Sailor 111

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Sailor 111

Post by inglese.fishing »

Για σας κύριοι
Έψαχνα τις παλιές μου μηχανές μπας και βρω κάποιο gear για μια μηχανή φίλου. Βρήκα την πρώτη μου μηχανή Sailor 111
Αναρωτιέμαι πότε κατασκεβάστηκε και αν την έχει κάποιος άλλος. Επίσης αν ξέρει κανένας αν έχει κάποια συλλεκτική αξια

_1_.jpg
_1_.jpg (32.01 KiB) Viewed 2862 times
_2_.jpg
_2_.jpg (36.47 KiB) Viewed 2857 times

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Sailor 111

Post by michalispsarema »

Ωραια εχω και εγω μια του πατερα μου παρομοια.... :P :P

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Sailor 111

Post by AggelosLRK »

Χαιρομαι που τον κρατησες καθαρο!ετσι πρεπει!!
Απο μια συντομη ερευνα στο ebay κοστιζει 10 ευρο περιπου,για να παρει αξια ενας μηχανισμος πρεπει να βγει συλλεκτικος στην αγορα με περιορισμενα κομματια και serial number οπως οι Ambassadeur 5000 abu garcia
Δεν μπορεσα να βρω παραπανω πληροφοριες για τον συγκεκριμενο μηχανισμο

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Sailor 111

Post by inglese.fishing »

AggelosLRK wrote:Χαιρομαι που τον κρατησες καθαρο!ετσι πρεπει!!
αν σου πω ότι την άνοιξα και την καθάρισα πανω απο 100 φορές θα με πιστέψεις; και να φανταστείς ότι έχει πάνω από 25 χρόνια που κάθεται.

AggelosLRK wrote: Απο μια συντομη ερευνα στο ebay κοστιζει 10 ευρο περιπου,για να παρει αξια ενας μηχανισμος πρεπει να βγει συλλεκτικος στην αγορα με περιορισμενα κομματια και serial number οπως οι Ambassadeur 5000 abu garcia
Δεν μπορεσα να βρω παραπανω πληροφοριες για τον συγκεκριμενο μηχανισμο
το ειχα δει στο ebay, και στο παρελθον βρηκα οτι ηταν απο μια εταιρεια olympic αλλα τιποτε παραπανω.
by the way τι εθελαν να πουν με το "skirted spinning reel";

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Sailor 111

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Στες πρωτες μηχανες το καρουλλι εμπαιννε μεσα στον ροτορα οπως ΠΧ η Μιτσιελλ 300 η μεχρι και σημερα η Βαν Στααλ.
Αργοτερα υιοθετηθηκε το σημερινο συστημα οπου το καρουλλι καλυπτει τον ροτορα.
Ο ορος outskirted spool δεν χρησιμοποιειται πλεον αφου ειναι το επικρατουν συστημα και θεωρειται δεδομενο.
Αν δεν το εξηγησα καλα sorry :oops:

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Sailor 111

Post by inglese.fishing »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Στες πρωτες μηχανες το καρουλλι εμπαιννε μεσα στον ροτορα οπως ΠΧ η Μιτσιελλ 300 η μεχρι και σημερα η Βαν Στααλ.
Αργοτερα υιοθετηθηκε το σημερινο συστημα οπου το καρουλλι καλυπτει τον ροτορα.
Ο ορος outskirted spool δεν χρησιμοποιειται πλεον αφου ειναι το επικρατουν συστημα και θεωρειται δεδομενο.
Αν δεν το εξηγησα καλα sorry :oops:
Μπράβο κ Ευανθη είσαι μια δύναμη

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”