"Περί ανεμων και Yδάτων"

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
ΧΑΡΗΣ Μ
Posts: 196
Joined: Tue Jul 05, 2011 1:38 pm

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by ΧΑΡΗΣ Μ »

COTSIOS80 wrote:Ισως θα ηταν καλα ο συνδεσμος να διαχωρησει την θεση του και να καταδικασει και επισημα με ανακοινωση τα αισχη που εγιναν αυτες τις μερες ετσι για να προλαβουμε τους καλοθελητες που θα φροντισουν να σπιλωσουν το ονομα του συνδεσμου αναφερωμενοι σε ερασιτεχνες ψαραδες
Πολυ συντομα θα δημοσιευτει ανακοινωση του C.A.B.A.C
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ=ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by COTSIOS80 »

angiec wrote:
COTSIOS80 wrote:Ισως θα ηταν καλα ο συνδεσμος να διαχωρησει την θεση του και να καταδικασει και επισημα με ανακοινωση τα αισχη που εγιναν αυτες τις μερες ετσι για να προλαβουμε τους καλοθελητες που θα φροντισουν να σπιλωσουν το ονομα του συνδεσμου αναφερωμενοι σε ερασιτεχνες ψαραδες
Αυτοί ολοι που πιάννουν ενα καλάμι και καρτερούν πότε θα σπάσει έναν Ιχθυοτροφείο για να πάνε και να εκμεταλευτούν την κατάσταση...... μέχρι και 3 ευρώ την τσάντα άκουσα .....και όπου πάνε αφήνουν πίσω τους .ΚΟΤΣΙΑΤΗ .... δεν λεγονται ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ.....Εγώ λέω το καλύτερο για να μην έχουμε τέτοια κάθε φορά ως Σύνδεσμος να γίνη μια επιστολή στο Τ.Α και να απαγορευετε το ψάρεμα για λίγες μέρες μέχρι το ψάρι να απομακρύνεται.......Δεν μπορεί ο κάθε άσχετος να αφήνει τα βρομικα του πίσω....και να έχουμε αυτή την κατάσταση κάθε φορά και όχι μόνο , και να μας παίρνει όλους το ποτάμι .ΝΤΡΟΠΗ !!!!!!!!..Διερωτούμαι αν και στο σπίτι τους κάνουν έτσι ...η ...αν πεφτει παντόφλα...Είναι σκέτη γαιδουροσύνη και πρέπει επιτέλους να καθαρίση το όνομα των ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ ΨΑΡΑΔΩΝ.
Για να απαγορευτει το ψαρεμα σε ετσι περιπτωσεις χρειαζεται ενα απο εκεινα τα πολυδιαφημισμενα διαταγματα του διευθυντη του ΤΑΘΕ. Αλλα δυστυχως για να γινει ετσι πραγμα χρειαζονται και "μπρουτζινα" τα οποια οπως φαινεται ειναι.... σε ελλειψη :!:
Οσο για τις βρωμιες...και σπιτι τους ετσι ειναι. Τα κτηνα εν σε σταβλους που μεινισκουν εννε ετσι :?: :?:
Ditch the bitch and let's go fishing!

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by mariosko »

Μακαρι να τους εβρουν.....
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by COTSIOS80 »

ΧΑΡΗΣ Μ wrote:
COTSIOS80 wrote:Ισως θα ηταν καλα ο συνδεσμος να διαχωρησει την θεση του και να καταδικασει και επισημα με ανακοινωση τα αισχη που εγιναν αυτες τις μερες ετσι για να προλαβουμε τους καλοθελητες που θα φροντισουν να σπιλωσουν το ονομα του συνδεσμου αναφερωμενοι σε ερασιτεχνες ψαραδες
Πολυ συντομα θα δημοσιευτει ανακοινωση του C.A.B.A.C
Χαρη τι εγινε με το πιο πανω?
Σε ποια εφημεριδα και ποτε θα το δουμε?
Ditch the bitch and let's go fishing!

ΧΑΡΗΣ Μ
Posts: 196
Joined: Tue Jul 05, 2011 1:38 pm

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by ΧΑΡΗΣ Μ »

Εστειλα email της δημοσιογραφου του εν λογω θεματος(η σημερινη),την Τεταρτη 12/12/12,και μου ειπε οτι θα το δημοσιευσει
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ=ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by COTSIOS80 »

ΧΑΡΗΣ Μ wrote:Εστειλα email της δημοσιογραφου του εν λογω θεματος(η σημερινη),την Τεταρτη 12/12/12,και μου ειπε οτι θα το δημοσιευσει
Οκ ευχαριστω.
Αν μαθεις ποτε θα το δημοσιευσει μας λεεις να εχουμε υποψη.
Δεν μπορουμε να το βαλουμε και στο Πολιτη και το Φιλελευθερο?
Ditch the bitch and let's go fishing!

