Εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι

Post by COTSIOS80 »

Προσφατα ακουσα οτι το ΤΑΘΕ θα προκυρηξει προσφορες για την αναθεση σε εταιρια την εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι.

1. Το γρι-γρι δεν απαγορευεται?
2. Αμαν ζωσουν μια περιοχη δεν θα ψαρεψουν και τα υπολοιπα ψαρια? Τελικα θα ειναι για καλο η θα γινεται μεγαλυτερη ζημια?
3. Πως ειναι τοσο σιγουροι οτι μπορουν να συγκεντρωσουν τους λαγοκεφαλους σε μεγαλους αριθμους ωστε να ειναι αποδοτικο το καθε ζωμα που θα γινεται?
:think: :think: :think:
Ditch the bitch and let's go fishing!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Οι Λαγοκεφαλοι, αγαπητε μου συναδελφε, εχουν τον ρολο τον "Βαρβαρων" που οπως λεει ο Ποιητης (Καβαφης) δινουν λογο ζωης και υπαρξης σ'ενα Τμημα που κανονικα θα επρεπε να ειχε κλεισει.
Τωρα :idea: Για το Γρι Γρι ειναι ακομα ενας τροπος να φανε καποια κοντυλια και ταυτοχρονα να "ταισουν και να συντηρησουν εναν υπηκοο τους" ητοι τον Επαγγελματια ιδιοκτητη του αλιευτικου.

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι

Post by konstantinos kalogir »

ίσως και να δουλέψει, γιατί το αποκλείουμε? Μαλαγρώνονται πολλά εύκολα και ανεβαίνουν ψηλά ακόμα πιο εύκολα. Επίσης όπου κατέβουν τούτα τα ψάρια εξαφανίζονται τα υπόλοιπα. Λέω ΊΣΩΣ να δουλέψει

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι

Post by admin »

Επειδή κανείς δέν ξέρει αν θα δουλέψει ή όχι ή τι ζημιά θα ΄γίνει σε άλλους πλυθησμους ψαριών έπρεπε αν ήταν καθαροί να διεξάγουν μια πιλοτική δοκιμή να μας καλέσουν και εμάς να δούμε μαζί τους τα αποτελαίσματα ακι εάν αυτά ήταν ενθαρυντικά να προχωρήσουν. Τώρα έδωσαν 15 εξορμήσεις λιγότερο απο 24 ώρες η κάθε μια για να ψαρεύει το γρ γρι σε βάθος απο 20-50 μέτρα. Αν κάνει ζημια στο οικοσύστημα θα το κάνει 15 φορές

User avatar
SiliS
Posts: 288
Joined: Tue Jan 29, 2008 10:54 am
Location: Λαρνακα
Contact:

Re: Εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι

Post by SiliS »

COTSIOS80 wrote:Προσφατα ακουσα οτι το ΤΑΘΕ θα προκυρηξει προσφορες για την αναθεση σε εταιρια την εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι.

1. Το γρι-γρι δεν απαγορευεται?
2. Αμαν ζωσουν μια περιοχη δεν θα ψαρεψουν και τα υπολοιπα ψαρια? Τελικα θα ειναι για καλο η θα γινεται μεγαλυτερη ζημια?
3. Πως ειναι τοσο σιγουροι οτι μπορουν να συγκεντρωσουν τους λαγοκεφαλους σε μεγαλους αριθμους ωστε να ειναι αποδοτικο το καθε ζωμα που θα γινεται?
:think: :think: :think:
Το γρι-γρι δεν απαγορευεται...τελευταια ο "Μαγκας" επιασε ξανα την αδεια και ψαρευει εδω και καιρο στη Λαρνακα...δεν ξερω για αλλες πολεις.
I d rather be fishing!!!

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι

Post by gdeme »

admin wrote: Τώρα έδωσαν 15 εξορμήσεις λιγότερο απο 24 ώρες η κάθε μια για να ψαρεύει το γρ γρι σε βάθος απο 20-50 μέτρα. Αν κάνει ζημια στο οικοσύστημα θα το κάνει 15 φορές
Δηλ ειχαμε δεν ειχαμε θα γαμησουμε ξανα την κυρια ζωνη που βαζει ψαρια.
Ειμαστε η πιο μεγαλη μπανανια που υπαρχει.

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι

Post by inglese.fishing »

SiliS wrote:
COTSIOS80 wrote:Προσφατα ακουσα οτι το ΤΑΘΕ θα προκυρηξει προσφορες για την αναθεση σε εταιρια την εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι.

1. Το γρι-γρι δεν απαγορευεται?
2. Αμαν ζωσουν μια περιοχη δεν θα ψαρεψουν και τα υπολοιπα ψαρια? Τελικα θα ειναι για καλο η θα γινεται μεγαλυτερη ζημια?
3. Πως ειναι τοσο σιγουροι οτι μπορουν να συγκεντρωσουν τους λαγοκεφαλους σε μεγαλους αριθμους ωστε να ειναι αποδοτικο το καθε ζωμα που θα γινεται?
:think: :think: :think:
Το γρι-γρι δεν απαγορευεται...τελευταια ο "Μαγκας" επιασε ξανα την αδεια και ψαρευει εδω και καιρο στη Λαρνακα...δεν ξερω για αλλες πολεις.
Μες το Φεβρουάριο, Μάρτη και Απρίλιο ψάρεψαν με γρι-γρι περιοχές Αγιας Νάπας Κάβο Γκρέκο. Άμα μπορείς τίποτε δεν απαγορεύεται.

