Η εφ΄όλη της ύλης συνέντευξη του Διευθντή του Τ.Α.Θ.Ε

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Η εφ΄όλη της ύλης συνέντευξη του Διευθντή του Τ.Α.Θ.Ε

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΔΕΝ θα τα ανοιξει Αριστε μου διοτι δεν μπορει να καταλαβει.
Ειναι το ιδιο σαν να προσπαθεις να με πεισεις εμενα να μπω σε γηπεδο και να καταλαβω γιατι 22 "πελλοι" βουρουν μιαν μαππαν :oops: :oops:
Διαχρονικα, σε τουτον τον τοπο, ισχυει το ρητο Ο ΧΩΡΚΑΤΗΣ ΤΖΙΗΝΟΝ ΠΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΕΡΙΠΑΙΖΕΙ ΤΟ
και το δυστυχημα ειναι οτι βαλαμε τον καθε "χωρκατη" να μας καμνει τον μαστρο.
Οχι μονο στο ψαρεμα αλλα σε πολλους αλλους τομεις της ζωης μας.
Εκεινο που με χαροποιει ιδιαιτερα ειναι οτι καποιοι Βουλευτες εχουν επιτελους καταλαβει οτι αυτη η εννοια της ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ανηκει σε παρωχημενες εποχες και σηκωσαν Παντιερα να την αλλαξουν.
Τρανα παραδειγματα ειναι η αφαιρεση εξουσιων απο τον Γενικο Εισαγγελεα (που εκρινε ποιος μπορει να εργαζεται σαν Ιατροδικαστης), τον Ανωτερο Κτηματολογικο Λειτουργο (που εκρινε ποιος μπορει να ειναι Εκτιμητης) και δεκαδες αλλα παραδειγματα.
Η μονη πραξη που θα μπορουσε να κανει ο Κυριος Λοιζιδης, πριν να αφυπηρετησει, για να υπηρετησει πραγματικα τον τοπο του και την κοινωνια που τον πληρωνει ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΗΦΙΣΗ ΝΕΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ. Για την διαμορφωση της προτασης αυτης θα πρεπει να δημιουργησει επιτροπες απο ολους τους ενδιαφερομενους (δεξαμενες σκεψης).
Αν το κανει, θα φυγει απο την υπηρεσια καταξιωμενος στην συνειδηση της κοινωνιας σαν "ο ανθρωπος που τολμησε".
Αν δεν το κανει, και του επιβληθει απο το Νομοθετικο Σωμα, θα ειναι εκεινος που κατα την εποχη της δικης του Διευθυνσης εχασε τον ελεγχο.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Η εφ΄όλη της ύλης συνέντευξη του Διευθντή του Τ.Α.Θ.Ε

Post by MariosK »

Χαίρομαι ιδιαίτερα που τουλάχιστο έχουν το θάρρος να μπένουν σε τούτο το φόρουμ για να δουν την ανταπόκριση του κόσμου. Δεν είχα σκοπό να σχολιάσω περισσότερο αφού εμείς ξέρουμε τα αλλά αφού τα διαβάζουν τότε δράττομαι της ευκαιρίας να αναφέρω κάποια, κατ' εμένα παραπλανητικά, στοιχεία.

Πρώτον οι στατιστικές περί 20 εξορμήσεις και 3 κιλά είναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ!!! Οι ψαράδες κατηγορίας Γ καρτερούν στο τέλος του χρόνου να συμπληρώσουν την φόρμα με τα στατιστικά τζε βάλουν ότι τους καπνίσει. Δεν έχει καμιάν επαφή με την πραγματικότητα. Αν ο κ. Λοιζίδης και το Τμήμα του έχουν την διάθεση για πραγματικές στατιστικές τότε πρέπει να αναθέσουν στους επιθεωρητές τους να καταγράφουν αυτές τις ψαριές κατα την διάρκεια των ελέγχων και ΜΟΝΟΝ αυτές να λαμβάνονται υπόψιν για στατιστικά στοιχεία. Μια στατιστική μελέτη δεν απαιτεί να έχεις τις τιμές από όλο το σύνολο αλλά οι ΣΩΣΤΕΣ τιμές από ένα αντιπροσωπευτικό υποσύνολο του συνόλου είναι υπέρ αρκετές και επιστημονικός αποδεκτές για δημοσίευση.

