Καλάμι για Spinning

Post Reply
asolou01
Posts: 2
Joined: Thu Sep 22, 2016 11:49 pm

Καλάμι για Spinning

Post by asolou01 »

Καλησπέρα παιδιά. Αρχίσαμε πριν 1 μήνα περίπου εγώ και 2-3 φίλοι το ψάρεμα, είμαστε δηλαδή τελείως νέοι σε αυτό, με ένα καλάμι από το Jumbo με μηχανή και απλά πήγαμε. Πήγαμε ήδη 6-7 φορές, καμία τύχη. Είμαστε από Λεμεσό οπότε δοκιμάζαμε στις αποβάθρες εκεί στο μόλο. Μια με ζυμάρι, μια με καλαμπόκι, δοκιμάσαμε με τροφή που μας έδωσε ένας άνθρωπος εκεί ( πάντα με φελλό). Πήραμε νομίζω 3-4 μικρά ψάρια με αρκετή δόση τύχης. Αφού μας άρεσε λοιπόν το ψάξαμε λίγο περισσότερο μάθαμε για spinning, για ψάρεμα στο βυθό με βαρίδια κ.α και επισκεφτήκαμε ένα μαγαζί με εξοπλισμό και πήραμε άλλα βαρίδια για ψάρεμα στο βυθό όπως και κάτι μικρά άσπρα σκουλήκια. Καμία τύχη.
Να προσθέσω ότι δοκιμάσαμε και πρωινά και νύχτα και μεσημέρι. (Τα ψάρια μας τα πήραμε μεσημέρι με ζυμάρι στην αποβάθρα του εναερίου)
Οπότε αφού δεν είχαμε τύχη με αυτά είπα να αγοράσω νέο καλάμι και νέο spinning reel, αφού αυτό που έχουμε δεν κάνει, για να δοκιμάσουμε και το spinning που τόσα ακούσαμε. Λόγω του ότι είμαστε νέοι σε αυτό, και φοιτητές, το κεφάλαιο μας είναι περιορισμένο για αυτό και έψαξα online για φτηνό καλάμι. Μετά από λίγη έρευνα αποφάσισα όπως πάρω αυτά τα δύο.

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01 ... LKVGDC6866
&
https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00 ... ROKL5A1OLE

Τι λέτε? Όπως επίσης και ψεύτικα δολώματα. Κάνουν ? Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο, για αυτά τα δύο? Όπως επίσης και κάποια tips για νέους ψαράδες? Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Καλάμι για Spinning

Post by admin »

Καλημέρα παιδιά και καλωσορίσατε στο φόρουμ , λοιπόν τα καλάμια και ο μηχανισμός που βρήκατε είναι fair !!! οι μάρκες είναι γνωστές και απο τα χαρακτηριστικά τους φαίνονται και καλά. Τώρα η δικιά μου άποψη πρίν τα αγοράσετε είναι η εξής

1) Κάντε μια έρευνα στην Κυπριακή αγορά για μεταχειρισμένα καθώς αρκετός κόσμος σήμερα πουλάει εξοπλισμό
2) κάποια μαγαζιά έχουν εξοπλισμό σε χαμηλές τιμές και καλά πράγματα
3) Το καλάμι του spinning είναι το εργαλείο το οποίο θα δώσει ζωή στα τεχνητά σας. Βεβαιωθείτε ότι το καλάμι που θα αγοράσετε ανταποκρίνεται στα τεχνητά που θα αγοράσετε. Για παράδειγμα για σιλικόνες ένα πιο μαλακό καλάμι δουλεύει καλύτερα κατά την δικιά μου άποψη.


Το ποσό που θα δώσετε δεν είναι μεγάλο αλλά!!! αν δώσετε 70-80 ευρώ για να φέρεται εξοπλισμό από την Αγγλία όπου στο τέλος της ημέρας δέν ξέρετε αν θα σας ικανοποιήσει ή όχι ίσως θα ήταν προτιμότερο να δείτε τις άλλες επιλογές και μπορεί με σχεδόν το ίδιο budget να βρείτε κάτι που να σας αρέσει πραγματικά. Τώρα τελευταία ήρθαν και νέες αντιπροσωπείες στο νησί μας σε πολύ καλές τιμές. :!:

Post Reply

Return to “SPINNING”