!!!! ΕΛΕΞΕΤΑΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ !!!!

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
MIKE
Posts: 51
Joined: Thu May 29, 2008 5:17 am

!!!! ΕΛΕΞΕΤΑΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ !!!!

Post by MIKE »

Προχθες με πηρε τηλεφωνο ενας φιλος και μου λεει ελα να δεις την ηλεκτρικη μου εγκατασταση πως εγιγε...
Παω και τον ρωταω ποτε την εκανες και μου απανταει πριν 9 μηνες!!!!!! Αμαν του λεω παω να δω και εγω την δικη μου
Μου λεει γιατι??? Γιατι αν θυμασε καλα του ειπα τα καλωδια τα αγορασαμε μαζι απο το ιδιο καταστημα (γνωστο στη Κυπρο για προιοντα θαλασσης) με διαφορα 15 ημερων γιατι εκανα και γω εξολοκληρου καινουργια ηλεκτρικη εγκατασταση του ειπα !!!
Και σας ρωταω και σας οσοι γνωριζεται απο τετοια να μου πειτε αν ειναι δικαιολογημενες οι φωτο πιο κατω. Και υποψη οτι και στα 2 σκαφη αυτα τα καλωδια δεν τα βλεπει ουτε ο ηλιος μα ουτε και μια σταγονα θαλασσινου νερου.Ολη η εγκατασταση με το κοκκινο καλωδιο ειναι αχρηστη!!!!!
Attachments
05062012126 (Small).jpg
05062012126 (Small).jpg (28.43 KiB) Viewed 6726 times
05062012131 (Small).jpg
05062012131 (Small).jpg (53.71 KiB) Viewed 6730 times
05062012132 (Small).jpg
05062012132 (Small).jpg (39.79 KiB) Viewed 6733 times

MIKE
Posts: 51
Joined: Thu May 29, 2008 5:17 am

Re: !!!! ΕΛΕΞΕΤΑΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ !!!!

Post by MIKE »

!!!!!!!
Attachments
05062012130 (Small).jpg
05062012130 (Small).jpg (36.74 KiB) Viewed 6725 times
05062012129 (Small).jpg
05062012129 (Small).jpg (43.77 KiB) Viewed 6724 times
05062012128 (Small).jpg
05062012128 (Small).jpg (47.8 KiB) Viewed 6728 times

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: !!!! ΕΛΕΞΕΤΑΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ !!!!

Post by MariosK »

Μιχάλη δεν είμαι ειδικός αλλά εμένα στην βάρκα μου τα καλώδια εν 5 χρονών και ακόμα και καλώδια που έχω πίσω στα switch που τρώσειν και λίην αλμύρα και είναι εντελώς άθικτα οπότε πιστεύκω τούτο στις φωτογραφίες που έβαλες δεν είναι φυσιολογικό.

Από που τα αγόρασες για να έχουμεν υπόψιν μας να μεν την πάθουμε τζε μεις? Τουλάχιστο στείλμου ένα p.m, και σε όποιον άλλο θέλει, αν δεν θέλεις να το πεις δημόσια.

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: !!!! ΕΛΕΞΕΤΑΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ !!!!

Post by COTSIOS80 »

Το πιο πιθανο τα καλωδια που αγορασετε να μην ειναι marine grade γιαυτο και εγιναν ετσι ασχετο αν τα αγορασατε απο καταστημα ναυτικων ειδων η τα πληρωσατε πιο ακριβρα.
Και τα marine grade εχει ποιοτητες και ποιοτητες.

Παντως γενικα μιλωντας να ξερεις πως η φθορα σε αντικειμενα που χρησιμοποιουμε στα σκαφη εστω και αν δεν ερχονται σε αμεση επαφη με θαλασσινο νερο η την ηλιακη ακτινοβολια ειναι πολυ πιο μεγαλη και σε πιο συντομο χρονικο διαστημα απο οτι στη ξηρα. Τα αλατα παλι καταληγουν πανω στα αντικειμενα μεσω της υγρασιας του αερα. Μονο 100% αεροστεγως κλειστοι χωροι μενουν ανεπηρεαστοι.

Και μιας και προεκυψε το θεμα επειδη δεν υπαρχει αρμοδια αρχη για να ελεγχει το συγγεκριμενο κομματι στα σκαφη (ειδικα σε επεμβασεις στο συστημα μετα την εργοστασιακη εγκατασταση) η ευθυνη ειναι στο ιδιοκτητη.
Και οπως ολοι πιθανον να γνωριζουμε τα ηλεκτρικα μπορουν να προκαλεσουν πυρκαγια και στην χειροτερη εκρηξη οποτε καλο θα ειναι να τα φροντιζουμε και να τα ελεγχουμε.
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

!!!! ΕΛΕΞΕΤΑΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ !!!!

