ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by belluga »

sotiris!129 wrote:φιλε μου μιλαμε για 0μινο αριθμο προσοπικου... πιος να ελεξει τους καλαμαες, τους τουφεκαες, τους επαγκελματιες, τους ερασιτεχνες βαρκαριες, τα γιροβολια, τους ποτιλιαες με ψαροτουφεκα, την νυχτα με τους προβολεις και και και και και
οι φραχτες εγεμοσαν 1000 ρατσες εν αφινουν τιποτε ουτε ζιαμε τωρα και ζιαμε ανεξελεκτα ουλα μερα νυχτα ψαρεφκουν... σε 3 χρονια να μου το θυμηθεις δεν θα μινει τιποτα ουτε εκει!
το οτι κανουν μιδαμινα πραγματα ειναι γιατι ειναι μιδαμινο το προσοπικο, και σιγουρα το να κατιγοραμε τους αλλους εχτος εμας μας βολεβει ολους!(βαζω και τον εαυτο μου μεσα)

Tα πραγματα για να σασουν κατεμενα και καθαρα προσοπικη αποψη πρεπει να γινει το εξης:
γιατι ΕΓΩ που παω με ψαροντουφεκο να πληρωνω αδεια και ενας καλαμας οχι?
απο την στιγμη που οι καλαμαες ειναι περισοτεροι και ψαρεβουμε στην ιδια θαλασσα και οι καλαμαες αποδεδιγμενα κανουν μεγαλιτερη ζημια αφου περισοτεροι απο τους μισους ειναι αχαπαροι που πιανουν τα παντα, ως και παπαθκιες!
Γιατι ο τουφεκας τον Μαι να απαγορευεται να πιενει ψαρεμα και ο καλαμας οχι και ο επαγκελματιας οχι και ο ερασιτεχνης με το παραγαδι του οχι? αφου εν που την ιδια θαλασσα που πιανουμε τα ψαρια τα δικα μου γενουν και τα δικα τους οχι? ο3α ζινα που εν μεσα στες τριπες δεν θα φκουν εξω να φαν!
αν επιαναν τον καλαμαον ουλον που 35 ευρο οπως μας πιανουν εμας να σου πω τι κονδιλι μαζεφκεται αμεσος! εχει και καμια 30 ποστα να καμουν ελεχο πχ το Ζυγι να κατσουν και ενα προστιμο 200-300 ευρο οπιος εν εχει αδεια, 10-20 ατομα την μερα να λαπορταρουν οχοοοοο b1//@ μου πασια ζε μιαλι τι κονδιλι μαζευκεται στο μπαμ μπαμ!!!
Ε Σωτηρη αμαν μας ειπες οτι εν τζαι πασια τζαι μια μιαλη ειπες μας τα ουλλα τωρα! :-) :-) :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by sotiris!129 »

ε Μιτσιο ελα ποδα να δεις αν μεν πιστεφκεις ζιαμε εκολησες εσυ ? :lol:
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by chrisostomos »

Εγώ σαν καλαμας θέλω να πληρώσω αν μπορεί να μου εγγυηθεί κάποιος ότι τα 20-30-50 ευρώ που θα δίνω για έκδοση αδείας τον χρόνο θα πηγαίνουν για να πιανω ψάρι για να προστατευομαι από την παρανομία για να γεμίσουν ζωή η θάλασσες μας για να μην εχω δύχτια στα 30μ μπροστά μου για να μου απαντάει κάποιος υπεύθυνος στο τηλέφωνο 24 ώρες το εικοσιτετράωρο 365 μέρες τον χρόνο όταν κάνω καταγγελίες και ότι κάποιος λιμενικός θα περιπολεί στην θάλασσα.
Αν είναι ομως να πληρώνω για να κάνω πλουσιότερους τους κυβερνητικούς που σχολανε στις 14:30 και είναι σπίτι τους στις 13:00 ή για να μου τα αρπάξει η κάθε κυβέρνηση για να πληρώσει τα γαμισιατικα της τότε ΌΧΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ...
Μπας και ήρθε η ώρα ο κόσμος της θάλασσας να διεκδικήσει τα δικαιώματα του? Μια δυνατή διαδήλωση έξω από το προεδρικό? Να γεμίσει ο δρόμος βάρκες στα τρειλορ καλάμια βατραχοπεδιλα και δύχτια στα κάγκελα του προεδρικού μεγάρου?
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by sotiris!129 »

