UV Bulb για φίλτρο???

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

UV Bulb για φίλτρο???

Post by Giorkos »

Κοπέλλια Καλησπέρα,

έχω μια μικρή λιμνούα στον κήπο...
και ένα φίλτρο hozelock me uv.

έκρουσε η λάμπα και χρειάζομαι άλλη... η λάμπα είναι τούτη ¨

http://www.ebay.co.uk/itm/TROPICAL-MARI ... 1518wt_136


ξέρετε από που μπορώ να αγοράσω στην Κύπρο ????

επίσης, στη λιμνούα έβαλεν ένας γνωστός 5 χρυσόψαρα :animals-fishblue: :animals-fishblue: :animals-fishblue: :animals-fishblue: :animals-fishblue: ... το νερό ήταν καθαρό, μέχρι μια μέρα άρκεψε να θαμπώνει. δεν ξέρω αν είναι επειδή έκρουσε το uv light ή αν εν τα απορρίματα των ψαριών ή το φίλτρο γενικά...

έχεται καμιά ιδέα, ή να περιμένω να αλάξω το uv και βλέπουμε ???

θενκς,

Γιώρκος !

Υ.Γ να αναφέω ότι στο νερό (από τη βρύση) ΔΕΝ βάζω οποιαδήποτε φάρμακα , γιατί αρέσκει τους κάττους :animals-cat: :animals-cat: :animals-cat: να πίνουν νερό και δεν θέλω να τους ψατζιέψω...
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by mikrosa »

Το λοιπον ειπα σου...θα σου φερω και 5 κυπρινους να γινει το νερο σου πεντακαθαρο!!! :lol:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by Giorkos »

mikrosa wrote:Το λοιπον ειπα σου...θα σου φερω και 5 κυπρινους να γινει το νερο σου πεντακαθαρο!!! :lol:
εν μας κανεί το 'σκατό' των χρυσόψαρων, εν να έχουμε και τους κυπρίνους τωρά.... :think:

πέρκει μπει κανένας νούσιμος να μας δώσει καμιά απάντηση :idea: γιατί ο μικρόςα(ντρέας) :teasing-binkybaby: εν να μας καταστρέψει τέλια.... :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by admin »

το uv κυρίως καθαρίζει την πρασινάδα, αλλά και πάλι εξαρτάτε από το μέγεθος τις λιμνούας και την ποσότητα νερού με το μέγεθος της λάμπας. Εγώ αγοράζω τα απο τον petride στην Λεμεσό . Αν όμως έβαλες και περισσότερα ψάρια από ότι σηκώνει μπορεί το φίλτρο σου να μην προλαβαίνει να καθαρίσει. Πήγαινε σε ένα pet shop που πουλάνε ψάρια και συντηρητικά και πές τους ακριβώς τι είναι το πρόβλημα αν σε βοηθήσουν

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by Giorkos »

admin wrote:το uv κυρίως καθαρίζει την πρασινάδα, αλλά και πάλι εξαρτάτε από το μέγεθος τις λιμνούας και την ποσότητα νερού με το μέγεθος της λάμπας. Εγώ αγοράζω τα απο τον petride στην Λεμεσό . Αν όμως έβαλες και περισσότερα ψάρια από ότι σηκώνει μπορεί το φίλτρο σου να μην προλαβαίνει να καθαρίσει. Πήγαινε σε ένα pet shop που πουλάνε ψάρια και συντηρητικά και πές τους ακριβώς τι είναι το πρόβλημα αν σε βοηθήσουν
το φίλτρο -πόμπα εν επεραρκετό που το μέγεθος της λιμνούας...το μέγεθος της λιμνούας εν υπεραρκετό για 5 χρυσόψαρα....

απλά διερωτούμε αν η θαμπάδα του νερού ωφείλεται στην απουσία του uv, ή απλώς επειδή τα ψαράκια δεν χρησιμοποιούν pumpers και τα ξαπολούν ούλλα στο νερό.... (δεν έχω εμπειρίες με ψάρκα...) όπως και νάχει, το uv θα το αντικαταστήσω ... και βλέπουμε...έχεις κάποιο τηλέφωνο του πετρίδη ???

