Νεκρη χελωνα στη Λεμεσο

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Νεκρη χελωνα στη Λεμεσο

Post by M.S.BUFFALO »

Σημερα κατα τις 2 μετα το μεσημερι αποφασισα να παω για ψαρεμα casting στη παραλια τησ επισκοπης, οχι τοσο για να πιασω ψαρια αλλα περισσοτερο για να δοκιμασω τισ ικανοτητες μου στο μακρινο casting σε δυνατο αερα μιας και ο καιροσ ηταν καταληλος.
Ακριβης τοποθεσια 300 μετρα περιπου απο το ιχθυοτροφειο.
Αποτελεσμα: αν εξερεσουμε οτι αλλο λιο να σιησω την κκελε μου, η οτι εσαντανωσα τη μανα πας τη μηχανη 2 φορες κατα τα αλλα επιατα πολλα καλα με κοντρα τον ανεμο... εννα το δουμε τουτο σε αλο θεμα.

Κατα τες 4μιση θορω εναν που ηταν στα 200 μετρα που μενα και εκολιμπαν και ερκετε πανο μου περπατιτος και εβασταν την χελωνα. ενομιζα ηθελε να μου τη χουμισει αλλα που ιρτεν λαλει μου ''ρε φιλε καταλαβεις αν ζει η αν ινε πεθαμενη? εφκαλεν την εξω η θαλασσα''
Ειπα του και εβαλεν την χαμε και εκουντισα την κεφαλην της με ενα ξηλο να δω αν αντιδρασει αλλα τιποτε.
Εν πρεπει να ηταν πολλη ωρα που πεθανε γιατι ηταν σε τελια κατασταση εχτος που τα ματια της που ηταν πρισμενα κοκκινα σαν να ηχαν μολινση.
Εκιταξα την γιρο γιρο αλλα κανενα σιμαδι χτηπηματος αρα εν πρεπι να ηταν απο βαρκα η jetski.

θπολογιζω να επιαστηκε πανω σε κανενα δυχτι και οσποθ να την εβρει ο ψαρας να επεθανε και να την επεταψαν στοη θαλασσα αλλα εν μπορει κανενας να πει με σιγουρια.

εν πολλοκαταλαβω αλλα νομιζω ειναι καρετα καρετα

Image

Image

Image


τελικα επιασεν την ο αθροπος που την ιβρε και ιπε μου εχει τσαππα μες το αυτοκινιτο να αννιξει λακκο να την θαψει να μεν βρομισει

Dr.Astakos
Posts: 45
Joined: Wed Aug 01, 2012 7:14 pm

Νεκρη χελωνα στη Λεμεσο

Post by Dr.Astakos »

Φιλε τον τελευταιο μηνα στην περιοχη που λες βρηκα μια χελωνα και ενα ορφο τεραστιο αλλα δεν καταλαβα την αιτια του θανατου τους. Εξωτερικα δεν ειχαν κατι. Δυναμιτες? Βαρκες? Τζετ σκι? Ενας θεος ξερει.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Νεκρη χελωνα στη Λεμεσο

Post by AggelosLRK »

μπορει να εφαγε καποιο σκουπιδι και να πνιγηκε μιας και τωρα οτι φανταστεις πετασουν μεσα

Neos
Posts: 170
Joined: Wed Jun 06, 2012 10:52 am

Re: Νεκρη χελωνα στη Λεμεσο

Post by Neos »

Και εγω νομιζω οτι πνιγηκε που κατι επειδη τα ματια του εν φουσκωμενα
Συνηθως καταπινουν σακουλια :( :( :(

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Νεκρη χελωνα στη Λεμεσο

Post by Nikolas Nklou »

Neos wrote:Και εγω νομιζω οτι πνιγηκε που κατι επειδη τα ματια του εν φουσκωμενα
Συνηθως καταπινουν σακουλια :( :( :(
το οτι τα ματια της ειναι φουσκωμενα ισως να ωφειλεται στο οτι μπορει να αρχισε η αποσυνθεση του ιστου της.... :
Never back down

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Νεκρη χελωνα στη Λεμεσο

Post by Sorkomanis »

Κρίμας την πάντως. Να γυρίζουν τον κόσμο για ούλι τους την ζωή και τούτη η καημένη ήταν η τύχη τις να έρτει κύπρο.
47-67 χρονια ζωής
Το 1996 πιάσαν δεδομένα που μιαν με συσκευή εντοπισμού που έκαμε ταξίδι 14,500 χιλιόμετρα
RESPECT :!: :!: :!:

http://en.wikipedia.org/wiki/Loggerhead_sea_turtle
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Νεκρη χελωνα στη Λεμεσο

Post by COTSIOS80 »

Υπό άλλες συνθήκες θα σας έλεγα ότι θα έπρεπε να ειδοποιηθεί το ΤΑΘΕ για διερεύνηση των λόγων που πέθανε η χελώνα. Μπορούν να εξαχθούν χρήσιμα συμπεράσματα μέσα από μελέτη των αιτιών του θανάτου της.
Αλλά έν μέρα που ηβρε τζε τούτη να πεθάνει? αφού Κυριακή ειπαμεν το...δεν δουλεύει το ΤΑΘΕ!
Που πάεις κυρία χελώνα μου κυριακάτικα :?
Ditch the bitch and let's go fishing!

