set up σε δισπαστο καλαμι berkley

Post Reply
sotiris
Posts: 101
Joined: Sat Feb 23, 2008 12:26 pm

set up σε δισπαστο καλαμι berkley

Post by sotiris »

Παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας αν ειναι δυνατο. Αν και Ψαροτουφεκας παντα μ αρεσε το spinning με αποτελεσμα να αγορασω ενα δισπαστο καλαμι
Berkley 9' 2,7 medium action spinning weight 15-40γρ.
θα ηθελα να κανω ενα καλο σεταρισμα
μισηνα 22-25 ειναι οκ? μηχανισμο ? shimano exage ? 2500 εχετε να προτεινετε καμια αλλη ?
τεχνητα ψαρακια μεχρι ποσα γραμ. να ριχνω? απο 15 γρ κ πανω? πιο μικρα οχι? και κατι αλλο με η χωρις στριφταροπαραμανα? ( ξερω εχει πλεονεκτιμα στη γρηγορη αλλαγη τεχνητου αλλα διαβασα οτι επιρεαζει κ την πλευση του ).

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: set up σε δισπαστο καλαμι berkley

Post by largemouth »

Εξαρτατε που θα ψαρευεις και τι θα ψαρευεις. Φρακτη η θαλασσα? Για φρακτη 22-25 μια χαρα ειναι αν και πολλοι θα σου συνηστουσαν να βάλεις νήμα.Για θάλασσα πηγενε σε 28αρα καλυτερα ειδικα αν εχεις σκοπο να ριχνεις 40αρια(αν και δεν το συνηστω) η νημα.Παραμανα μπορεις να βαλεις γιατι στα μεγαλα ψαρακια εν πολλοεπηρεαζει.Και πιο μικα ριχνεις αμαν θέλεις αλλα εννα καθουνται στα 2 μετρα γιατι εν θα ταλαντωνετε το καλαμι για να τα ριξει/
Waiting for the perfect storm

sotiris
Posts: 101
Joined: Sat Feb 23, 2008 12:26 pm

Re: set up σε δισπαστο καλαμι berkley

Post by sotiris »

largemouth wrote:Εξαρτατε που θα ψαρευεις και τι θα ψαρευεις. Φρακτη η θαλασσα? Για φρακτη 22-25 μια χαρα ειναι αν και πολλοι θα σου συνηστουσαν να βάλεις νήμα.Για θάλασσα πηγενε σε 28αρα καλυτερα ειδικα αν εχεις σκοπο να ριχνεις 40αρια(αν και δεν το συνηστω) η νημα.Παραμανα μπορεις να βαλεις γιατι στα μεγαλα ψαρακια εν πολλοεπηρεαζει.Και πιο μικα ριχνεις αμαν θέλεις αλλα εννα καθουνται στα 2 μετρα γιατι εν θα ταλαντωνετε το καλαμι για να τα ριξει/
Ευχαριστω για την απαντηση largemouth θα ψαρευω θαλασσα βασικα απο βαρκα, βραχιονες , λιμανι ,να ριχνω 40αρια προς το παρων σταδιο δεν νομιζω. θα ηταν καλη επιλογη με 28αρα μισινα να ριχνω τεχνητα απο 15γρ μεχρι 30γρ .? για την μηχανη που αναφερα ποια η γνωμη σου ?

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: set up σε δισπαστο καλαμι berkley

Post by largemouth »

Η 28αρα μια χαρα ειναι για το βαρος και το ψαρεμα που θέλεις να κανεις.Για την μηχανη τωρα δεν την έχω δοκιμασει ποτε.Η shimano ειναι μια αξιοπιστη εταιρεια αλλα δεν ξέρω.όλες εχουν και καλα και κακα μοντελα και φτηνα και ακριβα :wink: .Νομιζω τηνσυγκεκριμενη εχει την ο G&B στην λεμεσο αν θέλεις να την δοκιμασεις.
Waiting for the perfect storm

sotiris
Posts: 101
Joined: Sat Feb 23, 2008 12:26 pm

Re: set up σε δισπαστο καλαμι berkley

Post by sotiris »

