ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by chrisostomos »

Το περίεργο είναι πως αν διαβάσει κανείς το βιογραφικό του Λοϊζίδη θα περίμενε πολλά περισότερα από έναν τεχνοκράτη με τόσες σπουδές γνώση και εμπειρία.... Κριμας για τις θάλασσες μας άνθρωποι χωρίς πυγμή και πρωτοβουλία που στέκουν ανίκανοι στην καρέκλα τους..
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by MariosK »

Που βρίσκουμε το βιογραφικό του?

consalex
Posts: 1
Joined: Sun Aug 31, 2008 8:56 am

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by consalex »

MariosK wrote:Που βρίσκουμε το βιογραφικό του?
http://www.moa.gov.cy/moa/dfmr/dfmr.nsf ... enDocument

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Και παλι θα φανω κακος :oops: :oops:
Δεν παει να εχει 10 Πτυχια καποιος :naughty: :naughty: Η Θαλασσα ειναι ΕΡΩΤΑΣ ζωης. Αμα δεν την αγαπα καποιος με παθος.......... βαρτου ριγανη.
Μονο ο Κυριος Δημητροπουλλος και η Κυρια Δαφνη ειχαν την αγαπη και το οραμα για το υγρο στοιχειο.
Εκτοτε, οι επομενοι Διευθυντες, απλα κανουν ενα βιοποριστικο επαγγελμα. Σκοτωννουν την ωρα τους μεχρι να ελθη η πολυποθητη συνταξη και να πανε πισω στα βουνα απ'οπου καταγονται.
Γι'αυτο καταντησαμε ετσι :cry: :cry: :cry: :cry:

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by angiec »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Και παλι θα φανω κακος :oops: :oops:
Δεν παει να εχει 10 Πτυχια καποιος :naughty: :naughty: Η Θαλασσα ειναι ΕΡΩΤΑΣ ζωης. Αμα δεν την αγαπα καποιος με παθος.......... βαρτου ριγανη.
Μονο ο Κυριος Δημητροπουλλος και η Κυρια Δαφνη ειχαν την αγαπη και το οραμα για το υγρο στοιχειο.
Εκτοτε, οι επομενοι Διευθυντες, απλα κανουν ενα βιοποριστικο επαγγελμα. Σκοτωννουν την ωρα τους μεχρι να ελθη η πολυποθητη συνταξη και να πανε πισω στα βουνα απ'οπου καταγονται.
Γι'αυτο καταντησαμε ετσι :cry: :cry: :cry: :cry:
:clap: :clap:
1+οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by MariosK »

Κ. Ευάνθη το πάθος είναι πάντα απαραίτητο αλλά καμιά φορά χρειάζεται και η τεχνική κατάρτιση. Σίγουρα ο συνδυασμός των δύο είναι το ότι καλύτερο ειδικά αν έχεις πάθος με τον τομέα σου και σαν δουλειά. Από ότι φαίνεται από τις σπουδές του ο κ. Λοϊζίδης είχε την τεχνική κατάρτηση και πιθανόν να είχε και πάθος για την δουλειά του όταν προτοδιορίστικε (άγνωστο αν είχε πάθος για την θάλλασα).

Δυστυχώς όμως η καρέκλα του δημόσιου υπαλλήλου και η νοοτροπία που επικρατεί σε κάθε κρατική υπηρεσία δεν αφήνει κανέναν ανεπηρέαστο. Μπαίνεις μέσα με πάθος, με ιδέες, με όραμα και καταλήγεις ένας αδιάφορος* που το μόνο που σε νοιάζει είναι η τελευταία καρέκλα και η παχουλή σύνταξη. Είδα το έργο αρκετές φορές και έζησα το και από μέσα και από έξω.


*Αδιάφορος: Ο χειρότερος χαρακτηρισμός για έναν άνθρωπο και δυστυχώς ο πιο κοινός στις μέρες μας.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by konstantinos kalogir »

