Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post Reply
User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by C&R »

Εγώ sinfono απόλυτα με τον Cybasser. Ο χειρισμός του trolling motor/βάρκας δεν είναι rocket science!! Το δύσκολο είναι να βρείς και να πιάσεις λαβράκια.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by (CyBasser) »

C&R wrote:Εγώ sinfono απόλυτα με τον Cybasser. Ο χειρισμός του trolling motor/βάρκας δεν είναι rocket science!! Το δύσκολο είναι να βρείς και να πιάσεις λαβράκια.
Aκριβώς! Συμφωνώ και με τον Bassman ότι το δύσκολο είναι να μάθουμε τον χειρισμό της βάρκας και εδώ είναι που μειονεκτούμε. Αρχής γενόμενης του Μάρτη αρχίζω μαθήματα :roll: :roll: :roll: Όποιος πιστός (στο bass fishing)προσέρχεται :wink: :wink: :wink:

Τώρα, όσον αφορά το σχόλιο του φίλου μου του Predatwr πιο πάνω δεν το πολυκατάλαβα.... Απλά θυμίζω τον καλό μου φίλο τον Predatwr ότι από το 2002 και μέχρι την φετεινή τραγική κατάσταση δεν ασχολήθηκα ουσιαστικά με τίποτα άλλο (στον τομέα ψάρεμα), και έχω πλήρως υπ' όψιν μου τις όποιες διαφορές (που ναι, υπάρχουν, αλλά όχι και "δεν έχει σχέση") του bass fishing όπως το κάνουμε εμείς σε σχέση με το bass fishing από βάρκα (ας είναι καλά αρκετά βιβλία, περιοδικά, και φυσικά το διαδίκτυο, μπορούμε να μαθαίνουμε ακόμα και για ψάρεμα από βάρκα που δυστυχώς δεν κάνουμε). Και συνεχίζω να πιστεύω (κάτι που το επιβεβαιώνουν και θρύλοι του bass fishing όπως οι Denny Brauer, Gary Klein, Mike Iaconelli) ότι το ψάρεμα από ξηρά σε βοηθά πολύ περισσότερο να "ακονίσεις" τα skills σου, και να είσαι ακόμη πιο καλός στο ψάρεμα από βάρκα όπου τα hi-tech παιγνιδάκια στυλ fishfinder, sonar, trolling motor etc, και σε συνδυασμό με την δυνατότητα τοποθέτησης του ψαρά (μέσω της βάρκας) σε τοποθετούν σε ιδανικά σημεία για την "καίρια" βολή.

Ανεξαρτήτως όλων των πιο πάνω, η επιτυχία των φίλων του RBL έχει ενισχύσει περισσότερο στο μυαλό μου την ανάγκη να στηθεί και καθαρόαιμη Κυπριακή ομάδα bass fishing. Τα άτομα με τις γνώσεις υπάρχουν, φτάνει να μην χειροτερέψουν τα πράγματα με το νερό (γιατί τότε θα γίνουμε όπως το RBL, να πηγαίνουμε αλλού για να διατηρούμε τις γνώσεις μας)....

Λοιπόν παιδιά, σε λίγο αναχωρώ από το ξενοδοχείο στην Αθήνα και θα "εξαφανιστώ" για μια βδομάδα. Έτσι δεν θα μπορώ να απαντήσω ούτε εδώ ούτε σε άλλες ενότητες :cry: :cry: Περισσότερα από μένα την επόμενη Τρίτη ή Τετάρτη... Καλά ψαρέματα!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by PrEdAtΩR »

με τoις τόσες γνώσης που εχής έπρεπε να καταλάβεις ότι η διαφορα είναι μεγάλη αλλα εν πειράζει

χαίρομαι που διαφωνούμε . να κανονίσουμε μια μέρα να τα συζητήσουμε όλοι μαζί . πάντως για το επόμενο αγώνα του rbl που είναι ομαδικό είμαι μέσα. c&r είσαι in?

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Αποφασιστε και εγω θα ειμαι διπλα σας :wink: :wink:
Εχει πολλυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυν καιρο που λεω οτι εχουμε παααααααααααααααααααααρα πολυ ικανα ατομα που μπορουν επαξια να σταθουν σε τετοιες διοργανωσεις.
Εκεινο που χρειαζεται ειναι οργανωση, αποφασιστικοτητα και σιγουρα και καποιος η καποιοι εμποροι να βοηθουν οικονομικα.

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by C&R »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Αποφασιστε και εγω θα ειμαι διπλα σας :wink: :wink:
Εχει πολλυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυν καιρο που λεω οτι εχουμε παααααααααααααααααααααρα πολυ ικανα ατομα που μπορουν επαξια να σταθουν σε τετοιες διοργανωσεις.
Εκεινο που χρειαζεται ειναι οργανωση, αποφασιστικοτητα και σιγουρα και καποιος η καποιοι εμποροι να βοηθουν οικονομικα.
Χαίρομαι που σιφονουμε φιλε Ευάνθη. Η αρχή θα γίνει με τον διαγωνισμό του rbl την ερχόμενη άνοιξη. Όσον αφορά για τους διαγωνισμούς στο εξωτερικό είναι καθαρά θέμα sponsor. Αν βρεθεί αυτό τότε μπορούμε να το συζητήσουμε πιο σοβαρά.

Predator είμα μέσα φυσικά!

