Για Λεμεσιανούς

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Για Λεμεσιανούς

Post by Someone »

Κοπέλλια, έφα την.
Έσιει που τα εχτές, που επέλλανε με η κόρη μου η μεγάλη ότι θέλει ένα ψάρι τόοοοοοοοοοοοοσο μεγάλο (εν θκυόμισυ χρονών οπότε τζιαι μισόκιλο να ένει πάλε θα φαίνεται τέρας για τζιήνη).
Αστεία αστεία τες τρείς τελευταίες φορές που επήα, ό,τι έπιασα έσυρα το πίσω λόγω μεγέθους, εκτός που ένα μούρμουρο 20 πόντους που καρτερά παρέα στο θάλαμο.

Επομένως: Βάσει των παρατηρήσεων σας για τούτη την εποχή, ποιά περιοχή πιστεύκετε ότι είναι πιό υποσχόμενη;

Αμαθούντα - κάτω που την εκκλησία της Αγίας Βαρβάρας
Αμαθούντα - στο δυτικό άκρο, δίπλα που το κέντρο
Καρνάγιο - Ανατολική μεριά
Καρνάγιο - Δυτική πλευρά
Επίχωση μώλου
Lady;s mile αποκλείεται, βαρκούμαι το δρόμο!!

Τείνω να δοκιμάσω την Αμαθούντα τούτη τη φορά. Αν τζιαι στην επίχωση είχα αρκετά καλά αποτελέσματα το καλοκαίρι, τελευταίως κάμνει μου "νερά".

Ακούω προτάσεις, πέρκει εν μου κατεβάσει μούτρα η κυρία.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

o καλητερος τοπος ειναι εκει στο κυκλικο κομβο στα τουρκικα, ετσι εποχη εκει θα βρεις τα παντα, προσεξε ομως γιατι ψαρευουν πολλοι εκει . :D

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

no-nick wrote:o καλητερος τοπος ειναι εκει στο κυκλικο κομβο στα τουρκικα, ετσι εποχη εκει θα βρεις τα παντα, προσεξε ομως γιατι ψαρευουν πολλοι εκει . :D
Ξέχασα να συμπληρώσω ότι αν δεν κάμω τίποτε, θα κάμω το γυρό μου που τον εν λόγω "ψαρότοπο" πριν πάω σπίτι.

Εν μπορείς να φανταστείς τί μούτρα κάμνει όποτε πάω σπίτι χωρίς ψάρι.
Γεναίτζιες, δείχνουν τα δόντια τους που μωρά.

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Post by no-nick »

Someone wrote:
no-nick wrote:o καλητερος τοπος ειναι εκει στο κυκλικο κομβο στα τουρκικα, ετσι εποχη εκει θα βρεις τα παντα, προσεξε ομως γιατι ψαρευουν πολλοι εκει . :D
Ξέχασα να συμπληρώσω ότι αν δεν κάμω τίποτε, θα κάμω το γυρό μου που τον εν λόγω "ψαρότοπο" πριν πάω σπίτι.

Εν μπορείς να φανταστείς τί μούτρα κάμνει όποτε πάω σπίτι χωρίς ψάρι.
Γεναίτζιες, δείχνουν τα δόντια τους που μωρά.
Μιχαλη καπου εκοψες πισω,το μοντερνο ψαρεμα ειναι αλιως,βλεπεις καπιον η καπια σε μια φωτο να κρατη ενα κιλισιο σορκο η ενα 10κιλο μινερι, πρεπει να κλησεις τα ματια και να σκευτης την ολη φαση, ξυπνητηρι, διαδρομη, στησιμο καλαμιων, δωλωματα, το τσιμπημα ,το καρφωμα, την παλη, τα φρενα το αποχιασμα.αυτος ειναι ο μοντερνος τροπος ψαρεματος, ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΨΑΡΕΜΑ :D
σοβαρα τωρα, εχει 2 βδομαδες και βαλε που ψαρευαμε σε διαφορετικους τοπους με μηδαμηνα αποτελεσματα.εξαφανιστηκαν τα ψαρια απο την λεμεσο, το να παρης 1 ψαρι δεν ειναι τιποτα, το να παρης 1 αλλα καλο κοματι και να εχει καθε τοσο τσιμπηματα σε κρατουν σε εγρηγορση και το απολαβανης ειναι το πιο σημαντικο, αλλα δεν βλεπω να γινετε τιποτα.

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Άτε εξήγα τωρά του μωρού περι "εγκεφαλικού ψαρέματος".

Έκλεισε. Καρνάγιο.
Ο "ψαρότοπος" που λαλείτε θα είναι τζιαι στο δρόμο προς το σπίτι.
Όι εννα σπάσω.

(Αν τζιαι κάτι μου λαλεί ότι ήρτε επιτέλους η σειρά της Αμαθούντας να δώσει ψάρι. Όσοι έχουν υπόψη τους την περιοχή, εδοκίμασε κανένας να στήσει τα καλάμια του πάνω στους βράχους, κοντά στη "βεράντα" που κάμνει ο πεζόδρομος; Όταν εν λάδι η θάλασσα, φαίνεται ενδιαφέρον ο βυθός τζιαμέ).

savvy
Posts: 63
Joined: Sat Jan 13, 2007 12:24 pm

Post by savvy »

dokimaste perioxi ixthiotrofiou episkopis..para poli thola nera logo fourtounas..pianni lavrakia sfirnes milokopia kai kapote gofaria..