chrisostomos wrote:Το περίεργο είναι πως αν διαβάσει κανείς το βιογραφικό του Λοϊζίδη θα περίμενε πολλά περισότερα από έναν τεχνοκράτη με τόσες σπουδές γνώση και εμπειρία.... Κριμας για τις θάλασσες μας άνθρωποι χωρίς πυγμή και πρωτοβουλία που στέκουν ανίκανοι στην καρέκλα τους..
Θα φανώ και εγώ κακός... Δεν μπορώ να πω ότι έχει εντυπωσιακό βιογραφικό. 4 χρόνια σπουδή στες...Φυσικές επιστήμες. Μετά ένα μεταπτυχιακό 1 έτους στην...Ουαλλία...??? Και ένα δίπλωμα αργότερα το πιο πιθανό εξ αποστάσεως αφού την ίδια χρονική στιγμή κατείχε θέση ως λειτουργός αλιείας!!! Χμ... Για να μεν αναφέρω ότι που την χρονολογία που ετέλιωσε το μεταπτυχιακό στην Ουαλλία (για να μεν πω που την ημέρα) έπιασε θέση σαν λειτουργός αλιείας, θέση την οποία και κρατά (με προαγωγές φυσικά) από το 1976 μέχρι και σήμερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Χωρίς να γνωρίζω προσωπικά τον άνθρωπο αυτό, υπάρχουν παιδιά με ΠΟΛΥ περισσότερες σπουδές, ΠΟΛΥ περισσότερο πάθος, με πτυχία τα οποία δεν επιάσαν προπολεμικά!!!! Γιατί μέρα με την μέρα η τεχνολογία και τα δεδομένα αλλάζουν, ένα δίπλωμα το οποίο χρονολογείται από το 1976 εμένα εν μου λέει τίποτε!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by Greg »

εν τζιε χρειαζετε να εν επιστημονας καποιος για να καταλαβει οτι χωρις αστυνομευση τιποτε δεν γινετε...
Esox Lucius

gouili
Posts: 80
Joined: Mon Dec 03, 2007 5:52 pm
Location: Lemesos

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by gouili »

Greg wrote:εν τζιε χρειαζετε να εν επιστημονας καποιος για να καταλαβει οτι χωρις αστυνομευση τιποτε δεν γινετε...
Οπότε η μοναδική ερώτηση που έπρεπε να του τεθεί και να επαναλαμβάνεται είναι αυτη . . Πόσα πτυχία έχετε ? πόσα πτυχία χρειάζεστε για να καταλάβετε ότι χωρις αστυνόμευση τίποτα δεν γίνεται ?
Προσωπικά θα έθετα συνεχώς αυτή την ερώτηση συν πλην παραερωτήματα πχ γιατί δεν ξοδεύετε περισσότερα για την αστυνόμευση . . Με περισσότερες ερωτήσεις παίρνεις περισσότερες άσχετες :D απαντήσεις :doh:

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by Κώστας »

Αστυνομευση εν να καταντισει ανεκδοτο.

Το ψαρεμα εν να μεινει μια μακρινη αναμνηση στις περιοχες μου, όχι πως εν να ειχεν καμια σημασια (γιατι ο Λοιζος ηταν στον κοσμο του) αλλα επρεπε να τον πιέσετε να παρει μετρα για τα γυροβολια, δυχτια, νυχτερινους. Δυστιχος η Επαρχια Αμμοχοστου εν νεκρη. Εν τω αντιλαμβανεται κανενας ότι εν να ακολουθησουν και οι υπολιπες;

Σημερα εβρεθηκα με ένα ψαρα λαλει μου ουτε κουνελια εν εμειναν όχι ψαρκα εφαμεν τα που τον Μαη

cp379
Posts: 10
Joined: Tue Jun 19, 2012 4:27 pm

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by cp379 »

Χωρίς να θεωρώ τον ευατό μου σαν φανατικός ψαράς θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Υποτίθετε ότι ο κύριος σκοπός λειτουργείας του κάθε ΤΑΘΕ σε όλο τον κόσμο είναι η προστασία του θαλάσσιου περίβαλοντος και η διατήρηση της θαλάσσιας ζωής.Γυρω από αυτό το σκοπό θεωρώ πρέπει να στρέφοντε και οι απόψεις του κάθε κύριου Λοιζίδη καιτου κάθε λειτουργού του Τμήματος του όπως και του καθε λάτρη της θάλασσας είτε αυτός είναι ψαράς ή απλά ένας λουόμενος ή καλαμάς ή αυτοδύτης κλπ.

Οι απόψεις του Άριστου ήταν πολύ σωστές αλλά και καλά κάνει και τις υποστηρίζει αλλά θα ήθελα να ρωτησω κάτι? πόσοι είναι οι καλάμαδες που ασχολούντε με το παράκτιο ψάρεμα και τι ψαρέουν οι περισσότεροι? Το ξέρετε ότι μια γιαγιά μαυροφορεμένη ψαρεύει κάθε μέρα μια σίκλα κουρκούνες όλες μικρότερες από 5 εκατοστά!! Όταν την ρωτήσει κάποις τι τις κάνει λέει "πατατούες τσιπς των αγγονιών μου". Αυτή πόση ζημιά κάνει στο οικοσύστημα?