μα αυτο ακριβος λεω φιλε μου να πληρωσουμε εμεις την αστινομεφση μας!
τωρα τα πουκικα καθε νυχτα εχουν 1-2 αστινομικους το καθενα εξω και προσεχει τα και προσοπικο δεν εχουν να περιπολει την θαλασσα?? πιον περιπεζουν?
ετο να τους δοκουμε ζεμεις λιρα να δεις πως εν να βρεθει προσοπικο μονομιας!
να κανουν 1 αρμοδιο τμημα μονο για το ψαρεμα ρε κουμπαρε να πιερονουνται που τες αδειες και τα προστιματα, και να εχουν ελεχο απο τους συνδεσμους ερασιτεχνον και επαγκελματιων ψαραδον!
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by Greg »

chrisostomos wrote: Μια δυνατή διαδήλωση έξω από το προεδρικό? Να γεμίσει ο δρόμος βάρκες στα τρειλορ καλάμια βατραχοπεδιλα και δύχτια στα κάγκελα του προεδρικού μεγάρου?
στου κουφου την πορτα...η χωρα πρωτευει σε χαραμοφαηες στη βουλη και σε ολα τα κυβερνητικα σωματα. Αν ειχαμε καμια ντουζινα νορβηγους οπως τον anders ή κανενα σαββα ξηρο να καθαρισουν τη βουλη, τα κομματα κατι εμπορουσε να γινει. Η διαφθορα εφτασε σε σημειο αηδιας που μονο μια ατομικη πομπα μπορει να 'λυτρωσει' το νησι. Τελευταια ντρεπουμε πολλα για τη ρατσα μας ειδικα για την ανοχη σε τουτα ουλλα που γινοντε και την αγνοια του (αρνακι ασπρο και παχυ). Ο κοσμος δεν αλλαζει μυαλο και εχω χασει καθε ελπιδα για τουντο τοπο.
Esox Lucius

cp379
Posts: 10
Joined: Tue Jun 19, 2012 4:27 pm

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by cp379 »

Πριν κανένα χρόνο έβλεπα από την ΕΡΤ το πρόγραμμα "MEDITTERANEO" το οποίο ασχολείται με διάφορα θέματα που αφορούν την Μεσόγειο θάλασσα και τις χώρες της. Στο συγκεκριμένο επισόδειο η εκπομπτή αναφερόταν για ένα μικρό νησί της Ισπάνιας στο οποίο η θαλάσσια ζωή είχε εξαφανισθεί τελείως λόγω του ανθρώπινου παράγωντα (υπεραλίευση κλπ).

Οι τοπικές αρχές σε συννενόηση με την ΕΕ απαγόρευσαν κάθε είδους ψάρεμα για μία περίοδο 3 ετών στην συγκεκριμένη περιοχή. Δεν μπορείτε να πιστέψετε τι αύξηση είχε ο θαλάσσιος πληθυσμός. Από τον δεύτερο κί όλας χρόνο τα επίπεδα των διαφόρων ψαριών έφτασαν στο 96% του συνολικού αριθμού που είχε η περιοχή το 1930!!

Αυτό που ήθελε η εκπομπή να παρουσιάσει είναι ότι η φύση εάν την αφήσουμε λίγο να δράσει μόνη της χωρίς παρεμβάσεις μπορεί να επουλώσει τις πληγές τις οποίες έχουμε εμείς προκαλέσει. Σκέφτηκε κανέις πόσες χιλιάδες αυγά γεννάει ένα ψαρι κάθε χρόνο. Πόσες χιλιάδες αυγά είναι έτοιμα να γεννηθούν σε μια θυληκιά κουρκούνα που πιάνουμε "αυγωμένη".

Ναι εμείς τα διαλίσαμε όλα. Από το Λιμάνι της Λάρνακας μέχρι την Δεκέλεια μέτρησα ένα Σάββατο πρωί αρχές Μαίου πάνω από 100 καλάμαες. Οι επαγγελμάτιες εάν ήταν δυνατόν να βάλουν τα δίκτυα πάνω στους βράχους του Σταθμού της Δεκέλειας θα το έκαμναν (ούτε τρια μέτρα απόσταση).

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by chrisostomos »

Βασικα για εμένα 3 είναι τα προβλήματα.

1ον) Η ανυπαρξία νομικού πλαισίου και η έλειψη σχεδιασμού καθώς και η υποστελεχωση σε ανθρώπινο δυναμικό αλλά και τεχνικό εξοπλισμό για την διαχείριση της θάλασσας και των γλυκών νερών.

2ον) Η παραχώρηση πολλών τύπων αδειών αλιείας αλλά κύριος παροχή επαγγελματικής αδείας σε ανθρώπους που δεν δηλώνουν ος αποκλειστικό και κύριο τους επαγγελμα αυτό του (ψαρά).