User avatar
GFISH
Posts: 61
Joined: Tue Dec 19, 2006 2:14 pm

Post by GFISH »

Someone wrote:Άτε εξήγα τωρά του μωρού περι "εγκεφαλικού ψαρέματος".

Έκλεισε. Καρνάγιο.
Ο "ψαρότοπος" που λαλείτε θα είναι τζιαι στο δρόμο προς το σπίτι.
Όι εννα σπάσω.

(Αν τζιαι κάτι μου λαλεί ότι ήρτε επιτέλους η σειρά της Αμαθούντας να δώσει ψάρι. Όσοι έχουν υπόψη τους την περιοχή, εδοκίμασε κανένας να στήσει τα καλάμια του πάνω στους βράχους, κοντά στη "βεράντα" που κάμνει ο πεζόδρομος; Όταν εν λάδι η θάλασσα, φαίνεται ενδιαφέρον ο βυθός τζιαμέ).
Εγώ θα σου εισογόμουνα και λίγο πιο πέρα απο τα γνωστά 'λημέρια' δηλαδή αφού πάς που πάς ψάρεμα δοκίμασε και ένα λίγο πιο μακρινό ταξιδάκι πρός Ζύγι να πούμε όπου άκουσα ότι τελευταία εφάνηκε ψάρι, ή στις πέτρες του Νέου Λιμανιού με ζωντανή βελονίδα, ακόμη μπορείς να πάς πρός Αυδήμου-Μελάντα-Παραμάλι για καστινγ πολύ ωραίοι βυθοί.

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Συμφωνώ, αλλά αυτό το διάστημα ο ελεύθερος χρόνος συρρικνώθηκε σε σημείο που να έχω 4-5 ώρες για ψάρεμα την εβδομάδα.
Επομένως προτιμώ να κινούμαι σε κοντινές σχετικά αποστάσεις.

savvy
Posts: 63
Joined: Sat Jan 13, 2007 12:24 pm

Post by savvy »

Image

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

savvy wrote:Image
oreo kommati alla ise elafrws off-topic..
Esox Lucius

savvy
Posts: 63
Joined: Sat Jan 13, 2007 12:24 pm

Post by savvy »

hehe..epiasan se i milloues re poulloui :D

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Σήμερα επιστρέφοντας απο Λευκωσία, έκαμα μια παράκαμψη στην Ακτή Κυβερνήτη, να τσεκάρω την κατάσταση.

Ρε κοπέλλια, τζιαμέ που εν οι άσπροι βράχοι, απέναντι που τα ιχθυοτροφεία εδοκίμασε κανένας έτσι εποχή;
Γίνεται χαμός τα σαββατοκυρίακα απο ψαράδες, γενικά αξίζει τον κόπο;

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Post by Greg »

Someone wrote:Σήμερα επιστρέφοντας απο Λευκωσία, έκαμα μια παράκαμψη στην Ακτή Κυβερνήτη, να τσεκάρω την κατάσταση.

Ρε κοπέλλια, τζιαμέ που εν οι άσπροι βράχοι, απέναντι που τα ιχθυοτροφεία εδοκίμασε κανένας έτσι εποχή;
Γίνεται χαμός τα σαββατοκυρίακα απο ψαράδες, γενικά αξίζει τον κόπο;
jini i perioxi therizete tin nuxta pou nuxtompoukkalides opws ke o ais giorkis alamanou. epia mian nuxta espasan ta nevra mu mazi tous ke en eksanapatisa...
Esox Lucius

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Greg wrote:
Someone wrote:Σήμερα επιστρέφοντας απο Λευκωσία, έκαμα μια παράκαμψη στην Ακτή Κυβερνήτη, να τσεκάρω την κατάσταση.

Ρε κοπέλλια, τζιαμέ που εν οι άσπροι βράχοι, απέναντι που τα ιχθυοτροφεία εδοκίμασε κανένας έτσι εποχή;
Γίνεται χαμός τα σαββατοκυρίακα απο ψαράδες, γενικά αξίζει τον κόπο;
jini i perioxi therizete tin nuxta pou nuxtompoukkalides opws ke o ais giorkis alamanou. epia mian nuxta espasan ta nevra mu mazi tous ke en eksanapatisa...

Πάντως σαν περιοχή υπόσχεται πολλά.
Γαμώτο. Πάνω που εσκέφτουμουν να "επενδύσω" πάνω της την Κυριακή τα ξημερώματα.

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Post by hdemetris »

Greg wrote: jini i perioxi therizete tin nuxta pou nuxtompoukkalides opws ke o ais giorkis alamanou. epia mian nuxta espasan ta nevra mu mazi tous ke en eksanapatisa...
Έπρεπε να ειδοποιήσεις την λιμενική.

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”