ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
Konix
Posts: 138
Joined: Thu May 15, 2008 1:53 pm
Location: Paphos

Re: ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΑΛΙΕΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΖΗΝΟΒΙΑ

Post by Konix »

:evil: :evil: :evil: NO COMMENT :evil: :evil:
Keep Fishing!!!

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by no-nick »

εγω βλεπω οτι αρχισε η λιμενικη σιγα σιγα να ερευνα καταγκελιες. την περασμενη βδομαδα σε νυχτερινο ψαρεμα μια βαρκα ( επαγκελματια μαλλον) εριχνε δυχτια η παραγαδι στην μεσα πλευρα των σημαδουρων, μετα απο τηλεφωνημα φιλου στην λιμενικη , το λιμενικο σκαφος ηρθε στην περιοχη και το ειδαμε να προσεγκιζη το αλιευτικο, τι εγινε δεν ξερω αλλα το ευαριστω ειναι οτι δεν μας εγραψαν και ηρθεν.εχω την αποψη οτι τα λαπορταρισματα και τα δικαστηρια ειναι θεμα χρονου .

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by caveman »

Ακριβός έτσι είναι φίλε Νίκο :D :D

Η κηνιτοποίηση άρχισε :arrow: η κάθε καταγγελία μετρά τα μάλα.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by maratheftis »

aman vlepis kti tetia http://www.sigmalive.com/news/local/28912 thimonis pragmatika...diladi touti anthropoi pos skeftountai re pedia?

imasten i moni ratsa ston KOSMO pou kamnoume etsi,,oti pathoumen en pou tin kelle mas opos tze otidipote ekamamen os tora sti zoi mas!!!

toutou tous malak*** prepi na tous tili3oun na tous dokoun poupano tze na tou vallon tze ena katarammeno prostima..tze na tous elexxoun kathe mina,.,.,kala aplonoun zamba oi kivernitikoi tou ypourgiou aleias..as kamoun tze kamia doulia,,as sxolasoun mian fora to mina i ora 3!!!!

en exoume ipothesi,,,sovara...

tze re pedia..etsi gia na 3ero diladi...afta ta atoma pou vlepoun aftous tous paranomou,,giati den tous kataggeloun?
en orea na leme o kirios tade kamni to tade,,,o kirios apo lefkosia kamni to tade.. stis efimerides, sta forums tze blogs..giati den onomazontai toutoi oi anthropoi? en tha vrethi enas me arxidia na to kami,,o3a ine epidi den exoume ta stoixia gia na gini touto to prama? aman gini oi kataggelia tze pasin kapioi na tous ele3oun isos vrethoun tze ta stixia,,alla ate,,, en to sinithismeno kypriako reply..ma an mou vali pompa.,tze 3ero go ti pellos en o allos,,,,eee enne gia afto pou en pame mbrosta,,,,tze oulloi peripezoun mas...
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

Panikos

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by Panikos »

Image

μπράβο μας :evil:

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by hdemetris »

no-nick wrote:εγω βλεπω οτι αρχισε η λιμενικη σιγα σιγα να ερευνα καταγκελιες
Την λιμενική ποιος θα την ερευνήσει :shock: :evil:
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by gptochos »

Ρε παιδκιά αφού όλοι ξέρουμε ότι οι πλείστοι παράνομοι είναι σε σημαντικές θέσεις σε όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες: π.χ.

1)Γνωστός μου μπουκαλάκιας ο βαρκάρης τους είναι υψηλόβαθμό πρόσωπο στο Τμήμα Ναυτιλιακής Υπηρεσίας
2)Οι μισοί του Λιμενικού να μην πω το 90% είναι νυκτομπουκαλάκιδες και μάλιστα με τα ψαροντούφεκα του αέρα της υπηρεσίας

