οτιδήποτε ασπρίζει δεν είναι γάλα

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

οτιδήποτε ασπρίζει δεν είναι γάλα

Post by inglese.fishing »

Εν έτη 2012 σε μια ευρωπαϊκή χώρα 45 μέρες πριν προεδρεύσει της Ευρωπαϊκής Ένωσης κάποιοι λεβέντες δεν γνώριζαν ότι οτιδήποτε ασπρίζει δεν είναι γάλα.

Ας πάρουμε με σειρά τα γεγονότα και αυτής της εμπειρίας συνηθισμένης μεν ασυνήθιστης δε.
Είπα να πάω να ψαρέψω σε μια απόμακρη παραλία, κατεβαίνοντας που λέτε τα απότομα βράχια νομιζόμενος πως θα είχε καιρό να επισκεφτεί κάποιος το μέρος, βρέθηκα σε ένα βράχο που έκαναν παρέλαση τα τενεκεδάκια του φραπέ και η πρωινή κόλλα του σάντουιτς που δεν πρόλαβε να την καταπιεί η θάλασσα.

Δεν πέρασε πολλή ώρα και έκανε την εμφάνιση της μια βάρκα. Άρχισαν οι άνθρωποι πάνω στην βάρκα να στρώνουν τα δίχτυα τους, μέχρι και 50 μέτρα από το σημείο που βρισκόμουν αλλά ευτυχώς δεν κάλυψαν ολόκληρη την ακτογραμμή όπως άλλωστε συνηθίζεται.

Δεν πέρασε ένα τέταρτο από την ψαρόβαρκα και έφτασαν δυο για το απογευματινό γυροβολη. Ευτυχώς λέω με είδαν και τράβηξαν από την άλλη μεριά.
Ξάφνου ακόμα τρις λεβέντες και αυτοί για γυροβολη, μιας και δεν είδαν τους πρώτους ακολούθησαν την ιδία κατεύθυνση.

Κάποια στιγμή συναντήθηκαν, αφού τα είπαν και λίγο, διασταύρωσαν και πήγαν στην άλλη μεριά. Μετά από ένα δεκάλεπτο επέστρεψαν κουβαλώντας στα φουσκωμένα λάστιχα τις γεμάτες λεκάνες τους με ψάρια.

Ο δε μικρότερος έτρεξε στο αυτοκίνητο και έφερε μια ζυγαριά όπως αυτή που χρησιμοποιούμε για τις βαλίτσες.
Αν και ήμουν καμία 150 μέτρα μακριά, οι φωνές τους μου τρύπησαν τα τύμπανα «16 κιλά μουρμούρες». Αφού ταλαιπωρήθηκαν αρκετά (και μετά που έριξαν αρκετό βρισίδη) μέχρι να ξεπλύνουν το «γάλα» που μαζεύτηκε στις λεκάνες τους και λέρωσε τις στολές τους, έκαναν την υποτυπώδη μοιρασιά και απομακρύνθηκαν προς το αυτοκίνητο τους.
Τα τρία αυτά λεβεντόπαιδα έφυγαν με την απορία τι ήταν αυτό το «γάλα» που λέρωσε τις λεκάνες τους. Έφυγα και εγώ με πολλές απορίες, με την μεγαλύτερη αν πρέπει να ξανα στεναχωρηθώ.



Ξέρω ότι το τμήμα αλιείας δεν κυνηγά τους παράνομους
Ξέρω ότι ή ομοσπονδία τώρα δημιουργήθηκε και αποτελείται από άτομα που αφιερώνουν τον χρόνο τους και θέλουν το καλό αυτό του τόπου
Ξέρω ότι πολλοί θα διαβάσουν ότι έγραψαν και εκτός που ότι και αυτοί θα στεναχωρηθούν θα διερωτηθούν «μα πως είναι δυνατό;»
Αλλά επίσης ξέρω ότι αν δεν μπει τέλος στα δίχτυα, γυροβολια και νυχτερινούς ψαροτουφεκαδες οτιδήποτε έμεινε από τον θαλάσσιο πλούτο της Κύπρου θα είναι απλά παρελθόν.

