Κυπριακές Φώκες

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Κυπριακές Φώκες

Post by admin »

Τελευταία αρκετοί ψαροντουφεκάδες βλέπουν τις φώκιες στην περιοχή Ακρωτηρίου

http://www.facebook.com/#!/photo.php?v= ... =2&theater

yamaha85
Posts: 49
Joined: Thu May 03, 2012 9:54 am

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by yamaha85 »

άριστε είδα και εγώ από την βάρκα αρκες του μαρτη στην λάρνακα κοντά στο ζινοβια!!

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by paulos charalambous »

admin wrote:Τελευταία αρκετοί ψαροντουφεκάδες βλέπουν τις φώκιες στην περιοχή Ακρωτηρίου

http://www.facebook.com/#!/photo.php?v= ... =2&theater
εν ανιει η σελιδα...
η φωκια μπορει αν γινει επιθετικη?

GiorgosC
Posts: 6
Joined: Mon Jun 24, 2013 1:33 pm

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by GiorgosC »

Αρκετά πρωϊνά τις είδα και εγω στη περιοχή. 1 συγκεκριμένη που κολυμπά αρκετά κοντά απο τη παραλία πρέπει να είναι τεράστια μιας και το κεφάλι της έχει μέγεθος σημαδούρας και κατάμαυρη. Άσε που χάνονται όλα τα ψάρια όταν πλησιάσει με ελιγμούς πάνω από το νερό. Επίσης στο παλιό λιμάνι φένεται πως έχουν βρεί καταφύγιο μια μάνα κ το μωρό της που μπαινοβγένουν καθημερινώς και υπάρχουν στιγμές που χρειάζεται μια κάμερα. Επιθετική απ όσο γνωρίζω γίνεται μόνο όταν είναι με το παιδί της ή απειληθεί γενικά.

yamaha85
Posts: 49
Joined: Thu May 03, 2012 9:54 am

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by yamaha85 »

εγώ πήγα πολλή κοντά της με την βάρκα ήταν τουλάχιστον 2 μετρά και εκοντεψε μας τελεία άλλα και πάλε εν της είχα εμπιστοσύνη :oops: !μετά μιλούσα με έναν επαγγελματία είπε μου οτι εν τούς αφικεν τπτ πάνω στα δίκτυα και ότι όλο το μαρτη γιριζι μέσ την λάρνακα και μπαίνει και μέσα στο λιμάνι

GiorgosC
Posts: 6
Joined: Mon Jun 24, 2013 1:33 pm

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by GiorgosC »

Και καλά να τους κάμει αν με ρωτάς γιατί αυτοί έχουν φέρει την κατάσταση σε αυτό το σημείο. Όταν γεμίζει η θάλασσα με δίκτυ και δεν έχει μείνει ψάρι ούτε για δείγμα, αναγκαστικά θα φάνε απο κεί. Εσύ αμα είσαι νηστικός θα κλέψεις στο τέλος.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by AggelosLRK »

Προσοχη με τις φωκιες,μην ξεχνατε οτι προκειτε για αγρια ζωα.Μια φορα ειχα κοντινη επαφη με μια οταν βγηκε στον βραχο λιγα μετρα διπλα μου που ψαρευα (εχει τεραστια δοντια :D )

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by steliosgewrgiou »

Ρε παιδκια σκεφτειτε να μεν βρισκει φαι η φωκια, και να κολυμπα καπιος ψαροντουφεκας με 2-3 ψαρκα πανω του...η φωκια πεινα...τι εν να καμει λαλειτε εσεις?

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by AggelosLRK »

Τιποτα δεν θα κανει,πουθενα στον κοσμο ως τωρα δεν αναφερθηκε παρομοιο περιστατικο

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by Giorkos »

steliosgewrgiou wrote:Ρε παιδκια σκεφτειτε να μεν βρισκει φαι η φωκια, και να κολυμπα καπιος ψαροντουφεκας με 2-3 ψαρκα πανω του...η φωκια πεινα...τι εν να καμει λαλειτε εσεις?

Ευχαρίστως θα τα ξεκρέμμαζα να της τα σύρω ... :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

yamaha85
Posts: 49
Joined: Thu May 03, 2012 9:54 am

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by yamaha85 »

Giorkos wrote:
steliosgewrgiou wrote:Ρε παιδκια σκεφτειτε να μεν βρισκει φαι η φωκια, και να κολυμπα καπιος ψαροντουφεκας με 2-3 ψαρκα πανω του...η φωκια πεινα...τι εν να καμει λαλειτε εσεις?

Ευχαρίστως θα τα ξεκρέμμαζα να της τα σύρω ... :wink:

ΑΝ ΕΠΡΟΛΑΜΒΆΝΕΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΛΑ! :)

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by sotiris!129 »

φωκιες = καρχαριες ... soon or later !
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by Giorkos »

yamaha85 wrote:
Giorkos wrote:
steliosgewrgiou wrote:Ρε παιδκια σκεφτειτε να μεν βρισκει φαι η φωκια, και να κολυμπα καπιος ψαροντουφεκας με 2-3 ψαρκα πανω του...η φωκια πεινα...τι εν να καμει λαλειτε εσεις?

Ευχαρίστως θα τα ξεκρέμμαζα να της τα σύρω ... :wink:

ΑΝ ΕΠΡΟΛΑΜΒΆΝΕΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΛΑ! :)
αν έβρισκε πάνω μου ψάρι , ήταν να είναι ακόμα καλύτερα ..... έτο...τζαι τούτη νηστιτζιά θα μείνει αν περιμένει που μένα :D
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

yamaha85
Posts: 49
Joined: Thu May 03, 2012 9:54 am

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by yamaha85 »

ΑΝ ΤΡΏΩΝ ΚΟΎΝΕΛΟΥΣ ΝΑ ΦΈΡΟΥΜΕ ΤΣΙΑΛΛΕΣ ΦΩΚΙΕΣ!! :D

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Κυπριακές Φώκες

Post by c.nadiotis »

Αν δεν την πειράξεις εν σε πειράζει, έτυχε μου να με ακόλουθα πολλή ώρα, μύριζαν της τα ψάρια πάνω μου, αλλά δεν κόντεψε περισσότερο από 3 μετρά, υπέροχη εμπειρία να τις δεις μέσα στο νερό….
Μην τις ενοχλείτε είναι είδος που κινδυνεύει με εξαφάνιση, το ότι θεωρούν οι επαγγελματίες ότι τους πιάνουν ψάρια που τα δίχτυα εν πολλά κακό, ελπίζω ο μαννοκυπρέος να μεν κάμει την μαλακία του πάλε…
I live my life a breath at a time

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”