ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by Greg »

para na xannis to xrono su na stinnis ta spasmena TWN ALLWN gia sena ke GIA ALLOUS pou ta xaloun ALLOI...Apla enna pethanis prospathontas akoma ;)..kalutera na pais kapou allou pou tha ta evris oulla opws ta onirefkese opws lalei ke o seiras kapou pou uparxoun toutoi oulloi oi malakes pu ta katastrefoun..toutos o topos en gematos panoukla
Esox Lucius

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by no-nick »

caveman wrote:Εσκεύτουμουν το πριν κάνα-δυό χρόνια αλλά άμαν έκατσα τζαι εβολεύτικα... έμεινα δαμέσα, μεστούντο κο-λο-νήσι :!: :x :x Αλλά τωρά το επείρα απόφαση... δουλεύκω όσων μπορώ για επόμενα 3-4-5 χρόνια να μαζέψω λευτά τζαι να φείω που δαμέσα να πάω στην ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ :arrow: :arrow: ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ :!: :!: :!:
μολις παεις Νεα Ζηλανδια θελω να μου στειλης ενα killwel,

αποψη μου ειναι οτι σε τοπους με μεγαλα ναυαγια καθως και τοπους που ειναι φισικα εκτροφεια ψαριων να απαγορευεται η οπιαδηποτε δραστηριοτητα καθως και να τοποθετηθουν συστηματα παρακολουθησεις ωστε ανα πασα στιγμη να βλεπουν τι γινεται.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by caveman »

Σωστός ο Νίκος, πρέπει να γίνει τζαίνας πλοτός σταθμός λιμενηκής πάνο που τα ναβάγια αλλά.... επρόλαβεν μας ο Πανίκος με την νέα του υπογραφή που τα λέει όλα....... κουτουλούμεν τον τοίχο μόνοι μας....
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==


User avatar
C&R
Posts: 949
Joined: Thu Jan 24, 2008 8:23 am

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by C&R »

caveman wrote:Εσκεύτουμουν το πριν κάνα-δυό χρόνια αλλά άμαν έκατσα τζαι εβολεύτικα... έμεινα δαμέσα, μεστούντο κο-λο-νήσι :!: :x :x Αλλά τωρά το επείρα απόφαση... δουλεύκω όσων μπορώ για επόμενα 3-4-5 χρόνια να μαζέψω λευτά τζαι να φείω που δαμέσα να πάω στην ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ :arrow: :arrow: ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ :!: :!: :!:
File edkialekse tin kaliteri xora na paeis. Paradisos pragmatika oxi mono apo fisikes omorgies alla kai apo nootropia kai tropo zois. Ola kiloun poli arga kai xoris anxos..... An den imoun pantremenos me dkio mora tha erkoumoun mazi sou!

An tha girefkis doulia otan ise eki enimerose me.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε CAVEMAN :( :( :(
Διαβαζω αυτα που γραφεις και η δικη σου απογοητευση με αγγιζει παρα πολυ βαθεια :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Η μνημη μου παει πισω στο 1980 οταν ηλθα πισω απο τις σπουδες μου γεματος ονειρα και αγαπη για τον τοπο μου.
Τοτε γνωρισα εναν πολυ αξιολογο ανθρωπο, που βλεποντας τον ενθουσιασμο μου να προσφερω με ανιδιοτελεια στον τοπο μου, με προειδοποιησε........"Αυτος ο τοπος ΔΕΝ σηκωννει τους καλους εγκεφαλους..... τους απομονωνει και μετα τους διωχνει" :!: :!: :!: :!: :!: :!: :| :| :| :| :| :|
Περασαν απο τοτε 28 ολοκληρα χρονια. Καταλαβα ποσο πολυ αληθεια ειχαν τα λογια του με τον δυσκολο τροπο :oops:
Μακαρι να μπορουσα να παρω τον χρονο πισω.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by MariosK »