M.S.BUFFALO
Posts: 314
Joined: Sun Aug 12, 2012 7:04 pm

Re: Νεκρη χελωνα στη Λεμεσο

Post by M.S.BUFFALO »

Παντος ρε παιδια εστενοχοριθηκα παρα πολλα. Προτη φορα βλεπω που κοντα αγρια χελωνα και ηδικα τοσο μεγαλη, εννα ηθελα πολλα να δω που κοντα '' ζωντανες'' την ωρα που φκεννουν και γεννουν. Ειδε ενας φιλος και ειπε μου εν εχει λαθος να εισε μαρτηρας σε ετσι γεγονος τη νυχτα

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Νεκρη χελωνα στη Λεμεσο

Post by apsavvas »

στη συγκεκριμένη περιοχή υπάρχουν πολλές χελώνες. πριν δυο χρόνια περίπου ήμουν εκεί όπου κάποιος έπιασε χελώνα με καλάμι και προσπάθαν να τη βγάλει έξω και όταν έφτασα ένα μέτρο απόσταση από τη στεριά τα έκοψε και γύρισε πίσω στο τόπο της.
Την νύχτα ξανά κτύπησε πάλι σε ένα από τα δικά μας καλάμια με αποτέλεσμα να μας αχρήστευση τρεις μπομπίνες από μισίνα. Χωρίς να το πάρουμε είδηση μας έμπλεξε τρία καλάμια με το πέρασμα της και τα έκοψε και έφυγε.
The only source of knowledge is experience

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Νεκρη χελωνα στη Λεμεσο

Post by admin »

Κάθε Σάββατο λίγο πιο κάτω αν η θάλασσα είναι καλή γίνετε ρίψη δυναμίτη στην θάλασσα!!!

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Νεκρη χελωνα στη Λεμεσο

Post by apsavvas »

admin wrote:Κάθε Σάββατο λίγο πιο κάτω αν η θάλασσα είναι καλή γίνετε ρίψη δυναμίτη στην θάλασσα!!!
Ποιος είναι ο λόγος?
The only source of knowledge is experience

Sorkomanis
Posts: 436
Joined: Mon Nov 01, 2010 12:38 pm
Location: Λευκωσία

Re: Νεκρη χελωνα στη Λεμεσο

Post by Sorkomanis »

admin wrote:Κάθε Σάββατο λίγο πιο κάτω αν η θάλασσα είναι καλή γίνετε ρίψη δυναμίτη στην θάλασσα!!!
E να παμέν να σιρουμεν τζάι εμείς καλο που κανένα δυναμίτη.... μες την βάρκα τους :twisted: :twisted: :twisted:
Πείτε ΌΧΙ στις μαλάγρες, μπασμούς και ψαροτροφες:)

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Νεκρη χελωνα στη Λεμεσο

Post by marios »

μονο και μονο που τα ματια 99.9% είναι δυναμίτης..συνήθως δεν φεροούν εξωτερικά τραύματα, όμως έχουν διογκωμένα και αιμορραγικά μάτια .αν γινόταν νεκροψία είμαι σίγουρος ότι η Αιτία θανάτου θα ήταν η εσωτερική αιμορραγία που προήλθε από οστικό κύμα..
ρήξη τυμπάνων, απώλεια ελέγχου ισσοροπίας και προσανατολισμού από την εισροή νερού στο εσωτερικό των αυτιών. Όσο η απόσταση από την έκρηξη μικραίνει τότε γίνονται χειρότερα ,σοβαρός τραυματισμός των πνευμόνων, εσωτερική αιμορραγία, απώλεια αισθήσεων ή και ακαριαίος θάνατος.
Η έκρηξη δημιουργεί ακαριαία μια τεράστια μάζα αερίων που διαδίδονται σφαιρικά από το σημείο της έκρηξης,Το κύμα πίεσης εξαπλώνεται σφαιρικά με την ταχύτητα του ήχου που είναι 4,4 φορές μεγαλύτερη (1485 m/sec) στο νερό από ότι στην ατμόσφαιρα (340 m/sec).Το νερό είναι ασυμπίεστο σε αντίθεση με τον αέρα που σημαίνει ότι μια υποθαλάσσια έκρηξη έχει πολλαπλάσια δύναμη από μια αντίστοιχη στην ατμόσφαιρα. Φυσικά κανένα έμβιο ον δεν επιβιώνει αν βρεθεί στο βεληνεκές της έκρηξης.Τα άμεσα ορατά θύματα του δυναμίτη είναι τα ψάρια, αλλα δυστυχως δεν σταματά εκεί. Καταστρέφει οποιαδήποτε μορφή ζωής όπως αυγά, γόνους, ζωοπλαγκτόν, βενθική ζωή και λοιπούς μικροοργανισμούς απαραίτητους για την επιβίωση και λειτουργία του τοπικού οικοσυστήματος. Η αποκατάσταση της ζωής στην περιοχή αυτή είναι απογοητευτικά αργή. Η αποκατάσταση της γεωμορφολογίας του πυθμένα η οποία αλλοιώνεται σημαντικά είναι σχεδόν αδύνατη.
Αυτά..καλή μας μέρα Κύπρος :twisted:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

Dr.Astakos
Posts: 45
Joined: Wed Aug 01, 2012 7:14 pm

Νεκρη χελωνα στη Λεμεσο

Post by Dr.Astakos »

Μαριε πολυ καλη και επιστημονικη η απαντηση σου αλλα εμεις τωρα τι κανουμε? εγω παω εκει συχνα για ψαρεμα αλλα δεν επεσε κατι στην αντιληψη μου. Αλλα κι αν πεσει πως θα το αποδειξω εγω στους αρμοδιους? καμια ιδεα?

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Νεκρη χελωνα στη Λεμεσο

Post by admin »

video Σάββατο ή Κυριακή πρωί η αργά το απόγευμα εάν είναι η θάλασσα ήρεμη

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”