Δεύτερον στην ερώτηση πόσο ποσοστό από τα φρέσκα ψάρια ανήκει στους επαγγελματίες στη συνέντευξη δίνονται παραπλανητικές απαντήσεις αφού αναφέρεται στο ποσοστό 62% των ψαριών που αλιεύονται!!! Αν για παράδειγμα στην Κύπρο καταναλώνονται 100.000 κιλά των χρόνο και τα 1000 κιλά είναι μόνο προϊόν κυπριακής αλιείας ενώ τα υπόλοιπα εισαγόμενα και από ιχθυοτροφεία τότε το 62% του κ. Λοιζίδη που σαν σχετικό ποσοστό φαντάζει ψιλό αντιστοιχεί ΜΟΝΟ σε 620 κιλά από τα 100.000!!! Δηλαδή μιλούμε για έναν ποσοστό 0.62%!!!! Δεν ξέρω αν το πρόβλημα ήταν στην διατύπωση της ερώτησης ή παρανόηση της αλλά επειδή τα νούμερα που ανάφερα εγώ είναι καθαρά ενδεικτικά για να δείξω το πρόβλημα θα ήθελα αν ο κ. Λοιζίδης έχει τα πραγματικά νούμερα να μας τα δώσει. Θέλουμε να ξέρουμε τι ποσοστό των ψαριών που ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΝΤΑΙ ανήκει σε ψαριές των επαγγελματιών και αν γίνεται όλων των επαγγελματικών ομάδων, και τράτες και κατηγορίας Α και Β.

Επίσης θα ήθελα να αναθεωρήσει την άποψη του ότι οι ψαράδες στην Κύπρο είναι μόνο 8000 με βάση τις άδειες διότι όπως είπαμεν υπάρχουν αρκετές, και όχι μερικές, χιλιάδες ερασιτέχνες που ψαρεύουν με καλάμι από την ακτή, και επίσης το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ποσοστό των σκαφών που βγάζουν άδεια για ψάρεμα συνήθως χρησιμοποιούνται από 2 τουλάχιστον άτομα και πολλές φορές 3 και 4. Οι ψαράδες, και πολίτες αυτές της δημοκρατίας, είναι τα ΑΤΟΜΑ και όχι οι άδειες που βγάζει το Τμήμα Αλιείας. Ας μην αναφέρω για τις μερικές επιπλέον χιλιάδες που ψαρεύουν παράνομα στις κατηγορίες που απαιτείται άδεια και κατά ένα μεγάλο ποσοστό αυτή η παρανομία οφείλεται στην ελλιπής αστυνόμευσης από πλευράς του Τμήματος Αλιείας.

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Η εφ΄όλη της ύλης συνέντευξη του Διευθντή του Τ.Α.Θ.Ε

Post by COTSIOS80 »

Αν οι επαγγελματιες εσυνισφεραν 62% στην αγορα τοτε τα ιχθυοτροφεια και οι εισαγωγεις επρεπε να τα κλεισουν :think:
Ditch the bitch and let's go fishing!

ΧΑΡΗΣ Μ
Posts: 196
Joined: Tue Jul 05, 2011 1:38 pm

Re: Η εφ΄όλη της ύλης συνέντευξη του Διευθντή του Τ.Α.Θ.Ε

Post by ΧΑΡΗΣ Μ »

Φιλοι ψαραες ,η θαλασσα ειναι γεματη ψαρια.Πηγαινετε οποτε μπορειτε και θα φορτωνεστε ψαρια.Με απλα μαθηματικα και επιεικως , κατηγορια Γ (450αδειες ,3 ζεμπυλες,3kg καθε φορα, 20 φορες το χρονο =27,000kg)
κατηγορια Α,Β (500 αδειες ,28+ζεμπυλες,28+kg καθε φορα,να βαλω μονο τις μισες μερες του χρονου δηλ. χ183 = 2,562,000kg να μην αναφερω και τις αλλες αδειες γιατι εν πολλα τα μαθηματικα .ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ! Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΝ ΓΕΜΑΤΗ ΨΑΡΚΑ.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΕΤΡΑ
ΘΑΛΑΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΖΩΗ=ΖΩΗ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Η εφ΄όλη της ύλης συνέντευξη του Διευθντή του Τ.Α.Θ.Ε

Post by apsavvas »

