Μαρίνα Λεμεσού

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: Μαρίνα Λεμεσού

Post by jack tar »

φιλε ''hemilios'' σιουρα ενεν μες την δικη μας αλλα πιστευω πως θα γινει καποια μερα (οτι αναφερα πιο πανω) εστω κι αν στο τελοσ της μερας καποιοι θα τρον που μεσα!!!!
''surf casting'' A way of Living

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Μαρίνα Λεμεσού

Post by hemilios »

jack tar wrote:φιλε ''hemilios'' σιουρα ενεν μες την δικη μας αλλα πιστευω πως θα γινει καποια μερα (οτι αναφερα πιο πανω) εστω κι αν στο τελοσ της μερας καποιοι θα τρον που μεσα!!!!
Μακάρι φίλε μου. Οπωσδήποτε και εγώ νομίζω ότι θα είναι καλό πράγμα φτάνει να γίνει κάτι μελετημένο.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Μαρίνα Λεμεσού

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλοι hemilios & jack tar :D
Θα γινει και η Μαρινα της Λεμεσου, και ο τεχνητος υφαλος της Αμαθουντας, και καποια αλλα παρομοια εργα :) :) :)
Εκεινο που με ανησυχει περισσοτερο, και η ανησυχια μου βασιζεται στο παρελθον, ειναι η ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ αυτων των εργων.
Υποψην σας οτι εχω βαρκα στην Μαρινα της Λαρνακας και εχω "πειρα" :cry: :cry:

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Μαρίνα Λεμεσού

Post by Someone »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Φιλοι hemilios & jack tar :D
Θα γινει και η Μαρινα της Λεμεσου, και ο τεχνητος υφαλος της Αμαθουντας, και καποια αλλα παρομοια εργα :) :) :)
Εκεινο που με ανησυχει περισσοτερο, και η ανησυχια μου βασιζεται στο παρελθον, ειναι η ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ αυτων των εργων.
Υποψην σας οτι εχω βαρκα στην Μαρινα της Λαρνακας και εχω "πειρα" :cry: :cry:
Με τη Μαρίνα της Λάρνακας τί έγινε τελικά;
Αναλάβαν την ιδιώτες;

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Μαρίνα Λεμεσού

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Για την Μαρινα της Λαρνακας, προς το παρον εγινε "προεπιλογη" εκεινης της εταιρειας που θα μπορεσει να υποβαλη προσφορα, και οι υπολοιπες εταιρειες εχουν δικαιωμα ενστασης και................ :twisted: :twisted: :twisted:
Ισως σε 10 χρονια :cry: :cry:

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Μαρίνα Λεμεσού

Post by fISHANDCHIPS »

... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Μαρίνα Λεμεσού

Post by Someone »

Σενάριο επιστημονικής φαντασίας:
Η πρόσβαση στους βραχίονες της μαρίνας επιτρέπεται μεν, αλλά μόνο σε "μέλη" που πληρώνουν κάποιο μικρό χρονιαίο ποσό.
Εξασφαλίζεται η καθαριότητα της περιοχής, η τήρηση των νόμων γύρω απο την ερασιτεχνική αλιεία.
Όπως κάμνουν στην Αγγλία σε κάποιες περιοχές.

Απόψεις;

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Μαρίνα Λεμεσού

Post by caveman »

Ακριβός τούντο πράμα εσκεύτουμουν τζαιγώ ότι πρέπει να γίνει... δε ασπούμε το Βασιλικό, κάθε λίον κάμνουν διάφορα έργα ούτος ώστε να αποτρέψουν τους ψαράδες που το να εισέλθουν στο λιμάνι για ψάρεμα. Την μια βάλλουν γράσα πάστα καντζέλια, την άλλη προσθέτουν φράχτη που σίδερα, την άλλη προεκτίνουν τα ττέλια μέστην θάλασσα, την άλλη φέρνουν την αστυνομία τζαι γράφει κόσμο για παράνομη είσοδο, τωρά εκλείσαν τζαι τζίντες τρύπες που ερέσσαμεν τα καλάμια.... όχι μόνο δεν αποτρέπουν τους ψαράδες αλλά εγείναν τζαι καμπόσα δυστιχήματα που εγλιάσαν διάφοροι πάστα γράσα τζαι εδόκαν πάστους βράχους, ελατζιστήκαν κανονικά! Αλλά τωρά, επέρασεν τζαιρός, επιάσην καμπόσο τζιμέττο τα γράσα τζαι περνούμεν κανονικά πάλε... να δούμε πια θα είναι η επόμενη ενέργια τους! Ενό αν μας αννίαν το καντζέλλι, να βάλουν τζαι μια είσοδο... ένα χρονιέο ποσό, θα ευκάλλαν τζαι λίρες, θα αποφεύγουνταν τα επισόδια με την αστυνομία, δεν θα ελατζίζουνταν διάφοροι, τζαι δεν θα είχαν τα έξοδα της οχύροσης του λιμανιού.