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: οτιδήποτε ασπρίζει δεν είναι γάλα

Post by chrisostomos »

Ίσος όταν μόνο οι κουνελοι μείνουν στις ακτές μας και όλα τα αλλά είδη εξαφανιστούν, ίσος όταν όλοι μας αγανακτησουμε και σταματήσουμε το ψάρεμα στην θάλασσα και οι έμποροι μείνουν στα μαγαζιά τους χωρίς πελάτες να κοιτάνε το στοκ τους τότε ίσος να σκεφτούμε τι θα έπρεπε να είχε γίνει και δεν έγινε (όπως το κυπριακό) :-) και θα λέμε παλιές ιστορίες για ψαργιες.... Δύστυχος αυτή είναι η πραγματικότητα...
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: οτιδήποτε ασπρίζει δεν είναι γάλα

Post by sotiris!129 »

τιποτε δεν εχει ο κυπρεος εν κυπρεος! αν λιψουν και τα ψαρκα που εχουμε τωρα τα διχτια θα αντικαταστα8ουν με ναιλον πουζινο που τιλιουν τα σαντουιτς ζε θα ψαρεφκουμε το πλαχτον!
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

Κλώνος
Posts: 57
Joined: Sun Jun 29, 2008 6:32 am

Re: οτιδήποτε ασπρίζει δεν είναι γάλα

Post by Κλώνος »

ο κυπρεος ειναι κυπρεος μονο στην κυπρο!!!! ειμαστε αμπαλατοι και αυτο ειναι διοτι δεν εχει ουτε κρατος, αλλα ουτε και πολιτεια!!

να δω τον κυπρεο να παει ιταλια, πορτογαλλια, αγγλια να ψαρεψει και να τον δω αν μου βαζει γυροβολια και βλακειες!!!!
γιατι δεν το κανουν και κοντα στις βρεττανικες βασεις αυτο. θα τους αλλαξουν τα φωτα το λιμενικο τον βασεων.

η δικαιολογια ο κυπρεος εν κυπρεος εν παλαβομαρες στο τεραγωνο!!!!!!!!!!!!! απλα δεν εχει ελεγχο. ΤΕΛΟΣ!!!!!
δεν εχουν συνεπειες οι παρανομιες, δεν εχει αρχες και γενικα αν καποιος απο τις Αρχες του κρατους πει καποιου κατι, το πρωτο πραγμα που θα κανει ειναι να τον πλακωσει στο ξυλο. ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ.

μολις καταλαβουμε οτι δεν τα ξερουμε ολα και αφησουμε τους αρμοδιους να κανουν την δουλεια τους, τοτε μπορει να αλλαξει κατι. ο καθενας μας πρεπει να ειναι συνεπης για να εχει και απαιτησεις

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: οτιδήποτε ασπρίζει δεν είναι γάλα

Post by sotiris!129 »

παω πρην 2-3 εφτομαες ζιαμε στο βασιλικο με 2 παρεες για κανενα ψαρεματακι ...
τελοσπαντον εν επιασαμε λεπι ζε εξεκινησαμε να φιουμε, στην διαδρομη 2 κοπελια 20-23 χρονον εψαρεφκαν ενα τοπο μιλουμε θα ηταν βαθος 20cm-30cm μιλουμε τελια ξεβαθα...
μολις τους ειδαμε επαραξενεφτικαμε ταχα ναμπου ψαρεφκουν τουτοι ζε εγελασαμε, ατε παμε να δουμε...
-γειασας κοπελια εχει τπτ?
-ε κατι επιαμε ετο καμια 30ρκα μουρμουρους
-30 μουρμουρους ρε? μα καλοι ο3α εκαμετε δολοφονια?
-ε εν καλοι !!!
(ειχαν μια σικλουα μιτσια της πογιας αποκλειεται να εφορεν 30 μουρμουρους καλους μεσα!)
-καμε να δω ρε γιατι αποτι ψιλιαζουμε εν δολοφονια που εκαμεται!!!
ανοιω την σικλα κοπελια ειχαν 1 μουρμουρο μεσα 4cm μπορει να εν ζε μελαος που ειπα ζε ηταν το πιο μεγαλο ψαρι που ειχαν τα ειπολιπα ηταν 2-3cm σορκουθκια μελανουες ζεφαλουθκια ως ζε λιθρινουθκια ειχεν μες την σικλα! ... ουλο γονος
κοπελια λαλο τους ενεν μουρμουροι τουτα εν αλλα ψαρκα 1ον...ζε 2ον εν κριμα!!! (οι παρεες μου διπλα να πεθανουν που το γελιο μολις ανοιξα την σικλα)
αλλα λαλω πουμεσα μου αμαν εν το κοφκει που μονος τους ο νους τους εν να κατσω να βαλω τον νου μου ζε εγυρισαμε ζε εφιαμε!