θενκς
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by marios »

Giorkos wrote:
Υ.Γ να αναφέω ότι στο νερό (από τη βρύση) ΔΕΝ βάζω οποιαδήποτε φάρμακα , γιατί αρέσκει τους κάττους :animals-cat: :animals-cat: :animals-cat: να πίνουν νερό και δεν θέλω να τους ψατζιέψω...
βγάλε τα ψαρια και αφιστους κκατους να πίνουν νερό.. χωρίς φάρμακα (τουλάχιστο στην αρχή) και με νερό από την βρύση ποτε δεν θα βρει την ισορροπία τις η λιμνούλα σου το εγγυούμαι 1000%!..
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by Giorkos »

marios wrote:
Giorkos wrote:
Υ.Γ να αναφέω ότι στο νερό (από τη βρύση) ΔΕΝ βάζω οποιαδήποτε φάρμακα , γιατί αρέσκει τους κάττους :animals-cat: :animals-cat: :animals-cat: να πίνουν νερό και δεν θέλω να τους ψατζιέψω...
βγάλε τα ψαρια και αφιστους κκατους να πίνουν νερό.. χωρίς φάρμακα (τουλάχιστο στην αρχή) και με νερό από την βρύση ποτε δεν θα βρει την ισορροπία τις η λιμνούλα σου το εγγυούμαι 1000%!..

η λιμνούα εδούλευκε παραπάνω που χρόνο, χωρίς τα ψάρκα..τα ψάρκα εμπήκαν πρόσφατα... πως προχωρούμε ???
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by marios »

Giorkos wrote:
marios wrote:
Giorkos wrote:
Υ.Γ να αναφέω ότι στο νερό (από τη βρύση) ΔΕΝ βάζω οποιαδήποτε φάρμακα , γιατί αρέσκει τους κάττους :animals-cat: :animals-cat: :animals-cat: να πίνουν νερό και δεν θέλω να τους ψατζιέψω...
βγάλε τα ψαρια και αφιστους κκατους να πίνουν νερό.. χωρίς φάρμακα (τουλάχιστο στην αρχή) και με νερό από την βρύση ποτε δεν θα βρει την ισορροπία τις η λιμνούλα σου το εγγυούμαι 1000%!..

η λιμνούα εδούλευκε παραπάνω που χρόνο, χωρίς τα ψάρκα..τα ψάρκα εμπήκαν πρόσφατα... πως προχωρούμε ???
Γιώργο δεν ξέρω αν εχεις ακουστά για τον κύκλο του αζώτου? αυτή τι στιγμή αυτό γίνετε στην λίμνη σου και είναι στην φάση που η αμμωνία είναι στα πάνω τις δηλαδή με τα καινούργια ψαρια την τροφή και τις ακαθαρσίες τον ψαριών + ψιλές θερμοκρασίες τώρα το νερό σου είναι τοξικό από αμμωνία!! όμως είναι κάτι φυσιολογικό και αναγκαίο να γίνει για να δημιουργηθούν ωφέλιμα βακτήρια που θα καταναλώσουν την αμμωνία και θα την μηδενίσουν,από κι και έπειτα θα ερτούν όλα σε φυσιολογικές και κατάλληλες συνθήκες για να ζουν και ψαρια.. τώρα τι πρέπει να κανεις εσύ? υπομονή! χρειάζεται περίπου 10 μέρες από την μέρα που θόλωσε και θα είναι ok η λίμνη..όταν περάσουν οι δέκα μέρες θα κανεις αλλαγή νερού πάνω από 50% θα πρόσθετης πάντα "αντιχλοριο" στο νερό με κάθε αλλαγή...και το φύτρο να μην το καθαρίζεις ποτε απόο την γλίτσα που θα κάνει είναι η ζωή τις λίμνης τζίνι η αηδία..τα ψαρια θα πάθουν μόνιμες βλάβες από την έκθεση στην αμμωνία και αργά η γρήγορα θα ψοφήσουν τα επόμενα που θα βάλεις θα είναι μια χαρά..αυτά :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by Giorkos »

ok...

τελικά (όπως πάντα) εγύρεψα (έπρεπε να γυρέψω και όχι μόνο να ρωτώ :) ) σε πετ σιοπ και βρήκα uv τίκι τίκι και το άλλαξα πριν λίο......το τίκι τίκι έκατσε ο κούκος αηδόνι :doh: ....

θα τη δουλέψω όπως είναι και μετά να αλλάξω το νερό όπως λες... το αντιχλώριο...πίνουν το οι κάττοι ??? :shifty: σοβαρά όμως...εν απλώς για να 'εξουδετερώσει' το χλώριο, οξά εννά ψατζέψω τα χτηνά :?:


Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, αν όλα (φίλτρο, uv κτλ) δουλεύουν εντάξει, τότε ήταν αναμενόμενο να 'θαμπώσει' λόγο της αμμωνίας από τα απορρίματα των ψαριών, και μετά με τη δημιουργία των βακτηρίων θα καθάριζε ??? ή το θάμπωμα είναι θέμα καθαρά φίλτρου και όχι αμμωνίας... :?:

το καλό μου έχω τζαι γείτονα βιολόγο :violin: :violin: :violin: :D Ρολάνδο που είσαι ??? έλα ρίξε μια μαθκιά :think:

θενκ γιου Μάριε !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by marios »

Giorkos wrote:ok...