Ρε παιδκιά πριν κανένα μήνα είμασταν μια παρέας σε ένα τραπέζι και μιλούσαμε για διάφορα. Στο τραπέζι καθόταν ένα άτομο της λιμενικής, ο ανιψιός του και εγώ. Ο ανιψιός του ήθελε να ασχοληθεί με το ψαροτούφεκο και ακούω το λιμενικό να του λέει " ρε φίλε αν θα ασχοληθείς με το ψαροτούφεκο πήγαινε κάμε μαθήματα αυτόνομής κατάδυσης γιατί έτσι μόνο θα παίξεις ψάρι. Να έρτεις να σε πάρω νύκτα να σιεστείς του ψαρκού. :shock: Εμένα εγυρίσαν τα μάδκια μου που τα νέυρα και αρχισε η λογομαχία :evil: Όταν του είπα ότι τζιαμέ που εννα τον κόψω εννα τον καρφώσω τι μου λέει ο θεός.......... ρε φίλε εννα με καρφώσεις στο σύναδελφό μου που κάμνει τα ίδια. Εγώ λαλεί μου αν σε καρφώσω εννα πάεις και να μεν κανέσεις γιατί εγώ έχω την εξουσία :| Δαμέ λαλεί μου είμαστεν υπηρεσία και ψαρεύκουμε με τον εξοπλισμό της υπηρεσίας και δεν μας λαλούν τίποτε και εννα μου κάμεις εσύ πρόβλημα? :shock: Ως και η φίλη μου που νευριάζει όποτε μιλώ για ψαροτούφεκο, ενευρίασε μαζί του και εμπήκε στη συζήτηση. :shock: Δηλαδή έλεος!!!!

30 Μαϊου γνωστός μπουκαλάκιας (λιμενικός)έβκαλε 30 κιλά κουρκούνες μέσα σε μια νύκτα! Έγκυρη πληροφορία!!!! Βούρα και εσύ όπως τον μ......α να πιάσεις ψάρι! :roll:

Άλλη περίπτωση πριν δύο χρόνια στο λατσί ψάρεμα με τη βάρκα ενός φίλου περι τα μέσα δεκεμβρίου τα παιδκιά ήταν μέσα στο νερό και εγώ πάνω στη βάρκα και τους πρόσεχα. Σε μια φάση εκατέβηκε μου το λιμενικό και εφώναζέν μου να του κοντέψω. Εγώ παράπάνω εξομάκριζα γιατί δεν είχα άδεια και έβλεπα τους άλλους που ήταν μέσα στο νερό. Όταν ο ιδιοκτήτης της βάρκας αντιλήφθηκε το επεισόδιο έφκηκε πάνω στη βάρκα και ακούω το λιμενικό που του είπε "Ρε μαλ.... μα εσύ είσαι? Ξέρεις μετά........" Εγώ το ξέρεις μετά δεν το πολλοκατάλαβα. Όταν εφκήκαμεν έξω επήε και του έδωσε ένα ορφό τριάρι για μίζα να φάν τα κοπέλια του λιμενικού :shock:

Κοπέλια ότι και να κάμουμε οι υπηρεσίες ποτέ δεν θα κάμουν κακό σε άλλη υπηρεσία ούτε σε γνωστους του γνωστού, ω γνωστέ. Ζούμε στην Κύπρο. Τάιζε για να τρώεις. Έτσι πάει το πράγμα.

Και να κάμουν την υπηρεσία των καταγγελιών ποιος μου εγγυάται εμένα ότι το άτομο που θα απαντά τα τηλέφωνα θα κάμνει σωστά τη δουλεία του! :?:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by Someone »

Αν οι κλήσεις ελέγχονται κατευθείαν απο το Αρχηγείο, εν νομίζω να μπορούν να παίζουν πελλό για πάντα.

