NEW WORLD RECORD BASS!!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

Παρεπιπτόντως, ένας λόγος που δεν διαρρέουν περισσότερα στοιχεία από την Ιαπωνία για το υποψήφιο 22-5, είναι ότι το Γιαπωνέζικο περιοδικό "Τhe Lure" που ασχολείται αποκλειστικά με το ψάρεμα μεγαλόστομου έχει αποκτήσει (μαζί με την Deps) τα αποκλειστικά δικαιώματα προώθησης και διαχείρησης αυτής της ιστορίας. έτσι μέχρι να βγεί η απόφαση της IGFA λίγα θα είναι τα νεώτερα που μαθαίνουμε :evil: :evil: :evil:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by sifu-nas »

Ίσως η IGFA να προστατεύει το ρεκόρ για το λόγο οτι δεν πιάστεικε με ψεύτικο?
:oops:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by konstantinos kalogir »

Εγώ νομίζω για να μεν μαλώσετε στο τέλος, πε τε μου πότε θέλεται να πάω να πιάσω κανένα 23lb να εν σίγουρα ρεκόρ να πουν και του ιαπωνέζου 'σόρρυ men έχασες, big in Cyprus'...!!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by AggelosLRK »

Απ'οτι γνωριζω εχει ρεκορ για καθε ειδους ψαρεμα,αλλα ρεκορ για softbait,topwaters,live bait με 30lb μεσηνα οχι με 10lb μεσηνα,εγω μπερδεψα τα μπουτια μου,εκεινο που εννοουν τα κοπελια ειναι το γενικο ρεκορ μεγαλυτερου λαβρακιου με οποιοδηποτε καλαμι και δολωμα,μπορει και να κανω λαθος γιατι δεν ασχολουμε και ιδιαιτερα με γλυκα νερα.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

sifu-nas wrote:Ίσως η IGFA να προστατεύει το ρεκόρ για το λόγο οτι δεν πιάστεικε με ψεύτικο?
:oops:
Όχι για το θέμα παγκόσμιο ρεκόρ. Το αν πιάστηκε με ζωντανό ή τεχνητό δόλωμα δεν είναι κριτήριο. Σημασία έχει να έχει πιαστεί από το στόμα με ΝΟΜΙΜΟ τρόπο και δόλωμα (όχι snagging πχ). Το αν πιάστηκε με livebait (που το συγκεκριμμένο πιάστηκε όντως με livebait) δεν έχει σημασία.

Σχετικά τώρα με το τι θα προτιμούσα εγώ προσωπικά (και χωρίς να με παρεξηγά ο φίλος μου ο Χαραλάμπης :mrgreen: ) ειδικά για ένα ψάρι όπως το μεγαλόστομο, ίσως το κατ' εξοχήν ψάρι του τεχνητού δολώματος, ναι, θα προτιμούσα να είχε πιαστεί με τεχνητό. Έχω ψαρέψει πολλές φορές (πιο παλιά) με ζωντανό, και ναι, έχει την τέχνη του. Όμως δεν το συμπαθώ σαν τεχνική προσωπικά. Και ελπίζω πραγματικά το πραγματικό σπάσιμο του ρεκόρ να γίνει με τεχνητό.

Η καθυστέρηση που παρατηρείται είναι φυσιολογική, ειδικά δεδομένου ότι πρέπει να αξιολογηθούν όλα τα στοιχεία και να περάσει τόσο ο Kurita όσο και οι αυτόπτες μάρτυρες από ανιχνευτή ψεύδους (ειδικός κανονισμός για το μεγαλόστομο λόγω της τεράστιας οικονομικής σημασίας ενός τέτοιου ψαριού).
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

Σημαντικά στοιχεία για την λίμνη όπου πιάστηκε το τέρας:

http://www.lbm.go.jp/english/facts/

Διαβάστε το όλο προσεκτικά! Το τερατολάβρακο πιάστηκε σε ένα κόλπο στο ευτροφικό ξέβαθο νότιο τμήμα της λίμνης...