θα τη δουλέψω όπως είναι και μετά να αλλάξω το νερό όπως λες... το αντιχλώριο...πίνουν το οι κάττοι ??? :shifty: σοβαρά όμως...εν απλώς για να 'εξουδετερώσει' το χλώριο, οξά εννά ψατζέψω τα χτηνά :?:


Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, αν όλα (φίλτρο, uv κτλ) δουλεύουν εντάξει, τότε ήταν αναμενόμενο να 'θαμπώσει' λόγο της αμμωνίας από τα απορρίματα των ψαριών, και μετά με τη δημιουργία των βακτηρίων θα καθάριζε ??? ή το θάμπωμα είναι θέμα καθαρά φίλτρου και όχι αμμωνίας... :?:
Δεν θα πάθουν τίποτε οι κάττοι μην φοβάσαι μονο το χλώριο εξουδετερώνει :) ...ναι θα θόλωνε και με το φίλτρο να δούλευε κανονικά ...αυτά που ηπα είναι οι κυριότεροι λόγοι που θόλωσε έχει και πo λούς άλλους αλλα ηπα να μεν σε σαντανοσο πολλά :)
ανέβασε καμια φωτό να την δω (την λίμνη) :lol:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by fISHANDCHIPS »

marios wrote:ανέβασε καμια φωτό να την δω
Μάριε ... εχω web cam εγω :snooty:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by Giorkos »

λιμνούα είπαμε...αλλά να που πω την 'αμαρτία' μου, πριν να θκιαβάσω το περασμένο σου ποστ, άλλαξα ήδη καμπόσο νερό από μέσα..επομένως τωρά είναι σχετικά καθαρό !!!! ήταν να φυτέψει η καλή μου δέντρο αλλά είπα της να δοκιμάσουμε λίο τζαιρό λίο νερό να δούμε αν μας κάτσει η φάση.....

θα πάω να γοράσω και αντιχλώριο (να μας κόψουν κκελλέ αλλο μια φορά).....

να θυμηθώ αύριο να φκάλω καμιά φωτό να βάλω.. ....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

UV Bulb για φίλτρο???

Post by belluga »

Giorkos wrote:λιμνούα είπαμε...αλλά να που πω την 'αμαρτία' μου, πριν να θκιαβάσω το περασμένο σου ποστ, άλλαξα ήδη καμπόσο νερό από μέσα..επομένως τωρά είναι σχετικά καθαρό !!!! ήταν να φυτέψει η καλή μου δέντρο αλλά είπα της να δοκιμάσουμε λίο τζαιρό λίο νερό να δούμε αν μας κάτσει η φάση.....

θα πάω να γοράσω και αντιχλώριο (να μας κόψουν κκελλέ αλλο μια φορά).....

να θυμηθώ αύριο να φκάλω καμιά φωτό να βάλω.. ....
φιλε το αντιχλωριο εν σχετικα φτηνο αλλα πριν να καμεις οτιδηποτε υπαρχουν τεστ τις εταιριας sera που εν πολλα φτηνα τζαι δειχνουν σου πιο ακριβως εν το προβλημα με το νερο σου! συγκεκριμενα τουτο:
http://www.sera.de/gr/pages/sera-produk ... -test.html


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by Giorkos »

ε...να πιάμε τζαι κανένα ποτούτο.....

τζίνο που εφοούμουν τζαι έν έθελα ψάρκα μέσα (έφερεν τα με το ζόρι ένας παρέας τζαι έβαλε τα), ήταν τούτη ούλλη η διαδικασία-έννοια να τα 'συντηρώ' σωστά...

αφού εμπήκαμε μες τον χορό, θα χορέψουμε λίο :banana-dance: :banana-blonde: :banana-dreads: :banana-rock: , και βλέπουμε.....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: UV Bulb για φίλτρο???

Post by marios »

belluga wrote: φιλε το αντιχλωριο εν σχετικα φτηνο αλλα πριν να καμεις οτιδηποτε υπαρχουν τεστ τις εταιριας sera που εν πολλα φτηνα τζαι δειχνουν σου πιο ακριβως εν το προβλημα με το νερο σου! συγκεκριμενα τουτο:
http://www.sera.de/gr/pages/sera-produk ... -test.html


Sent from my iPhone using Tapatalk
δεν έχουν ακρίβεια σε αυτά που δείχνουν τα strips αν θα "ξοθκιαστις" καλύτερα υγρά test..
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”