Μησίνα ή Νήμα

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Μησίνα ή Νήμα

Post by psarakas »

Έχει 14 χρόνια που ασχολούμαι με το σπιννινγκ και ακόμα δεν εκατάληξα!!

Η ερώτηση μου είναι αποκλειστικά για το ψάρεμα στα φράγματα. Δηλ. κατά κύριο λόγο Λαυράκι
Κυκλοφορεί και τελευταίως νήμα βυθιζόμενο από την spider οπόταν οι επιλογές είναι πλέον 3?
Μπορεί να ακούεται ερώτηση από αρχάριο αλλά με ενδιαφέρει πολύ το τι θα διαβάσω από εσάς

Επειδή θα με ρωτήσετε, να ξέρετε ότι κυρίως ψαρεύω με hardbaits αλλά και με τα swimbaits της sebile.
Πέρκει καταλήξω επιτέλους. Εδιάβασα το μισό ίνερνετ !!!

Λοιπόν τα πολλά λόγια εν φτώσχεια!!

Όλες οι απόψεις σεβαστές
catch and release

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Μησίνα ή Νήμα

Post by Στάθης »

Τη δεδομένη χρονική στιγμή, θα πρότεινα νήμα με παράμαλο fluorocarbon.

Αριθμώ τους λόγους για τους οποίουσ θα το επέλεγα έναντι της πετονιάς.

-Έχεις πολύ μεγαλύτερη αμεσότητα στο κάρφωμα.
-Μπορείς να δουλέψεις καλύτερα τα topwater τεχνητά.
-Δεν βερινιάζει.
-Επειδή στα φράγματα τα τεχνητά πάσης φύσεως έχουν την τάση να σκαλώνουν, το να έχεις νήμα σημαίνει ότι μπορείς να ασκήσεις τάση, για να ξεσκαλώσουν ή να σταβώσει η σαλαγγιά. Η πετονιά έχει την τάση να αντέχει λιγότερο σε τάση, ειδικά όταν είναι μεγάλου μήκους.

Από την άλλη, με το νήμα έχεις τα μπλεξίματα στους οδηγούς κτλ κτλ, τα οποία ελαχιστοποιούνται με τον κατάλληλο εξοπλισμό και την εμπειρία, χωρίς να μηδενίζονται βέβαια.

Ενδιαφέρον, θα ήταν να βάλεις τα σημεία στα οποία εσύ θεωρείς ότι το νήμα υπερτερεί της πετονιάς, και το αντίθετο.
no whey no gain

User avatar
psarakas
Posts: 722
Joined: Mon Aug 09, 2010 8:30 pm

Re: Μησίνα ή Νήμα

Post by psarakas »

Στάθης wrote:Τη δεδομένη χρονική στιγμή, θα πρότεινα νήμα με παράμαλο fluorocarbon.

Αριθμώ τους λόγους για τους οποίουσ θα το επέλεγα έναντι της πετονιάς.

-Έχεις πολύ μεγαλύτερη αμεσότητα στο κάρφωμα.
-Μπορείς να δουλέψεις καλύτερα τα topwater τεχνητά.
-Δεν βερινιάζει.
-Επειδή στα φράγματα τα τεχνητά πάσης φύσεως έχουν την τάση να σκαλώνουν, το να έχεις νήμα σημαίνει ότι μπορείς να ασκήσεις τάση, για να ξεσκαλώσουν ή να σταβώσει η σαλαγγιά. Η πετονιά έχει την τάση να αντέχει λιγότερο σε τάση, ειδικά όταν είναι μεγάλου μήκους.

Από την άλλη, με το νήμα έχεις τα μπλεξίματα στους οδηγούς κτλ κτλ, τα οποία ελαχιστοποιούνται με τον κατάλληλο εξοπλισμό και την εμπειρία, χωρίς να μηδενίζονται βέβαια.

Ενδιαφέρον, θα ήταν να βάλεις τα σημεία στα οποία εσύ θεωρείς ότι το νήμα υπερτερεί της πετονιάς, και το αντίθετο.

:) ενα περίπου αυτά που ανάφερες, απλά θέλω να διαβάσω κάποια πράματα για να πειστώ!! Thx για την αρχή. Παρεπιμπτόνως το leader fluorocarbon το χρησιμοποιώ anyway
catch and release

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: Μησίνα ή Νήμα

Post by largemouth »

Εγω θα σου ελεγα εξαρτατε απο τα ψαρακια σου και τι ψαρευεις.Δυο καλαμια.Ενα με νημα και ενα με μησινα
Waiting for the perfect storm

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Μησίνα ή Νήμα

Post by PrEdAtΩR »

χρειαζεσαι και τα 2 αναλογα τεχνικης.

τωρα για το leader δεν χρειαζεται. Τα λαυρακια μας δεν ειναι line shy. Εχω πιασει 3κιλα σε ultra clear water με κιτρινο νημα.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μησίνα ή Νήμα

Post by MariosK »

Μόνο νήμα θα έλεγα εγώ με παράμαλλο flurocarbon (δεν είναι πάντα απαραίτητο αλλά εγώ το έχω μόνιμα).