Υ.Π: ζινη την μερα ο ενας της παρεας που επια επιασε 1 κουρκουνα 14-15cm ζε επιδη ηταν το μονο ψαρι που επιασαμε και ηταν ζωντανη λογο του οτι ειχαμε θιλια μαζι μας αφικαμε την ζε εφιεν...
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: οτιδήποτε ασπρίζει δεν είναι γάλα

Post by rockfishing »

sotiris!129 wrote:παω πρην 2-3 εφτομαες ζιαμε στο βασιλικο με 2 παρεες για κανενα ψαρεματακι ...
τελοσπαντον εν επιασαμε λεπι ζε εξεκινησαμε να φιουμε, στην διαδρομη 2 κοπελια 20-23 χρονον εψαρεφκαν ενα τοπο μιλουμε θα ηταν βαθος 20cm-30cm μιλουμε τελια ξεβαθα...
μολις τους ειδαμε επαραξενεφτικαμε ταχα ναμπου ψαρεφκουν τουτοι ζε εγελασαμε, ατε παμε να δουμε...
-γειασας κοπελια εχει τπτ?
-ε κατι επιαμε ετο καμια 30ρκα μουρμουρους
-30 μουρμουρους ρε? μα καλοι ο3α εκαμετε δολοφονια?
-ε εν καλοι !!!
(ειχαν μια σικλουα μιτσια της πογιας αποκλειεται να εφορεν 30 μουρμουρους καλους μεσα!)
-καμε να δω ρε γιατι αποτι ψιλιαζουμε εν δολοφονια που εκαμεται!!!
ανοιω την σικλα κοπελια ειχαν 1 μουρμουρο μεσα 4cm μπορει να εν ζε μελαος που ειπα ζε ηταν το πιο μεγαλο ψαρι που ειχαν τα ειπολιπα ηταν 2-3cm σορκουθκια μελανουες ζεφαλουθκια ως ζε λιθρινουθκια ειχεν μες την σικλα! ... ουλο γονος
κοπελια λαλο τους ενεν μουρμουροι τουτα εν αλλα ψαρκα 1ον...ζε 2ον εν κριμα!!! (οι παρεες μου διπλα να πεθανουν που το γελιο μολις ανοιξα την σικλα)
αλλα λαλω πουμεσα μου αμαν εν το κοφκει που μονος τους ο νους τους εν να κατσω να βαλω τον νου μου ζε εγυρισαμε ζε εφιαμε!

Υ.Π: ζινη την μερα ο ενας της παρεας που επια επιασε 1 κουρκουνα 14-15cm ζε επιδη ηταν το μονο ψαρι που επιασαμε και ηταν ζωντανη λογο του οτι ειχαμε θιλια μαζι μας αφικαμε την ζε εφιεν...
Ρε Σωτηρη επρεπε να κλοτσησης την συκλα

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: οτιδήποτε ασπρίζει δεν είναι γάλα

Post by rockfishing »

Νομίζω πρέπει να αλλαξει ο τυτλος και οποιος μπορει να το στειλει και στην βουλη και στις εφημεριδες.

