Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by C&R »

bassman wrote:Μακάρι να υπάρχουν πάντα φίλε μου. Τώρα το πόσο μπορεί ο καθένας να το απολαμβάνει είναι σχετικό. Αν είσαι Λευκωσιάτης οικογενειάρχης με πολύ λίγο ελεύθερο χρόνο, τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα. :( :( :cry:
Σε καταλαβαίνω απόλυτα

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by (CyBasser) »

PeRoUkKaS wrote:
C&R wrote:Θα ήταν ενδιαφέρον πάντως να τους ανταγωνιστούμε την άνοιξη όταν θα έρθουν. Έχει κανέναν που νιώθει δυνατός?
καλα ρε παιθκια.. εγω εννα πελλανω με ενα πραμα.. οι ρωσσοι ερκουντε μες την χωρα μας να προπονηθουν γιατι εν εχουν στην δικη τους τζαι πιαννουν τζαι κυπελλα.. εν γινετε εμεις που ημαστεν δαμε να μεν μπορουμεν να παμεν σε ετσι διαγωνισμους.. εγω πιστεφκω εννα ημαστεν πολλα ψηλα.. ειδικα με καποιους που δαμεσα που γνωριζουν πολλα καλα το ψαρεμα τουτο (cybasser, greg, caveman, c&r, predator, evanthis, bassman) και αλλοι.. μπορει να γινει πολλα ωραια ομαδα με ψηλους στοχους :idea: 8)
Φίλε, έχεις απόλυτο δίκιο. Ειδικά αν αναλογιστείς ότι οι άνθρωποι αυτοί έρχονται Κύπρο 2 φορές τον χρόνο για διαγωνισμό και συνήθως και μιά δυό φορές τον χρόνο για απλό ψάρεμα, και καταφέρνουν τέτοιες επιδόσεις, φαντάστου τι θα μπορούσαμε και εμείς. Φυσικά και αυτοί δεν είναι "θεοί", την πρώτη φορά που συμμετείχαν πριν 3 χρόνια στην Ισπανία ήρθαν τελευταίοι. Όμως, οι δύσκολες συνθήκες που έβρισκαν τα τελευταία δύο χρόνια στην Κύπρο τους "βοήθησαν" αφάνταστα.

Σίγουρα, στην Κύπρο υπάρχουν άτομα που είναι του ίδιου ή και ψηλότερου επιπέδου. Ίσως στο μέλλον (και με την προϋπόθεση να μην ξαναπάθουμε τα ίδια όσον αφορά νερό) να μπορεί να γίνει κάτι.

Απλά πληροφοριακά (για όσους τους γνωρίζουν), την ομάδα του RBL αποτελούσαν οι Konstantin Kuzmin, Sergei Titov, Vadim Gidin, και ένας από τα πιό νέα παιδιά με όνομα Andrei (δεν είμαι σίγουρος για το επίθετο). Της αμερικανικής ομάδας ηγείτο ο πολύ γνωστός (λόγω των δολωμάτων του) Gary Yamamoto...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by Greg »

(CyBasser) wrote:... της αμερικανικής ομάδας ηγείτο ο πολύ γνωστός (λόγω των δολωμάτων του) Gary Yamamoto...
LOOOL.. Εκατεβην ο Gary με τα πλαστικουθκια του Ιταλια τζιε ενωμισε πως τα ιταλικα λαβρακια (queens) εν μαννα οπως τα αμερικανικα :twisted:..

Σοβαρα ομως τωρα...στο τουρνουα σιγουρα εν θα εκατεβηκαν οι αμερικανοι Bassmasters, καιι πρεπει να ειχε και καμποση διαφημηση για να ηγειται ο yamamoto
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by caveman »

ρε φίλε, τις στατηστικές με τα αποτελέσματα της κάθε ομάδας, που μπορούμε να τα διαβάσουμε?? Τελευταίοι πιοί ένει?????
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by (CyBasser) »

