Νήματα για ψάρεμα Μεγαλόστομου

Post Reply
User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Νήματα για ψάρεμα Μεγαλόστομου

Post by (CyBasser) »

Νήματα…για ψάρεμα μεγαλόστομου. Ένα ατελείωτο κεφάλαιο, που γνωρίζω πως ανοίγοντας το, είναι σαν να ανοίγω τους ασκούς του Αιόλου. Αλλά δεν αντέχω. Έχει αρκετές μέρες / βδομάδες / μήνες που στριφογυρίζει στο μυαλό μου. Έτσι θα «τολμήσω» να κάνω κάποιες αναφορές από τις παρατηρήσεις μου, τις ΚΑΘΑΡΑ προσωπικές παρατηρήσεις μου, που αφορούν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στην χρήση νημάτων για το ψάρεμα Μεγαλόστομου στα φράγματα μας, τόσο (κυρίως) με low profile baitcasting reels, όσο και (λιγότερο) spinning reels. Τονίζω ότι δεν με απασχολούν τεχνικότητες – αν είναι οκτάκλωνο ή τετράκλωνο, αν είναι spectra ή dyneema, αν έχει πλέξη με fluorocarbon ή άλλο υλικό. Τα τεχνικά είναι ωραία (και τα έχει αναλύσει ο φίλος μου ο Ευάνθης επανειλημμένα τόσο στο περιοδικό όσο και στο φόρουμ). Αυτό που με απασχολεί είναι να είναι δυνατές (τουλάχιστον στα όρια που αναγράφουν), να αντέχουν καλά στους κόμπους που κάνω (εγώ!) για να τις ενώνω είτε με παράμαλλο αν δουλεύω soft plastics είτε με το δόλωμα, να έχουν καλή αντοχή στις κακουχίες (τριβή με βράχους, παλλούρες, στόμα ψαριού), τιμή – έχουμε κρίση (less is best), και – απαραίτητα – καλό castability με τα δύο είδη μηχανών.

Τα τελευταία αρκετά χρόνια πέρασαν αρκετά νήματα από τα χέρια μου, κυρίως αυτά που υπάρχουν στην κυπριακή αγορά. Βρήκα τους «καλούς, τους κακούς, και τους άσχημους»! Υπ’όψιν δεν δοκίμασα φυσικά όλα όσα νήματα υπάρχουν στην Κυπριακή αγορά, και έχω δοκιμάσει και κάποια που δεν υπάρχουν στην Κυπριακή αγορά. Η κριτική είναι καθαρά προσωπική και καλοπροαίρετη, με βάση καθαρά τις δικές μου εμπειρίες. Θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις άλλων παιδιών τόσο για τα νήματα που θα αναφέρω, όσο και γι’αυτά που δεν δοκίμασα (αλλά ΜΟΝΟ όσον αφορά την χρήση τους στο ψάρεμα Μεγαλόστομου). Τονίζω ότι όλα σχεδόν τα νήματα που δοκίμασα τα έχω αγοράσει από διάφορους προμηθευτές. Έχω δοκιμάσει και κάποια που δεν αναφέρω πολύ περιστασιακά, και κυρίως στα πρώτα μου "βήματα" οπότε δεν είχα αληθινό μέτρο σύγκρισης. Αυτά που αναφέρω έχουν δοκιμαστεί τουλάχιστον από μερικές φορές στο ψάρεμα.

Power Pro: Πριν την αγορά της εταρείας από την Shimano ήταν το “Go-to” νήμα μου. Ήταν πολύ καλή στην αντοχή κόμπου και στις φθορές, λίγο ακριβούτσικη, μέτρια επίδοση στις βολές με b/c (είχα backlashes ίσως λίγο πέραν του αναμενόμενου), αρκετά καλή στις βολές με spinning reels. Μετά την εξαγορά της εταιρείας, πρόσεξα ότι την «σκλήρυναν» λίγο, και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην είναι τόσο καλή πια ούτε στις spinning reels. Γενικά δεν είναι πια στις επιλογές μου.