thanks για την βοηθεια φιλε δοκιμασα σημερα με 28αρα οπως μ ειπες τα τεχνιτα πηγαιναν αρκετα καλα κατι yo zuri minows kai με μια μηχανη γαλλικη που την εχω πολλα χρονια μαρκας galion ( δεν ξερω αν κανει για σπινινγκ ) μιας κ δεν μπορω να διαβασω τιποτα πανω της απο τον καιρο που την εχω. δεν ειχα κανενα κτυπημα αλλα μου αρεσε πολυ η φαση ολη .Ελπιζω στο μελλον να εχω κ καλα αποτελεσματα .....θα παω κ στο καταστημα που μ ειπες να παρω μαλλον την μηχανη.

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: set up σε δισπαστο καλαμι berkley

Post by Κώστας »

Φίλε σε χαιρετώ
Έχω την Shimano Exage 2500 RB (Montello 2009), όταν την αγόρασα απογοητεύτηκα από το γεγονός ότι το κύριο μέρος της δεν είναι μεταλλικό (ήταν πιο παλιά μοντέλα). Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να γεμίσει γδαρσίματα.
Κατά τα αλλά είναι πολύ καλή μηχανή και ιδιαίτερα εύχρηστη. Το Fighting drag είναι απίστευτα χρήσιμο.
Την αγόρασα 93 ευρώ.

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: set up σε δισπαστο καλαμι berkley

Post by Κώστας »

Όσο αφορά την 28αρα που έβαλες πιστεύω ότι είναι πάρα μα πάρα πολύ χόντρη.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: set up σε δισπαστο καλαμι berkley

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Σωτηρη, καλη σου μερα.
Η μηχανη η GALION πρεπει να ειναι απο την εποχη του Βαρωσιου :( :( :( Δηλαδη πριν το 1974
Αν οντως ειναι ετσι, τοτε αποτελει συλλεκτικο κομματι και καλα κανεις να την περιποιηθεις λιγο και να την βαλης στην βιτρινα :idea: :idea:
Η δικη μου αποψη για παρακτιο σπιννινγκ ειναι να μαθης να χρησιμοποιεις νημα με λιγη μισινα μπροστα για shock leader.
Συντομα θα κανουμε ενα αρθρο η ισως και ενα βιντεο για τους κομπους που ενωνουμε μισινα με νημα.

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: set up σε δισπαστο καλαμι berkley

Post by largemouth »

Κώστας wrote:Όσο αφορά την 28αρα που έβαλες πιστεύω ότι είναι πάρα μα πάρα πολύ χόντρη.
Ρε φιλε το εν χοντρη εν πολλα σχετικο.Εχει και ποιοτικες 28αρες που εν λεπτες.Εχει και γαουρομισηνες που φατσαρουν 50αρες αμαν τις δεις.
Και εξαρτατε και τι ψαρευεις.Αμαν σου καμει ντου ο μινερος εννα κλαιεις και το ψαρουι σου και την μισινα μετα που εννα σου αθκιασει ουλλο το spool.
Και το κυριο εν θεμα και συνδιασμου το καλαμι η μισηνα και το ψαρουι που ριχνεις.Δλδ μπορει να ριχνει ανετα το 23αρι αλλα στο 35 να ζοριζετε και να σου κοφκει την μισηνα.
Waiting for the perfect storm

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: set up σε δισπαστο καλαμι berkley

Post by Κώστας »

largemouth wrote:
Κώστας wrote:Όσο αφορά την 28αρα που έβαλες πιστεύω ότι είναι πάρα μα πάρα πολύ χόντρη.
Ρε φιλε το εν χοντρη εν πολλα σχετικο.Εχει και ποιοτικες 28αρες που εν λεπτες.Εχει και γαουρομισηνες που φατσαρουν 50αρες αμαν τις δεις.
Και εξαρτατε και τι ψαρευεις.Αμαν σου καμει ντου ο μινερος εννα κλαιεις και το ψαρουι σου και την μισινα μετα που εννα σου αθκιασει ουλλο το spool.
Και το κυριο εν θεμα και συνδιασμου το καλαμι η μισηνα και το ψαρουι που ριχνεις.Δλδ μπορει να ριχνει ανετα το 23αρι αλλα στο 35 να ζοριζετε και να σου κοφκει την μισηνα.
"κοφκει την μισηνα" -> Fighting drag
Αν μιλούμε πάντοτε για ψάρεμα από την ακτή μια συνηθισμένη πετονιά έχει αντοχή μεγαλύτερη των 5 κιλών. Θα μπορέσεις να πάρεις μεγαλύτερο ψάρι;