caveman wrote: 1) Ούτεγω έχω ακόμα την δυνατότητα να γείνω μετανάστης.... ακόμα δουλέφκω δέκα ώρες την ημέρα μαζέβοντας λεφτά τζαι καρτερώ τζαι green card
To oikonomiko en to pio aplo na lythei amma esheis orexi :-).
caveman wrote: 2) Τα πόσα έχω κάμει για τα ψάρεμα στα φράγματα δεν δύνατε να το ξέρεις.... αλλά ότι τζαι να κάμουμεν το μέλλον του ψαρέματος είναι αμφίβολο τζαι πέραν των δυνατοτίτων μας, το ίδιο τζαι για την θάλασσα... το θέμα είναι αν μπορείς να αναπνεύσεις ρε φίλε. Αν ο αέρας τούντου τόπου εν για σένα οξιγώνο ή άζωτο... Δεν μπορώ να αναπνεύσω δαμέσα, μέρα με την μέρα οι πρωσπάθειες μας, μας δίχνουν ακόμα πόσον πιο βαθειά τζαι τεράστια είναι η διαφθορά η οπιοία έχει καταντίσει γενική δεδομένη κοινονική κατάσταση.
File eimai siouros oti en prokite se oullh mou thn zwi na kamw oti ekames esy ws twra gia to psarema :-). Apla lew oti stenaxwrei me touth h apogoiteysh idika pou sena pou xerw poso prosfereis :-(. Soy eyxomai na petyxeis oti tha se kanei pio eytixismeno.

Egw pantos parolo pou xerw oti poly liga apo ayta pou tha kanw tha exoun apotelesma tha synexisw na elpizw.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by Greg »

Diplokampino me numera VP57...Taktikoi psarotufekkaes pou vouttoun me fanari nuxta stin epixwsi tou leidis mile
Esox Lucius

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by jack tar »

φιλοι μου σημερα ειδα κατι το οποιο ιταν δυσκολο να το χωνεψω.πηγαμε με ενα φιλο για ελευθερη καταδυση κοντα στη περιοχη ζυγιου,σε καποια φαση ,ειπαμε να παμε σε μια αλλη περιοχη διοτι η θαλασσα ηταν θολη.ετσι καταληξαμε στην ακτη κυβερνητη.οπως πολλοι ξερουν λογω τον προσφατων απωλειων που ειχαν τα ιχθυοτροφια υπαρχει ψαρι.οταν φτασαμε διπλα απο την παραλια με εκπληξη βρηκα δυο παιδια οπουν ψαρευαν με ψαροντουφεκο.ο ενας γυρω στα 20 και ο αλλος γυρω στα 28-30.το τι εκαναν ηταν απιστευτο.Ειχαν βαλει ενα δυχτι γυρω στα 20 με 30 μετρα μηκος παραλληλα της παραλιας καο ο ενας απο τη μια και ο αλλος απο την αλλη εφαραζαν τα ψαρια για να παν παστο δυχτι και οτι επιανετουν επεζαν το με το ψαροντουφεκο.εκεινην την ωρα με ειχαν δει οτι τους ειδα και κατεβηκα απο το αυτοκινητο.σε καποια φαση απομακρυνθηκαν διοτι εκαταλαβαν οτι θα τους εκανα παρατηρηση.Το μεγαλο διλλημα τωρα ειναι να τους δωσω παρακατω αφου με ειδαν καθαρα ,μπορει να εχω προβλημα μετα.Αποφασισα τελικα και πηρα το τμιμα αλιειας και για καλημου τυχη ηταν γνωστος μου ο υπευθυνος και μου ειχε πει τα εξης:φιλε μου οποτε εχει οτιδηποτε να ειδοποιας διοτι για καθε περιστατικκο πληρωνομαστε επιπλεον!!!!τα λογια του μου εδωσαν και εμενα κινητρο να μην παψω να δινω τους παρανομους,που γιαυτους θα πληρωσουμε πολλα ακομα.
''surf casting'' A way of Living

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by hdemetris »

jack tar wrote:Ειχαν βαλει ενα δυχτι γυρω στα 20 με 30 μετρα μηκος παραλληλα της παραλιας καο ο ενας απο τη μια και ο αλλος απο την αλλη εφαραζαν τα ψαρια για να παν παστο δυχτι και οτι επιανετουν επεζαν το με το ψαροντουφεκο
Άκου τι εκάμαν οι αθεόφοβοι!!! Για γέλια τζαι για κλάματα.
Ρε παιθκιά πριν κανένα μήνα περίπου έπεσα σε ένα κοπάδι καμιά 50ρια λαβράκια 100-200 γραμμάρια. Εννοείτε ότι δεν τα πείραξα παρόλο που επήαν τζαι ήρταν που το πόστο μου καμιά 10ρκα φορές. Εν τούτα που εφύαν τζαι ελυσιάσαν ούλοι οξά εφύαν τζαι πιο μεγάλα?
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by marios »

hdemetris wrote:
jack tar wrote:Ειχαν βαλει ενα δυχτι γυρω στα 20 με 30 μετρα μηκος παραλληλα της παραλιας καο ο ενας απο τη μια και ο αλλος απο την αλλη εφαραζαν τα ψαρια για να παν παστο δυχτι και οτι επιανετουν επεζαν το με το ψαροντουφεκο
Άκου τι εκάμαν οι αθεόφοβοι!!! Για γέλια τζαι για κλάματα.
Ρε παιθκιά πριν κανένα μήνα περίπου έπεσα σε ένα κοπάδι καμιά 50ρια λαβράκια 100-200 γραμμάρια. Εννοείτε ότι δεν τα πείραξα παρόλο που επήαν τζαι ήρταν που το πόστο μου καμιά 10ρκα φορές. Εν τούτα που εφύαν τζαι ελυσιάσαν ούλοι οξά εφύαν τζαι πιο μεγάλα?
Εν τούτα ,Εν τούτα !
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by jack tar »

