NEW WORLD RECORD BASS!!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

MariosK wrote:Ρολάνδο στην φωτογραφία του 1932 δεν είναι ο Perry...
Σωστόόόός!!!!!!! Όποιος όμως κι αν είναι ο τύπος είναι φανερά ψηλός :roll: :roll: Στην απάντηση βασικά εννοούσα "ο τύπος στην φωτό με το πιθανό ψάρι του Perry" και βιαστικά το συντομόγραψα τελείως λανθασμένα...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by C&R »

(CyBasser) wrote:
MariosK wrote:Ρολάνδο στην φωτογραφία του 1932 δεν είναι ο Perry...
Σωστόόόός!!!!!!! Όποιος όμως κι αν είναι ο τύπος είναι φανερά ψηλός :roll: :roll: Στην απάντηση βασικά εννοούσα "ο τύπος στην φωτό με το πιθανό ψάρι του Perry" και βιαστικά το συντομόγραψα τελείως λανθασμένα...
Φιλε δεν μπορείς να υπολογίσεις ούτε μήκη ούτε πλάτη από μια φωτογραφία. Ποσον μάλλον βάρος. Μην μας πεις τώρα ότι ξέρεις και το ύψος των ανθρώπων που φαίνονται στην φωτό?

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

C&R wrote:
(CyBasser) wrote:
MariosK wrote:Ρολάνδο στην φωτογραφία του 1932 δεν είναι ο Perry...
Σωστόόόός!!!!!!! Όποιος όμως κι αν είναι ο τύπος είναι φανερά ψηλός :roll: :roll: Στην απάντηση βασικά εννοούσα "ο τύπος στην φωτό με το πιθανό ψάρι του Perry" και βιαστικά το συντομόγραψα τελείως λανθασμένα...
Φιλε δεν μπορείς να υπολογίσεις ούτε μήκη ούτε πλάτη από μια φωτογραφία. Ποσον μάλλον βάρος. Μην μας πεις τώρα ότι ξέρεις και το ύψος των ανθρώπων που φαίνονται στην φωτό?
Toυ Bob Crupi ναι. Είναι ψηλός (6 πόδια 4 ίντζες, δηλαδή 1.90μ!) και πολύ γεροδεμένος. Αλλά και ο τύπος της άλλης φωτό φαίνεται να είναι πολύ ψηλός (όχι όμως γεροδεμένος)
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by PrEdAtΩR »

Ρολανδο δεν μπορεις να κρηνεις απο την φωτο το υψος του ανθρωπου !!!! Επισης γιατι ο καιρος φενεται ηλιολουστος στην φωτο ενω τοτε ο Περρυ δεν πηγε δουλεια λογο βροχης?

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by C&R »

(CyBasser) wrote:
Σωστόόόός!!!!!!! Όποιος όμως κι αν είναι ο τύπος είναι φανερά ψηλός :roll: :roll: Στην απάντηση βασικά εννοούσα "ο τύπος στην φωτό με το πιθανό ψάρι του Perry" και βιαστικά το συντομόγραψα τελείως λανθασμένα...
Φιλε αυτό αποδεικνύει ότι το ψάρι του Crupi ήταν μεγάλο. Το παιδί που είναι διπλα σε αυτόν που κρατα "το ψάρι του Perry" δεν είναι πάνω από 6 χρονων και είναι πάνω από την μέση του άρα δεν είναι καθόλου ψηλός.

Εγω εδω κανω επιλογο γιατι φευγω διακοπες.

Με το που πέθανε ο George Περί πολλές από τις λεπτομέρειες που θα επιθυμούσαμε να ξέρουμε σήμερα για τη διάσημη σύλληψη ειναι παρελθον. Οι βιολόγοι και οι διαφοροι ειδικοι επιμένουν παντού ότι θα υπάρξει ένα νέο ρεκορ, και ίσως αυτο το ψάρι να είναι εκεί εξω τώρα, περιμένοντας καποιον απο μας να το πιασει.
Ανεξάρτητα από το ποιος θα το πιασει παντως, εμεις ολοι οι φανατικοι του μεγαλοστομου θα θημομαστε και θα τιμουμε τη μνήμη του George Perry οπου απο μια ξύλινη βάρκα με ενα και μονο δολομα επιασε το ποιο πολισιζιτιμενο ψαρι στον κοσμο.

