπροσωπο πολλες φορες

User avatar
sh@dow
Posts: 17
Joined: Wed Feb 15, 2012 7:16 pm
Location: Λάρνακα

Re: καλαμια

Post by sh@dow »

Nikolas Nklou wrote:μια χαρα...κοιταξε το shimano catana 2.70 ή 2.40 metra je c.w 10-30 gr :D ηταν το πρωτο μου καλαμι στο σπιν τζε εφκαλε με ασπροπροσωπο πολλες φορες
Ωραίος. Κανένα ψαρούι ξέρεις. :wink: πμ :D Να σε καλά ρε φιλε
Caution: there’s something fishy about this fella…

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: καλαμια

Post by MariosK »

Nikolas Nklou wrote:Μαριε ξερω οτι εισαι πολλα πιο εμπειρος μου...
Τι εννοείς :doh:? Να μεν μιλώ? :think:
Nikolas Nklou wrote:το trigger ομως δεν βοηθα και στην πιο ευκολη χρηση μηχανισμου baitcast? :)
Δεν είπα το αντίθετο.
Nikolas Nklou wrote:καποια στιγμη θελω να αρκεψω baitcasting για θαλασσα αλλα το ποτε εν αγνωστο ....
Όποτε αποφασίσεις στείλμου ενα πμ να βρεθούμε σε κάποιο φράγμα να δεις από κοντά τους μηχανισμούς και να σου τους δώσω να τους δοκιμάσεις. Εγώ δεν έχω μηχανισμό baitcasting ειδικά για θάλασσα αλλά η φιλοσοφία πάνω κάτω είναι η ίδια με την χρήση στα γλυκά νερά. Ο λόγος που χρησιμοποιείται περισσότερο στα γλυκά νερά είναι γιατί παρόλο που σου κόβει κάποια μέτρα στην βολή λόγο της κατασκευής του σε σχέση με το spinning, σου δίνει πολλά μεγαλύτερη ακρίβεια.
Nikolas Nklou wrote:με αερα ομως εν καμνει πιο ευκολα τουφες ? :)
Όχι αν τον ρυθμίσεις σωστά. Έτυχε να ψαρεύκω στον Ασπρόγκρεμμο με αέρα 3 μποφόρ και κύμματα 0.5 μέτρο χωρίς πρόβλημα.

Nikolas Nklou

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by Nikolas Nklou »

χαχαχα Μαριε εν ειπα να μεν μιλας!!! απλα οτι ηξερα ειπα το....εισαι πιο εμπειρος λογω του οτι ψαρευκεις πιο πολλα χρονια που εμενα... :D τουτο ηθελα να πω...για τα αλλα ασε κανονιζουμε για καμια εξορμηση σε φραγμα.... γενικα εν ξερω τζε τοσα πολλα που baitcasting μηχανισμους ...... :shifty:

rafaellos22
Posts: 25
Joined: Sat Nov 02, 2013 9:06 pm

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by rafaellos22 »

ειμαι τσε εγω νεο στο σπιννινγκ εχω ενα καλαμουι mikado archer up to 17 g αλλα εν να ηθελα ενα με πιο πολυ action αποψεις ( ως τα 50-60 ευρω τσε αν γινεται σε μαχαζι απο λαρνακα ή λευκωσια )

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by AggelosLRK »

φιλε μου στα 40 ευρο υπαρχει το WFT Ghostrider σε 10-30 και 15-45

rafaellos22
Posts: 25
Joined: Sat Nov 02, 2013 9:06 pm

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by rafaellos22 »

antiprosopos pios ine ?

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ANGLERMANIA
99580233

rafaellos22
Posts: 25
Joined: Sat Nov 02, 2013 9:06 pm

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by rafaellos22 »

τωρα που ερχονται χριστουγεννα νομιζω ενα καλο δωρω για να πιαμε ειναι καλαμι για σπιννινκγ και μηχανη θελω να ακουσω συμβουλες για ενα ολοκληρομενο σετ

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Εισηγήσεις για καλάμι και μηχανή Spinning

Post by sea-hunter »

σκεφτομαι να αναβαθμισω την μηχανη μου για spinning με την SHIMANO AERNOS XT. τι μεγεθος προτινεται?
Keep Walking...Keep Fishing!!

Post Reply

Return to “SPINNING”