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: set up σε δισπαστο καλαμι berkley

Post by largemouth »

Μιλω για το ψευτικο το ψαρουι οσο αφορα το fighting drag που λεεις.
Αν μπορει να σου κατσει ψαρι πανω τον πεντε κιλων σπανια αλλα μπορει
Waiting for the perfect storm

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: set up σε δισπαστο καλαμι berkley

Post by Greg »

ρε κοπελλια... οσο σωνει μια μησηνα 0.28αρα σωνει και ενα νημα 0.10ρι.... παρετατε τις μησηνες και βαρτε νημα να τελιωνει η ιστορια
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: set up σε δισπαστο καλαμι berkley

Post by caveman »

Greg wrote:ρε κοπελλια... οσο σωνει μια μησηνα 0.28αρα σωνει και ενα νημα 0.10ρι.... παρετατε τις μησηνες και βαρτε νημα να τελιωνει η ιστορια
+1

Μετά από 3 χρόνια χρείσης νήματος... εδοκίμασα να ξανα-σπινάρω(θάλασσα) με μισίνα... δεν έχει καμία απολύτος υπόθεση!!! Δεν μπορείς να δουλέψεις σωστά το ψαράκι σου και επιπρόσθετα με το νήμα μπορείς να έχεις πολλά παραπάνω μέτρα και με μεγαλήτερη αντοχή.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

sotiris
Posts: 101
Joined: Sat Feb 23, 2008 12:26 pm

Re: set up σε δισπαστο καλαμι berkley

Post by sotiris »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Φιλε Σωτηρη, καλη σου μερα.
Η μηχανη η GALION πρεπει να ειναι απο την εποχη του Βαρωσιου :( :( :( Δηλαδη πριν το 1974
Αν οντως ειναι ετσι, τοτε αποτελει συλλεκτικο κομματι και καλα κανεις να την περιποιηθεις λιγο και να την βαλης στην βιτρινα :idea: :idea:
Η δικη μου αποψη για παρακτιο σπιννινγκ ειναι να μαθης να χρησιμοποιεις νημα με λιγη μισινα μπροστα για shock leader.
Συντομα θα κανουμε ενα αρθρο η ισως και ενα βιντεο για τους κομπους που ενωνουμε μισινα με νημα.
Ναι κ.Ευανθη ετσι ειναι μου την αγορασε ο πατερας μου οταν ειμουν 10χρ. δηλ πριν 23 χρονια!!! δεν το ηξερα αυτο και την χρησιμοποιουσα μεσα μεσα .Εχει τα χρονια της αλλα ακομαειναι σε καλη κατασταση κ δεν με προδωσε ακομα σε καποια παλια ψαρεματα που εκανα .

sotiris
Posts: 101
Joined: Sat Feb 23, 2008 12:26 pm

Re: set up σε δισπαστο καλαμι berkley

Post by sotiris »

caveman wrote:
Greg wrote:ρε κοπελλια... οσο σωνει μια μησηνα 0.28αρα σωνει και ενα νημα 0.10ρι.... παρετατε τις μησηνες και βαρτε νημα να τελιωνει η ιστορια
+1

Μετά από 3 χρόνια χρείσης νήματος... εδοκίμασα να ξανα-σπινάρω(θάλασσα) με μισίνα... δεν έχει καμία απολύτος υπόθεση!!! Δεν μπορείς να δουλέψεις σωστά το ψαράκι σου και επιπρόσθετα με το νήμα μπορείς να έχεις πολλά παραπάνω μέτρα και με μεγαλήτερη αντοχή.
θα δοκιμασω και με νημα να δουμε .θα ξεκινησω με ενα berkley

Post Reply

Return to “SPINNING”