Όπως κάμνουν στην Ελλάδα οι παραπάνω πλέον. Αντί να τηλεφωνούν στα τοπικά Λιμεναρχεία, πιάνουν τηλέφωνο κατευθείαν στα κεντρικά τους στην Αθήνα τζιαι η οδηγία φεύκει που τζιαμέ.
Αν θέλουν ας μεν παν να ελέγξουν.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by caveman »

Εσκεύτουμουν το πριν κάνα-δυό χρόνια αλλά άμαν έκατσα τζαι εβολεύτικα... έμεινα δαμέσα, μεστούντο κο-λο-νήσι :!: :x :x Αλλά τωρά το επείρα απόφαση... δουλεύκω όσων μπορώ για επόμενα 3-4-5 χρόνια να μαζέψω λευτά τζαι να φείω που δαμέσα να πάω στην ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ :arrow: :arrow: ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ :!: :!: :!:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by CASTING »

admin wrote:
panikos wrote:
gdeme wrote:Αριστε,συμφωνω σε ολα,ΑΛΛΑ, εγω πληρωνω φορους κτλ και εχω απαιτηση απο τους ΑΝ-ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ να αναλάβουν τις ευθυνες τους.

Δεν ειναι δική μου δουλεια να βρώ ποιος κάνει τι, ενω τις περισσότερες φορες ξερουν.

Ποιος μου λεει εμενα οτι αυριοι μεθαυριο δεν θα μου κάνουν ζημια πχ στο αυτοκινητο σαν ειναι ψαρεμα ή όχι.

Οταν ομως τα πράγματα ξεκινουν και καλυπτονται εκ των εσω, τοτε καταλήγουμε εδω...
φιλε gdeme σκεφτόμουν να γράψω κάτι παρόμοιο αλλα δεν χρειάζεται , με κάλυψες πλήρως[/quote
Πρέπει να καταλάβετε ότι ένα πράγμα που γίνετε έχει πολλές παραμέτρους και όχι μόνο μία. Αν θέλετε να κάνετε όλοι τα στραβά μάτια γιατί φοβάστε μπάς και σας ανακαλύψουν και σας κάνουν κακό τότε με αυτό το σκεπτικό το ίδιο πρέπει να σκεφτεται και ο κάθε αρμόδιος και υπέυθυνος. Γιατί να ρισκάρω εγώ και να κινδυνεύσω. ΓΙΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ Αντί να τρίζει άμαξα , τρίζει ο αμαξάρης. Ναι πρέπει όλοι να βάλουμε το χεράκι μας για να απομονωθούν και να δακτυλοδειχτούν αυτοί οι εγκληματίες. Και για να καταλάβουν ότι δέν μπορούν να τα βάλουν με τους πολλούς (νομιμους) Δέν γίνετε επειδή σε ένα κήπο υπάρχουν κάποια αγριόχορτα να ξεριζώνουμε όλο τον κήπο. Και αν καλύπτονται εκ των έσω όπως λέτε καλύπτονται γιατί δέν υπάρχει δημοσιότητα (λέξη κλειδί) και μπορούν εύκολα να τα καλύπσουν. Το ίδιο έγινε και στην Πάφο πρίν κανένα μήνα και όταν άφησαν τους παράνομους να φύγουν και επισκευθήκαμε την Λιμενική Αστυνομία έκαναν σαν τρελοί για να μην βγάλουμε το θέμα στην δημοσιότητα και ο υπεύθυνος τιμωρήθηκε.
Φτάνει πια να σκεφτόμαστε το εγώ , το συμφέρον και την σιγουριά ο δρόμος που θα ακολουθήσουμε είναι δύσκολος και γεμάτος εμπόδιο αν το βάλουμε κάτω όμως αυτό θα είναι το τέλος της Κυπριακής θάλασσας και καλύτερα να ονομαστή και αυτή ΝΕΚΡΑ ΘΑΛΑΣΣΑ. όσοι δέν επιθυμείτε να βοηθήσετε είτε γιατί φοβάστε είτε γιατί δέν θέλετε κανείς δέν σας εξαναγκάζει θα βοηθήσουν αυτοί που πραγματικά το νιώθουν και το εννοούν.
Ακριβως ετσι ειναι.Δεν πρεπει κανεις που αγαπα γενικοτερα τη θαλασσα να φκαλει την ουρα του εξω.Πρεπει ουλλοι που γυρω να καμουμε οτι μπορουμε αν θελουμε να αλλαξει κατι.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
sifu-nas
Posts: 912
Joined: Wed May 09, 2007 11:42 am