ρε παιδια στο συγκεκριμενο τοπο ειδα χιλιαδες λαυρακουθκια που ηταν απο 5 μεχρι 10 εκατοστα.τα κοπαδια που ετσινιουσαν τουτοι ηταν απο μισο κιλο και πανω αλλα παλε ειναι αδικαιολογητοι
''surf casting'' A way of Living

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by largemouth »

Αμαν εψαρευαν με ψαροτουφεκο και εβαλαν και το διχτυ για να τα πιασουν εν αχαπαροι που ειναι :evil: :evil: Παντως εν περιεργο που εν εθεριστικαν ακομα που διχταδες
Waiting for the perfect storm

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by (CyBasser) »

Νέα καταδρομική επιχείρηση στον Κούρη με εμπλοκή Υπ. Μετανάστευσης!

http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... 518#p13518
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Panikos

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by Panikos »

(CyBasser) wrote:
caveman wrote:...το θέμα ¨αγρια¨ τσιπούρα ή λαβράκι ποττέ εν τελιώνει... και μια κλουβίσια τσιπούρα, μετά από λίγο καιρό στην "εξοχή" αποκτά τα χρώματα της άγριας... τούτες που κατά καιρούς εμφανίζονται στα ξέβαθα... το πιο πιθανό εν κλουβίσιες που τα ευκάλαν πέρα.
Το ψάρι τούτο, η τσιπούρα, εχάθηκε διότι εκαταστραφίκαν οι φυσικές περιοχές που τες εκρατούσαν... δέτε τζιαμέ περιοχή διηλιστιρίων στην Λάρνακα κτλ
Χαραλάμπη: Συμφωνώ μαζί σου ότι οι παραπάνω τσιπούρες που πιάνονται ακόμη και σε περίοδο χωρίς σπασίματα κλουβιών είναι κλουβίσιες. Όμως: στην περιοχή των δυιληστηρίων και γενικά του κόλπου της Λάρνακας πάντα είχε άγριες τσιπούρες. Τις πρώτες μου τσιπούρες τις είδα να πιάνονται σε δίκτυα που έριξαν κάποιοι από την ακτή με τον τροχό, ούτε 50 μέτρα μέσα (ξέρεις ακριβώς που! :wink: ), και έπιασαν 3 που ήταν όλες πολύ καλού μεγέθους. Αυτό το 1982, πολύ πριν από όποιοδήποτε ιχθυοτροφείο. Από το 1985 περίπου και μετά αραιά και πού έπιανα καμμιά μικρή από διηλιστήρια, πετρολίνα, λένιο που ψάρευα. Το θαλασσινό περιβάλλον δεν αλλοιώθηκε πολύ από τότε, και οι αμμοβυθοί και σκόρπιες πλάκες με φύκια υπάρχουν εκεί. Αυτό που φυσικά εντάθηκε ήταν η αλιεία με ΟΛΟΥΣ τους τρόπους (τότε βλέπαμε και ορφούς στις πέτρες, σορκάτσες κλπ - όλα αυτά χάθηκαν λόγω υπεραλίευσης και ψαροντούφεκου). Σήμερα, οι μικροί φυσικοί πλυθησμοί ενισχύονται από τα ιχθυοτροφεία, αλλά σίγουρα δεεν θα πόνταρα σε τσιπούρες στο ψάρεμα στην Λάρνακα :( :(

HellRider wrote:ενεν που το ψαροντουφεκο που εχαθηκαν τα ψαρια. :wink:
caveman wrote:
Α μπράβο...!

