NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post Reply
User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by bassman »

PrEdAtΩR wrote:
bassman wrote:Επειδεί αρέσκει μου η συζήτηση σας, τι είναι πιο σωστό και δίκαιο? Να πιάσει κάποιος ένα λαβράκι που μεγάλωσε φυσιολογικά (σε φυσικό περιβάλλον με το φαγητό που του έδωσε η φύση) ή να το πομπάρουν ασταμάτητα με πέστροφες σε ένα κατασκευασμένο περιβάλλον (όπως επίσης F1 και F2 λαβράκια). Πληροφοριακά το Ιαπωνέζικο ήταν F2.

εχουν τα επισημα results οτι ειναι F2? μου φενεται πολλα δυσκολο να πιστεψω οτι F2 μπορει να παει ετσι μεγε8ος.
Να διορθώσω. ΝΟΜΙΖΩ ότι είναι F2. Δεν υπάρχει τίποτα επίσημο ακόμα. Κάπου διάβασα ότι η συγκεκριμένη λίμνη παλιά στοκαρίστικε με Florida και μετά από λίγο καιρό ξανά με κάποιες χιλιάδες μικρά florida (κατά τα άλλα οι Ιάπωνες δεν θέλουν τα λαβράκια!!!). Τώρα λόγω του ότι τα genes του Florida υπερισχύουν, έχει σχεδόν αποκλειστικά F2. Άσε να ψάξω να ξαναβρώ το άρθρο. Επίσης απ' ότι διάβασα το F2 σε έρευνες που έγιναν μεγαλώνει περισσότερο από το F1.
I'd rather be fishing!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

C&R wrote:Tο λαβράκι του Περί ήταν πολύ ποιο μικρό από ότι λέγεται. Στον bομο του χρήματος ολά γίνονται. Η φτώχεια είναι μεγάλο πράμα.
Αν δεις φωτογραφία του ψαριού που το έκαναν certified για 13lb που έπιασε o Perry και κέρδισε τον διαγωνισμό του F&S μετά από δυο χρονια σου φαίνεται για 13lb?? No chance...
Rolando έπιασες dd και ξέρεις; σου φαίνεται για 13lb???? Το δικό σου φαίνεται και είναι ποιο μεγάλο!
Στο θέμα του 13ριου έχω τις αμφιβολίες μου όσον αφορά την μια φωτό. Όντως φαίνεται σαν 8ρι στην μια φωτό. Υπάρχει και γι'αυτό όμως μια πιθανή εξήγηση...

Συγκεκριμένα, υπάρχουν όπως προανάφερα δύο φωτό του Perry με - υποτίθεται - ένα 13ρι που κέρδισε τον διαγωνισμό του 1934. Πιστεύω ότι όντως η μια δεν δείχνει ένα 13ρι - εκείνη που έχει το ψάρι πάνω σε ένα κιβώτιο μαζί με ένα καλάμι. Εκείνο μακάρι να είναι 8ρι. Υπάρχει άλλη μια που βγήκε στην Helena όμως και τον δείχνει να κρατά ένα λαβράκι με κάτι μικρές φοινικιές πίσω. Αυτό είναι άνετα dd, θεωρητικά αν ήταν παχύ θα μπορούσε να είναι 13ρι. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι πρόκειται για το ίδιο ψάρι.

Εδώ ευθήνη έχει το περιοδικό Bassmaster που επανειλλημένα παρουσίασε την φωτό με το ψάρι στο κιβώτιο ως την φωτό με το ψάρι που κέρδισε τον διαγωνισμό του 1934. Υπάρχει ένα ενδεχόμενο όμως η φωτό να δείχνει ένα ψάρι που να πιάστηκε με τον εξοπλισμό που κέρδισε το 1934 (από το έπαθλο του 1932 προτίμησε να πάρει κυρίως κυνηγετικό εξοπλισμό και ρούχα, ενώ του 1934 είδη ψαρέματος). Και οι δύο φωτογραφίες βρέθηκαν στα αρχεία της οικογένειας μετά τον θάνατο του Perry, και εναπόκειται σε μας να κάνουμε τους ντέτεκτιβς! Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι αν μια από τις φωτό δείχνει το ψάρι του 1934 είναι αυτή με τες φοινικούδες και όχι αυτή με τον εξοπλισμό.