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by sifu-nas »

ferte ton makh na ta sykwsei isha panw!
fisika j to 60' n na einai mia kali ekpompi n a pan oulla toyta ta themata paranomias!

pavlos
Posts: 42
Joined: Sat Oct 27, 2007 9:43 am

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by pavlos »

se proigoumeno mou dimosievma elega oti enna fteksoun oi erasitexnes an den evroun pios epsajepse ta psarka. idou simera sto dimosievma tou politi, o proedros tou sindesmou epaggelmation psaradon pou anaferei poson perivallontistes kai oikologoi einai oi epaggelmaties psarades mas je oti den ftene se tipote. oi sillogoi ton erasitexnon me diloseis ekaman me tipote

''Σε χθεσινή δημοσιογραφική διάσκεψη, που έγινε στο ψαρολίμανο της Λάρνακας, οι επαγγελματίες ψαράδες διαχώρισαν τη θέση τους, ότι μέλη του συνδέσμου τους προβαίνουν σε μαζικές θανατώσεις ψαριών, με παράνομες μεθόδους, με σκοπό το εύκολο κέρδος. Με αφορμή τα όσα είδαν πρόσφατα το φως της δημοσιότητας, για εντοπισμό νεκρών ψαριών κοντά στο ναυάγιο "Αλεξάντρεια", στη θαλάσσια περιοχή της Λάρνακας, ο πρόεδρος του Παγκύπριου Συνδέσμου Επαγγελματιών Ψαράδων, Ανδρέας Αδάμου, δήλωσε ότι οι ψαράδες υπερηφανεύονται για το ήθος που επιδεικνύουν στην επαγγελματική τους συμπεριφορά και για την ευαισθησία τους στο ζωικό, φυσικό και αμφίβιο περιβάλλον, γι' αυτό και δεν επιτρέπουν σε κανέναν να εκστομίζει δυσφημιστικούς λόγους. "Τα ψάρια τα σκοτώνουν ορισμένοι "πειρατές", οι οποίοι αλωνίζουν τις θάλασσες καθ' όλη τη διάρκεια του 24ωρου και ψαρεύουν με παράνομους τρόπους, είτε με δυναμίτες, είτε με χλωρίνη, είτε με άλλα φυτοφάρμακα. Αλλού, λοιπόν, να αναζητηθούν οι παράνομοι και οι δολοφόνοι, αλλού να αναζητηθούν οι εχθροί της θάλασσας και του αμφίβιου περιβάλλοντος" τόνισε χαρακτηριστικά ο κ.Αδάμου, ο οποίος ανέφερε ότι δυστυχώς το Τμήμα Αλιείας δεν έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό, έτσι ώστε να επιτηρεί τις θάλασσές μας καθ' όλη τη διάρκεια του 24ωρου. Καταλήγοντας, ο Α. Αδάμου παραδέχθηκε ότι οι επαγγελματίες ψαράδες αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα, τα οποία συρρικνώνουν το εισόδημά τους, αλλά ήταν ξεκάθαρος ότι ποτέ δεν σκέφτηκαν να εφαρμόσουν καταστροφικές μεθόδους αλίευσης με τις γνωστές οικολογικές επιπτώσεις.

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by hdemetris »

gptochos wrote: 1)Γνωστός μου μπουκαλάκιας ο βαρκάρης τους είναι υψηλόβαθμό πρόσωπο στο Τμήμα Ναυτιλιακής Υπηρεσίας
2)Οι μισοί του Λιμενικού να μην πω το 90% είναι νυκτομπουκαλάκιδες και μάλιστα με τα ψαροντούφεκα του αέρα της υπηρεσίας
Τούτα που λες ρε φίλε όλοι ξέρουμεν τα ότι γίνονται. Κάμε καμιάν καταγγελία με ονόματα :wink:
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by MariosK »

caveman wrote:Εσκεύτουμουν το πριν κάνα-δυό χρόνια αλλά άμαν έκατσα τζαι εβολεύτικα... έμεινα δαμέσα, μεστούντο κο-λο-νήσι :!: :x :x Αλλά τωρά το επείρα απόφαση... δουλεύκω όσων μπορώ για επόμενα 3-4-5 χρόνια να μαζέψω λευτά τζαι να φείω που δαμέσα να πάω στην ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ :arrow: :arrow: ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ :!: :!: :!:
File en na diafwnisw mazi sou se touto giati leeis to synexeia, tze kapoioi alloi, mes to forum.