Post by belluga »

COTSIOS80 wrote:Το πιο πιθανο τα καλωδια που αγορασετε να μην ειναι marine grade γιαυτο και εγιναν ετσι ασχετο αν τα αγορασατε απο καταστημα ναυτικων ειδων η τα πληρωσατε πιο ακριβρα.
Και τα marine grade εχει ποιοτητες και ποιοτητες.

Παντως γενικα μιλωντας να ξερεις πως η φθορα σε αντικειμενα που χρησιμοποιουμε στα σκαφη εστω και αν δεν ερχονται σε αμεση επαφη με θαλασσινο νερο η την ηλιακη ακτινοβολια ειναι πολυ πιο μεγαλη και σε πιο συντομο χρονικο διαστημα απο οτι στη ξηρα. Τα αλατα παλι καταληγουν πανω στα αντικειμενα μεσω της υγρασιας του αερα. Μονο 100% αεροστεγως κλειστοι χωροι μενουν ανεπηρεαστοι.

Και μιας και προεκυψε το θεμα επειδη δεν υπαρχει αρμοδια αρχη για να ελεγχει το συγγεκριμενο κομματι στα σκαφη (ειδικα σε επεμβασεις στο συστημα μετα την εργοστασιακη εγκατασταση) η ευθυνη ειναι στο ιδιοκτητη.
Και οπως ολοι πιθανον να γνωριζουμε τα ηλεκτρικα μπορουν να προκαλεσουν πυρκαγια και στην χειροτερη εκρηξη οποτε καλο θα ειναι να τα φροντιζουμε και να τα ελεγχουμε.
φιλε εν νομιζω για 9 μηνων καλωδια να να παιζει τζαι πολλη ρολο αν εν marine grade ή οι! Αλλα αν ειχε ενα καλωδιο 3x2mm και βαλεις ενα καλωδιο 3χ1mm σιουρα εννα εχεις προβλημα χωρις να ξερω φυσικα τη εγκατασταση εκαμε ο φιλος απλος ενα παραδειγμα ειπα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: !!!! ΕΛΕΞΕΤΑΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ !!!!

Post by COTSIOS80 »

belluga wrote:
COTSIOS80 wrote:Το πιο πιθανο τα καλωδια που αγορασετε να μην ειναι marine grade γιαυτο και εγιναν ετσι ασχετο αν τα αγορασατε απο καταστημα ναυτικων ειδων η τα πληρωσατε πιο ακριβρα.
Και τα marine grade εχει ποιοτητες και ποιοτητες.

Παντως γενικα μιλωντας να ξερεις πως η φθορα σε αντικειμενα που χρησιμοποιουμε στα σκαφη εστω και αν δεν ερχονται σε αμεση επαφη με θαλασσινο νερο η την ηλιακη ακτινοβολια ειναι πολυ πιο μεγαλη και σε πιο συντομο χρονικο διαστημα απο οτι στη ξηρα. Τα αλατα παλι καταληγουν πανω στα αντικειμενα μεσω της υγρασιας του αερα. Μονο 100% αεροστεγως κλειστοι χωροι μενουν ανεπηρεαστοι.

Και μιας και προεκυψε το θεμα επειδη δεν υπαρχει αρμοδια αρχη για να ελεγχει το συγγεκριμενο κομματι στα σκαφη (ειδικα σε επεμβασεις στο συστημα μετα την εργοστασιακη εγκατασταση) η ευθυνη ειναι στο ιδιοκτητη.
Και οπως ολοι πιθανον να γνωριζουμε τα ηλεκτρικα μπορουν να προκαλεσουν πυρκαγια και στην χειροτερη εκρηξη οποτε καλο θα ειναι να τα φροντιζουμε και να τα ελεγχουμε.
φιλε εν νομιζω για 9 μηνων καλωδια να να παιζει τζαι πολλη ρολο αν εν marine grade ή οι! Αλλα αν ειχε ενα καλωδιο 3x2mm και βαλεις ενα καλωδιο 3χ1mm σιουρα εννα εχεις προβλημα χωρις να ξερω φυσικα τη εγκατασταση εκαμε ο φιλος απλος ενα παραδειγμα ειπα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλε θα εκπλαγεις ποση φθορα προκαλει η αλμυρη ατμοσφαιρα και ειδικα σε αντικειμενα που δεν ειναι κατασκευασμενα για θαλασσια χρηση.
Οσον αφορα το μηκος και το παχος των καλωδιων σιγουρα αν δεν ειναι το σωστο θα εχει προβλημα οπως πτωση της τασης λογω αυξημενης αντιστασης και κατ' επεκταση υπερθερμανσης και ισως λιωσιματα στη μονωση κατι που δεν ισχυει σε αυτη την περιπτωση.
Η μονωση του καλωδιου αν την δεις καλα, κοινως "εκοψεν, ετσακισεν" οπως λεμε στην καθομιλουμενη.
Ditch the bitch and let's go fishing!

