Μηχανές και καλάμια

Post Reply
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Μηχανές και καλάμια

Post by admin »

Μηχανή PENN SENATOR RED CLASSIC 4/0 τιμή 95 ευρό καινούργια
Μηχ ανή trolling newell κοκκινη 344-5 καινούργια 80 ευρώ
Καλάμι jigging 2 piece 1.65 koking jig weight 150-300 gr καινούργιο 70 ευρώ
Καλάμι jigging olympus 1.70 250 gr jig weight max 20/30 lbs καινούργιο 70 ευρώ

Προσφορά όλα μαζί 250 ευρώ

User avatar
fisherman
Posts: 28
Joined: Tue Jan 06, 2009 8:35 am

Re: Μηχανές και καλάμια

Post by fisherman »

Gia sas paidia vrika ena kalami shimano speedmaster kai mia mixani shimano stradic 4000 .einai kala na ta agorasw? Signomi pou grafo me agglikous xaraktires alla den ta vrisko na to allaxo .efxaristo
keep fishing

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Μηχανές και καλάμια

Post by chrisostomos »

Για εμενα το όνομα shimano αν και υπερτιμημένο δεν παύει να είναι σημείο αναφοράς και σύγκρισης στον αλιευτικό εξοπλισμό.. Στους μηχανισμούς ιδίως πολύ λίγες είναι οι εταιρίες που μπορούν να συναγωνιστούν την shimano και συνήθως σε συγκεκριμένα μηχανάκια για συγκεκριμένη χρήση και όχι στην γκάμα συνολικά..
Αυτα τα ονόματα που αναφερες είναι στην "καλή" σειρά της αλλά θα ήθελα να γράψεις τους πλήρες κωδικούς γιατί για παράδειγμα aspire έχει καλάμια για σπιν για καστινγκ για μπολονες για ότι θες :-) εσυ ποια σειρά θέλεις να αγοράσεις??
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
fisherman
Posts: 28
Joined: Tue Jan 06, 2009 8:35 am

Re: Μηχανές και καλάμια

Post by fisherman »

File an den kano lathos grafi speedmaster SSM240ML kai i mixani stradic 4000 GTM-RB aplos ta exei enas filos apo ellada kai den ta xrisimopoiise pote den ta theli kai eipa na ta agoraso se poli kali timi nomizo
keep fishing

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Μηχανές και καλάμια

Post by chrisostomos »

Το καλαμι ειναι πολυ καλο.. Καλής ποιότητας γραφιτης οδηγοί fuji φελος καλής ποιότητας στην λαβή. Δείχνει ένα καλό καλάμι για spinning. Το μήκος του είναι 2.40μ. και μπορεί να πετάξει τεχνιτα δολώματα από 5 μέχρι 20γμ. Το action του καλαμιου είναι μεσαίο-χαμηλό που σημαίνει ότι είναι αρκετά ελαστικό έτσι σε συνδιασμό με το χαμηλό c.w 5-20 που προαναφέραμε μπορεί να ανακτήσει μεγάλα ψάρια απορροφώντας τους κραδασμούς και την αντίσταση. Η χρήση του είναι κύριος για τα γλυκά νερα αλλά μπορεί να αποδόσει και στην θάλασσα αν ψαρευεις από λιμάνια ή βράχους και στόχο έχεις μελανουργια ή λαβρακια και τσιπούρες κοτόπουλα :-)

Ο μηχανισμός τώρα... Οι stradic είναι για εμένα η επιτομη των μηχανισμών για spinning.. Ότι πληρώνεις πέρνεις και οι stradic αξίζουν τα λεφτά τους. Εξαιρετικά φρένα ισορροπημένο βάρος πολύ καλή προστασία στην διάβρωση και στο αλάτι. Όμως ο μηχανισμός που αναφερες είναι λίγο μεγάλος για το καλάμι. Στο καλάμι σου θα ταίριαζαν μηχανισμοί 2000-2500 το πολύ 3000. Ο 4000 είναι πολύ μεγάλος και δεν ζυγίζει καλά με το καλάμι. Επίσης ένα άλλο που έχει ο συγκεκριμένος μηχανισμός είναι τα "πίσω φρένα" και δεν ξέρω πως αλλά μου έχει καρφωθεί η ιδέα ότι τα πίσω φρένα αφορούν περισότερο τεχνικές όπως το εγγλεζικο και το μπολονες και όχι στο σπινινγκ.. Εχω και δύο μηχανάκια με πίσω φρένα που δεν με ικανοποίησαν και είμαι προκατελιμενος.

Συνοψιζω... Καλάμι και μηχανισμός είναι πολύ καλή ποιότητα και αν σου τα δίνει τζάμπα ή σε τιμή ευκαιρίας πάρε τα..αλλά σαν σύνολο μεταξύ τους δεν δένουν. Ίσος να δεσεις το καλάμι με ένα μικρό μηχανισμό 2500 και να βάλεις τον μηχανισμό σε ένα "σκληρό" καλάμι για rock fishing.

:-)
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
fisherman
Posts: 28
Joined: Tue Jan 06, 2009 8:35 am

Re: Μηχανές και καλάμια

Post by fisherman »

File h timi pou mou ta dini einai 100 nomizo den theli poli skepsi.se efxaristo pantos :D
keep fishing

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Μηχανές και καλάμια

Post by Nikolas Nklou »

fisherman wrote:File h timi pou mou ta dini einai 100 nomizo den theli poli skepsi.se efxaristo pantos :D
Οπως το ειπες....εν θελει τζαι πολυ σκεψη το θεμα....αν υπολογισεις οτι μονο το καλαμι εν καπου στα 150+- και ο μηχανισμος ακομα τοσα εν παρα πολλα καλη τιμη!
Never back down

User avatar
fisherman
Posts: 28
Joined: Tue Jan 06, 2009 8:35 am

Re: Μηχανές και καλάμια

Post by fisherman »

To 3ero file :D
keep fishing

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: Μηχανές και καλάμια

Post by chrisostomos »

Πάρε τα με κλειστα τα μάτια.. Και ας είναι αχρείαστα... Αν και είμαι σίγουρος πως θα βρεις τον τρόπο :-)
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

Post Reply

Return to “ΑΓΟΡΑΠΩΛΗΣΕΙΕΣ”