1) Kapoioi en exoun thn dynatotita na fioun pou to topo tous kai den milw mono gia oikonomika provlimata
2) An pragmati agapas ton topo sou apla prospatheis na kameis kati gia na to diwrthoseis akoma tze an xereis oti mono to 5-10% ths prospathias sou tha apodwsei.

Mporei esy tze gw na men apolamvanoumen ta osa tha mporouse na mas prosferei toutos to topos an diaxirizotan swsta alla mporei na ta kataferoumen tze na ton apolavmanoumen me ta paithkia mas tze na hmasten perifanoi pou kataferamen na prosferoun tze meis kati mikro se touth thn prospatheia.

Opoios foate na katagilei, kati polla fisiko otan eisai monos sou tze esheis na kameis me 5 kopelia pou apsifoun to nomo, mporei polla apla na mazepsei ta kalamouthkia tou tze na mpei mes to autokinito tou tze sto dromo pros to spiti na tous katagilei.

Episis simfwnw me to na pernoumen ta kentrika. Egw panta pernw to 199 tze lew tous to provlima tze an den xeroun pou na me enosoun gia to sygkekrimeno fragma lew tous. Ta tilefwna gia kataggelies einai edw gia osous endiaferontai http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... m.php?f=30.

Y.G. Ayta ta lew oxi giati apetw o kathenas na minei damesa alla giati stenoxorkoume, opws tze polloi alloi pisteykw, na vlepw anthropous pou pragmatika agapoun to psarema na miloun me tosin apogoiteysh.

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: ΕΚΣΤΡΑΤΕΙΑ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Post by caveman »

MariosK wrote: 1) Kapoioi en exoun thn dynatotita na fioun pou to topo tous kai den milw mono gia oikonomika provlimata
2) An pragmati agapas ton topo sou apla prospatheis na kameis kati gia na to diwrthoseis akoma tze an xereis oti mono to 5-10% ths prospathias sou tha apodwsei.

Mporei esy tze gw na men apolamvanoumen ta osa tha mporouse na mas prosferei toutos to topos an diaxirizotan swsta alla mporei na ta kataferoumen tze na ton apolavmanoumen me ta paithkia mas tze na hmasten perifanoi pou kataferamen na prosferoun tze meis kati mikro se touth thn prospatheia.
Γεια σου φίλε :D

1) Ούτεγω έχω ακόμα την δυνατότητα να γείνω μετανάστης.... ακόμα δουλέφκω δέκα ώρες την ημέρα μαζέβοντας λεφτά τζαι καρτερώ τζαι green card :wink:

2) Τα πόσα έχω κάμει για τα ψάρεμα στα φράγματα δεν δύνατε να το ξέρεις.... αλλά ότι τζαι να κάμουμεν το μέλλον του ψαρέματος είναι αμφίβολο τζαι πέραν των δυνατοτίτων μας, το ίδιο τζαι για την θάλασσα... το θέμα είναι αν μπορείς να αναπνεύσεις ρε φίλε. Αν ο αέρας τούντου τόπου εν για σένα οξιγώνο ή άζωτο... Δεν μπορώ να αναπνεύσω δαμέσα, μέρα με την μέρα οι πρωσπάθειες μας, μας δίχνουν ακόμα πόσον πιο βαθειά τζαι τεράστια είναι η διαφθορά η οπιοία έχει καταντίσει γενική δεδομένη κοινονική κατάσταση.
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”