Greg wrote:
LOOOL.. Εκατεβην ο Gary με τα πλαστικουθκια του Ιταλια τζιε ενωμισε πως τα ιταλικα λαβρακια (queens) εν μαννα οπως τα αμερικανικα :twisted:..
Δεν ξέρω αν άλλαξε τίποτε, πάντως τόσο ο Konstantin όσο και (κυρίως) ο Sergei χρησιμοποιούν Yamamoto!
Greg wrote:Σοβαρα ομως τωρα...στο τουρνουα σιγουρα εν θα εκατεβηκαν οι αμερικανοι Bassmasters, καιι πρεπει να ειχε και καμποση διαφημηση για να ηγειται ο yamamoto
Γρηγόρη, ο Υamamoto συμμετέχει πλήρως ενεργά στο FLW (Forrest L. Wood Tour) που είναι πλήρως ανταγωνιστικό πρωτάθλημα (προσπαθεί να παίρνει αυτό τους επαγγελματίες) προς το πιό γνωστό B.A.S.S. Πάντως δεν είναι θέμα διαφήμισης, την Αμερικανική ομάδα την απαρτίζουν πάντα 4 pro που δεν έχουν συμμετοχή σε αγώνες αυτή την περίοδο. Δεν έμαθα ακόμη πιο άλλοι συμμετείχαν, αλλά πάντα υπάρχουν γνωστά ονόματα, πχ πέρσι ήταν ο Iaconelli.

Το πρωτάθλημα αυτό δεν έχει τα τεράστια χρηματικά έπαθλα που έχουν τα δυο μεγάλα πρωταθλήματα της Αμερικής (τα BASS και FLW Tours), είναι περισσότερο "Prestige" style. Oι Αμερικανοί, λόγω του προαναφερθέντος διαχωρισμού, δεν έχουν ομάδα σε "εθνικό" επίπεδο αλλά πάντα καταρτίζεται ένα group από 4 pros με πρωτοβουλία κάποιου. Σηνήθως είναι όλοι του ίδιου μεγάλου σπόνσορα (πχ πέρσι ήταν όλοι της Yamaha), πρόπερσι της CITGO και πάει λέγοντας....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by (CyBasser) »

caveman wrote:ρε φίλε, τις στατηστικές με τα αποτελέσματα της κάθε ομάδας, που μπορούμε να τα διαβάσουμε?? Τελευταίοι πιοί ένει?????
Άντεξε ρε Χαραλάμπη. Οι Ιταλοί εν λλίον αργοί να τα βάλουν. Τούτα ξέρουμεν τα που προσωπικές επικοινωνίες με τα παιδιά. Εγώ μάλλον δεν θα προλάβω να τα δώ πριν φύω, ίσως τα εντοπίσει ο C&R να τα βάλει...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by Greg »

του χρονου να λαβουμε μερος και εν εχουμε να φοηθουμεν τιποτε, εμας σπονσαρει μας ο κκελης ltd :twisted: :twisted:
Esox Lucius

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by C&R »

caveman wrote:ρε φίλε, τις στατηστικές με τα αποτελέσματα της κάθε ομάδας, που μπορούμε να τα διαβάσουμε?? Τελευταίοι πιοί ένει?????
http://www.fipsas.it/dettaglioNews1.asp?id=2

Για όσους ενδιαφέρονται η συγκεκριμένη λίμνη είναι κοντά στην βενετία και η βάρκα μαζί με τον guide στοιχίζει 250Euro την μέρα :wink:

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by PrEdAtΩR »

ψάρεμα με βάρκα εν έχουμε ιδέα, και είναι τελείως διαφορετικό που εκείνο που κάνουμε εμείς.

μονο με ταξίδια στο εξωτερικό μπορούμε να αποκτήσουμε εμπειρία.
τώρα μεν μου αρκεψετε για πίεση χρήσης βάρκας στην κύπρο, HELLO ούτε νερό δεν έχουμε όπως πάμε

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by Greg »

επιαν 3 ζευγαρια που καθε χωρα βλεπω..περιεργο που η γαλλια εν ηταν μεσα, η χωρα που εχει το ευρωπαικο ρεκορ. Μπραβο στα κοπελλια παντως!
Esox Lucius

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by bassman »

PrEdAtΩR wrote:ψάρεμα με βάρκα εν έχουμε ιδέα, και είναι τελείως διαφορετικό που εκείνο που κάνουμε εμείς.