Θα ήταν ότι καλύτερο, να πλερόνουμε ένα χρονιέο ποσό τζαι να ψαρεύκουμε με την ησυχία μας.... αλλά.... μόνο στα όνειρα!!!
Όντος, σενάρια επιστιμονικής φαντασίας! Εντομεταξήν απόσον είδα στα σκίτσα της μαρίνας, η πρόσβαση στους βραχίονες δεν είναι εφυκτή!!! Οπόταν ξεχάστε το παίδες :? :(
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Μαρίνα Λεμεσού

Post by hemilios »

caveman wrote: Ενό αν μας αννίαν το καντζέλλι, να βάλουν τζαι μια είσοδο... ένα χρονιέο ποσό, θα ευκάλλαν τζαι λίρες, θα αποφεύγουνταν τα επισόδια με την αστυνομία, δεν θα ελατζίζουνταν διάφοροι, τζαι δεν θα είχαν τα έξοδα της οχύροσης του λιμανιού.

Θα ήταν ότι καλύτερο, να πλερόνουμε ένα χρονιέο ποσό τζαι να ψαρεύκουμε με την ησυχία μας.... αλλά.... μόνο στα όνειρα!!!
Όντος, σενάρια επιστιμονικής φαντασίας! Εντομεταξήν απόσον είδα στα σκίτσα της μαρίνας, η πρόσβαση στους βραχίονες δεν είναι εφυκτή!!! Οπόταν ξεχάστε το παίδες :? :(
Ρε παιθκιά γιατί δεν το ζητάτε οργανωμένα; Μερικές φορές μεν περιμένετε να τα σκέφτοντε ούλλα οι άλλοι. Μπορεί μέσα στην εταιρεία να μην το σκέφτηκε κανείς, εν τζιαι παράξενο.

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Μαρίνα Λεμεσού

Post by Someone »

hemilios wrote: Ρε παιθκιά γιατί δεν το ζητάτε οργανωμένα; Μερικές φορές μεν περιμένετε να τα σκέφτοντε ούλλα οι άλλοι. Μπορεί μέσα στην εταιρεία να μην το σκέφτηκε κανείς, εν τζιαι παράξενο.
Επομένως καταλήγουμε πάλε στην ανάγκη ίδρυσης συλλόγου.
Εν τόσα πολλά τα θέματα που πρέπει να έβρουν μια λύση, που ούτε το φόρουμ, ούτε μεμονωμένα, ούτε ακόμα τζιαι το περιοδικό μπορεί να αναλάβει.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μαρίνα Λεμεσού

Post by Greg »

Τη μαρινα ανελαβεν την ιδιωτης, απο οτι ειδα που τα σχεδια αποσκοπουν σε ξενους (λλιους μεν αλλα με χοντρα πορτοφολια :twisted: ) και σιγα μεν κατσουν να ασχοληθουν με τους ψαραες που μονο ψιχουλλα και πολλυ σκουπιδη εχουν να προσφερουν στη μαρινα.. Αν ημουν εγω ιδιοκτητης της μαρινας ΔΕΝ θα αφηνα κανενα ερασιτεχνη ψαρα να πλησιαζει μεσα, διοτι ειδα ποση αηδια και σκουπιδη αφηννουν πισω τους(βλεπε βασιλικο, αρχιροδο και επιχωση leidis mile). Οι θεσεις για τες βαρκουες τες μικρες που εχουν οι παραπανω δαμεσα εν πολλα λλιες. Εν κατι σαν τη μαρινα του Σαν Μαρινο που θα καμουν.

Που θεμα περιβαλλοντικο εν προκυτε να επιρεασει τιποτε, στην συγκεκριμενη περιοχη επεφταν για χρονια βοθροι, απορριματα που εργοστασιο τουβλων, απορριματα που σταφυλια τις ετκο της ΚΕΟ και οτι αλλο σκουπιδη φανταστης..Αν ππεσεις μες το καρναγιο εννα φκις εξω με τριτο ποδι ή χερι, αν πνιγεις ερκεσε πισω ζομπη :twisted:
Esox Lucius

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Μαρίνα Λεμεσού

Post by fISHANDCHIPS »

Μελέτη Εκτίμησης Επιπτώσεων στο Περιβάλλον (μαρίνας Λεμεσού)
http://www.cyprus.gov.cy/moa/Agricultur ... penElement
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Μαρίνα Λεμεσού

Post by marios »

Greg wrote:Που θεμα περιβαλλοντικο εν προκυτε να επιρεασει τιποτε, στην συγκεκριμενη περιοχη επεφταν για χρονια βοθροι, απορριματα που εργοστασιο τουβλων, απορριματα που σταφυλια τις ετκο της ΚΕΟ και οτι αλλο σκουπιδη φανταστης..Αν ππεσεις μες το καρναγιο εννα φκις εξω με τριτο ποδι ή χερι, αν πνιγεις ερκεσε πισω ζομπη :twisted:
:lol: :lol: :mrgreen:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Μαρίνα Λεμεσού

Post by Someone »

Ο Πολίτης σήμερα έλεγε ότι η Μαρίνα, πλήν του τελωνείου, ιδιωτικές κατοικίες, λιμενική αστυνομία θα είνα ΑΝΟΙΚΤΗ στο κοινό.

Είδωμεν.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Μαρίνα Λεμεσού

Post by Giorkos »

Someone wrote:Ο Πολίτης σήμερα έλεγε ότι η Μαρίνα, πλήν του τελωνείου, ιδιωτικές κατοικίες, λιμενική αστυνομία θα είνα ΑΝΟΙΚΤΗ στο κοινό.

Είδωμεν.

Ιδιωτικές Κατοικίες ????

Δηλαδή ???
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”