3ον) Η ανεξέλεγκτη χρήση δυχτιων διαφόρων τύπων σε οποιοδήποτε βάθος και απόσταση από την ακτή καθώς και η υπέρμετρη χρήση της τεχνολογίας για μεγιστοποίηση της ψαριας είτε από επαγγελματίες είτε από ερασιτέχνες.

Η λύση : Δημιουργία υπουργείου ναυτιλίας και παράρτημα διεύθυνσης διαχείρισης αλιείας. Οργάνωση και στελέχωση λιμενικού σώματος, καθορισμός αδειών αλιείας σε επαγγελματικές και ερασιτεχνικές, παραχώρηση αδείας ψαρέματος με δύχτια μόνο στους επαγγελματίες, καθορισμός ζωνών απαγόρευσης αλιείας με δημιουργία τεχνιτών υφαλων, παροχή αδειών για δημιουργία ιδιωτικών μαρινών υπό όρους, σχεδιασμός για εκμετάλλευση της θάλασσας και των εσωτερικών υδάτων για τουριστικές επιχειρήσεις. Δημιουργία ισχυρού νομικού πλαισίου που να προστατεύει την υδατινη κληρονομιά μας.
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
savvis
Posts: 162
Joined: Fri Aug 22, 2008 11:11 am
Location: Κατω-Παφος

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by savvis »

1.ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΙΕΥΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ (Πιο σημαντικο-πιο ευκολο!)
2.ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΧΡΗΣΗΣ ΔΙΚΤΥΩΝ ΑΠΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ
3.ΘΕΣΠΙΣΗ ΕΛΑΧΙΣΤΗΣ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΔΙΚΤΥΩΝ ΣΤΑ 300 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΟΠΙΑΔΗΠΟΤΕ ΞΗΡΑ

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by sotiris!129 »

εχτες το Σαββατο ειπαμε με το Τερι να παμε για κουρκουνες στην περιοχη Μαζωτου σε ενα τοπουι που ξερουμε οτι εχει πολλες και μεγαλες με ψαροτουφεκο
φτανουμε στον τοπο η ωρα 5:30 το προι και λαλει μ ο συντροφος μου "αδε ρε τους μπασταρτους"
γιριζω και βλεπω το κολπουι ακριβος μπροστα μας κομενο με διχτι η φωτογραφια ενεν καθαρι γιατι ειναι απο κινητο και δεν ειχε καλα καλα ξυμερωσει...εγεμοσεν η κελε μου γαιμα
λαλω του τωρα να μπουμε μεσα και να το τραβισουμε να του σιρουμε ποξο οσπου να ντιθουμε φκενει ενας αντρας και μια γαινεκα που ενα τροχοσπιτο που τα 5-6 που ειχε ζιαμε και λαλει μας
"ε κοπελια εν να βουτισεται δαμε?"
ναι γιατι τι προβλημα εχει?
εβαλαμε διχτι εψες μεσα και ειρταν κατι βουλγαροι με τους προβολης και οι Μ@@ΛΑ#@ΚΕΣ ετραβισαν μας το εξω και προσεχεται οσπου να το φκαλουμε! (ζε ξεκεινα να πετασει πετρες μεσα στο κολπουι για να φοιτσιασει τα ψαρκα και να μπουν μεσα στο διχτι)
ε παρεα ξερεις οτι απαγορεβεται τουτο που καμεις? αν δεν το βλεπαμε ζε εδιουσαμε πανω και επνιουμασταν?
ε Φιλε εγω εκαμα ΟΥΚ το διχτι φενεται που τα 10 μετρα αμαν εισαι μεσα στο νερο, ζε εξαλου εμεις εν ζιαμε στες μαπες που το εβαλαμε ετραβισαν μας το εξω οι παλιοβουλγαροι εψες, τωρα τωρα ποψε κατισι τους!!! (εκαμεν ΟΥΚ την βιλα του εν την εθορε που τον ζηλιο του ζε μακαρι να ηταν 26 χρονον)
τελος παντον σορεφκει το διχτι του μπενουμε μεσα οι κουρκουνες πολλες ομως πολλα φοιτσιασμενες δεν εκοντεφκουνταν με τιποτε, μια φαση θορω ενα διχτη σε σχιμα Π μεσα σε μια μεγαλη σχισμη τον βραχον στον βυθο και 2 γερου8κια με 2 ψαροτουφεκα του αερα να παντουν τες κουρκουνες για να παν να δοκουν μεσα στο Π επαιζαν τες με τα ψαροτουφεκα που το χιλιομετρο παρολο που η σμιλα δεν 8α τες εφτανε ποτε απλα για να σκορπισουν τον πανικο!