Και προσέξτε τις γεωγραφικές συντεταγμένες της περιοχής:
Coordinates 35°20′N!!!! 136°10′E
Last edited by (CyBasser) on Tue Jul 07, 2009 3:02 pm, edited 1 time in total.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

konstantinos kalogir wrote:Εγώ νομίζω για να μεν μαλώσετε στο τέλος, πε τε μου πότε θέλεται να πάω να πιάσω κανένα 23lb να εν σίγουρα ρεκόρ να πουν και του ιαπωνέζου 'σόρρυ men έχασες, big in Cyprus'...!!
Κωνσταντίνε, ξύζεις πληγές :evil: :evil: Μπορούσαμε (και μπορούμε) να έχουμε κάτι τέτοιο εδώ, αλλά ας το αφήσουμε αυτό για παρακάτω...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by Greg »

το σιγουρο ειναι οτι ο παρεας ο ιαπωνας εγινε εκατομυριουχος μεσα σε μερικες ωρες..(ουτε το joker να κερδιζε)..
Esox Lucius

User avatar
andrea5
Posts: 445
Joined: Sat Dec 06, 2008 8:02 am
Location: λευκωσια

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by andrea5 »

λαλεις ετσι τωρα να σε ακουσουν τζινοι που πεζουν στα μπουκικα τζοκερ τζαι να το γυρισουν στα λαυρακια ,οι πιθανοτητες να πιαεις τζοκερ η τον τερατολαυρακο πανω κατο εν οι ιδιες :lol: :lol:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by konstantinos kalogir »

Greg wrote:το σιγουρο ειναι οτι ο παρεας ο ιαπωνας εγινε εκατομυριουχος μεσα σε μερικες ωρες..(ουτε το joker να κερδιζε)..
Μάλιστα,για αυτό ο τύπος στη φώτο έσκασε μας έεεεετσιιιιιι χαμόγελο...και εγώ που ενόμισα πως εχάρηκε για το ψάρι...!!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by PrEdAtΩR »

Ρολανδο για τα εξης

Που εν o Page και γιατι εξαφανιστηκε?

Η Γεωργια ποτε δεν παραξε ξανα ψαρι σε ετσι κλαση , seems fishy to me.

Γιατι δεν υπαρχει φωτογραφια του Perry? ενω εχουμε καποιου αλλου με ενα μωρο που ευκολα μπορει να ειναι ενα surfaced bass

Που ξερεις οτι η ζυγαρια ηταν σωστη και οτι εγιναν σωστα οι μετρησεις σε ετσι εποχη και οτι δεν κανονιστηκε απο παρεες και συγγενοις του και οτι δεν προστεθηκε βαρος σε αυτο για να κερδισει το field and stream price?

Γιατι το μονο ψαρι σε εικονα που εχουμε με εκεινον δεν φατσαρει το μεγεθος που λεει?

Γιατι εδωσαν λαθος πληροφοριες για το δολωμα που πιαστηκε? (again promotion of another lure they wanted to sell?)

Εχω παρα παρα πολλα ακομα να πω. Ολλες αυτες οι αμφιβολιες κατι συμενουν correct?

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by C&R »

