Ελέγχετε τις αποδέιξεις και τα ποσά που πληρώνετε

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
koutroullos
Posts: 91
Joined: Wed Dec 03, 2008 6:17 pm

Ελέγχετε τις αποδέιξεις και τα ποσά που πληρώνετε

Post by koutroullos »

Σήμερα πήγα σε ένα κατάστημα για να αγοράσω καλάμοθήκες βάρκας για ρέλια. Η καλαμοθήκη έγραφε 63Ευρώ και όταν πήγα στο ταμείο πήρωσω για 2 με χρέωσε ο υπάλληλος κατα λάθος 87 ευρώ επί δύο και επίσης δεν μου έδωσε απόδειξη. Το μέγεθος ήταν μεγάλο για τη βάρκα μου και επέστρεψα και τις άλλαξα με μικρότερες (αυτές ήταν 55 Ευρώ έμαθα στο τέλος) και όταν τον ρώτησα για επιστροφή χρημάτων μου έιπε είναι η ίδια τιμή. Δεν αναγραφόταν τιμή ούτε πάνω στις μεγάλες ούτε πάνω στις μικρές. Πήγα σε άλλο κατάστημα και κοίταξα και κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με την τιμή. Επέστρεψα στο εν λόγω μαγαζί κατα το διάλειμα του υπάλληλου και πήγα στο ράφι και βρήκα μια από τις μεγάλες καλαμοθήκες που έγραφε πάνω 63 Ευρώ (μόνο μία έγραφε τιμή). Ρώτησα τον άλλο υπάλληλο και μου είπε πως οι μικρές είναι 55 και οι μεγάλες 63.

Ζήτησα τον υπέυθηνο και μου είπε πως έγινε λάθος και μου χρέωσε λάθος ποιότητα (ότι οι ίδιες βγαίνουν με 2 ποιότητες steinless steel). Τωρά γιατί δεν μου έδωσε απόδειξη και γιατί δεν μου επέστρεψε την διαφορά όταν επέστρεψα τις μεγάλες και πήρα τις μικρές παρά το ότι τον ρώτησα για διαφορά στη τιμή δεν το έχω καταλάβει ακόμα. Ο υπέυθηνος στο τέλος μου επέστρεψε τα 65 Ευρω διαφορά. Ακόμα να πάρω απόδειξη και ακόμα να δω κάπου γραμμένη την τιμή των καλαμοθήκων (των μικρών).

Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να ανοίξουμε τα μάτια μας γιατί κάποιοι μας δουλέβουν κανονικά. Δεν θέλω να πω το όνομα το καταστήματος για ευνόητους λόγους. Απλά θέλω να το αναφέρω για να γίνουμε πιο προσεκτικοί και να μην μας κοροιδεύουν.

AngelosK
Posts: 53
Joined: Thu May 10, 2012 9:19 am

Re: Ελέγχετε τις αποδέιξεις και τα ποσά που πληρώνετε

Post by AngelosK »

φιλε δεν συμφωνω μαζι σου καλυτερα να πεις να γινονται ρεζιλι για να μαθουν να δουλευουν σωστα και να μην τρωμε το δουλεμα εμεις. Αν ειναι αχρηστοι και απατεωνες να μην ξαναπαρουν τα λεφτα μας. Εκαταντισεν αηδια με παραπληροφορηση και υπερχρεωσεις. Τουτο δαμε για μενα ειναι ενα φορουμ που να αποτρεπουντε διαφορες κλαπες προς τον καταναλωτη. Εχει και καταστηματα που θελουν να δουλεψουν και βοηθανε. Οχι να βλεπεις κατι με 1000% κερδος και να σου λεει να σου καμω εκπτωση . Ναι ρε γαροι εγεννηθικαμεν εκτες. Φιλε παντως που διαβασα το ποστ σου ενευριασα για λοου σου. Παενε συρτους τα πας τη κκελε! Εν σου εδωκαν αποδειξη στειλτους το φορο. Ο κλεψας του κλεψωντος. Ε κανει πιον με το νου τους. Ενιξερω αν επαραφερθηκα αλλα ετσι νιωθω

koutroullos
Posts: 91
Joined: Wed Dec 03, 2008 6:17 pm

Re: Ελέγχετε τις αποδέιξεις και τα ποσά που πληρώνετε

Post by koutroullos »

Φιλε και εγώ εθύμωσα με τα όσα έγιναν αλλά με το να γράψω το όνομα το μόνο που θα κερδίσω έιναι να βουρώ αστυνομία και δικστήρια και πολύ πιθανόν στο τέλος μπορεί και να την γλητώσουν... Άρα το καλήτερο που μπορούσα να κάνω ήταν να γράψω εδώ για να το μοιραστώ μαζί σας.

Εσκέυτικα και την Επιροπή Προστασίας Καταναλωτών αλλά επειδή στο παρελθών που εμίλησα μαζί τους για άλλη υπόθεση και μου άρχισαν για πιθανά κενά στο νόμο για online hotel bookings από κυπριακό website (μία βδομάδα μετά την πληρωμή και αποστολή επιβεβέωσης κράτησης το website ήθελε να μου ακυρώση την κράτηση επειδή το ξενοδοχείο θα ήταν γεμάτο 3 μήνες μετά ενω το ξενοδοχείο ήταν σχεδόν άδειο και ο ιδιωκτήτης ήθελε να την ακυρώση για να το ενοικιάσει μαύρη αγορα λόγω καρναβαλιών), ειπα να μην τους "ξαναενοχλήσω"...

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Ελέγχετε τις αποδέιξεις και τα ποσά που πληρώνετε

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Αγαπητε Μαριε :!:
Δυστυχως μαθαμε να ζουμε με το ΔΟΓΜΑ "εγιω στραωννω τζιαι πουλω τζιαι σου αμπλεπε τζιαι γοραζε"
Αυτο ομως το εχουμε πληρωσει πολυ ακριβα σαν τοπος :cry:
Διαχρονικα μαθαμε να ειμαστε "της αρπακτης" χωρις να σκεφτομαστε την επομενη μερα.
ΚΡΙΜΑ :cry:

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”