Επισεις δεν νομίζω να αναφερεσε για το ίδιο πραμα γιατι εισαιν εναν μονον του που εκαμνε γυροβολια, συγκεκριμενα στις 28 του μηνα επιασε 8 κιλα μουρμουρες. Εσει που ξερουν που γεννουν και γελλουν τους οπως τις κουρκουνες.
Τούτο συμβαίνει στην επαρχεία Αμμοχώστου δυστυχώς είναι ξεχασμένος παράδεισος που έμειναν μονο οι «κουφαες».
Που το Ξυλοφάγου ως τον Κάππαρη κάθε απόγευμα έχει 100 άτομα με τα γυροβολια αν εθελε το τμημα αλιειας να πιασει θα επιανε 50 ατομα την ημερα.

Τζαι για να μεν με ρωτησει κανενας γιατι εν τους παίρνεται τηλεφωνο, λεω σας το ξεκαθαρα, μετα που τις 3 εν απαντουν και δεν ερκουντε. Μονο 2 φορες καθημερινες πρωί, που μου απαντησε το τηλέφωνο ηταν ενας Αντρεας. Αν τον ειδεται εσεις ειδα τον και εγω.

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: οτιδήποτε ασπρίζει δεν είναι γάλα

Post by sotiris!129 »

rockfishing wrote:
sotiris!129 wrote:παω πρην 2-3 εφτομαες ζιαμε στο βασιλικο με 2 παρεες για κανενα ψαρεματακι ...
τελοσπαντον εν επιασαμε λεπι ζε εξεκινησαμε να φιουμε, στην διαδρομη 2 κοπελια 20-23 χρονον εψαρεφκαν ενα τοπο μιλουμε θα ηταν βαθος 20cm-30cm μιλουμε τελια ξεβαθα...
μολις τους ειδαμε επαραξενεφτικαμε ταχα ναμπου ψαρεφκουν τουτοι ζε εγελασαμε, ατε παμε να δουμε...
-γειασας κοπελια εχει τπτ?
-ε κατι επιαμε ετο καμια 30ρκα μουρμουρους
-30 μουρμουρους ρε? μα καλοι ο3α εκαμετε δολοφονια?
-ε εν καλοι !!!
(ειχαν μια σικλουα μιτσια της πογιας αποκλειεται να εφορεν 30 μουρμουρους καλους μεσα!)
-καμε να δω ρε γιατι αποτι ψιλιαζουμε εν δολοφονια που εκαμεται!!!
ανοιω την σικλα κοπελια ειχαν 1 μουρμουρο μεσα 4cm μπορει να εν ζε μελαος που ειπα ζε ηταν το πιο μεγαλο ψαρι που ειχαν τα ειπολιπα ηταν 2-3cm σορκουθκια μελανουες ζεφαλουθκια ως ζε λιθρινουθκια ειχεν μες την σικλα! ... ουλο γονος
κοπελια λαλο τους ενεν μουρμουροι τουτα εν αλλα ψαρκα 1ον...ζε 2ον εν κριμα!!! (οι παρεες μου διπλα να πεθανουν που το γελιο μολις ανοιξα την σικλα)
αλλα λαλω πουμεσα μου αμαν εν το κοφκει που μονος τους ο νους τους εν να κατσω να βαλω τον νου μου ζε εγυρισαμε ζε εφιαμε!

Υ.Π: ζινη την μερα ο ενας της παρεας που επια επιασε 1 κουρκουνα 14-15cm ζε επιδη ηταν το μονο ψαρι που επιασαμε και ηταν ζωντανη λογο του οτι ειχαμε θιλια μαζι μας αφικαμε την ζε εφιεν...
Ρε Σωτηρη επρεπε να κλοτσησης την συκλα
ηταν πεθαμενα ουλλα ρε εφακαν της σικλας ο ηλιος εγιναν σουπα!
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

goldsargus
Posts: 73
Joined: Sun Sep 18, 2011 4:15 pm

Re: οτιδήποτε ασπρίζει δεν είναι γάλα

Post by goldsargus »

Το λυπηρο ειναι οτι ο συνδεσμος δεν εδειξε τον ιδιο ζηλο για τετοια θεματα οπως εδειξε στην περιπτωση με το ζυγι. Ουτε καν μια προσπαθεια δεν εκαμε με το τμημα αλιειας. Οσο ωμο και αν ακουεται δεν χρειαζομαστε παρουσιασεις για τροπους ψαρεματος αλλα επιλυση τετοιων προβληματων.