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι

Post by inglese.fishing »

Επιάσετε έστω ένα κούνελο να του ανοίξετε το στομάχι να δείτε τι ψάρια έχει μέσα;

Εγώ σας λέω κάμετε το ως δική μας έρευνα.

Αρχίζω εγώ με ότι δεν βρήκα μέσα
Κουρκούνες
Σορκους
Χαρατζιες
Μουρμούρες
Σκάρους

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι

Post by gdeme »

Ροφους,πιγγες στηρες σφυριδες μαγιατικα,τονους....

Εγω δηλ που ειμαι γυμναστης πρεπει να το κανω αυτο,ή καποιος που ειναι η σπουδη του κ που πληρωνεται για να κανει αυτη την δουλεια;

Γιατι σε αυτο το γαμ.....νο το συστημα να πρεπει αλλοι να κανουν την δουλεια κ αλλοι να καρπονονται τα ευσημα;

Ειμαι πολυ νευριασμενος-απογοητευμενος με οτι βλεπω γυρω μου τον τελευταιο καιρο

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι

Post by inglese.fishing »

inglese.fishing wrote:Επιάσετε έστω ένα κούνελο να του ανοίξετε το στομάχι να δείτε τι ψάρια έχει μέσα;

Εγώ σας λέω κάμετε το ως δική μας έρευνα.

Αρχίζω εγώ με ότι δεν βρήκα μέσα
Κουρκούνες
Σορκους
Χαρατζιες
Μουρμούρες
Σκάρους
Βρήκα τούτη την Έρευνα, έχει αρκετή δουλεία, με ξεχνάτε μια έρευνα είναι απλά μια έρευνα.
http://www.moa.gov.cy/moa/dfmr/dfmr.nsf ... %CE%BF.pdf
Σε κάποιο σημείο αναφέρει ότι βρέθηκαν στα στομάχια τους και κουρκουνες (σελίδα 29) αλλά επί το πλείστο και κομμάτια από δίχτυα. Τα συμπεράσματα δικά σας

Νομίζω εν καλό να τη διαβάσουμε. Κάπου αναφέρει και τα στατιστικά στον τρόπο σύλληψης του λαγοκεφαλου σελίδα 23

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι

Post by Greg »

τι ειναι το γρι-γρι, seine fishing?

Esox Lucius

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι

Post by angiec »

http://alevia.freevar.com/ALIEYTIKH%20NOMOTHESIA.html


ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΑ ΓΡΙ-ΓΡΙ :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΤΟΥΣ

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: Εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι

Post by Κώστας »

Κουνελλοι γιοκ
Το γρι γρι τους ελειπε

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Κωστα :!: Καλη σου μερα.
Απο το 1960 μεχρι σημερα παιζεται το ιδιο παιγνιδι μεταξυ των βολευτων, προεξαρχοντος του Κου Μαυροκορδατου, και της "αρχουσας πασων των θαλασσων" ταξεως των επαγγελματιων ψαραδων :evil: :evil: :evil:
Μια κακομαθημενη ταξη ανθρωπων οι οποιοι συνεχως εφευρισκουν "μαστιγες" οι οποιες τους χαλουν το επαγγελμα και κατα συνεπεια δικαιουνται αποζημιωσεις.
Και δεν μου λετε βρε λεβεντες. Εμας που κλεισαμε τες δουλειες μας ποιος θα μα αποζημιωσει :?:
Καθημερινα πλεον, κλεινουν δεκαδες μικρομεσαιοι. Με δυσβαστακτα χρεη και υποχρεωσεις εναντι των υπαλληλων τους.
Γιατι δηλαδη να κατασπαταλουνται ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ για μια αντιπαραγωγικη ταξη που καταληστευει ενα φυσικο πορο του τοπου στον οποιο εχουμε ΟΛΟΙ δικαιωματα :?:
Η δικη μου πλεον θεση την οποια, το λεω δημοσιως, προωθω στα αρμοδια οργανα της ΕΕ ειναι ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΤΑΘΕ ΚΑΙ ΟΙ "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΨΑΡΑΔΕΣ" ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Εξολοθρευση λαγοκεφαλων με την μεθοδο γρι-γρι

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Η αποψη μου για τον Λαγοκεφαλο ειναι ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΤΑΞΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ GAME FISH.
Να δωθουν κινητρα σε νεους να δημιουργησουν CHARTER BOATS για να παιρνουν κοσμο να ψαρευει τον λαγοκεφαλο.
Να δωθουν θεσεις για τα σκαφη αυτα σε ολα τα Αλιευτικα καταφυγια.
Να γινει προβολη του νεου σπορτ σε εκθεσεις τουρισμου.
Και εαν καποτε βρεθει ο απο μηχανης επιστημονας να δωσει οριστικη λυση ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟΣ.

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”