Mustad Braid: Την χρησιμοποίησα εκτεταμένα μεταξύ 2005 και 2007. Ο κύριος λόγος ήταν ότι την εύρισκα εύκολα. Ανεκτές βολές με b/c, χάλια με σπίννιν. Αρκετά χοντρύτερη από άλλες ίδιας αντοχής, με μέτρια αντοχή στις φθορές. Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει ακόμη.

WFT άσπρη, από το 2009: Πολύ μαλακή και λεπτή, με σπουδαίο castability ειδικά σε spinning reels, αλλά με την απίστευτη τάση να σπάζει από μόνη της είτε στην βολή είτε ενώ παλεύεις ψάρι και όχι μόνο από τον κόμπο. Μου στοίχησε κάποια καλά ψάρια και δολώματα. Δεν γνωρίζω αν μου έπεσε ελαττωματικό καρούλι, πάντως είχε σαν αποτέλεσμα να μην εμπιστεύομαι την συγκεκριμμένη μάρκα.

Suffix braid 832: καλή αντοχή στις φθορές, μαλακό, καλό στους κόμπους, αλλά με απογοήτευσε στην χρήση του σε b/c reels – στάνταρ backlashes πολλές φορές τελείως αδύνατα να ξεμπλεχτούν. Υπέθεσα ότι μπορεί να χρειάζεται «στρώσιμο» αλλά ακόμη και μετά από πολλαπλές χρήσεις το πρόβλημα παραμένει...

Berkley Fireline: Το νήμα αυτό το χρησιμοποίησα κυρίως μεταξύ 2005 και 2009. Σχετικά σκληρό νήμα, με μέτρια αντοχή στις φθορές, δύσχρηστο σε b/c reels αλλά καλό σε spinning reels. Δεν την χρησιμοποίησα τα τελευταία λίγα χρόνια.

Tufline Duracast: Αρκετά μαλακό νήμα, μέτρια αντοχή στις φθορές και κόμπους. Ο κατασκευαστής την προτείνει για spinning reels όπου έχει καλό castability, γενικά όμως η απόδοση της δεν μου άρεσε. Δεν την δοκίμασα σε b/c reels.

Sunline Castaway: Πειραματίστηκα πρόσφατα μαζί της (και ακόμη πειραματίζομαι). Είναι βυθιζόμενο νήμα. Το καρούλι που έχω είναι PE1.5 (~20lb). Πολύ λεπτό και πολύ μαλακό. Έχει καλή αντοχή στις φθορές, αλλά μέχρι στιγμής μου έχει δώσει την εντύπωση ότι είναι κάπως ευαίσθητο νήμα όσον αφορά κόμπους. Πάντως άντεξε αρκετά καλά στις κακουχίες της Ευρέτου. Δεν με ενθουσίασε όσον αφορά castability σε b/c reels, είχα αρκετά backlashes (πέραν του αναμενόμενου για νήμα που τώρα δοκιμάζω και με τόση μαλακότητα). Τώρα την έχω βάλει σε spinning reel για να δοκιμαστεί στο πεδίο της μάχης. Έχει (σε σχέση με όλες τις άλλες που προανάφερα) το πλεονέκτημα της γρηγορότερης βύθισης.

Tufline XP: Σχετικά μαλακό και ικανοποιητικά λεπτό νήμα, με εξαιρετική αντοχή στις φθορές και αρκετά καλή αντοχή στους κόμπους. Εξαιρετικό νήμα σε χρήση σε b/c reels (τα λιγότερα backlashes από όποιοδήποτε άλλο και τα οποία παρατηρούνται μόνο όταν αρχίσει να καταπονείται) με άριστο castability. Σε spinning reels είναι αρκετά καλό αλλά όταν είναι καινούριο έχει τάση για μικρά windknots. Αυτή την στιγμή είναι η GoTo επιλογή μου…
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Νήματα για ψάρεμα Μεγαλόστομου

Post by (CyBasser) »