Εκτος που το τμημα αλιειας και τα καταστηματα αλιειας εχουν μεγαλο μεριδιο ευθυνης και πρεπει να επικροτουμε και να αγοραζουμε τα χρειωδη μας μονο απο αυτους που δεν πουλουν διχτυα, φαναρια κτλ. Ημουν σε καταστημα και ακουσα τον ιδιοκτητη να λεει σε πελατη ¨ρε ουτε την αθερινα εν αφηνει να περασει οχι τις κουρκουνες¨
Δυστυχως και εμεις δεν τολμουμε να μαυροπινακισουμε αυτους τους μ.λ.κ.ς που πουλουν ολα τα χρειωδη για ετσι σφαγες.

Τα γυροβολια ειναι πραγματι πολυ επιτιχυμενος τροπος να καμεις μεγαλες ψαριες. Εχει οικογενειες που απο τον απριλη μεχρι τον ιουνη ειναι καθημερινα στην θαλασσα αφου τους αποφερει ενα μεγαλο εισοδημα. Ματαιοτης ματαιοτητων τα παντα ματαιοτης τιποτε εν διορθωνεται ποιον.
Εγω το πηρα αποφαση θα τα πουλησω ολα.

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: οτιδήποτε ασπρίζει δεν είναι γάλα

Post by Στάθης »

goldsargus wrote:Το λυπηρο ειναι οτι ο συνδεσμος δεν εδειξε τον ιδιο ζηλο για τετοια θεματα οπως εδειξε στην περιπτωση με το ζυγι. Ουτε καν μια προσπαθεια δεν εκαμε με το τμημα αλιειας. Οσο ωμο και αν ακουεται δεν χρειαζομαστε παρουσιασεις για τροπους ψαρεματος αλλα επιλυση τετοιων προβληματων.
Λεβέντη μου,δεν υπάρχει τίποτα πιο εύκολο από το να φωνάζουμε για την ανικανότητα των άλλων, κρυμμένοι πίσω από την ανωνυμία.

Όσο ωμό και αν ακούγεται, πολλοί είναι που κρίνουν το σύνδεσμο για το ένα και το άλλο, αλλά όταν ήταν η Γενική Συνέλευση και θα μπορούσαν να διεκδικήσουν μια θέση στην επιτροπή, όχι μόνο δεν έβαλαν υποψηφιότητα, αλλά ούτε καν παρουσιάστηκαν (χωρίς να ξέρω εαν εσυ προσωπικά ήσουν παρών).

Τα δε σεμινάρια για "εκμάθηση τρόπων ψαρέματος" έχουν το σκοπό τους... Δεν θα δεις κανένα πχ να συναινεί με την κρεατοσυλλογή ως αντίληψη, ούτε και να πραγματεύεται μεθοδολογία που να την προωθεί. Οι αλλαγές στην νοοτροπία δεν θα έρθουν από τη μιά μέρα στην άλλη.

Εαν έχεις κάτι να προτείνεις στο σύνδεσμο, μίλησε με κάποιο από τα μέλη του και είμαι βέβαιος ότι θα βρεις ανταπόκριση. Τα μέλη έδειξαν ότι είναι δραστήρια και ότι έχουν πραγματικό και γνήσιο ενδιαφέρον για το πόστο τους.
no whey no gain

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: οτιδήποτε ασπρίζει δεν είναι γάλα

Post by admin »