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: !!!! ΕΛΕΞΕΤΑΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ !!!!

Post by Κώστας »

τζαι κανονικα να ηταν εν θα παθαιναν ετσι. εν καλα να πεις ποθεν τα πηρες γιατι μπορει να εχει και αλλους που την επαθαν.

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

!!!! ΕΛΕΞΕΤΑΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ !!!!

Post by belluga »

COTSIOS80 wrote:
belluga wrote:
COTSIOS80 wrote:Το πιο πιθανο τα καλωδια που αγορασετε να μην ειναι marine grade γιαυτο και εγιναν ετσι ασχετο αν τα αγορασατε απο καταστημα ναυτικων ειδων η τα πληρωσατε πιο ακριβρα.
Και τα marine grade εχει ποιοτητες και ποιοτητες.

Παντως γενικα μιλωντας να ξερεις πως η φθορα σε αντικειμενα που χρησιμοποιουμε στα σκαφη εστω και αν δεν ερχονται σε αμεση επαφη με θαλασσινο νερο η την ηλιακη ακτινοβολια ειναι πολυ πιο μεγαλη και σε πιο συντομο χρονικο διαστημα απο οτι στη ξηρα. Τα αλατα παλι καταληγουν πανω στα αντικειμενα μεσω της υγρασιας του αερα. Μονο 100% αεροστεγως κλειστοι χωροι μενουν ανεπηρεαστοι.

Και μιας και προεκυψε το θεμα επειδη δεν υπαρχει αρμοδια αρχη για να ελεγχει το συγγεκριμενο κομματι στα σκαφη (ειδικα σε επεμβασεις στο συστημα μετα την εργοστασιακη εγκατασταση) η ευθυνη ειναι στο ιδιοκτητη.
Και οπως ολοι πιθανον να γνωριζουμε τα ηλεκτρικα μπορουν να προκαλεσουν πυρκαγια και στην χειροτερη εκρηξη οποτε καλο θα ειναι να τα φροντιζουμε και να τα ελεγχουμε.
φιλε εν νομιζω για 9 μηνων καλωδια να να παιζει τζαι πολλη ρολο αν εν marine grade ή οι! Αλλα αν ειχε ενα καλωδιο 3x2mm και βαλεις ενα καλωδιο 3χ1mm σιουρα εννα εχεις προβλημα χωρις να ξερω φυσικα τη εγκατασταση εκαμε ο φιλος απλος ενα παραδειγμα ειπα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλε θα εκπλαγεις ποση φθορα προκαλει η αλμυρη ατμοσφαιρα και ειδικα σε αντικειμενα που δεν ειναι κατασκευασμενα για θαλασσια χρηση.
Οσον αφορα το μηκος και το παχος των καλωδιων σιγουρα αν δεν ειναι το σωστο θα εχει προβλημα οπως πτωση της τασης λογω αυξημενης αντιστασης και κατ' επεκταση υπερθερμανσης και ισως λιωσιματα στη μονωση κατι που δεν ισχυει σε αυτη την περιπτωση.
Η μονωση του καλωδιου αν την δεις καλα, κοινως "εκοψεν, ετσακισεν" οπως λεμε στην καθομιλουμενη.
φιλε που την υπερθερμανση τζαι μετα να κρυωνει τζαι ξανα υπερθερμανση σιουρα σε καποια φαση εννα τσακριση!!!
Παντα φιλικα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: !!!! ΕΛΕΞΕΤΑΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ !!!!

Post by COTSIOS80 »

Κώστας wrote:εν καλα να πεις ποθεν τα πηρες γιατι μπορει να εχει και αλλους που την επαθαν.
Γραφουν πανω :wink:
Ditch the bitch and let's go fishing!

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: !!!! ΕΛΕΞΕΤΑΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ !!!!

Post by gdeme »

COTSIOS80 wrote:
Κώστας wrote:εν καλα να πεις ποθεν τα πηρες γιατι μπορει να εχει και αλλους που την επαθαν.
Γραφουν πανω :wink:
Υπολογιζεις θες να πεις.

Παντως ειναι αξιο αποριας πως εγινε ετσι.

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: !!!! ΕΛΕΞΕΤΑΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ !!!!

Post by COTSIOS80 »

gdeme wrote:
COTSIOS80 wrote:
Κώστας wrote:εν καλα να πεις ποθεν τα πηρες γιατι μπορει να εχει και αλλους που την επαθαν.
Γραφουν πανω :wink:
Υπολογιζεις θες να πεις.