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχει πρόβλημα σοβαρό και από το ψάρεμα από τους βράχους γιατί γίνετε ανεξέλεκτα χωρίς κανένα περιορισμό και χωρίς να απαιτείτε καμιά άδεια και πρέπει να το δούμε όλοι μας.

Την περασμένη εβδομάδα ήμουν στο Λατσιή για διακοπές. Στις ξέρες της περιοχής Τακκα μόνο παπαδκιές έβλεπες και λίγες μελάνες. Πάνε χάθηκαν όλα.

Πρέπει να ληθφούν μέτρα πρακτικά και εφαρμόσιμα για να βοηθήσουμε όλοι μας να αυξηθεί ο θαλάσσιος πλουτος ξανά.

ΧΑΡΗΣ Μ
Posts: 196
Joined: Tue Jul 05, 2011 1:38 pm

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by ΧΑΡΗΣ Μ »

Ασυνειδητοι ,κρεατοσυλλεκτες, υπαρχουν παντου.Δε ζηταμε αστυνομευση σε ολους εχτος απο εμας .Ζηταμε αστυνομευση για ΟΛΟΥΣ
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ=ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by sotiris!129 »

cp379 wrote:Χωρίς να θεωρώ τον ευατό μου σαν φανατικός ψαράς θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Υποτίθετε ότι ο κύριος σκοπός λειτουργείας του κάθε ΤΑΘΕ σε όλο τον κόσμο είναι η προστασία του θαλάσσιου περίβαλοντος και η διατήρηση της θαλάσσιας ζωής.Γυρω από αυτό το σκοπό θεωρώ πρέπει να στρέφοντε και οι απόψεις του κάθε κύριου Λοιζίδη καιτου κάθε λειτουργού του Τμήματος του όπως και του καθε λάτρη της θάλασσας είτε αυτός είναι ψαράς ή απλά ένας λουόμενος ή καλαμάς ή αυτοδύτης κλπ.

Οι απόψεις του Άριστου ήταν πολύ σωστές αλλά και καλά κάνει και τις υποστηρίζει αλλά θα ήθελα να ρωτησω κάτι? πόσοι είναι οι καλάμαδες που ασχολούντε με το παράκτιο ψάρεμα και τι ψαρέουν οι περισσότεροι? Το ξέρετε ότι μια γιαγιά μαυροφορεμένη ψαρεύει κάθε μέρα μια σίκλα κουρκούνες όλες μικρότερες από 5 εκατοστά!! Όταν την ρωτήσει κάποις τι τις κάνει λέει "πατατούες τσιπς των αγγονιών μου". Αυτή πόση ζημιά κάνει στο οικοσύστημα?

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχει πρόβλημα σοβαρό και από το ψάρεμα από τους βράχους γιατί γίνετε ανεξέλεκτα χωρίς κανένα περιορισμό και χωρίς να απαιτείτε καμιά άδεια και πρέπει να το δούμε όλοι μας.

Την περασμένη εβδομάδα ήμουν στο Λατσιή για διακοπές. Στις ξέρες της περιοχής Τακκα μόνο παπαδκιές έβλεπες και λίγες μελάνες. Πάνε χάθηκαν όλα.

Πρέπει να ληθφούν μέτρα πρακτικά και εφαρμόσιμα για να βοηθήσουμε όλοι μας να αυξηθεί ο θαλάσσιος πλουτος ξανά.
φιλε μου εν να σου το πω ετσι απλα
τα πραγματα δεν ειναι απλα ασχημα, τα πραγματα εχουν φτασει εντελος στον πατο...
η θαλασσα δεν κοντεβει να πεθανει αλλα εχει πεθανει... για να σασουν τα πραγματα πρεπει να γινουν νομοι να βρεθουν τα απαρετιτα λεφτα και να προσλαβουν προσοπικο περισοτερο, πραγμα αδυνατο για την εποχη που ζουμε μεσο οικονομικης κρισης!
και να γινουν τα πιο πανω πραγματα παλη θα παρει 1-2 χρονια για να εφαρμοστουν, χρονο που δεν εχουμε! πρην 1 δεκαετια η θαλασσα ψυχομαχουσε και τα πραγματα εχουν πεθανει εδω και τουλαχιστο 2-3 χρονια!
στους καλαμαδες μπορει να μεν φενεται τοσο γιατι αυτοι οταν δεν πιασουν ψαρι φτει η μερα το φεγγαρι η τροφη ο αλλος που εκατσε 15 μετρα παρακατω και παι λεγοντας, εμας που ειμαστε τουφεκαες ομως και κολυμπουμε συνεχια μεσα στα νερα μας φενεται πολλα περισοτερο το ποσο χαλια ειναι τα πραγματα!
κολιμπουμε μεσα σε πισινες με πετρες το μονο που βλεπουμε ειναι παπαδιες και γιλους! ατε αν ειμαστε τυχεροι θα δουμε λιγα σορκουθκια τον 5cm που θα μας δοσουν ελπιδες για το μελον που και εκεινα το βραδυ ειναι νεκρα απο τα δικτια!
1 ωρα και 30 λεπτα το Σαββατο 2 ατομα ειδαμε 5 κουρκουνες και 2 χταποδακια τον 100-200 γρ
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