Γιάννη, δεν σχολίασες την σύγκριση της φωτό του "άγνωστου" με αυτή του Crupi!!! :wink: :wink: :wink:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by bassman »

C&R wrote:
bassman wrote:Επειδεί αρέσκει μου η συζήτηση σας, τι είναι πιο σωστό και δίκαιο? Να πιάσει κάποιος ένα λαβράκι που μεγάλωσε φυσιολογικά (σε φυσικό περιβάλλον με το φαγητό που του έδωσε η φύση) ή να το πομπάρουν ασταμάτητα με πέστροφες σε ένα κατασκευασμένο περιβάλλον (όπως επίσης F1 και F2 λαβράκια). Πληροφοριακά το Ιαπωνέζικο ήταν F2.
Κύριε πρόεδρε, weight matters! Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες.

Γιατί όμως κατασκευασμένο περιβάλλον? Η λίμνη είναι από τις ποιο αρχαίες στην Ιαπωνία. Το τι ψαρια έχει μέσα δεν έχει σημασία.
Η λίμνη είναι από τις πιο αρχαίες παγκόσμια. Τα λαβράκια δεν έπρεπε να ήταν εκεί. Άρα και πάλι το περιβάλλον για το λαβράκι είναι "κατασκευασμένο". Εγώ φυσικά μιλούσα γενικά και όχι για τη συγκεκριμένη λίμνη.
Last edited by bassman on Thu Jul 09, 2009 2:14 pm, edited 1 time in total.
I'd rather be fishing!

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by PeRoUkKaS »

bassman wrote:
PrEdAtΩR wrote:
bassman wrote:Επειδεί αρέσκει μου η συζήτηση σας, τι είναι πιο σωστό και δίκαιο? Να πιάσει κάποιος ένα λαβράκι που μεγάλωσε φυσιολογικά (σε φυσικό περιβάλλον με το φαγητό που του έδωσε η φύση) ή να το πομπάρουν ασταμάτητα με πέστροφες σε ένα κατασκευασμένο περιβάλλον (όπως επίσης F1 και F2 λαβράκια). Πληροφοριακά το Ιαπωνέζικο ήταν F2.

εχουν τα επισημα results οτι ειναι F2? μου φενεται πολλα δυσκολο να πιστεψω οτι F2 μπορει να παει ετσι μεγε8ος.
Να διορθώσω. ΝΟΜΙΖΩ ότι είναι F2. Δεν υπάρχει τίποτα επίσημο ακόμα. Κάπου διάβασα ότι η συγκεκριμένη λίμνη παλιά στοκαρίστικε με Florida και μετά από λίγο καιρό ξανά με κάποιες χιλιάδες μικρά florida (κατά τα άλλα οι Ιάπωνες δεν θέλουν τα λαβράκια!!!). Τώρα λόγω του ότι τα genes του Florida υπερισχύουν, έχει σχεδόν αποκλειστικά F2. Άσε να ψάξω να ξαναβρώ το άρθρο. Επίσης απ' ότι διάβασα το F2 σε έρευνες που έγιναν μεγαλώνει περισσότερο από το F1.
Παιθκια να μας εξηγησετε λιγο τι ειναι τα F1 kai F2 και ποιες οι διαφορες τους? ( απ οτι καταλαβα, κατι σχετικο με διασταυρωσεις ?)
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by C&R »

(CyBasser) wrote: Γιάννη, δεν σχολίασες την σύγκριση της φωτό του "άγνωστου" με αυτή του Crupi!!! :wink: :wink: :wink:
Όπως τις βλέπω έχεις δίκιο αλλα από την άλλη πως μπορείς να σικρινεις μια φωτό του 1932 και μια του 1991??

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by Tryfon »

παντως ρε παιδια εμίλισα πριν λιγο καιρο με τον μανατζερ γνωστής μαρκας lures στην ιαπωνια, τα valley hill και μου έλεγε με τα εκπλήξεως δικης μου οτι το bass fishing στην ιαπωνια είναι παρα πολυ δημοφιλές.
σκεφτείτε τι έχει να γινει τώρα :twisted:
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by C&R »

Tryfon wrote:παντως ρε παιδια εμίλισα πριν λιγο καιρο με τον μανατζερ γνωστής μαρκας lures στην ιαπωνια, τα valley hill και μου έλεγε με τα εκπλήξεως δικης μου οτι το bass fishing στην ιαπωνια είναι παρα πολυ δημοφιλές.
σκεφτείτε τι έχει να γινει τώρα :twisted:
Φιλε όσον αφορά το bass tackle οι Ιάπωνες eίνiα κατά πολύ ανώτεροι από τους αμερικανους εδώ και καιρό!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by PrEdAtΩR »

