Λαυρακια στο φρακτη λυμπιων

Post Reply
steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Λαυρακια στο φρακτη λυμπιων

Post by steliosgewrgiou »

Παιδια ξερει κανεις αν υπαρχουν λαυρακια στο συγκεκριμενο φραγμα?

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Λαυρακια στο φρακτη λυμπιων

Post by psarakas »

Υπηρχαν.απο οτι ακουσα ο φρακτης εξερανεν
catch and release

letsgofishing
Posts: 55
Joined: Mon Apr 14, 2014 4:20 pm

Re: Λαυρακια στο φρακτη λυμπιων

Post by letsgofishing »

Ήξερα οτι υπήρχαν μέσα λαβράκια, τιλάπιες, κυπρίνοι και ηλίοψαρα.
Την τελευταία φορά που πήγα, πρέπει να ήταν Φεβρουάριος, δεν μπορούσες να ψαρέψεις. Το νερό ήταν ποοοοοολύ κάτω και στις όχθες υπήρχαν εκατοντάδες νεκρές τιλάπιες....νομίζω δεν χρειάζεται πολύς λόγος για τα σκουπίδια και τα ίχνη φωτιάς.
Αν όντως έχει ξεραθεί απλά η λύπη μεγαλώνει.....

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Λαυρακια στο φρακτη λυμπιων

Post by steliosgewrgiou »

παιδια νερο υπαρχει σιγουρα!πηγα σημερα..σημερα το φραγμα πηρε τεραστια ανασα, με ολη την εννοια της λεξης...μαλλον θα επιζησει, αλλα σιγουρα θα πρεπει να εμπλουτιστει με ψαρια..δεν ψαρεψα λογω της σταθμης του νερου, αν και καμια 20αρια πεινασμενοι ρουμανοι ψαρευαν με μανια..

letsgofishing
Posts: 55
Joined: Mon Apr 14, 2014 4:20 pm

Re: Λαυρακια στο φρακτη λυμπιων

Post by letsgofishing »

Το φράγμα αυτό μπορούσε και έπρεπε να είναι στολίδι.

Λόγω του μικρού μεγέθους του και του σχήματος του μπορούσε άνετα να αξιοποιηθεί σαν εμπλουτιστικό για τα άλλα φράγματα με το ψάρεμα να επιτρέπετε μόνο με πληρωμή εισόδου, συγκεκριμένες χρονικές περιόδους και ουσιαστικό έλεγχο.

Για παράδειγμα στην Αγγλία τέτοιου είδους φράγματα/λίμνες χρησιμοποιούνται σαν fisheries. Το ίδιο μπορούσε να γίνει με Αραδίππου.

Θα κόστιζε αλλά πιστεύω θα απέδιδε.

Είμαστε χρόνια πίσω δυστυχώς.

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Λαυρακια στο φρακτη λυμπιων

Post by steliosgewrgiou »

φιλε ελα πες το αυτου του ρουμανου του πεινασμενου..σορρυ για τον τροπο που γραφω αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα...να πιαννει ενα ηλιοψαρο και μια τιλαπια 3cm και να την βαζει και στην σικλα χωρις νερο.. :evil: :evil:

letsgofishing
Posts: 55
Joined: Mon Apr 14, 2014 4:20 pm

Re: Λαυρακια στο φρακτη λυμπιων

Post by letsgofishing »

Μα πόσες φορές να τα πεις ή να τα καταγγείλεις;

Στην Γερμασόγεια είδα Ρουμάνους με 14 καλάμια....είπα τους με όσο καλύτερο δυνατό τρόπο μπορούσα να τα βγάλουν.
Στα Λύμπια εκάμναν γυρό του φράγματος να δουν ποιες που τις τιλάπιες εσπαρταρούσαν ακόμα για να τις πιάσουν.
Στο Μαγκλή εβάλλαν τα χρυσόψαρα στην σίκλα.
Στο Παλαιχώρι ο Πόντιος λαλεί μου "μα χρυσόψαρο ε μεζέ".
Στην Λεύκα είχαν διμμένο πάνω στο πολυάγκυστρο μικρό δίχτυ γιατί οταν μπουν τα μικρά στο δίχτυ μουντάρει και το μεγάλο.
Στην Ταμασό τρία άτομα είχαν στημένα 11 καλάμια, ανάψαν την φωτιά τους να ψήσουν λουκάνικα κλπ.
Στην Ταμασό πάλε, αλλά τούτον εκατάγκειλα τον, εκατέβασε φουσκωτό να πάει μέσα.
Στον Κούρρη γίνεται το έλα να δεις.
Στα Πολεμίδια πιάννουν τους Κυπρίνους με τις σίκλες και αν τους πεις τίποτε έχουν και μαχαίρι. Άσε που το νερό εν μολυσμένο. Επάθαν ανοσία όμως.
Στην Γερμασόγεια, πριν δύο χρόνια ήμουν σε μια ταβέρνα και επέρασα που το φράγμα πριν φύω και ήταν με τα φανάρια κάτω που την γέφυρα.
Στην Κλήρου όπου πατήσεις έχει σημάδια φωτιάς
Στον Πρόδρομο εβουρούσαν με ένα τέταρτο να τους δώσω το ψάρι που έπιασα όταν είδαν οτι θα το βάλω πίσω στο νερό.
Στην Καλαβασό είχαν μισίνες διμμένες πάνω στον προφυλακτήρα του αυτοκινήτου.

Είναι τόσες πολλές φορές που τα είπαμε, που τα καταγγείλαμε, που τα είδαμε που κάπου αντί να θυμώνουμε γυρίζει ανάποδα η κουβέντα και δεν μας νοιάζει. Κακώς φυσικά αλλά ήμαρτον.
Άλλωστε όταν είσαι μειονότητα, ασχέτως πως είσαι στον τόπο σου, τί να κάμεις;
Ήμουν μόνος μου Κλήρου η ώρα 5 το πρωί. Όταν έφτασα ήταν τρεις με την φωτιά τους, τις μπύρες τους και 5 καλάμια. Τι να τους πώ μόνος μου; Εν ικανοί να σε κάμουν δόλωμα τούτοι.

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Λαυρακια στο φρακτη λυμπιων

Post by steliosgewrgiou »

φιλε εγω που ψαρευω σε φραχτη 10 φορες τον χρονο και ειδα τα περισοτερα απο οσα μου ειπες...εσεις που ψαρευετε και περισσοτερες ωρες-φορες ειναι ακομα χειροτερα..μια ειναι η λυση..αστυνομευση-προστιματα γερα και φυλακη..

Post Reply

Return to “BASS FISHING”