Καλάν, τόσοι λαβρακάδες μεσ'τούντο φόρουμ, δεν έχει κανένας άποψη :?: :?: :?: :!: :!: :!: :think: :think: :think: :think:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Νήματα για ψάρεμα Μεγαλόστομου

Post by psarakas »

Εγώ Ρολάν από όσα δοκίμασα είμαι πολύ ευχαριστημένος με το Spiderwιre το οκτάκλωνο, όπως ήμουν και με το τετράκλωνο. Επίσης το daiwa tournament από τον fishing mart 0.16mm είναι καταπληκτικό πάνω στην b/c μου. Το power pro το τετράκλωνο που είχα δουλέψει αρκετά πέρσι πρόπερσι μπορώ να πώ ότι είναι τουλάχιστον μέτριο. Για αυτά τα τρία που εδούλεψα τα νάκουριν παραπάνω που τα υπόλοιπα έχω αυτές τις απόψεις. :)
catch and release

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Νήματα για ψάρεμα Μεγαλόστομου

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Καλη σου μερα Ρολανδε :D :D
Αφου, ντε και καλα, θελεις αποψη θα σου πω οτι εισαι "λλιον αρχαιος" :lol:
Μονο το Sunline ειναι μια μοντερνα, αξιολογη επιλογη.
Σημερα υπαρχει μια τεραστια γκαμα επιλογων. Οι Εταιρειες βασικα ειναι οι ιδιες αλλα συνεχως εξελισσονται. ΝΑΙ. Το ξερω οτι πολλα νεα προιοντα ειναι "gimmics". Ταυτοχρονα ομως υπαρχουν και τα "real innovations".
Αυτες τες μερες θα βαλουμε κατω για δοκιμες τα νεα νηματα της VARIVAS ενω εχω ηδη δοκιμασει αρκετα το Spiderwire Fluorobraid.
Για Baitcasting νομιζω οτι το YGK G- Soul ειναι η καλυτερη επιλογη με δευτερο το Sunline Smooth.
Συμφωνω οτι παντα στην εξισωση μπαινει και το θεμα ΤΙΜΗ/AVAILABILITY αλλα νομιζω οτι παμε καλα.
Επ'ευκαιρεια, συγχαιρω τον Δημητρη τον Belluga γιατι τολμησε να βαλει στην "πτωχη" Κυπριακη αγορα την "αξιολογοτερη ολων" εταιρεια.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Νήματα για ψάρεμα Μεγαλόστομου

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Επ'ευκαιρεια του θεματος θα θεσω και εγω ενα ερωτημα.
Εχετε διαπιστωσει το ΧΡΩΜΑ του νηματος να επηρεαζει τα ψαρια?
Δεν θελω θεωρητικες αποψεις αλλα παρατηρησεις in real life.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Νήματα για ψάρεμα Μεγαλόστομου

Post by (CyBasser) »

.
Κάτι πήγε λάθος στο edit, ξαναποστάρω πιο κάτω...
Last edited by (CyBasser) on Sun Apr 21, 2013 8:50 am, edited 2 times in total.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Νήματα για ψάρεμα Μεγαλόστομου

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Επ'ευκαιρεια του θεματος θα θεσω και εγω ενα ερωτημα.
Εχετε διαπιστωσει το ΧΡΩΜΑ του νηματος να επηρεαζει τα ψαρια?
Δεν θελω θεωρητικες αποψεις αλλα παρατηρησεις in real life.
Οχι όσον αφορά το μεγαλόστομο.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Νήματα για ψάρεμα Μεγαλόστομου