C&R wrote:
Tryfon wrote:παντως ρε παιδια εμίλισα πριν λιγο καιρο με τον μανατζερ γνωστής μαρκας lures στην ιαπωνια, τα valley hill και μου έλεγε με τα εκπλήξεως δικης μου οτι το bass fishing στην ιαπωνια είναι παρα πολυ δημοφιλές.
σκεφτείτε τι έχει να γινει τώρα :twisted:
Φιλε όσον αφορά το bass tackle οι Ιάπωνες eίνiα κατά πολύ ανώτεροι από τους αμερικανους εδώ και καιρό!

Ditto!!!!! :D :D :D


JDM for life baby!!!!!
Last edited by PrEdAtΩR on Thu Jul 09, 2009 3:01 pm, edited 1 time in total.

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by PrEdAtΩR »

(CyBasser) wrote:
PrEdAtΩR wrote: βλεπωντας αυτο το σχολιο , ρολανδο πως εξηγας το γεγονος οτι ο Perry αρνηθηκε να περασει test αληθειας οταν του ζητηθηκε πιο μετα?
Δεν αρνήθηκε γιατί απλούστατα ΔΕΝ ΤΟΥ ΖΗΤΗΘΗΚΕ! Πιό πάνω είχα αναφέρει ότι ο Ray Scott (ιδρυτής και τότε Πρόεδρος και ιδιοκτήτης του Β.Α.S.S.) είχε απολύσει τον Terry Drace, δημοσιογράφο και συντάκτη του Bassmaster γιατί δεν ρώτησε τον George Perry για το ποιόν του Jack Page. Αυτός ήταν ο δευτερεύων λόγος για την απόλυση του Drace. Ο κύριος λόγος ήταν το γεγονός ότι ο Terry Drace δεν υπάκουσε στις ρητές οδηγίες του Ray Scott να περάσει τον George Perry από ανιχνευτή ψεύδους. Ο Drace μετά την απόλυση του ανάφερε ότι όταν γνώρισε από κοντά τον George Perry σαν άνθρωπο και σαν χαρακτήρα ένιωσε ότι δεν ήταν σωστό να τον περάσει από ανιχνευτή ψεύδους.΄Πίστεψε ότι κάτι τέτοιο θα ήταν τουλάχιστον προσβλητικό για ένα άνθρωπο όπως τον Perry. Αυτό του στοίχισε τότε την δουλειά του.

Ο ίδιος ο Perry δεν έμαθε ποτέ ότι ο Drace είχε τέτοιες οδηγίες γιατί σκοτώθηκε πριν γίνει γνωστό το θέμα. Τα παιδιά του πάντως όταν ρωτήθηκαν σχετικά δήλωσαν ότι ο πατέρας τους (ο οποίος θεωρείτο τέρας ηθικής) δεν θα είχε κανένα πρόβλημα εάν του είχε ζητηθεί.



Η IGFA έβαλε τον κανονισμό για ανιχνευτή ψεύδους για το ρεκόρ του μεγαλόστομου μετά από παρασκηνιακές πιέσεις του B.A.S.S. και κυρίως του Ray Scott την δεκαετία του 90.

Ρολανδο στειλε μου το source σου γιατι εγω αλλα διαβασα!!!!!!


επισης I add:

1.

Bill Baab, who retired in 2000 after 35 years as a sports writer and outdoors editor for The Augusta Chronicle, interviewed Perry in 1959 and has authored numerous articles on the Perry bass.

But he never heard Perry mention any photos of the record fish.

"I'd also talked with his widow, two daughters and a son - and none were aware of a photo of the big fish," Baab said.


2.

H φωτο που υπαρχει με το μωρο δεν μπορει να αποδηχθει οτι ειναι το ψαρι του Perry. PERIOD!!!!!
καποιος βρηκε την φωτο οταν πε8ανε η θεια του και θεωρησε οτι ειναι το ρεκορ. Για εμενα αυτο το ψαρι το πιο πιθανο να ειναι surfaced bass .

το λαυρακι αυτο φενεται τερας αλλα ατομο που γνωριζεις και εσυ που ειναι legend στα trophy bass only :D και ειναι και μανα στοις φωτο το πολυ 18αρι το βλεπει. Αυτο παντως δεν μπορω να το πω εγω με σιγουρια.






AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Image

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by MariosK »

Εγώ έχω την εξής απορία... Το περιοδικό εδιοργάνωσε έναν διαγωνισμό, είχεν έναν έπαθλο $75, κάποιος το εκέρδισε. Η απορία μου είναι γιατί το περιοδικό δεν εδημοσίευσε έναν άρθρο και μια φώτο για τούτην ούλλη την ιστορία :shifty: ?

Υ.Γ. Τι εν το surfaced bass?

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by PrEdAtΩR »

MariosK wrote:Εγώ έχω την εξής απορία... Το περιοδικό εδιοργάνωσε έναν διαγωνισμό, είχεν έναν έπαθλο $75, κάποιος το εκέρδισε. Η απορία μου είναι γιατί το περιοδικό δεν εδημοσίευσε έναν άρθρο και μια φώτο για τούτην ούλλη την ιστορία :shifty: ?

Υ.Γ. Τι εν το surfaced bass?
Μαριε I mean floating

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by (CyBasser) »

PrEdAtΩR wrote:
MariosK wrote:Εγώ έχω την εξής απορία... Το περιοδικό εδιοργάνωσε έναν διαγωνισμό, είχεν έναν έπαθλο $75, κάποιος το εκέρδισε. Η απορία μου είναι γιατί το περιοδικό δεν εδημοσίευσε έναν άρθρο και μια φώτο για τούτην ούλλη την ιστορία :shifty: ?

Υ.Γ. Τι εν το surfaced bass?
Μαριε I mean floating
Ψόφιο που βρέθηκε να πλέει στην επιφάνεια... Όπως καλή ώρα είχε βρεθεί η Dottie που απδεδειγμένα΄είχε ξεπεράσει το παγκόσμιο ρεκόρ αλλά κατάφερε να μην αφήσει κανένα να το κερδίσει!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by PrEdAtΩR »

(CyBasser) wrote:
PrEdAtΩR wrote:
MariosK wrote:Εγώ έχω την εξής απορία... Το περιοδικό εδιοργάνωσε έναν διαγωνισμό, είχεν έναν έπαθλο $75, κάποιος το εκέρδισε. Η απορία μου είναι γιατί το περιοδικό δεν εδημοσίευσε έναν άρθρο και μια φώτο για τούτην ούλλη την ιστορία :shifty: ?

Υ.Γ. Τι εν το surfaced bass?
Μαριε I mean floating
Ψόφιο που βρέθηκε να πλέει στην επιφάνεια... Όπως καλή ώρα είχε βρεθεί η Dottie που απδεδειγμένα΄είχε ξεπεράσει το παγκόσμιο ρεκόρ αλλά κατάφερε να μην αφήσει κανένα να το κερδίσει!

το μεγαλυτερο κριμα , αξιζε το ρεκορ η Dottie :|

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by MariosK »

(CyBasser) wrote:
PrEdAtΩR wrote:
MariosK wrote:Εγώ έχω την εξής απορία... Το περιοδικό εδιοργάνωσε έναν διαγωνισμό, είχεν έναν έπαθλο $75, κάποιος το εκέρδισε. Η απορία μου είναι γιατί το περιοδικό δεν εδημοσίευσε έναν άρθρο και μια φώτο για τούτην ούλλη την ιστορία :shifty: ?

Υ.Γ. Τι εν το surfaced bass?
Μαριε I mean floating
Ψόφιο που βρέθηκε να πλέει στην επιφάνεια... Όπως καλή ώρα είχε βρεθεί η Dottie που απδεδειγμένα΄είχε ξεπεράσει το παγκόσμιο ρεκόρ αλλά κατάφερε να μην αφήσει κανένα να το κερδίσει!
OK τωρά εκατάλαβα.

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: NEW WORLD RECORD BASS!!!!

Post by bassman »

PrEdAtΩR wrote: ...μου φενεται πολλα δυσκολο να πιστεψω οτι F2 μπορει να παει ετσι μεγε8ος.
Τελικά θα μας πελλάνουν οι αμερικάνοι και οι έρευνες τους. Ψάχνοντας για το άρθρο που έλεγα,βρήκα άλλο με έρευνα που έγινεσε 4 λίμνες και το αποτέλεσμα: Το NLB μεγάλωνε περισσότερο από τα F1 kai F2 και μάλιστα τα "hybrids" αρρωστούσαν και πέθαιναν πολύ πιο εύκολα από το NLB. :o :o :o
I'd rather be fishing!

Post Reply

Return to “BASS FISHING”