Στο τευχος του περιοδικού που κυκλοφορεί υπήρχε ένα άρθρο το οποίο έλεγε ότι ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΝΟΜΑ και ακόμη έν απου έλεγε ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ. για τα συγκεκριμένα άρθρα με πήραν πάνω απο 20 άτομα τηλέφωνο για να μου παραπονεθούν γιατί τους έπιανε το κολάνι και άλλοι 2-3 οι οποίοι είναι καταστηματάρχες και έπιανε το κολάνι πελάτες τους οι οποίοι ήταν και πάνω στα σέλοτεξ των καταστημάτων τους. Ο καθένας με τον τρόπο του και με το λιθαράκι του θα βοηθήσει. Εγώ έχω να σας πώ το εξείς. Αν γυρίσω το ρολόϊ πίσω 3 χρόνια τότε που μου καρφώθηκε στο νού να κάνω τον σύνδεσμο απο την ακτή και ρωτώ εάν δέν τον έκαναν εάν 21 πελλοί δέν υπογράφαμε εάν για 2 χρόνια δέν προσπαθούσαμε να τον κρατήσουμε ζωντανό νομίζατε ότι σήμερα τα πράγματα θα ήταν καλύτερα ή χειρότερα. Ο διευθυντής του Τ.Α.Θ.Ε εκατάλαβε ότι έχουμε πλέον υπόσταση και δέν μας θεωρεί σαν μια ομάδα αθκιασερών. το ζύγι άνοιξε, οι παράλογες τροποποιήσεις στην νομοθεσία δέν πέρασαν, προχωρήσαμε στην σύσταση της ομοσπονδίας, κάποιοι νεαροί ψαράδες βοηθήθηκαν, κάποιοι καταγγέλθηκαν για παρανομίες . Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα ο καθένας μπορεί να συμβάλει για να είναι καλύτερα τα πράγματα τα επόμενα 2 χρόνια. Αλλά όλοι αυτοί που λένε εγώ τα παραιτώ , δέν αξίζει κ.τ.λ να ξέρουν ότι έτσι δέν κερδίζετε τίποτα έτσι κερδίζουν οι παράνομοι και οι άχρηστοι που καταστρέφουν τα πάντα. Για αυτό όποιος θέλει να δεί τα πράγματα να αλλάζουν υπάρχει μια θέση απο όπου μπορεί αν βοηθήσει η εγκατάλειψη δέν βοηθάει

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: οτιδήποτε ασπρίζει δεν είναι γάλα

Post by NIKOLAS HARRIS »

admin wrote:Στο τευχος του περιοδικού που κυκλοφορεί υπήρχε ένα άρθρο το οποίο έλεγε ότι ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΝΟΜΑ και ακόμη έν απου έλεγε ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ. για τα συγκεκριμένα άρθρα με πήραν πάνω απο 20 άτομα τηλέφωνο για να μου παραπονεθούν γιατί τους έπιανε το κολάνι και άλλοι 2-3 οι οποίοι είναι καταστηματάρχες και έπιανε το κολάνι πελάτες τους οι οποίοι ήταν και πάνω στα σέλοτεξ των καταστημάτων τους. Ο καθένας με τον τρόπο του και με το λιθαράκι του θα βοηθήσει. Εγώ έχω να σας πώ το εξείς. Αν γυρίσω το ρολόϊ πίσω 3 χρόνια τότε που μου καρφώθηκε στο νού να κάνω τον σύνδεσμο απο την ακτή και ρωτώ εάν δέν τον έκαναν εάν 21 πελλοί δέν υπογράφαμε εάν για 2 χρόνια δέν προσπαθούσαμε να τον κρατήσουμε ζωντανό νομίζατε ότι σήμερα τα πράγματα θα ήταν καλύτερα ή χειρότερα. Ο διευθυντής του Τ.Α.Θ.Ε εκατάλαβε ότι έχουμε πλέον υπόσταση και δέν μας θεωρεί σαν μια ομάδα αθκιασερών. το ζύγι άνοιξε, οι παράλογες τροποποιήσεις στην νομοθεσία δέν πέρασαν, προχωρήσαμε στην σύσταση της ομοσπονδίας, κάποιοι νεαροί ψαράδες βοηθήθηκαν, κάποιοι καταγγέλθηκαν για παρανομίες . Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα ο καθένας μπορεί να συμβάλει για να είναι καλύτερα τα πράγματα τα επόμενα 2 χρόνια. Αλλά όλοι αυτοί που λένε εγώ τα παραιτώ , δέν αξίζει κ.τ.λ να ξέρουν ότι έτσι δέν κερδίζετε τίποτα έτσι κερδίζουν οι παράνομοι και οι άχρηστοι που καταστρέφουν τα πάντα. Για αυτό όποιος θέλει να δεί τα πράγματα να αλλάζουν υπάρχει μια θέση απο όπου μπορεί αν βοηθήσει η εγκατάλειψη δέν βοηθάει
ετσι ειναι οτι προσπαθεια γινεται και μαλιστα εθελοντικα πρεπει να επικροτειται οχι να εχουμε και παραπονο απο πανω.ας κανει ο καθενας το χρεος του για να παμε καλυτερα!και βελτιωσεις παντα θα υπαρχουν φτανει να γινεται ομαδικη προσπάθεια!!