Εν που το ΠΑΡΆΝΟΜΟ ψαροτούφεκκο....!!! Ειδικά κάποτε.... πριν καμπόσα χρόνια που ο καθένας επάεννεν με την μπουκκάλλα τζαι ήταν νόμιμος...!!!
(CyBasser) wrote:
Φίλε, εν φταίει ΜΟΝΟ το ψαροντούφεκο για την εξαφάνιση των ψαριών. Εν πολλοί που φταίσιν. Όταν ανάφερα το ψαροντούφεκο αναφέρουμουν σε συγκεκριμμένους που εφακκούσαν γυρόν τες πέτρες συστηματικά τες νύκτες ώσπου εκαθαρίσαν και το τελευταίο ορφούι. Έφτασα καιρούς που τα ορφούθκια των 200γρ ήταν πρόβλημα στο ψάρεμα της αντέννας γιατί αρπάσσαν εκείνα το δολώμα στον Λένιο και την Πετρολίνα, έμαθα να πιάνω τρίκιλους με την μηχανούα (αυτό που λέμε σήμερα RockFishing αλλά σε πιο ήπια μορφή) και έβλεπα αρκετά συχνά 10κιλους και βάλε που εφκαίναν που την μια πέτρα και εμπαίναν στην άλλη. Έχει από τα μέσα της δεκαετίας του 1990 να δώ ορφό στις περιοχές αυτές (ενώ εμειώθηκαν πάρα πολύ και οι σορκοί) και εκείνο που είδα είναι ότι από τότε εχαθήκαν και οι νυκτοψαροντουφεκάδες.

Δεν είμαι εναντίον του ψαροντούφεκου νοουμένου ότι γίνεται με μέτρο και νόμιμα! Πριν δύο μήνες περίπου ήμουν για spinning στον Λένιο όταν βγήκε μπροστά μου ένας ψαροντουφεκάς πάνω από 50 χρονών. Είχε παίξει χειλούδες, γύλους και μουρμουρούθκια των 15 εκ. Σχεδόν όλα ήταν διαλυμένα, έκαναν μόνο για φαΐ των γάτων...

Το ίδιο με τον πιό πάνω κύριο κάνουν και πολλοί αντεννάδες που ψαρεύουν συστηματικά σορκούθκια, μελανουρούθκια, σπαρούθκια, σαλπούθκια, σουρούθκια και άλλα -"ούθκια" κάτω των 10 εκατοστών που τα κρατούν γιατί "μες το τηάνι εν μέλι". 10 ο ένας, 15 ο άλλος, 7 ο τρίτος, που 3 φορές την εφτομάδα μες το καλοκαίρι, επήε όλη σχεδόν η αναπαραγωγή της χρονιάς!

Δίκτυα, όπως αυτα που προανάφερα, που τα βάζουν περπατώντας στα ξέβαθα και μαζεύουν τσιπουρούδες, μουρμουρούθκια, και σορκούθκια στα 40 και 50 εκατοστά νερού. Ευτυχώς φαίνεται το φαινόμενο αυτό άρχισε να υποχωρεί...

Ο συνδυασμός όλων των πιο πάνω, σε σχέση και με την υπεραλίευση πιο μέσα από μαζικά μέσα αλιείας (δίκτυα, τράτες, παραγάδια από ερασιτέχνες και επαγγελματίες) σε μια κάπως φτωχή θάλασσα όπως της Κύπρου έφερε την σημερινή μιζέρια... Και να δούμε πότε θα γυρίσει ο τροχός... Φυσικά στο χέρι μας είναι....
caveman wrote:Ο τροχός φίλε μου Ρολάνδο από ότι εφάνηκεν μέχρι σήμερα, μπορεί να γιρύσει από την μια χρονιά στην άλλη...!!! Φτάνει επιτέλους να μπούν πιο ουσιαστικές απαγορεύσεις.....!! Οι οποίες να μεν αποκλίουν μόνο μια κατιγορία τον μήνα...πχ ψαροτούφεκκο τον Μάϊο αλλά....ΟΎΛΛΟΥΣ να μας κόψουν τζαι τον Δεκέμβρη-Γεννάρη τζαι τον Απρίλλη-Μάϊ........!! Τότε θα μπορέσουμε να έχουμε καλύτερα ψαρέματα όλοι...!!!!!!!!!

Greg wrote:
+1

Ακομα το τμημα αλειας να φκαλει τους επαγγελματιες απο τη θαλασσα επιτελους, και να τους δοκει καμια αλλη δουλεια (εσχει κουσπο τζιε μιστρι). Επεισης να γινοντε περιπολιες στους φρακτες με αυτοματα οπλα και επιλαρχιες μεσων αρματων σε τακτα διαστηματα. Τελος οταν γινουν αυτα καλο θα ηταν το τμημα να προχωρισει με κατασκευες τεχνητων υφαλων και προγραμματα εμπλουτισμου με ειδη οπως λιτσες, γοπες, μπαρμπουνια, σαργους και ορφους.

