Το ψάρεμα του αυγούστου...

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Το ψάρεμα του αυγούστου...

Post by Δημήτρης »

Φίλοι μου καλησπέρα σας.
Καλό μήνα σε όλους.
Ασχολούμε εδώ και χρόνια με τις τεχνικές του surfcasting και του casting. Ψαρεύω μια τοποθεσία που εδώ και χρόνια μου προσφέρει διάφορα είδη ψαριών από τσιπούρες, λαβράκια, σαργούς, μουρμουρους κ.α είδη. Από τον Μάη μέχρι τον Ιούλη παιδιά ήμουν πολύ ευχαριστημένος από τα ψάρια που πήρα. Από τον Αύγουστο όμως μέχρι και σήμερα, στην ίδια τοποθεσία δεν έπαιρνα ούτε καν τσιμπιά, τα καλάμια έμενα ακίνητα καθ' όλη την διάρκεια της νύχτας και σπανίως αν έπαιρνα κανένα ψαράκι (το οποίο πάντα απελευθερώνω).
Ήθελα να σας ρωτήσω παιδία μήπως συμβαίνει και σε άλλους αυτό το πράγμα αυτή την εποχή???
Τί φταίει ρε παιδιά η αλλαγή της εποχής ή η έλλειψη σε ιχθυοαποθέματα???
Ελπίζω να ακούσω τις απόψεις σας και τις δικές σας εμπειρίες...
Ευχαριστώ...

User avatar
MARIOSE
Posts: 105
Joined: Fri Mar 15, 2013 10:01 am

Re: Το ψάρεμα του αυγούστου...

Post by MARIOSE »

Γειά σου φίλε Δημήτρη!

Η μείωση στα ιχθυαποθέματα είναι γεγονός και κάτι που κανένας (εκτός το ΤΑΘΕ... :whistle: ) δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αλλά θα πρέπει να λαμβάνεις υπόψη και τις αλλαγές στα καιρικά φαινόμενα (πχ απότομες αλλαγές στη θερμοκρασία του νερού, παρατεταμένες ανομβρίες κτλ) τα οποία επηρεάζουν και τη συμπεριφορά των ψαριών αλλά και άλλους παράγοντες όπως η παρουσία τροφής σε διάφορες περιοχές, η παρουσία άλλων ψαράδων κτλ. Ίσως τα ψάρια να έχουν αποτραβηχτει προσωρινά στα βαθιά για κάποιο λόγο. Δεν πιστεύω να άλλαξαν τόσο απότομα τα αποθέματα... ότι είχε τον Ιούνιο που σε άφηνε ικανοποιημένο μάλλον κάτι παρόμοιο υπάρχει και τώρα. Δοκίμασε νέες τεχνικές και άλλους τρόπους για να τα ξεγελάσεις διότι "εμάθαν γράμματα" πλέον :lol: :lol:
Προσωπικά έχω προσέξει κάτι παρόμοιο. Σε περιοχή που ψάρευα κουρκούνες και έπαιρνα κανένα κιλό κάθε φορά φέτος με δυκολία παίρνω 3-4... Όταν όμως βούτηξα στην περιοχή είδα πως τα ψάρια είναι εκεί και απλά δεν τσιμπούν με τόση ευκολία και στα ίδια δολώματα που είχα πέρσι...Για το βράδυ δεν μπορώ να πω πολλά αφού ότι έπερνα πέρσι παίρνω και φέτος...ΤΙΠΟΤΕ! :shock:
Fishing is a relaxing & exhilarating sport

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Το ψάρεμα του αυγούστου...

Post by Sorkomanis »

αποψη μου, ο αυγουστος που σου ετυχε φετος εσενα εινε πολλα σινιθησμενο πραμα για πολλους αλλους :neutral: ηταν φυσικο επακολουθο το οτι μια μερα θα απογοητευεσουν απο το τοπουι σου.
ρε φιλε εινε καλα να αλλαζουμε κε κανενα τοπο. στον τοπο μου εδωσεν τα περισσοτερα ψαρια πλεον καθε 4-5 μηνες παω. εννα ενθουσιαστεις αν πιασεις ψαρι σε καινουριο τοπο :D
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”