Σημερα η βιομηχανεια που κριβετε πισω απο το ψαρεμα του μεγαλοστομου διακινει ενα τζιρο γυρο στα 50δισεκ δολαρια το χρονο!! Δεν ξερω ποσες φορες τον προυπολογισμο της Κυπρου μας κανει αυτο το ποσο! Ελπιζω μετα απο αυτη την σηζητηση αυτοι που δεν πολυασχολουντε με το ψαρεμα του μεγαλοστομου να πηραν μια ιδεα τη σημαινει.

Θα τα πουμε το Σεμπτεμβρη σε καποιον που τους φρακτες...

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:Ρολανδο δεν μπορεις να κρηνεις απο την φωτο το υψος του ανθρωπου !!!! Επισης γιατι ο καιρος φενεται ηλιολουστος στην φωτο ενω τοτε ο Περρυ δεν πηγε δουλεια λογο βροχης?
Οκ, πάω πάσο ότι δεν μπορώ να είμαι 100% βέβαιος για το ύψος του αγνώστου ή του μικρού (μου φαίνεται παραπάνω από 6 χρονών αλλά δεν μπορώ να πώ με βεβαιότητα).

Για το θέμα του ήλιου: Αν προσέξεις τις περιγραφές της ημέρας, υπήρχαν έντονες καταιγίδες από την νύκτα. Σύμφωνα με τιν Telfair Chronicle 2 Jume 1932 υπήρχαν μάλιστα έντονες καταιγίδες από δύο τρεις μέρες προηγουμένως. Μιλάμε για Ιούνιο στην Γεωργία, όπου αντίθετα με την Κύπρο, υπάρχουν συνεχή συστήματα και κατά το καλοκαίρι. Η ύπαρξη έντονων καταιγίδων υποδηλεί την ύπαρξη είτε θερμού μετώπου, είτε στατικού μετώπου με θερμή και υγρή αέρια μάζα πίσω του (occluded warm front). Μάλιστα, η ύπαρξη καταιγίδω για δυο-τρεις μέρες δείχνει την δεύτερη επιλογή. Η αναφορά του Perry είναι ότι περπάτησε στο σπίτι του Jack σε ελαφρή βροχή αφού λόγω των έντονων βροχών δεν μπορούσε να δουλέψει στα χωράφια. Στην συνέχεια μαθαίνουμε ότι ψάρεψαν σε υγρή ατμόσφαιρα στην λίμνη με "mist" που είναι αραιή ομίχλη / θολούρα λόγω υγρασίας. Αυτά όλα έγιναν πρωί. Εάν ισχύει ότι υπήρχε occluded ή warm front όπως δείχνουν οι ακριβείς περιγραφές του καιρού, πίσω από τις πρωινές καταιγίδες υπήρξε ηλιοφάνεια αλλά με έντονη υγρασία (αυτό που οι αμερικανοί αποκαλούν "muggy conditions" και που είναι πολύ άσχημες - με 30 βαθμούς νιώθεις λες και είναι 45! Με δεδομένο ότι χρειάστηκαν και αρκετό χρόνο μέχρι να βγάλουν τις φωτό, τότε ναι, δικαιολογείται η ηλιοφάνεια (χωρίς φυσικά να είναι 100% απόδειξη για τίποτε).
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

C&R wrote: Εγω εδω κανω επιλογο γιατι φευγω διακοπες.

Με το που πέθανε ο George Περί πολλές από τις λεπτομέρειες που θα επιθυμούσαμε να ξέρουμε σήμερα για τη διάσημη σύλληψη ειναι παρελθον. Οι βιολόγοι και οι διαφοροι ειδικοι επιμένουν παντού ότι θα υπάρξει ένα νέο ρεκορ, και ίσως αυτο το ψάρι να είναι εκεί εξω τώρα, περιμένοντας καποιον απο μας να το πιασει.
Ανεξάρτητα από το ποιος θα το πιασει παντως, εμεις ολοι οι φανατικοι του μεγαλοστομου θα θημομαστε και θα τιμουμε τη μνήμη του George Perry οπου απο μια ξύλινη βάρκα με ενα και μονο δολομα επιασε το ποιο πολισιζιτιμενο ψαρι στον κοσμο.