Post by (CyBasser) »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Καλη σου μερα Ρολανδε :D :D
Αφου, ντε και καλα, θελεις αποψη θα σου πω οτι εισαι "λλιον αρχαιος" :lol:
Μονο το Sunline ειναι μια μοντερνα, αξιολογη επιλογη.
Σημερα υπαρχει μια τεραστια γκαμα επιλογων. Οι Εταιρειες βασικα ειναι οι ιδιες αλλα συνεχως εξελισσονται. ΝΑΙ. Το ξερω οτι πολλα νεα προιοντα ειναι "gimmics". Ταυτοχρονα ομως υπαρχουν και τα "real innovations".
Αυτες τες μερες θα βαλουμε κατω για δοκιμες τα νεα νηματα της VARIVAS ενω εχω ηδη δοκιμασει αρκετα το Spiderwire Fluorobraid.
Για Baitcasting νομιζω οτι το YGK G- Soul ειναι η καλυτερη επιλογη με δευτερο το Sunline Smooth.
Συμφωνω οτι παντα στην εξισωση μπαινει και το θεμα ΤΙΜΗ/AVAILABILITY αλλα νομιζω οτι παμε καλα.
Επ'ευκαιρεια, συγχαιρω τον Δημητρη τον Belluga γιατι τολμησε να βαλει στην "πτωχη" Κυπριακη αγορα την "αξιολογοτερη ολων" εταιρεια.
Γειά σου Ευάνθη! Όπως έγραψα, δεν με αφορούν οι τεχνικές εξελίξεις, αυτό που θέλω να ακούσω είναι τι νήματα χρησιμοποιούνται από τους διάφορους συναγωνιστές και πώς συμπεριφέρονται στους τομείς που ανάφερα: "να είναι δυνατές (τουλάχιστον στα όρια που αναγράφουν), να αντέχουν καλά στους κόμπους που κάνω (εγώ!) για να τις ενώνω είτε με παράμαλλο αν δουλεύω soft plastics είτε με το δόλωμα, να έχουν καλή αντοχή στις κακουχίες (τριβή με βράχους, παλλούρες, στόμα ψαριού), τιμή – έχουμε κρίση (less is best), και – απαραίτητα – καλό castability με τα δύο είδη μηχανών". Μου λες ότι το YGK G-Soul είναι η καλύτερη επιλογή για b/c, αλλά δεν τηρά εκ πρώτης όψεως το (σοβαρό) κριτήριο "τιμή" αφού 150 μέτρα στην Αγγλία στοιχίζουν 50 στερλίνες! Για να δικαιολογείται το έξτρα κόστος σε σχέση με την δική μου επιλογή ως καλυτέρου (Tufline XP, 35 ευρώ τα 300 μέτρα!) πρέπει στην ίδια διάμετρο να είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ καλύτερο σε όλους τους τομείς που αφορούν day-to-day use και όχι στις συνθήκες δοκιμών στα εργαστήρια. Ισχύει αυτό?

Οι εξελίξεις στον κόσμο των νημάτων ναι, είναι εντυπωσιακές, αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να αλλάζουμε νήμα κάθε δύο μήνες. Για σοβαρό ψάρεμα (όχι τεστάρισμα) πρέπει να έχουμε ένα νήμα το οποίο, αφού περνά τα "κριτήρια", να το μάθουμε και εμείς καλά και να συνηθίσουμε καλά την "συμπεριφορά" του - στην βολή, στο τι μας μεταφέρει στην αίσθηση, στο πως βυθίζεται, στο πως θα "αντιδράσει" αν καρφώσω το 50ρι λαβράκι μες την μέση ενός δεντρού και να έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη μου. Τα 8 νήματα που ανάφερα ήταν αυτά που πέρασαν στο "κοσκίνησμα" τα τελευταία 8-9 χρόνια, μπήκαν σε μηχανούδες, και χρησιμοποιήθηκαν στο πεδίο της μάχης. Κάποια πήγαν σε φράγμα μόνο μια-δυό φορές και κάποια ακόμη τα εμπιστεύομαι (αν κόψω μέσα θα ξανα-αγοράσω Power Pro, όχι όμως Mustad ή WFT)...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Νήματα για ψάρεμα Μεγαλόστομου

Post by AggelosLRK »

Τα νηματα που χρησιμοποιω στη θαλασσα γιατι να εχουν διαφορετικες επιδοσεις στο γλυκο νερο?