Μπορείτε να μου πείτε που ζει ο Κύριος Λοϊζίδης επειδή εδώ είναι Κύπρος. Μέσα σε ένα χρόνο έκανε 80 περιπολίες από τις 365 μέρες που έχει ο χρόνος, αντίστοιχα το ¼ των ημερών και αν το καλοσκεφτείτε κάποιες ώρες της ημέρας που πιστεύω ότι αυτές ήταν και καθημερινές οι πλύστες. Δεν κατάλαβε ότι οι παράνομοι είναι περισσότεροι από τους νόμιμους ψαράδες μήπως θέλει κάποιο να του το πει αυτό? Αν παραμείνει διευθυντής του Τμήματος αλιείας πιστεύω οδεύουμε προς τη καταστροφή και δεν μας σώζει κανένας. Έχει εις γνώση του ότι ο κάθε επαγγελματίας ψαράς έχει μέσα στη βάρκα του περισσότερες από 10 ζεμπίλλες δίχτυα ή θέλει κανένα Παπά να του το πει. Έχει εις γνώση του ότι καλοκαίρι να είναι είτε χειμώνας οι παραλίες είναι περικυκλωμένες με δίχτυα!!!! Απορώ αν ο Κύριος Λ. έχει πάει ποτέ στα φράγματα να δει τη παρανόμια που υπάρχει, έχουν γίνει τα δεύτερα σπίτια για κάποιους και δουλεία με χοντρή αμοιβή. Η ανικανότητα στο μεγαλείο της. Τούτοι θέλουν όπως είπα και σε παλιά μου post να τιμωρηθούν μέσο τηλεόρασης και να ρεζιλευτούν συνάμα. Απορώ ποιος υπουργός, βουλευτής έδωσε θέση διευθυντή σε αυτό το άξεστο κύριο. Έγλυψες κύριε παρέδωσε κάτι καλό να σε προτείνουν ξανά. Οξα επειδή έχει συμφέροντα από τους επαγγελματίες προσπαθείς να τους καλύψεις. Γίνεται να υπαρχή παρανομία που πάμπολλες φορές είδα με τα ίδια τα μάτια μου και να πιάνουμε εκατό τηλέφωνα και ο ένας να σε στέλνει αλλού που κοπροσκυλιάζουν με στα γραφεία. Άρεσε μου μια μέρα που έπιασα ένα στη λάρνακα και μου είπε « ε καλά ρε φίλε τη θέλεις να κάμω να μπω μέσα να τους πω να φκουν από το νερό» μα εν σοβαροί? Αυτή είναι η περιπολία, που δήθεν κάνουν και πιστεύει και ο ίδιος ο διευθυντής.
The only source of knowledge is experience

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Η εφ΄όλη της ύλης συνέντευξη του Διευθντή του Τ.Α.Θ.Ε

Post by COTSIOS80 »

Ε κοπελια δεν ξερω τι θα γινει αλλα οι Συνδεσμοι CFAA and CABAC πρεπει να αναλαβουν δραση διοτι καλα τα λεμε στο φορουμ αλλα δεν βλεπω να γινεται και τιποτε ουσιαστικο στη τελικη.
Περιμενουμε πλανο δρασης και απο τους 2. :violence-guntoting: :violence-guntoting: :violence-guntoting:
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Η εφ΄όλη της ύλης συνέντευξη του Διευθντή του Τ.Α.Θ.Ε

Post by caveman »

ΕΛΕΟΣ!!!

Μπαίνουν και διαβάζουν τούτα που γράφουμε τόσο καιρό και δεν τους καίγεται καρφί!!! :evil: :evil: :evil:

Αυτοί οι "κάποιοι καλαμάες" είναι δέκα φορές περισσότεροι από όλους τους υπόλοιπους ψαράδες μαζί!!!!

Είναι τελείος άσχετοι και βαλτοί στις θέσεις αυτές, και δεν έχουν καμία μα καμία ιδέα για το τι γίνεται στην θάλασσα ή στους φράχτες.