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: οτιδήποτε ασπρίζει δεν είναι γάλα

Post by angiec »

goldsargus wrote:Το λυπηρο ειναι οτι ο συνδεσμος δεν εδειξε τον ιδιο ζηλο για τετοια θεματα οπως εδειξε στην περιπτωση με το ζυγι. Ουτε καν μια προσπαθεια δεν εκαμε με το τμημα αλιειας. Οσο ωμο και αν ακουεται δεν χρειαζομαστε παρουσιασεις για τροπους ψαρεματος αλλα επιλυση τετοιων προβληματων.

Εκτος που το τμημα αλιειας και τα καταστηματα αλιειας εχουν μεγαλο μεριδιο ευθυνης και πρεπει να επικροτουμε και να αγοραζουμε τα χρειωδη μας μονο απο αυτους που δεν πουλουν διχτυα, φαναρια κτλ. Ημουν σε καταστημα και ακουσα τον ιδιοκτητη να λεει σε πελατη ¨ρε ουτε την αθερινα εν αφηνει να περασει οχι τις κουρκουνες¨
Δυστυχως και εμεις δεν τολμουμε να μαυροπινακισουμε αυτους τους μ.λ.κ.ς που πουλουν ολα τα χρειωδη για ετσι σφαγες.

Τα γυροβολια ειναι πραγματι πολυ επιτιχυμενος τροπος να καμεις μεγαλες ψαριες. Εχει οικογενειες που απο τον απριλη μεχρι τον ιουνη ειναι καθημερινα στην θαλασσα αφου τους αποφερει ενα μεγαλο εισοδημα. Ματαιοτης ματαιοτητων τα παντα ματαιοτης τιποτε εν διορθωνεται ποιον.
Εγω το πηρα αποφαση θα τα πουλησω ολα.