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Νήματα για ψάρεμα Μεγαλόστομου

Post by (CyBasser) »

AggelosLRK wrote:Τα νηματα που χρησιμοποιω στη θαλασσα γιατι να εχουν διαφορετικες επιδοσεις στο γλυκο νερο?
Άγγελος, λογικά πέραν του ρυθμού βύθισης δεν νομίζω να έχουν "τεχνικά" διαφορές. Εκεί που ίσως υπάρχει διαφορά είναι στο θέμα τριβές σε παλλούρες / σπαλαθκιές, που δεν υπάρχουν στην θάλασσα (τριβές σε βράχους / πέτρες υπάρχουν και στα δύο). Απλά ρώτησα ειδικά για όσους χρησιμοποιούν νήμα στο ψάρεμα μεγαλόστομου με τις γνωστές συνθήκες των Κυπριακών φραγμάτων ώστε οι προσωπικές εμπειρίες του καθενός να είναι κοντά στις δικές μου. Αν ρωτούσα γενικά για νήματα θα το έβαζα στα δίάφορα θέματα. Παρεπιπτόντως, ευχαριστώ τον Λάζαρο για τις απόψεις του, καθώς και τον Μάριο Παφίτη για τις "προφορικές" απόψεις του, ελπίζω να τις βάλει και γραπτώς :P
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Νήματα για ψάρεμα Μεγαλόστομου

Post by caveman »

Προσωπικά, που όσα έχω δοκιμάσει πέρσι και φέτος, άρεσεν μου πάρα πολλά το οκτάκλωνο το power pro, 15lb για jerkbaits εν ότι πρέπει, διότι κάμνει φοβερές βολές, καθόλου θόρυβο πάνω στους οδηγούς, και είναι ιδανικότατο για εύκολο splicing.
EVANTHIS LOIZOU wrote: Δεν θελω θεωρητικες αποψεις αλλα παρατηρησεις in real life.
Σε ψάρεμα με σκληρά δολώματα όχι, σε αργό ψάρεμα με σιλικόνες,ΝΑΙ
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Νήματα για ψάρεμα Μεγαλόστομου

Post by C&R »

(CyBasser) wrote:
EVANTHIS LOIZOU wrote:Επ'ευκαιρεια του θεματος θα θεσω και εγω ενα ερωτημα.
Εχετε διαπιστωσει το ΧΡΩΜΑ του νηματος να επηρεαζει τα ψαρια?
Δεν θελω θεωρητικες αποψεις αλλα παρατηρησεις in real life.
Οχι όσον αφορά το μεγαλόστομο.
Συμφωνώ , δεν επηρεάζει. Εγώ χρησιμοποιώ power pro. Μια χαρά ειναι κανένα πρόβλημα ειδικά το καινούργιο και δεν νομίζω ότι αν αλλάξω σε ένα με διπλάσια τιμή γιατί ειναι ποιο λεπτό η βιθυζετε κτλ θα πιάνω ποιο πολλά ψάρια.

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: Νήματα για ψάρεμα Μεγαλόστομου

Post by kostas728 »

Ρε παιδιά δοκίμασα τα εξής: Berkley fireline , Power Προ, Suffix 832, Suffix performance braid, Spider wire invisi braid, Spider wire Ez braid, "Spider wire" stealth red και stealth κάμω braid και το seaguar κάζεν braid. Από όλα αυτά τα μονα που ξεχώρισαν κάπως στις B/C ήταν το power προ το suffix performance και το seaguar. τα υπόλοιπα ήταν πολύ σκληρά Η οι άντoxες τους στο κόμπο (Παλαμάρ knot) δεν ήταν καλές πχ spider wire invisi braid... Το τελευταίο χρόνο χρησιμοποιώ σε B/C μηχανή μου για flipping pitching και frogs το Power προ 65lb και στις spinning μηχανές που ψαρεύω από την ακτή εδώ στη κύπρο χρησιμοποιώ τι Seaguar κάζεν 20lb. πολύ καλο νήμα για spinning και B/C μηχανές όσο αφορά τις βολές είναι αρκετά μαλακό και έχει μέτρια αντοχή στις τριβές αλλα μου έσπασε στη βολή 2,3 φορες και όχι από το κόμπο.
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

Post Reply

Return to “BASS FISHING”