οκ ειπαμε εν ψαρκα αλλα εν ζε εν παλαβα η ωρα 8-9 το προι να παν να δοκουν πας το διχτι! αποτελεσμα ουτε ζινει επιαν τιποτε ουτε εμεις εκαμαμε τιποτε για 4 ωρες μεσα στο νερο! 1 λαβρακι 200-300 γρ ο συντροφος και 1 κουρκουνα και 3 κουρκουνες εγω 4-4:30 ωρες μεσα στο νερο ακομα δεν το χονεφκω!!! :evil:
Attachments
1233.jpg
1233.jpg (625.35 KiB) Viewed 4929 times
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by apsavvas »

φιλέ έπρεπε να πιάσεις τηλέφωνο να κάνεις τη καταγγελία σου. να βγάλεις και κανένα νούμερο αυτοκινήτου φωτογραφία.
The only source of knowledge is experience

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by sotiris!129 »

φιλε μου καταγκελια δεν προκειτε να ξανακαμω ποτε στην ζωη μου, εχει 3-4 χρονια οσες φορες εκαμα καταγκελια το μονο που εκαταλαβα ηταν να χασω τον χρονο μου αφου ποτε κανενας δεν ανταποκριθικε, και τες παραπανω φορες ουτε καν μας απαντουσαν τα τηλεφωνα... (πραμα που φανταζομε επαθεται ολοι σας)
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by apsavvas »

φίλε το συγκεκριμένο θέμα αναλογά και σε θέματα θάλασσας
http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... f=5&t=2687
The only source of knowledge is experience

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by marios »

Ναι το πάθαμε οι περισσότεροι αλλα πρέπει να συνεχίσουμε..με το να σταματήσουμε είναι σαν να παραδονουμαστε :naughty:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by sotiris!129 »

apsavvas wrote:φίλε το συγκεκριμένο θέμα αναλογά και σε θέματα θάλασσας
http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... f=5&t=2687
φιλε μου απο το 2010 που ειναι αυτο το topic εγω (η παρεα μου) εχουμε κανει περαν τον 10 καταγκελιον
με ολα τα στιχεια (ωρα, τοπο ακριβος συντεταγμενες με GPS εμεινε να δοσουμε , και ειδος αδυκιματος ) τες περισοτερες φορες χρειαστικε περισοτερες απο 1 φορα για να απαντησουν το τηλεφωνο, τες αλλες απλα οσες φορες και να προσπαθισαμε δεν απαντουσαν καν, και οσες απαντησαν η μας ενοναν ο ενας με τον αλλο και εκανα κυκλο η απλα μας ελεγαν πως "δυστιχος" δεν μπορουν να μας κανουν κατι την συνκεκριμενη στιγμη λογο ελειψης προσοπικου!
το να σταματας κατι δεν ειναι καταναγκη οτι επαρεδοσες τα οπλα, αλλα οτι σταματας να εισαι ο "Μ@λ@#$%ας" της υποθεσης στο τελος της μερας!
Αν ξεκεινουσα να κανω καταγκελεια το μονο που θα κερδιζα ηταν να χασω 30 λεπτα απο το ψαρεμα μου σε τηλεφωνα και στο τελος παλε να μην γινει κατι !
ενο την επομενη φορα που θα παω στην συνκεκριμενη περιοχη απλα 8α παω 30 λεπτα πιο γλιορα που θα ειναι ακομα νυχτα, θα παρκαρω αλλου και θα παω κολιμποντας ζιαμε, 2 ατομα 20 λεπτα να του το καμουμε κομαθκια να σου πω εγω αν θα ξαναβαλει!
λυσεις παντα υπαρχουν θεληση να εχουμε και τα αλλα ουλλα κανονιζουνται!
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: ΤΗΛΕΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΑΘΕ

Post by Κώστας »

sotiris!129 wrote:μα αυτο ακριβος λεω φιλε μου να πληρωσουμε εμεις την αστινομεφση μας!
τωρα τα πουκικα καθε νυχτα εχουν 1-2 αστινομικους το καθενα εξω και προσεχει τα και προσοπικο δεν εχουν να περιπολει την θαλασσα?? πιον περιπεζουν?
ετο να τους δοκουμε ζεμεις λιρα να δεις πως εν να βρεθει προσοπικο μονομιας!
να κανουν 1 αρμοδιο τμημα μονο για το ψαρεμα ρε κουμπαρε να πιερονουνται που τες αδειες και τα προστιματα, και να εχουν ελεχο απο τους συνδεσμους ερασιτεχνον και επαγκελματιων ψαραδον!
Σωτηρη η λιμενικη στον Πρωταρα και την Α Ναπα ειναι αδιασεροι, ενας που τους τρις που το καθε ποστο να παενει ρε κοπελια περιπολια, ελεως δηλαδη

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”