PrEdAtΩR wrote:Ρολανδο για τα εξης

Που ξερεις οτι η ζυγαρια ηταν σωστη και οτι εγιναν σωστα οι μετρησεις σε ετσι εποχη και οτι δεν κανονιστηκε απο παρεες και συγγενοις του και οτι δεν προστεθηκε βαρος σε αυτο για να κερδισει το field and stream price?
Από όσα λέει ο predator αυτό είναι το ποιο σημαντικό. Ποσο ακριβής μπορεί να ήταν μια ζυγαριά το 1932 ειδικά σε ένα χωριουδάκι που δεν είχαν ούτε καν να φάνε?? Μου φαντάζει λίγο δύσκολο να είχαν και certified ζυγαριά. Το μονο που πιστεύω eίνiα τις διαστάσεις που εκτος από τον ταχυδρόμο μετρήθηκαν και από notary public.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:Ρολανδο για τα εξης
Που εν o Page και γιατι εξαφανιστηκε?
Η Γεωργια ποτε δεν παραξε ξανα ψαρι σε ετσι κλαση , seems fishy to me.
Γιατι δεν υπαρχει φωτογραφια του Perry? ενω εχουμε καποιου αλλου με ενα μωρο που ευκολα μπορει να ειναι ενα surfaced bass
Που ξερεις οτι η ζυγαρια ηταν σωστη και οτι εγιναν σωστα οι μετρησεις σε ετσι εποχη και οτι δεν κανονιστηκε απο παρεες και συγγενοις του και οτι δεν προστεθηκε βαρος σε αυτο για να κερδισει το field and stream price?
Γιατι το μονο ψαρι σε εικονα που εχουμε με εκεινον δεν φατσαρει το μεγεθος που λεει?
Γιατι εδωσαν λαθος πληροφοριες για το δολωμα που πιαστηκε? (again promotion of another lure they wanted to sell?)
Εχω παρα παρα πολλα ακομα να πω. Ολλες αυτες οι αμφιβολιες κατι συμενουν correct?
Yeehah!!!!! :dance: :dance: :dance: Οι ερωτήσεις που επερίμενα! Λοιπόν, φίλε, "bear with me" γιατί λόγω ιδιοτροπίας των κομπιούτερ εδώ που είμαι δεν μπορώ να τες απαντήσω μαζεμένες (εν με αφηνουν να γράψω παραπάνω που ένα τετραγωνούδι :evil: ).... Θυμάσαι όμως και κάτι που σου έγραψα: Θα πώ τις δικές μου άπόψεις! Όπως δεν μπορώ να αποδείξω τίποτε από αυτά που πιστεύω (γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς ζούμε 77 χρόνια μετά, και οι δικές σου αμφιβολίες παραμένουν ακριβώς αυτό: Δεν μπορούν να αποδειχθούν. Θα προσπαθήσω να απαντήσω με αυτά που πιστεύω, και μετά να δείξω γιατί ο George Perry δεν είχε λόγο να διεκδικήσει ένα ψεύτικο ρεκόρ... Κάνε απλώς υπομονή ως το επόμενο διαλειμμα...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by Giorkos »

Code: Select all

 Ποσο ακριβής μπορεί να ήταν μια ζυγαριά το 1932 ειδικά σε ένα χωριουδάκι που δεν είχαν ούτε καν να φάνε?? Μου φαντάζει λίγο δύσκολο να είχαν και certified ζυγαριά. 


η ζυαρκά του χωρκουδουθκιού θα ήταν τόσο καλή , όσο και της μεγάλης πόλης...(λογικά)

κατά τα άλλα πολλά ωραία η ιστορία...με μια δόση μυστηρίου που σε μαγνητίζει :wink: !!!
περιμένουμε με αγωνία το διαλειμα του CY basser!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by bassman »

Η ζυγαριά ενός ταχυδρομείου (έστω και πριν από τόσα χρόνια) πρέπει να μετρά με ακρίβεια γραμμαρίου. Αν θεωρήσουμε ότι είχε λάθος κάποια γραμμάρια στα τόσα κιλά, δεν νομίζω να κάνει κάποια σημαντική διαφορά (1oz=28gr). Ας μην ξεχνούμε ότι χρησιμοποιούνταν για να ζυγίζουν χρυσάφι. Επίσης αν το ψάρι είχε μόλις φάει ένα shad θα είχε διαφορετικό βάρος παρά αν ήταν άδειο το στομάχι του.

Φυσικά κατα τη γνώμη μου εκείνο που μετρά είναι ότι έχουμε ένα world record και πρέπει να το σεβαστούμε. Έχει αποδειχτεί ότι υπάρχουν λαβράκια αυτού του μεγέθους και από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε.

Χάρηκα που ένα τέτοιο ψάρι είχε αυτό το μέγεθος εκτός Αμερικής. Δείχνει ότι με τις κατάλληλες συνθήκες μπορούμε και εμείς να έχουμε αξιόλογου μεγέθους λαβράκια. Το σημαντικό για μένα είναι πώς μπόρεσε να έχει αυτό το μέγεθος. Bluegill !!!??? :dance: :dance: Πολύ πιθανόν. Ας το δούν κάποιοι που δεν έχουν ακόμα πιστέψει στα sunfish baitfish. :lol: :lol:
I'd rather be fishing!

Post Reply

Return to “BASS FISHING”