Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak)

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak)

Post by Giorkos »

Ρε Κοπέλλια , μιαν απορία...

ήδα στον δρόμο ένα καγιάκ στην οροφή κάποιου αυτοκινήτου ..... το καγιάκ ίσιεν νούμερα LL χχχχ (χ=αριθμός) σαν τες βάρκες !!!

τελικά τα καγιάκ θέλουν εγγραφή....ή τούτο εν ποτζίνα με μηχανή τζαι έπρεπε να γραφτεί....τζαι πάλε....πόσο μεγάλη πρέπει να είναι η μηχανή ???



εκτός τζαι αν ο τύπος ίσιεν τα LL νούμερα για πλάκα :?: :think:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
I_AM_BLUE
Posts: 80
Joined: Fri Apr 10, 2009 8:21 am

Re: Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak)

Post by I_AM_BLUE »

Μεγάλη ιστορία Γιώρκο μου............είμαι και εγώ παθών!

Ενα μεγάλο κενό στην νομοθεσία (του Τμήματος Αλιείας όι του Τμήματος ναυτιλείας), το οποίο εμπαλλώσαν με μιλλοσφοντζίσματα, μισοδότζιην...

Αν διαβάσεις στο :

http://www.mcw.gov.cy/mcw/dms/dms.nsf/r ... enDocument

Εγγραφές Μικρών Σκαφών:
«Πεδίο Εφαρμογής» και «Εξαιρέσεις από πεδίο εφαρμογής»

θα δεις ότι τα κανό, ποδήλατα, σερφ κλπ δεν θεωρούνται ΣΚΑΦΗ, για να γραφτούν στο μητρώο και επομένως να πιάσουν νούμερα (LL)

To τμήμα Αλιείας, λέει θέλεις άδεια για να ψαρέψεις απο ΠΛΩΤΟ ΜΕΣΟ (κανό, ποδήλατο, κρεβατούι της θάλασσας, ακόμα και τελλάρο που επιπλέει!)

Οπόταν για να ψαρέψεις από κανό πρέπει να βγάλεις άδεια....
Η μόνη αδεια αλιείας που μπορεί να σου φκάλουν για πλωτό μέσο, είναι από ΣΚΑΦΟΣ..και συνδέεται άμεσα με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΑΦΟΣ (γραμμένο με νούμερα LL)
Η Εμπορική ναυτιλία εν έγραφεν όμως έτσι πράματα, και τελικά είσαι κρεμμασμένο και αναγκασμένος να ψαρέυεις παράνομα..
Τελικά εκάμαν ένα συμβιβασμό, και γράφουν κάποια κανο (λεν σου θέλουν ναν τουλάχιστον πάνω που 4 μέτρα, και να έχεις κωδικούς αριθμούς που τον προμηθευτή..αλλά όλα προφορικά, δεν έχουν κάτι γραπτώς, έτσι αποφάσισε κάποιος άτυπα) και διούν τους νούμερα, οπόταν μπορεί το Τμήμα αλιείας να σου φκάλει άδεια....
Υπόψιν ότι αν έχεις και βάρκα, θέλεις άλλην άδεια αλείας για τζιήνην. Αν έχεις 2 κανό, θέλεις άλλες 2 άδειες!!!!....

Εγώ έχω κανό 3,2 μέτρα που το έφερα μόνος μου που έξω, και ΨΑΡΕΥΩ!
Αλλά ούτε μου το γράφουν, ούτε μπορώ να φκάλω άδεια....
Έχω όμως άδεια αλιειας από σκάφος άλλο, και περιμένω πότε θα με γράψουν να τους πάρω δικαστικώς τζαι να γινούμμεν οποσθια τζιη μέσα....
Έχω την πάντα μαζί μου, και μαζί και την εκτύπωση της νομοθεσίας...

Η λύση εν απλή, και θα λύσει και άλλα προβλήματα, όπως το να πρέπει να φκάλεις τόσες άδειες, όσα και τα σκάφη ή πλωτά που προτίθεσαι σε μια χρονιά να ψαρέψεις (δικά σου, φίλων σου κλπ).
Να γίνει ΜΙΑ άδεια αλιείας από πλωτό μέσο, κατά άτομο, που να μεν συνδέεται με συγκεκριμένο σκάφος/πλωτό. ΤΕΛΟΣ!
Τζαι όι να βουρούμεν να γράφουμε τα τελλάρα, τα κρεβατούθκια της θάλασσας τζαι τες βαρκούες της ΚΕΟ.

Αυτά......
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, ΠΡΙΝ από τις Εκλογές, ΚΑΤΑ την διάρκεια του Πολέμου, και.... ΜΕΤΑ το Ψάρεμα!"

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Ψάρεμα με καγιάκ(Kayak)

Post by Giorkos »

Οκ...κατανοητό !!!!

θενκς !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”