ΧΑΡΗΣ Μ
Posts: 196
Joined: Tue Jul 05, 2011 1:38 pm

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by ΧΑΡΗΣ Μ »

Το συγκεκριμενο θεμα το ειχε η σημερινη γι'αυτο σαν συνδεσμος δωσαμε τη δικη μας θεση πανω στο θεμα
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ=ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by COTSIOS80 »

Συμφωνω αλλα δεν βλαπτει να δημοσιευθει η επιστολη και σε αλλα εντυπα. Ειμαι σιγουρος οτι ε πολλης ο κοσμος που ειδε τις βρωμιες που εγιναν.
Πιο πολλης απο εκεινους που διαβαζουν σημερινη.
Και ουτος η αλλως ο σκοπος δεν ειναι η απαντηση στο δημοσιευμα αλλα να ξεκαθαρισουμε την θεση μας σαν συνδεσμος
Ditch the bitch and let's go fishing!

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by chrisostomos »

Επι του παροντος αν οργανωναμε και κανενα καθαρισμο ακτης που και που δεν θα ηταν κακο... :-) και οχι μονο της συγγεκριμενης.. Με ενα καρφι στην ακρη ενος σκουποξυλου ή μια τριενα και μια μεγαλη σακουλα σκουπιδιων στο χερι ο καθενας μας και την δουλεια μας θα κανουμε ευκολα και θα κοψουμε και καμια κουβεντα που κοντα γιατι καιρο εχουμε να βρεθουμε... Τι λετε?
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Παρων :)

spirosxidis
Posts: 23
Joined: Thu Jan 06, 2011 6:33 pm

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by spirosxidis »

ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΗΘΗΤΕ...ΤΙ ΕΛΕΓΕ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ !!!

Την περίοδο του Εθνικού διχασμού στην Κρήτη, ένας επιθεωρητής δημοτικής εκπαίδευσης ανέβαινε μ' ένα μουλάρι σ' ένα ορεινό και δύσβατο χωριό, για να επιθεωρήσει τον εκεί δάσκαλο.
Στο δρόμο που επήγαινε συναντά έναν αγωγιάτη και τον ρωτά: «Δε μου λες, πατριώτη, ο δάσκαλος τι είναι; Βενιζελικός ή βασιλικός;». «Βενιζελικός», απαντά ο αγωγιάτης. «Α, το γαϊδούρι» σχολίασε ο επιθεωρητής.
Ο αγωγιάτης όμως ήταν Βενιζελικός και φίλος του δασκάλου και έτρεξε να μεταφέρει στον δάσκαλο τη στιχομυθία. «Το και το, δάσκαλε. Σε είπε γαϊδούρι».
Την επομένη μπαίνει ο επιθεωρητής στην τάξη και ρωτά το δάσκαλο ποιο είναι το μάθημα της ημέρας. «Τα σημεία της στίξεως», απαντά ο δάσκαλος. «Ας δούμε, λοιπόν, τι ξέρουν τα παιδιά», λέει ο επιθεωρητής.
Ο δάσκαλος σήκωσε ένα μαθητή, τον Σήφη, στον πίνακα και του είπε να γράψει τη φράση:
«Ο επιθεωρητής είπε, (κόμμα), ο δάσκαλος είναι γαϊδούρι (τελεία).
Αφού, έκπληκτος ο μαθητής, το έγραψε, τον ρωτά ο δάσκαλος: «Ποιος είναι, παιδί μου, γαϊδούρι;». «Ο δάσκαλος», ψέλλισε ο μαθητής. «Και ποιος το είπε;». «Ο επιθεωρητής, κύριε». «Ωραία», είπε ο δάσκαλος. «Σβήσε τώρα το κόμμα και βάλ' το αλλιώς»:
«Ο επιθεωρητής, (κόμμα), είπε ο δάσκαλος, (κόμμα), είναι γαϊδούρι».
Μόλις τελείωσε ο μαθητής, τον ρωτά ο δάσκαλος: «Ποιος είναι τώρα, παιδί μου, το γαϊδούρι;». «Ο επιθεωρητής», απαντά δειλά ο μαθητής. «Και ποιος το είπε;» «Ο δάσκαλος», απαντά ο μαθητής.
Οπότε στρέφεται ο δάσκαλος στην τάξη και λέει: «Είδατε παιδιά τι κάνουν τα κόμματα; Πότε βγάζουν γάιδαρο τον επιθεωρητή και πότε το δάσκαλο».!
Είπε μονολογώντας ο παππούς, καθισμένος στην πολυθρόνα του μπροστά στη τηλεόραση που ανακοίνωνε και νέες μειώσεις στις συντάξεις: Όταν ήμουν μαθητής, άκουγα κάθε τόσο τη δασκάλα μου να λέει: «Να προσέχετε τα κόμματα! Ένα λάθος κόμμα, μπορεί να σας χαλάσει τελείως τη σύνταξη!» Έπρεπε να περάσουν εξήντα χρόνια για να καταλάβω τι εννοούσε.