Σημερα η βιομηχανεια που κριβετε πισω απο το ψαρεμα του μεγαλοστομου διακινει ενα τζιρο γυρο στα 50δισεκ δολαρια το χρονο!! Δεν ξερω ποσες φορες τον προυπολογισμο της Κυπρου μας κανει αυτο το ποσο! Ελπιζω μετα απο αυτη την σηζητηση αυτοι που δεν πολυασχολουντε με το ψαρεμα του μεγαλοστομου να πηραν μια ιδεα τη σημαινει.

Θα τα πουμε το Σεμπτεμβρη σε καποιον που τους φρακτες...
Καλά ρε, εννά λείπεις ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ? Πάντως η συζήτηση θα συνεχιστεί μέχρι να απαντηθούν (όσο γίνεται) όλες οι αμφιβολίες που έθεσε ο Predatwr και οι άλλες που ξετρυπώνει :mrgreen: Να μαθαίνουν και οι άλλοι την ιστορία γύρω από το σημαντικότερο ψάρι του αιώνα (για όσους από μας τουλάχιστον πιστεύουν ότι υπήρξε :roll: :roll: :roll: )....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by C&R »

Δεν υποκύπτεις δηλαδή θα το πάις ώσπου να σου πούμε ότι έχεις δίκιο! Cheers Rolando

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by bassman »

Η όλη συζήτηση θυμίζει μου κάτι σαν... Σερλοκ Χολμς :clap:
I'd rather be fishing!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

C&R wrote:Δεν υποκύπτεις δηλαδή θα το πάις ώσπου να σου πούμε ότι έχεις δίκιο! Cheers Rolando
Φίλε, δεν είναι για αυτό που συζητούμε (δηλ για να μου πείτε ότι έχω δίκιο). Είναι για τρεις λόγους:

α) Είναι πολύ όμορφη συζήτηση για τωρά που έχουμε "ησυχίες"

β) Είχα αρκετά προσωπικά μηνήματα γαι το θέμα αλλά και τηλέφωνα - τελικά αρέσει σε πολλούς το θέμα! Έχει πλοκή, "suspens", υποθέσεις συνομωσιών (κάποιας μορφής), ένα εξαιρετικά σημαντικό ρεκόρ με τεράστια οικονομική σημασία και που το παλιό φαίνεται να είναι πολύ ρομαντικό και χαμένο στον μύθο (ο φτωχός αγρότης που πάει τυχαία για ψάρεμα, πιάνει ένα τέρας και αλλάζει πλήρως την ζωή όχι τόσο του ίδιου, όσο δεκάδων άλλων δεκαετίες μετά!) - και τέλως πάντων, σε όλους αρέσουν λίγο ή πολύ οι ιστορίες ντετέκτιβ :mrgreen:

γ) Ο σημαντικότερος (για μένα) λόγος είναι ότι κάποιοι είπατε ότι "δεν πιστεύετε το ρεκόρ" και ότι είναι ψεύτικο, παραποιημένο, αλλειωμένο, ή και τελείως φανταστικό. Προσωπικά πιστεύω ότι το ρεκόρ είναι αληθινό, τουλάχιστον ως τις περισσότερες λεπτομέρειες του. Με το να λέμε ότι "το ρεκόρ είναι ψεύτικο" ή φανταστικό ή αλλοιωμένο κλπ έμμεσα ή και άμεσα σπιλώνουμε το όνομα κάποιου που δεν είναι αυτή την στιγμή εν ζωή για να απαντήσει ο ίδιος. Με το πιάσιμο του ψαριού του Kitura ανακοινήθηκε το θέμα, και φάνηκε ότι οι περισσότεροι τουλάχιστον φίλοι του φόρουμ ελάχιστα γνώριζαν για αυτό το ρεκόρ. Όταν από τους γνωστούς "λαβρακάες" του φόρουμ κάποιοι όπως εσύ και ο Βύρωνας το αμφισβητείτε, τότε σίγουρα κάποιοι θα πούνε αμέσως "ώστε είναι ψεύτικο". Με την παράθεση όμως όλων των στοιχείων (υπερ και κατά) ο καθένας μπορεί να αποφασίσει για τον εαυτό του τι πιστεύει (σκοπεύω να βάλω και poll αλλά στο τέλος της συζήτησης :mrgreen: ). Σίγουρα εγώ δεν είμαι δικηγόρος του Perry, ούτε έχω να κερδίσω ή να χάσω τίποτε από αυτή την υπόθεση. Απλά, πιο παλιά είχα και γω πολλές αμφιβολίες για το ρεκόρ, και όταν στο 2007 βρέθηκα με κάποιο περισσότερο χρόνο στην διάθεση μου άρχισα να "μελετώ" το θέμα και προς έκπληξη μου τα στοιχεία έδειχναν ότι ωςς επί το πλείστον υπήρχε (παρά τα χαώδη κενά) κάποια βάση στο να είναι αληθινό το ρεκόρ. Έτσι αφού αμέσως υπήρξαν και εδώ οι αμφισβητήσεις έπρεπε να φανούν και οι δύο απόψεις...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by MariosK »

