Μαλλιά κλωστρά του Σ....πίννιγκ Κατείφκια

Post Reply
User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Μαλλιά κλωστρά του Σ....πίννιγκ Κατείφκια

Post by Giorkos »

Χαιρετίζω ....

εφόσον εξοπλίστηκα με λία ψαρούθκια είπα να τα παρω να κολυμπήσουν λίο....

χρησιμοποιώ νήμα το οποίο δίνω απαυθείας πάνω στο ρινγκ του ψαρουθκιού.... σίρνω τραβώ, σύρνω, τραβώ...

κάποτε όμως το νήμα σαντανώνεται (όχι όταν το τυλίγω με την μηχανή) αλλά όταν το σύρνω το ψαρούιν, και τραβώ...βλέπω κόμπους πάστο νήμα. αν ο κόμπος είναι λίγο 'απλός' (σαν να τζαι κάπιος εστριφογύρισε μια θηλιά γύρω που το νήμα ) τότε μπορεί να ξεμπλέξει...αλλά άλλες φορές είνα τόσο νεκατωμένο που πρέπει να κοπεί....ενεν δουλειά τούτη....

να προσθέσω ότι σήμερα είσιαι λίο αερούιν και έκαμνε αρκετή τζηλιά το νήμα όταν έσυρνα...

τι φταίει...ο αέρας, ο τρόπος (η φορά) που ετύλιξα το νήμα, έπρεπε να βάλω κανένα στριφτόγυρο πάστο ψαρούιν ????

τα χάλια μου
Attachments
Image082.jpg
Image082.jpg (163.24 KiB) Viewed 1249 times
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μαλλιά κλωστρά του Σ....πίννιγκ Κατείφκια

Post by MariosK »

Φίλε ο αέρας προκαλεί προβλήματα στο spinning λόγο τον πολλά ελαφριών δολωμάτων που χρησιμοποιούμεν. Δυστυχώς ζεις τζε μαθαίνεις με τούτο το πρόβλημα. Μια λύση είναι να χρησιμοποιείς πολλά σκληρά νήματα. Όπως π.χ. το duracast της tuff line. Που τζιαμέ που έπιασες το καλάμι σου έχει και τούτο το νήμα. Εγώ εδοκίμασα το τζε άρεσε μου πολλά. Επίσης να έχεις υπόψιν σου όταν τηλύεις να προσπαθείς το νήμα να εν σφικτό πάνω στο spool. Συνήθως μετά που μερικά casts, ειδικά με δολώματα που εν έχουν πολλήν αντίσταση στο νερό, το νήμα χαλαρώνει τζε στο επόμενο cast κάμνει σου κόμπους. Εν καλά όταν εντοπίσεις έτσι πρόβλημα να μαζεύει το δόλωμα σου κρατώντας το νήμα με το χέρι σου έτσι ώστε να το τυλίξεις σφικτά κάθε μερικά casts. Εν στην δική σου κρίση πότε να το κάμνεις τζε εξαρτάται που το δόλωμα, άερα, ταχύτητα κ.τ.λ.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Μαλλιά κλωστρά του Σ....πίννιγκ Κατείφκια

Post by Giorkos »

Μάριε,

αντιλαμβάνομαι τα όσα μου λές (έχω υπόψη και κάτι άλλα που μου έστειλαν με π.μ ) ....

να δευκρινήσω ότι... πριν να σύρω το νήμα ήταν τυλιμένο μια χαρά πάστο σπούλ....με το που σείρνω το ψαρούι, και κάθεται το νερό, κλέιω σύντομα το 'κλαππούιν' :lol: (εν ξέρω πως το λέτε) της μηχανή...ξεκινώ να 'τραβ'ω' και παρατηρώ ότι το νήμα (ας πούμε στη μέση μεταξύ καλαμιού και ψεύτικου) έχει γίνει Κόμπους (όπως τις φωτό) !!! επομένως μπορώ να 'εξαλείψω' το κακό τύλιγμα από την εξίσωση....


να αναφέρω ότι 'επίντωσα΄κιάλλο νήμα που ήταν φρέσκο.... και οι κόπμποι εγίνουταν πάστο φρέσκο. (ίσως μάλλον επειδή μόνο ως τζιαμέ έσειρνα...)
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μαλλιά κλωστρά του Σ....πίννιγκ Κατείφκια

Post by MariosK »

Όπως σου είπα τα wind knots εν πρόβλημα... δοκίμασε πιο σκληρό νήμα... Επίσης όταν πιντώνεις νήμα πρόσεχε τους κόμπους της ένωσης... Καλή τύχη...

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Μαλλιά κλωστρά του Σ....πίννιγκ Κατείφκια

Post by Giorkos »

οκ !!!
θένκς !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “SPINNING”