"ΚΛΕΜΕΝΟ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ...ΑΣΧΕΤΟ ...ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΣ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by EVANTHIS LOIZOU »

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Εμεις Σπυρο μου δεν εχουμε Κομματα :o
Εχουμε ΑΠΟΚΟΜΜΑΤΑ :x :x που να δωσει ο Θεος να γινουν κομματια :!:

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by fISHANDCHIPS »

Ωραίο :clap:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

ΧΑΡΗΣ Μ
Posts: 196
Joined: Tue Jul 05, 2011 1:38 pm

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by ΧΑΡΗΣ Μ »

Παραθετω το e-mail που ειχα στειλει στη δημοσιογραφο (12/12/12 και 18/12/12)


ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΑΛΙΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΙΑΣ ΖΩΗΣ (C.A..B.A.C)

Ειναι με μεγάλη λύπη και οργή,που παρακολουθούμε αυτές τις μέρες,την κατάσταση που επικρατεί στο λιμάνι Αρχιρόδον στο Βασιλικό καθώς και στις παρακείμενες παραλίες..Μετά το ατύχημα με το εμπορικό πλοίο που κτύπησε στα κλουβιά ιχθυοκαλλιέργειας και τη διαφυγή αρκετών χιλιάδων ψαριών,εκατοντάδες ερασιτέχνες ψαράδες κατεκλυσαν και συνεχίζουν να κατακλύζουν το λιμάνι Αρχιρόδον και τις παρακείμενες παραλιες,για να ψαρέψουν.Δυστυχώς,για μια ακόμη φορά,μερικοί ανεύθυνοι , χωρίς ιχνος περιβαλλοντικής συνειδησης,φεύγοντας απο το ψάρεμα τους,αφήνουν πίσω τους σκουπίδια.Μερικοί ασυνείδητοι "ερασιτεχνες ψαραδες" καταφεραν και παλι να αμαυρώσουν όλους τους γνήσιους ερασιτεχνες ψαράδες που και περιβαλλοντική συνείδηση εχουν ,και παιδεία.Ο Παγκύπριος Σύνδεσμος Ερασιτεχνικής Αλιείας απο την Ακτή και διατήρησης της θαλασσιας ζωής ειναι πολύ ευαισθητος σε τετοια θέματα και για το σκοπό αυτο μέσα στο 2012 πραγματοποίησε δύο σεμινάρια ,Παφο και Ζυγι,σε παιδιά κατω των 16 ετων με σκοπό την καλλιεργεια της περιβαλλοντικής και ψαρευτικής συνείδησης γιατί πιστεύουμε οτι ,αν τα παιδια αποκτήσουν περιβαλλοντική συνείδηση τοτε θα γίνουν υπεύθυνοι και ευσυνείδητοι ερασ.ψαράδες και κατ'επεκταση πολίτες.
Καταδικάζουμε λοιπον με ολη μας τη δύναμη την ασυνειδησία αυτων των ατόμων και καλούμε ολους τους ερασ.ψαράδες όταν επισκέπτονται τα λιμάνια και τις παραλίες για να ασχοληθούν με το ψάρεμα,όπως μην αφήνουν σκουπίδια πισω τους.Δεν υπαρχει ελλειψη καδων απορριματων αλλα ελλειψη περιβαλλοντικης και ψαρευτικής συνειδησης.
Ο Παγκυπριος Συνδεσμος Ερασιτεχνικής Αλιειας απο την Ακτη θα προχωρήσει σε καθαρισμο της περιοχής
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ = ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

Διοικητικο συμβούλιο

C.A.B.A.C
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ=ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

ΧΑΡΗΣ Μ
Posts: 196
Joined: Tue Jul 05, 2011 1:38 pm

Re: "Περί ανεμων και Yδάτων"

Post by ΧΑΡΗΣ Μ »

Η δημοσιευση απο το sigma live 18/12/12

http://www.sigmalive.com/news/local/21731

Δυστηχως ΤΩΡΑ το ειδα, μετα που μιλησα με τη δημοσιογραφο
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ=ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”