ΑΠΟΝ ΑΠΕΞΩ ΤΟΥ ΧΟΡΟΥ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΟΥΔΚΙΑ ΞΕΡΕΙ...................Αγαπητέ goldsargus...Και όλοι οι υπόλοιποι!!!!!! Είναι πολύ εύκολο να ανοίγουμε το στόμα μας και να λέμε!!!!!!!!!!!! Δεν είναι η πρώτη φορά που Λένε για τον Συνδεσμο . Γι αυτό σε προσκαλώ στην επόμενη συνάντηση του ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ Να μιλήσουμε και αν έχεις τις δικές σου ιδέες να τις ακούσουμε ,και τις ιδέες όλων, πίσω από την οθόνη οτι θέλουμε λέμε. Όταν ήμουν στην Αμερική για την εγχείρηση της κόρης μου και μου είπαν ότι 20 άτομα από όλους σας παρουσιάστηκαν για να γίνη η καινούρια Επιτροπή ειλικρινα δεν μπορούσα να το πιστέψω !!!!!!!! Και από τα 20 αν αφαιρέσεις 5-7 άτομα ,τα μέλη της παλιάς Επιτροπής ΕΕΕ!!! ΝΑΙ Τότε δεν πρέπει να μιλάμε!!!! Γιατι δεν έρχεστε στις συγκεντρώσεις ,γιατι όταν βάζουμε ανακοινώσεις δεν λαμβάνετε μέρος , ΑΝ κοιτάξετε αρχίσαμε από τα παιδιά πολύ μικρής ηλικίας τουλάχιστον η νέα γενιά να ξεκινησει σωστά ,έγραψα τόσες Ανακοινώσεις ,,ΚΑΙ όμως ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΔΗΛΏΣΕΙ ....... Σου λεει ο άλλος ...Που να τρέχω για το κοπελλούι μου Κυριακή ημέρα και να μην ΠΑΩ στο ΨΑΡΕΜΑ ΜΟΥ .......ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥΣ οι περισσότεροι περιμένουν να δουλέψουν αυτά τα 6-7 άτομα που λέγετε ΕΠΙΤΡΟΠΉ ......Εαν δεν προσφέρουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ και ο Καθένας με τον τρόπο του Πάντα θα υπάρχουν και οι Παράνομοι και ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ......Αυτά που γράφω δεν απευθύνονται σε σένα μόνο αλλά σε ΟΛΟΥΣ ΓΕΝΝΙΚΑ . Λυπάμαι αν έγραψα σε αυτό το ύφος αλλά νομίζω είναι καιρός να ξυπνήσουμε και να μην είναι μόνο να γράφουμε στο φόρουμ .......χρειάζονται ΕΡΓΑ....ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ.

ΑΓΓΕΛΑ ΚΩΣΤΑΡΑ

Γραμματέας C.A.B.A.C

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: οτιδήποτε ασπρίζει δεν είναι γάλα

Post by inglese.fishing »

Παιδία δαμε εν τίθεται το ερώτημα αν είμαστε μέλη της επιτροπής ή όχι αλλά τι μπορεί να γίνει να απαλλαχτούμε από κακές συνήθειες τριτο κοσμικής χώρας. Ο θαλάσσιος κόσμος της επαρχίας Αμμοχώστου νέκρωσε. Πια άλλη επαρχεία θα εξακολουθήσει;
Τι μέτρα μπορούμε να πάρουμε να σταματήσει το κακό;
Τι σταματά ή έστω ελαχιστοποιεί τούτα τα προβλήματα σε άλλες επαρχίες; (η απλός εν θέμα χρόνου)

Μπορεί έστω ένα από τα προβλήματα με τα αλόγιστα δίχτυα, γυροβολια και νυχτερινούς ψαροτουφεκαδες να αντιμετωπιστεί;
Αν ναι, εισηγείται κάποιο τρόπο γιατί εν να ακουστούν και άλλες κρητικές προς τον σύνδεσμο και όποια κρητική θα ασκείται σε οποιονδήποτε θα είναι απλά έκφραση αγανάκτησης.

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: οτιδήποτε ασπρίζει δεν είναι γάλα

Post by inglese.fishing »

rockfishing wrote:Τζαι για να μεν με ρωτησει κανενας γιατι εν τους παίρνεται τηλεφωνο, λεω σας το ξεκαθαρα, μετα που τις 3 εν απαντουν και δεν ερκουντε. Μονο 2 φορες καθημερινες πρωί, που μου απαντησε το τηλέφωνο ηταν ενας Αντρεας. Αν τον ειδεται εσεις ειδα τον και εγω.


Τούτο το πρόβλημα έχει κάποιο τρόπο να αντιμετωπιστεί;
Μπορούμε να δούμε αν έχει κάποιο τρόπο όπως ακούω ότι ενδιαφέρονται κάποια άτομα για τα γλυκά νερά; Έχει κάποιο που ξέρει πέντε πράγματα παραπάνω να μας πεις αν είναι απλά βαρεμάρα των υπαλλήλων; Τι ενέργειες χρειάζονται για να δραστηριοποιηθούν.
Μπορεί να αλλάξει κάτι ή να ανατεθούν καθήκοντα του Τ.Α στην λιμενική;
Εν μπορούμε να κάμουμε μια υπόδειξη για άρνηση άσκησης των καθηκόντων τους;

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”