μονο με ταξίδια στο εξωτερικό μπορούμε να αποκτήσουμε εμπειρία.
τώρα μεν μου αρκεψετε για πίεση χρήσης βάρκας στην κύπρο, HELLO ούτε νερό δεν έχουμε όπως πάμε
Συμφωνώ. Οι μεθόδοι με βάρκα είναι διαφορετικές. Ανάποδες κατ' ακρίβια. Άρα όσο και να θέλουμε να λεμε ότι τα παιδιά του RBL έμαθαν να ψαρεύουν στην Κύπρο, επειδή μας συμφέρει, σίγουρα δεν έμαθαν το ψάρεμα με βάρκα που τους πρόσφερε το πρωτείο (άτε ρε Cybasser περιμένω απάντηση :lol: ).
I'd rather be fishing!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by (CyBasser) »

bassman wrote:
PrEdAtΩR wrote:ψάρεμα με βάρκα εν έχουμε ιδέα, και είναι τελείως διαφορετικό που εκείνο που κάνουμε εμείς.

μονο με ταξίδια στο εξωτερικό μπορούμε να αποκτήσουμε εμπειρία.
τώρα μεν μου αρκεψετε για πίεση χρήσης βάρκας στην κύπρο, HELLO ούτε νερό δεν έχουμε όπως πάμε
Συμφωνώ. Οι μεθόδοι με βάρκα είναι διαφορετικές. Ανάποδες κατ' ακρίβια. Άρα όσο και να θέλουμε να λεμε ότι τα παιδιά του RBL έμαθαν να ψαρεύουν στην Κύπρο, επειδή μας συμφέρει, σίγουρα δεν έμαθαν το ψάρεμα με βάρκα που τους πρόσφερε το πρωτείο (άτε ρε Cybasser περιμένω απάντηση :lol: ).
Θα την έχεις για τώρα αλλά η επόμενη απάντηση σε μια βδομάδα για τεχνικούς λόγους :lol: :lol: !

Επειδή έχω μιλήσει εκτεταμένα με τα παιδιά για το θέμα: Το ψάρεμα από βάρκα (νοουμένου ότι ξέρεις να χειριστείς την βάρκα!) είναι πολύ πιο εύκολο από ότι από την ξηρά, γιατί επιτρέπει να τοποθετηθείς εκεί που πρέπει. Τα presentation είναι τα ίδια (στις πλείστες περιπτώσεις) - σκέφτου τι κάνεις όταν ρίχνεις σε ένα κόλπο από την μια μεριά στην άλλη. Είναι το ίδιο. Ναι φίλε μου, οι ανθρώποι αυτοί έμαθαν στην Κύπρο με τις πολύ πιο δύσκολες συνθήκες και όχι κάπου αλλού με βάρκα. Βάρκες λίγο ξέρουν κι αυτοί να χρησιμοποιούν. Υπολόγισε ότι πρώτη φορά που συμμετείχαν άπειροι ήρθαν τελευταίοι. Αλλά ψάρεμα λαβρακιού από βάρκα ελάχιστη πείρα έχουν, κυρίως από ένα ταξίδι Ισπανία και τις συμμετοχές τους. Μην υποτιμάτε πιά τον τόπο μας και ακόμη κι όταν συμβαίνει κάτι καλό που σχετίζεται με την Κύπρο να λέμε "μα είναι διαφορετικά". Αυτοί οι άνθρωποι χρησιμοποίησαν βάρκα να ψαρέψουν με αυτές τις μεθόδους που έμαθαν και τελειοποίησαν στα Κυπριακά φράγματα. Τώρα, αν οι ιθύνοντες στην Κύπρο έκανα το παν (κυριολεκτικά) να καταστρέψουν αυτό που έχουμε :evil: :evil: :evil: , δεν μειώνει καθόλου την πραγματικότητα του ότι χάρις στα Κυπριακά λαβράκια και φράγματα to RBL πέτυχε αυτό που πέτυχε - και που θα μπορούσαμε κι εμείς... Γι' αυτό αν μας δοθεί άλλη ευκαιρεία ας μην την κλωτσήσουμε...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:ψάρεμα με βάρκα εν έχουμε ιδέα, και είναι τελείως διαφορετικό που εκείνο που κάνουμε εμείς.
Διαφωνώ! Οι τεχνικές είναι ίδιες με κάποιες προσαρμογές!
PrEdAtΩR wrote:μονο με ταξίδια στο εξωτερικό μπορούμε να αποκτήσουμε εμπειρία.
Μπορούμε να μάθουμε άνετα χειρισμό βάρκας στην Κύπρο - στην θάλασσα. Τις τεχνικές τις έχουμε. Αλλά δεν με χαλά να κάνω και επιπλέον "ιδιαίτερα" στο εξωτερικό!
PrEdAtΩR wrote:τώρα μεν μου αρκεψετε για πίεση χρήσης βάρκας στην κύπρο, HELLO ούτε νερό δεν έχουμε όπως πάμε
Πάλι τις ξέρεις τις απόψεις μου. Άσε, δεν θα το αναλύσω τώρα λόγω έλλειψης χρόνου, μιλάμε όταν επιστρέψω σχετικά γιατί αυτή η επιτυχία του RBL από τη μιά με χαροποίησε ως μέλος του συλλόγου και ως φίλου των παιδιών - και ως Κυπρίου, αλλά ταυτόχρονα με προβλημάτισε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ - μπορούσε να είναι καθαρά - άμεσα και όχι έμμεσα - Κυπριακή!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by bassman »