Παντως ειναι αξιο αποριας πως εγινε ετσι.
Αν διαβασεις προσεχτικα τι γραφει πανω στο καλωδιο καταλαβαινεις και απο που αγοραστηκε.
Ditch the bitch and let's go fishing!

MIKE
Posts: 51
Joined: Thu May 29, 2008 5:17 am

Re: !!!! ΕΛΕΞΕΤΑΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ !!!!

Post by MIKE »

Οντως η δευτερη και η τριτη φωτογραφια γραφουν πανω στο καλωδιο ονομα (μαρκα).Και οταν πηγα στο καταστημα να τα αγορασω μου ειπανε με σιγουρια 100% οτι ειναι καλωδια marine για την ακριβεια!!! Τα καλωδια μαυρου χρωματος και κοκκινου ηταν τυλιγμενα σε ρολο και οταν πηγα να αγορασω ειχε μονο μαυρο και αγορασα 10 μετρα ενω το κοκκινο ειχε εξαντληθει και μου ειπε ο υπευθυνος οτι το κοκκινο αγοραστηκε ολοκληρο με το ρολο απο καποιον που κανει ηλεκτρικες εγκαταστασεις σε σκαφη.Τοτε παραγκειλα να μου φερει και οταν πηγα να το παρω εκοψα απο το καινουργιο ρολο 10 μετρα. Φανταζομαι το ρολο πρεπει να ελειψε και αυτο σε κανενα 2μηνο.Καπιοι αλλοι το αγορασαν και για αυτο κρουω τον κοδονα του κινδυνου μεσα απο το φορουμ και στομα με στομα να κοιταξουν ολοι την ηλεκτρικη τους εγκατασταση για μην τυχων ανπαντεχα περιστατικα μεσα στη θαλασσα.Οποιος θελει καταστημα και μαρκα μονο με προσωπικο μηνυμα!!!

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: !!!! ΕΛΕΞΕΤΑΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ !!!!

Post by COTSIOS80 »

MIKE wrote:Οντως η δευτερη και η τριτη φωτογραφια γραφουν πανω στο καλωδιο ονομα (μαρκα).Και οταν πηγα στο καταστημα να τα αγορασω μου ειπανε με σιγουρια 100% οτι ειναι καλωδια marine για την ακριβεια!!! Τα καλωδια μαυρου χρωματος και κοκκινου ηταν τυλιγμενα σε ρολο και οταν πηγα να αγορασω ειχε μονο μαυρο και αγορασα 10 μετρα ενω το κοκκινο ειχε εξαντληθει και μου ειπε ο υπευθυνος οτι το κοκκινο αγοραστηκε ολοκληρο με το ρολο απο καποιον που κανει ηλεκτρικες εγκαταστασεις σε σκαφη.Τοτε παραγκειλα να μου φερει και οταν πηγα να το παρω εκοψα απο το καινουργιο ρολο 10 μετρα. Φανταζομαι το ρολο πρεπει να ελειψε και αυτο σε κανενα 2μηνο.Καπιοι αλλοι το αγορασαν και για αυτο κρουω τον κοδονα του κινδυνου μεσα απο το φορουμ και στομα με στομα να κοιταξουν ολοι την ηλεκτρικη τους εγκατασταση για μην τυχων ανπαντεχα περιστατικα μεσα στη θαλασσα.Οποιος θελει καταστημα και μαρκα μονο με προσωπικο μηνυμα!!!
Θα ηταν καλο να ειδοποιησεις και τον πωλητη για το συμβαν.
Πρεπει να γνωριζουν και οι ιδιοι αν καποια προιοντα τους δεν ειναι καλα.
Ditch the bitch and let's go fishing!

MIKE
Posts: 51
Joined: Thu May 29, 2008 5:17 am

Re: !!!! ΕΛΕΞΕΤΑΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ !!!!

Post by MIKE »

COTSIOS80 εχεις δικαιο αλλα το συγκεκριμενο καταστημα στην Λευκωσια εκλεισε (αλλαξε ονομα). Νομιζω στην Λεμεσο εχει ενα αλλα.....

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: !!!! ΕΛΕΞΕΤΑΙ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΡΑ !!!!

Post by gdeme »

MIKE wrote:COTSIOS80 εχεις δικαιο αλλα το συγκεκριμενο καταστημα στην Λευκωσια εκλεισε (αλλαξε ονομα). Νομιζω στην Λεμεσο εχει ενα αλλα.....
Αλλαξε ονομα?
Εισαι σιγουρος? εμεινα τοσο πισω?
Γιατι κρυβομαστε? αφου γραφει πανω οπως διαβαζω Lalizas . (οσο φαινεται)
Νομιζω οτι παντα τα καταστηματα του ονομαζονταν Marina stores και οχι Lalizas.

Εκλεισε οντως? αν ναι κριμα,γιατι εχει πολλα καλα κ φτηνα πραγματα.

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”