Πάντως η συζήτηση εξελίσσετε πολλά ωραία και εγώ θα εισηγούμουν να γραφτεί και έναν ωραίο άρθρο στο περιοδικό :wink:

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by PrEdAtΩR »

(CyBasser) wrote:
C&R wrote:Δεν υποκύπτεις δηλαδή θα το πάις ώσπου να σου πούμε ότι έχεις δίκιο! Cheers Rolando
Φίλε, δεν είναι για αυτό που συζητούμε (δηλ για να μου πείτε ότι έχω δίκιο). Είναι για τρεις λόγους:

α) Είναι πολύ όμορφη συζήτηση για τωρά που έχουμε "ησυχίες"

β) Είχα αρκετά προσωπικά μηνήματα γαι το θέμα αλλά και τηλέφωνα - τελικά αρέσει σε πολλούς το θέμα! Έχει πλοκή, "suspens", υποθέσεις συνομωσιών (κάποιας μορφής), ένα εξαιρετικά σημαντικό ρεκόρ με τεράστια οικονομική σημασία και που το παλιό φαίνεται να είναι πολύ ρομαντικό και χαμένο στον μύθο (ο φτωχός αγρότης που πάει τυχαία για ψάρεμα, πιάνει ένα τέρας και αλλάζει πλήρως την ζωή όχι τόσο του ίδιου, όσο δεκάδων άλλων δεκαετίες μετά!) - και τέλως πάντων, σε όλους αρέσουν λίγο ή πολύ οι ιστορίες ντετέκτιβ :mrgreen:

γ) Ο σημαντικότερος (για μένα) λόγος είναι ότι κάποιοι είπατε ότι "δεν πιστεύετε το ρεκόρ" και ότι είναι ψεύτικο, παραποιημένο, αλλειωμένο, ή και τελείως φανταστικό. Προσωπικά πιστεύω ότι το ρεκόρ είναι αληθινό, τουλάχιστον ως τις περισσότερες λεπτομέρειες του. Με το να λέμε ότι "το ρεκόρ είναι ψεύτικο" ή φανταστικό ή αλλοιωμένο κλπ έμμεσα ή και άμεσα σπιλώνουμε το όνομα κάποιου που δεν είναι αυτή την στιγμή εν ζωή για να απαντήσει ο ίδιος. Με το πιάσιμο του ψαριού του Kitura ανακοινήθηκε το θέμα, και φάνηκε ότι οι περισσότεροι τουλάχιστον φίλοι του φόρουμ ελάχιστα γνώριζαν για αυτό το ρεκόρ. Όταν από τους γνωστούς "λαβρακάες" του φόρουμ κάποιοι όπως εσύ και ο Βύρωνας το αμφισβητείτε, τότε σίγουρα κάποιοι θα πούνε αμέσως "ώστε είναι ψεύτικο". Με την παράθεση όμως όλων των στοιχείων (υπερ και κατά) ο καθένας μπορεί να αποφασίσει για τον εαυτό του τι πιστεύει (σκοπεύω να βάλω και poll αλλά στο τέλος της συζήτησης :mrgreen: ). Σίγουρα εγώ δεν είμαι δικηγόρος του Perry, ούτε έχω να κερδίσω ή να χάσω τίποτε από αυτή την υπόθεση. Απλά, πιο παλιά είχα και γω πολλές αμφιβολίες για το ρεκόρ, και όταν στο 2007 βρέθηκα με κάποιο περισσότερο χρόνο στην διάθεση μου άρχισα να "μελετώ" το θέμα και προς έκπληξη μου τα στοιχεία έδειχναν ότι ωςς επί το πλείστον υπήρχε (παρά τα χαώδη κενά) κάποια βάση στο να είναι αληθινό το ρεκόρ. Έτσι αφού αμέσως υπήρξαν και εδώ οι αμφισβητήσεις έπρεπε να φανούν και οι δύο απόψεις...
Ρολανδο οπως λες και εσυ υπαρχει καποια βαση να ειναι αληθινο το ρεκορ αλλα μενει ως εκει. Τα κενα ειναι τεραστεια που ενας λογικα σκεπτομενος ανθρωπος θα το αμφησβιτουσε . Απο οσα μου απαντησες τιποτα δεν ειναι σιγουρο.
Ξερεις με οτι με το δικο μου δηκτη νοημοσυνης και με τον ανησυχο χαρακτηρα που εχω δεν μπορω να το πιστεψω αυτο το ρεκορ.