ΧΑΡΗΣ Μ
Posts: 196
Joined: Tue Jul 05, 2011 1:38 pm

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by ΧΑΡΗΣ Μ »

[quote="sotiris!129"]
φιλε μου εν να σου το πω ετσι απλα
τα πραγματα δεν ειναι απλα ασχημα, τα πραγματα εχουν φτασει εντελος στον πατο...
η θαλασσα δεν κοντεβει να πεθανει αλλα εχει πεθανει... για να σασουν τα πραγματα πρεπει να γινουν νομοι να βρεθουν τα απαρετιτα λεφτα και να προσλαβουν προσοπικο περισοτερο, πραγμα αδυνατο για την εποχη που ζουμε μεσο οικονομικης κρισης!

Μα το ΤΑΘΕ δεν κανουν τιποτα ,ουτε με τα μεσα και το προσωπικο που εχουν. Τουλαχιστον ας κανουν εστω κατι με τα διαθεσιμα μεσα και προσωπικο που εχουν.Αλλα τωρα ανακαληψαν τον λαγοκεφαλο και την οικονομικη κριση για να φορτωσουν πανω τους την αδιαφορια και ανικανοτητα που τους διακατεχει
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ=ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by sotiris!129 »

φιλε μου μιλαμε για 0μινο αριθμο προσοπικου... πιος να ελεξει τους καλαμαες, τους τουφεκαες, τους επαγκελματιες, τους ερασιτεχνες βαρκαριες, τα γιροβολια, τους ποτιλιαες με ψαροτουφεκα, την νυχτα με τους προβολεις και και και και και
οι φραχτες εγεμοσαν 1000 ρατσες εν αφινουν τιποτε ουτε ζιαμε τωρα και ζιαμε ανεξελεκτα ουλα μερα νυχτα ψαρεφκουν... σε 3 χρονια να μου το θυμηθεις δεν θα μινει τιποτα ουτε εκει!
το οτι κανουν μιδαμινα πραγματα ειναι γιατι ειναι μιδαμινο το προσοπικο, και σιγουρα το να κατιγοραμε τους αλλους εχτος εμας μας βολεβει ολους!(βαζω και τον εαυτο μου μεσα)

Tα πραγματα για να σασουν κατεμενα και καθαρα προσοπικη αποψη πρεπει να γινει το εξης:
γιατι ΕΓΩ που παω με ψαροντουφεκο να πληρωνω αδεια και ενας καλαμας οχι?
απο την στιγμη που οι καλαμαες ειναι περισοτεροι και ψαρεβουμε στην ιδια θαλασσα και οι καλαμαες αποδεδιγμενα κανουν μεγαλιτερη ζημια αφου περισοτεροι απο τους μισους ειναι αχαπαροι που πιανουν τα παντα, ως και παπαθκιες!
Γιατι ο τουφεκας τον Μαι να απαγορευεται να πιενει ψαρεμα και ο καλαμας οχι και ο επαγκελματιας οχι και ο ερασιτεχνης με το παραγαδι του οχι? αφου εν που την ιδια θαλασσα που πιανουμε τα ψαρια τα δικα μου γενουν και τα δικα τους οχι? ο3α ζινα που εν μεσα στες τριπες δεν θα φκουν εξω να φαν!
αν επιαναν τον καλαμαον ουλον που 35 ευρο οπως μας πιανουν εμας να σου πω τι κονδιλι μαζεφκεται αμεσος! εχει και καμια 30 ποστα να καμουν ελεχο πχ το Ζυγι να κατσουν και ενα προστιμο 200-300 ευρο οπιος εν εχει αδεια, 10-20 ατομα την μερα να λαπορταρουν οχοοοοο b1//@ μου πασια ζε μιαλι τι κονδιλι μαζευκεται στο μπαμ μπαμ!!!
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”