Αυτή την στιγμή που διαβάζετε αυτό το ποστ, κάπου κάποιοι ψαροτουφεκάες μπαίνουν μέσα με μποτίλιες και προβολέα, κάποιοι Ρουμάνοι, Βούλγαροι, Πόντιοι κτλ βάζουν δίχτυα σε κάποιο φράχτη, κάποιοι επαγγελματίες ρίχνουν σε βάθος 3-4 μέτρων τα μισηνέτηνα τους τα δίχτυα που τα οποία δεν περνά ούτε αθερίνα.... κάπου ακόμμα κάποιοι ρίχνουν χλόρια, ασβέστιες ακόμα και δυναμίτες
................................... και, κάπου σε ένα γραφείο, απλούμενος πίσω καλά καλά βρίσκετε και ο εκάστοτε διευθιντής του ΤΑΘΕ, πίνει τον καφέν του, διαβάζει αυτά που γράφουμε και μονολογεί...:
-Στ΄αρχ@@@@ μου τζιας φακάτε πάνω κάτω! Εγώ δεν έχω όρεξη να ασχολούμε με "αθκιασερούς" ούτε προτοβουλίες έχω όρεξη να αναλάβω ούτε καινοτόμες ειδέες έχω! Εκατάφερα έπια την θέση, έπια τον μισθό, σε λίγο θα πιάσω και την σύνταξη και άντε γεια!
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Η εφ΄όλη της ύλης συνέντευξη του Διευθντή του Τ.Α.Θ.Ε

Post by admin »

Δέν είναι τυχαία που γράφω κάποια πράγματα είτε μέσα στο περιοδικό είτε μέσα στις εφημερίδες. Οι ανάγκοι του σημερινού ερασιτέχνη ψαρά δέν είναι ούτε πώς να μάθει νέες τεχνικές ούτε πώς να βρεί νέους ψαρότοπους. Η ανάγκη είανι η συσπήρωση και η αντιμετώπιση του προβλήματος. Αν διαβάσετε το editorial στο νέο περιοδικό θα καταλάβετε τι εννοώ και για να μην νομίζουν κάποιοι ότι σας παραπέμπω να αγοράσετε το περιοδικό υπάρχει και στην αρχική σελίδα της ιστοσελίδας στο περιοδικό . Διάγνωση του προβλήματος-Αυτοκριτική και αντιμετώπιση αυτό είναι κατά την άποψη μου το τρίπτυχο που πρέπει όλοι να ακολουθήσουμε ακόμη και ο Διευθυντής του Τ.Α.Θ.Ε για να΄λυθούν κάποια πράγματα. Αυτό για να επιτευχθεί χρειάζεται όπως κάλα΄αναφερε και ο Ευάνθης think tanks ομάδες ανθρώπων απο όλα τα εμπλεκόμενα σώματα για να βρεθούν λύσεις. Η περίπτωση του τμήματος Αλιείας θα την παρουσίαζα σαν ένα χειρούργο ο οποίος δέν ξέρει τι πονεί ο ασθενής και δοκιμάζει επάνω διάφορα πειράματα. Σήμερα κόβουμε ένα δάκτυλο απο το πόδι αύριο ένα απο το χέρι και σε 4 χρόνια θα με ευγνομωνεί ο ασθενής ΑΝ ΖΗΣΕΙ. Δέν γίνονται έτσι τα πράγματα κύριοι. Πίστευα ότι μπαίναμε σε μια άλλη πορεία ιδιαίτερα όταν ένας επιθεωρητής ξεκίνησε να βλέπει τους ερασιτεχνικούς συλλόγους πίστευα ότι επιτέλους οδεύουμε κάπου αλλά η όλη στάση του τμήματος αλιείας αποδεικνύει περίτρανα ότι οι περισσότεροι εκεί μέσα έχουν μεθύσει απο το κυβερνητικό σύνδρομο και έχουν χάσει κάθε κίνητρο για παραγωγικότητα και δημιουργικότητα. Έγινε τόσος ντόρος για το Ζύγι που ο κύριος Λοιζίδης ήθελε να απαγορέψει το ψάρεμα τελικά μετά απο απόφαση του Γενικού εισαγγελία μας διαπιστώθηκε ότι δέν μπορούσε να θέσει τέτοια απαγόρευση και εμείς δέν τον διαβάλαμε ούτε τον κατηγορήσαμε για αυτό το θέμα και τώρα όταν πρόκειται να πάρουν πάλι κάποιες αποφάσεις για το Ζύγι καλούν το κάθε σχετικό και άσχετο να δώσει εισηγήσεις αλλά τους ΄καλαμάδες΄πάλι τους αφήνουν έξω
Attachments
1.jpg
1.jpg (35.39 KiB) Viewed 2424 times


Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”