Αν θελεις μπορουμε να γραψουμε και βιβλιο με αυτα που λεμε αλλα παντα θα ερχομαι με μια νεα ερωτηση για το ρεκορ.

Παντως πολλα ωραια η συζητηση μας και ελπιζω να αρχησω το ψαρεμα ξανα αλλα οπως ειμαι τωρα εχασα τον ενθουσιασμο μου.


Για του υπολοιπους που διαβαζουν καμια κοντρα δεν υπαρχει μεταξυ εμενα και του Ρολανδου, ειμαστε κολλητοι :mrgreen: :mrgreen:

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

bassman wrote:
PrEdAtΩR wrote: ...μου φενεται πολλα δυσκολο να πιστεψω οτι F2 μπορει να παει ετσι μεγε8ος.
Τελικά θα μας πελλάνουν οι αμερικάνοι και οι έρευνες τους. Ψάχνοντας για το άρθρο που έλεγα,βρήκα άλλο με έρευνα που έγινεσε 4 λίμνες και το αποτέλεσμα: Το NLB μεγάλωνε περισσότερο από τα F1 kai F2 και μάλιστα τα "hybrids" αρρωστούσαν και πέθαιναν πολύ πιο εύκολα από το NLB. :o :o :o
Ξαναδιάβασε προσεκτικά το άρθρο και δες για τι F1 και F2 μιλά... False Alarm!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:Για του υπολοιπους που διαβαζουν καμια κοντρα δεν υπαρχει μεταξυ εμενα και του Ρολανδου, ειμαστε κολλητοι :mrgreen: :mrgreen:
+1 000 000 :mrgreen: :mrgreen: 8)
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by bassman »

(CyBasser) wrote:
bassman wrote:
PrEdAtΩR wrote: ...μου φενεται πολλα δυσκολο να πιστεψω οτι F2 μπορει να παει ετσι μεγε8ος.
Τελικά θα μας πελλάνουν οι αμερικάνοι και οι έρευνες τους. Ψάχνοντας για το άρθρο που έλεγα,βρήκα άλλο με έρευνα που έγινεσε 4 λίμνες και το αποτέλεσμα: Το NLB μεγάλωνε περισσότερο από τα F1 kai F2 και μάλιστα τα "hybrids" αρρωστούσαν και πέθαιναν πολύ πιο εύκολα από το NLB. :o :o :o
Ξαναδιάβασε προσεκτικά το άρθρο και δες για τι F1 και F2 μιλά... False Alarm!
Αν μιλάς για το άρθρο με το smallmouth F1, σου το έστειλα για πληροφορία. Το άλλο με το Florida το είδες? Σελίδα 4 λέει:
Stocking Florida bass in lakes and rivers that do not meet the biological needs of Florida bass is basically impossible to justify. "Research in Northern states has indicated that stocking Florida largemouth bass into conditions that are not favorable has actually been counterproductive," Hopkins said. "For example: Florida largemouth bass and F1 intergrades in Illinois were shown to have slower growth rates and higher mortality than the native northern largemouth subspecies."
I'd rather be fishing!

Post Reply

Return to “BASS FISHING”