P.S: δείτε το attachment έχει πλακα

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by Greg »

ατε να ξισκονισουμε λλιο τα bass rods και τα καημενα τα soft plastic lures, εγιναν ουλλα μια μαζα...

bring it on
Esox Lucius

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by C&R »

Greg wrote:ατε να ξισκονισουμε λλιο τα bass rods και τα καημενα τα soft plastic lures, εγιναν ουλλα μια μαζα...

bring it on
Έτσι μπράβο , ενόμισα ότι τα επαρετισες και ανησύχησα!

Κανένας άλλος που νιώθει δυνατός? Έμεινεν μια θέση!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by EVANTHIS LOIZOU »

LETS DO IT THEN :!: :!: :!: :!:
Η γνωμη μου ειναι να οργανωθουν δυο ομαδες ( δυο ατομα η καθε μια) συν ενας αναπληρωματικος.
Αν καποιος νομιζει οτι τον ενδιαφερει να μιλησουμε.
Το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστει παρα πολλη δουλεια και προπονηση για να πετυχουμε κατι καλο.
Πιστευω ομως οτι μπορουμε :wink: :wink:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by MariosK »

Θέλετε κανέναν να σας κουβαλά τα καλάμια? :P.

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by PrEdAtΩR »

2 ομάδες με 1 αναπληρωματικό είναι πολλά καλή ιδέα , έχει κανένα που ενδιαφέρεται άλλον?


lets get it on!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote:LETS DO IT THEN :!: :!: :!: :!:
Η γνωμη μου ειναι να οργανωθουν δυο ομαδες ( δυο ατομα η καθε μια) συν ενας αναπληρωματικος.
Αν καποιος νομιζει οτι τον ενδιαφερει να μιλησουμε.
Το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστει παρα πολλη δουλεια και προπονηση για να πετυχουμε κατι καλο.
Πιστευω ομως οτι μπορουμε :wink: :wink:
Από ποιόν / ποιούς θα οργανωθούν ομάδες και με ποιά κριτήρια θα επιλεγούν τα άτομα? Ευάνθη, και υπόλοιποι, το ζήτημα το ξανακουβεντιάσαμε αρκετές φορές. Θέλετε να είναι CyBL ή CFAA? Υπάρχουν τα logistics. Ποιός θα τα αναλάβει? Και πολλά άλλα θέματα.

Ξέρετε ότι είμαι πολύ υπέρ του να έχουμε αγωνιστική ομάδα στην Κύπρο, αλλά στην προκείμενη περίπτωση ίσως αρχικά να πρέπει να "κάτσετε την μάππα χαμαί" ώσπου να δούμε που στέκουμε. Τώρα, θυμίζω σε όλους ότι το αγωνιστικό ψάρεμα της όχθης όπως το κάνουν στο RBL δεν είναι ακριβώς το ίδιο με το απλό ψάρεμα που κάνουμε. Αν όντως κάποια άτομα ενδιαφέρονται ΣΟΒΑΡΑ για κάτι τέτοιο θα πρέπει να κανονιστεί μια συνάντηση - αλλά αυτοί που θα ενδιαφερτούν να είναι δεσμευμένοι σοβαρά. Όχι του στυλ΄"μα εν θα μπόρω, μα εν να αξίζει, μα πάλαι, " κλπ κλπ. Τηλεφωνική επικοινωνία απ' εδώ και μπρός γιοα συντονισμό....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by caveman »

MariosK wrote:Θέλετε κανέναν να σας κουβαλά τα καλάμια? :P.
..εν να θέλομαιν εθελοντές κρητές :wink:

Πρως τα παιδιά που θέλουν να πάσειν, αν μεν πάεις τουλάχιστον μια φορά σαν κρητής, εν μπορείς με τπτ να φανταστείς τι πάει να πει "διαγονισμός" των Ρώσσων... για τούτον, χωρίς να είμαι απόλυτα βέβαιος, όσοι δεν εξαναζήσαν τούντην εμπηρεία τζαι παν να διαγωνιστούν, δεν έχουν πιθανότητες ανάδιξης :!:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by Greg »

Καλωςορισες φιλε Cybasser πισω στην νησο μας. Επερασες καλα? Ποδα μονο μιζερια επικρατει..

Μα για πια logistics ktl ιστοριες λεεις? Εμεις μιλουμε να παμε να λαβουμε μερος στο τουρνουα που γινεται εδωμεσα, οπως ελαβες και εσυ παλλια με τον Predator.. Ετω απλα θα ειμαστε παραπανω κοσμος. Μονο φιλε ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΡΟ!!! Μην περιπλεκουμε τα πραγματα
Esox Lucius

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by MariosK »

caveman wrote:
MariosK wrote:Θέλετε κανέναν να σας κουβαλά τα καλάμια? :P.
..εν να θέλομαιν εθελοντές κρητές :wink:
Εννοείται ότι είμαι μέσα :mrgreen:.

Καλωσόρισες Ρολάνδο.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Περι ανέμων και υδάτων (BASS version)

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε Cybasser...WELCOME BACK TO REALITY :cry: :cry:
Η ιδεα ειναι να αρχισει κατι αφθορμητα, χωρις Συνδεσμους και επετειακες φανφαρες και μετα βλεπουμε.
Αφου καποια παιδια δικα μας νοιωθουν ετοιμοι (εγω παντως πιστευω σε αυτους) τοτε αξιζει να τους βοηθησουμε και να σταθουμε διπλα τους και ηθικα και οικονομικα.
Μακαρι να βρεξει να εχουμε νερο και τα αλλα θα τα κανονισουμε :idea: :idea: :idea:

Post Reply

Return to “BASS FISHING”