(CyBasser) wrote:Ακομα το τμημα αλειας να φκαλει τους επαγγελματιες απο τη θαλασσα επιτελους, και να τους δοκει καμια αλλη δουλεια (εσχει κουσπο τζιε μιστρι). Επεισης να γινοντε περιπολιες στους φρακτες με αυτοματα οπλα και επιλαρχιες μεσων αρματων σε τακτα διαστηματα. Τελος οταν γινουν αυτα καλο θα ηταν το τμημα να προχωρισει με κατασκευες τεχνητων υφαλων και προγραμματα εμπλουτισμου με ειδη οπως λιτσες, γοπες, μπαρμπουνια, σαργους και ορφους.
Συμφωνώ και με τους δύο σας. Εκείνα που είναι κάπως δύσκολο είναι οι επιλαρχίες αρμάτων και ο εμπλουτισμός με μπαρμπούνια...[/quote]



Someone wrote:Επιλαρχίες αρμάτων ακούω;
Εν έσιει πρόβλημα: ουλαμαγός τρίτου ουλαμού, τρίτης Ίλης, 27 ΕΜΑ (κάποτε).
Πέτε μου πού τζιαι πότε τζιαι μαζεύκω τους σειράες θκυό ππαλλιές.

Έσιει χρόνια να πάρουμε τ'αρματα μεσ'τες λάσπες τζιαι φαντάζομαι ούλλοι επεθυμήσαν τη φάση.
:lol:
AggelosLRK wrote:Βασικα οι λυσεις ειναι πολυ απλες..οπως τα βλεπω εγω αν υπαρχει θεληση για σωτηρια
1ον Παιρνουν δικαστηριο και διωχνουν ολους τους αχρηστους λιμενικους που παρανομουν τις νυχτες, τους ανειδικευτους και ασχετους με την θαλασσα που πινουν φραπε ολη μερα το καλοκαιρι.
2ον Διμηνες και τριμηνες απαγορευσεις αλιειας
3ον Αποκλεισμους περιοχων για ψαρεμα η θερισμο για πενταετια++ με καθημερινες περιπολιες λιμενικων αρχων
4ον Εκδοσεις αδειας ανα καλαμι με μεγιστο αριθμο καλαμιων που ψαρευουν 2 ανα ατομο
5ον Αυστηροτερα κριτηρια για εκδοσεις αδειων για αλιευτικα σκαφη και απαγορευση των τρατων φυσικα που μονο εμεις και η ελλαδα εχουμε
6ον Επιτελους μια ημικρατικη σχολη η οποια να μαθαινει στα παιδια πως να ψαρευουν σωστα και με ασφαλεια

Στους παρανομουντες να κατασχετε ο εξοπλισμος και 6 μηνες φυλακιση στους ερασιτεχνες και 12μηνες στους επαγγελματιες,Ειμαι αρκετα επιεικης νομιζω..
(CyBasser) wrote:Παραείσαι επιεικής Άγγελε :lol: :lol: :lol: . Μακάρι να γίνουν τα μισά (που εν εύκολα) και θα εβλέπαμε
τεράστια


hdemetris wrote:Πήγα πρόσφατα κοντά στην πετρολίνα από περιέργια για να δω τι παίζει. Μου έκανε εντύπωση το πόσα ορφούθκια 100-200 γρ είδα. Είχε πέτρες που είχαν 2-3 από κάτω. Άρα αν τους δόκουμε λίον παμό θα ανακάμψουν.
(CyBasser) wrote:Mακάρι φίλε. Πράγματι έτσι ήταν κάποτε, εκτός του ότι έβλεπες και κανένα 10κιλο :shock: :shock: μαζί τους. Εκεί έκανα και εγώ την μ...ία μου και το αμάρτημά μου αφού έπιασα κάποια ορφούθκια των 2 - 3 κιλών με καλάμι κάποτε (1986-1990). Τότε δεν ήξερα την σημασία της προστασίας αποθεμάτων, του c&r, κλπ. Ευτυχώς έκοφκε ο νούς μου και τα 100γρ άφηνα τα πίσω... Α΄λλά, όταν ξαναψάρεψα 2-3 φορές εκεί από το 1996 και μετά, δεν είδα ορφούι ούτε για δείγμα. Μακάρι να ανακάμψουν...

υ.γ. ξέρω ότι το θέμα είναι "τσιπούρες" και βγήκαμε λίγο εκτός θέματος. Απολογούμαι...

no-nick wrote:απλα Κυπριακα, οσο τζαι να φακατε μεσα στο σαιτ για το τι πρεπει να γινη για το ψαρεμα δεν καμνουμαι τιποτε, η μονη λυση ειναι να οργανουθουμαι. το 2028

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”