Σίγουρα η χρήση βάρκας φέρνει σε πλεονεκτική θέση τον ψαρά και του προσφέρει τοποθεσίες που από την όχθη είναι μη προσβάσιμες. Θα διαφωνήσω όμως με την άποψη ότι δεν διαφέρει από το ψάρεμα από την όχθη. Πολλές τεχνικές εφαρμόζονται με πολύ διαφορετικό τρόπο ενώ κάποιες άλλες είναι οι ίδιες. Άσε που πρέπει να ξέρεις και το χειρισμό του trolling motor με το πόδι ενώ ψαρεύεις. Για να μην παρεξηγηθώ, το ψάρεμα από την όχθη είναι πιό δύσκολο σίγουρα αλλά η χρήση βάρκας για ψάρεμα λαβρακιού προϋποθέτει practice, κάτι που δεν μαθαίνεται στην Κύπρο (τουλάχιστον όχι αν δεν επιτραπούν βάρκες στα φράγματα).

Φίλε μου Cybasser, καλό ταξίδι (και καλά ψαρέματα). Θα τα πούμε στην επιστροφή.
I'd rather be fishing!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by PrEdAtΩR »

(CyBasser) wrote:
PrEdAtΩR wrote:ψάρεμα με βάρκα εν έχουμε ιδέα, και είναι τελείως διαφορετικό που εκείνο που κάνουμε εμείς.
Διαφωνώ! Οι τεχνικές είναι ίδιες με κάποιες προσαρμογές!
PrEdAtΩR wrote:μονο με ταξίδια στο εξωτερικό μπορούμε να αποκτήσουμε εμπειρία.
Μπορούμε να μάθουμε άνετα χειρισμό βάρκας στην Κύπρο - στην θάλασσα. Τις τεχνικές τις έχουμε. Αλλά δεν με χαλά να κάνω και επιπλέον "ιδιαίτερα" στο εξωτερικό!
PrEdAtΩR wrote:τώρα μεν μου αρκεψετε για πίεση χρήσης βάρκας στην κύπρο, HELLO ούτε νερό δεν έχουμε όπως πάμε
Πάλι τις ξέρεις τις απόψεις μου. Άσε, δεν θα το αναλύσω τώρα λόγω έλλειψης χρόνου, μιλάμε όταν επιστρέψω σχετικά γιατί αυτή η επιτυχία του RBL από τη μιά με χαροποίησε ως μέλος του συλλόγου και ως φίλου των παιδιών - και ως Κυπρίου, αλλά ταυτόχρονα με προβλημάτισε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ - μπορούσε να είναι καθαρά - άμεσα και όχι έμμεσα - Κυπριακή!
rolando θα σου τα αναλύσω όταν είμαστε μαζi για να καταλάβεις ότι δεν έχει καμια σχέση το ψάρεμα

have a nice trip!!!!

Post Reply

Return to “BASS FISHING”