Λάζαρε είναι πολύ σημαντικό να επιλέξεις το κατάλληλο νήμα για να αποφύγεις τα προβλήματα. Εγώ θα σου πρότεινα Suffix 15-20lb για τα δικά μας δεδομένα.

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Μησίνα ή Νήμα

Post by C&R »

φΙλε νημα. Το leader fluro δεν χρειάζεται εκτος συγκεκριμένων τεχνικών που χρειάζεσαι μισίνα με πιο γρηγορη βύθιση.

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Μησίνα ή Νήμα

Post by PrEdAtΩR »

μιας και μιλησε ο Μαριος για μαρκες. Αν προτιμας Κυπριακο παζαρι τοτε συστηνω

για νημα Tuf line

για μησινα P-Line cxx strong <--- απιστευτα δυνατη

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μησίνα ή Νήμα

Post by MariosK »

PrEdAtΩR wrote:μιας και μιλησε ο Μαριος για μαρκες. Αν προτιμας Κυπριακο παζαρι τοτε συστηνω

για νημα Tuf line

για μησινα P-Line cxx strong <--- απιστευτα δυνατη
Συμφωνώ με τον Bύρωνα το Tuff-line είναι εξίσου καλό και το βρίσκεις και Κύπρο σε πολλά καλή τιμή. Το P-line δεν το δοκίμασα ακόμα :oops:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μησίνα ή Νήμα

Post by Greg »

νημα και μονο νημα για την αμεσοτητα στο κτυπιμα οταν τσιμπησει, την δυναμη και την ευαισθησια στα τσιμπηματα.. το παραμαλο με fluoro εγω προσωπικα το θεωρω must, οχι επειδη οτι τα λαβρακια θα φοβηθουν το νημα αλλα για αντοχη στις τριβες.. χωρις παραμαλο τουλαχιστο 40αρι δεν ρισκαρω να ριξω για μεγαλα λαβρακια.. ειδικα αν ψαρευεις ολη μερα με texas, το βαριδι θα σου φθειρει το νημα

για κυπριακο παζαρι... tuff line +2
Esox Lucius

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Μησίνα ή Νήμα

Post by PrEdAtΩR »

MariosK wrote:
PrEdAtΩR wrote:μιας και μιλησε ο Μαριος για μαρκες. Αν προτιμας Κυπριακο παζαρι τοτε συστηνω

για νημα Tuf line

για μησινα P-Line cxx strong <--- απιστευτα δυνατη
Το P-line δεν το δοκίμασα ακόμα :oops:
Μαριε δοκιμασε την , δεν κανει line twist σε spinning μηχανες και εχει απιστευτη δυναμη για τη διαμετρο της.

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Μησίνα ή Νήμα

Post by C&R »

Greg wrote:νημα και μονο νημα για την αμεσοτητα στο κτυπιμα οταν τσιμπησει, την δυναμη και την ευαισθησια στα τσιμπηματα.. το παραμαλο με fluoro εγω προσωπικα το θεωρω must, οχι επειδη οτι τα λαβρακια θα φοβηθουν το νημα αλλα για αντοχη στις τριβες.. χωρις παραμαλο τουλαχιστο 40αρι δεν ρισκαρω να ριξω για μεγαλα λαβρακια.. ειδικα αν ψαρευεις ολη μερα με texas, το βαριδι θα σου φθειρει το νημα

για κυπριακο παζαρι... tuff line +2
Agree , αν και σαραντάρη είναι λίγο μεγάλο φιλε. Επίσης υπάρχουν βαρίδια με πλαστικό στη μέση για προστασία του νήματος.

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Μησίνα ή Νήμα

Post by PrEdAtΩR »

το leader material ειναι καθαρα προσωπικο θεμα. Για μενα ειναι τελιως αχριαστο για τα δεδομενα των φρακτων της Κυπρου. Που ενα βρεθει η περιπτωση να μου κοπει νημα που δεν βρεθηκε ακομη η αν βρεθει κανενα νεο ειδος με δοντια στα νερα μας :mrgreen: :mrgreen: τοτε ναι θα κανω reconsider

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μησίνα ή Νήμα

Post by MariosK »

PrEdAtΩR wrote:η αν βρεθει κανενα νεο ειδος με δοντια στα νερα μας :mrgreen: :mrgreen: τοτε ναι θα κανω reconsider
Ποτέ δεν ξέρεις όμως :lol:. Άσε που στον Κούρη έχει και κροκόδειλους, εν να ρισκάρεις έτσι μάχη :shifty:?

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: Μησίνα ή Νήμα

Post by C&R »

PrEdAtΩR wrote:
MariosK wrote:
PrEdAtΩR wrote:μιας και μιλησε ο Μαριος για μαρκες. Αν προτιμας Κυπριακο παζαρι τοτε συστηνω

για νημα Tuf line

για μησινα P-Line cxx strong <--- απιστευτα δυνατη
Το P-line δεν το δοκίμασα ακόμα :oops:
Μαριε δοκιμασε την , δεν κανει line twist σε spinning μηχανες και εχει απιστευτη δυναμη για τη διαμετρο της.
x2

Post Reply

Return to “BASS FISHING”