ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Giorkos »

όπως το θκιβάζω τωρά που την εφημερίδα (Cyprus Weekly)...

μεταξύ άλλων διάφορων πληροφοριών σχετικά με το αν θα ισχύσει η απαγόρευση κτλ κτλ κτλ η μόνη αιτία που δίνει είναι το απόσμασμα που αντιγράφω από την εφημερίδα.

Cyprus Ports authority general manager Yainnakis Kokkinos said the decision followed advice from the authority's legal counsel after members of Vicars (η κοπέλλα που πνίγηκε το 2010) family, began questioning the Authority's responsibility in her death. Her family and her mother in particular have been writing and asking questions. Basically they are trying to hold the Authority responsible, Kokkinos Said....
:whistle:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by leshi cy »

..ευχαριστω γιορκο για την ενημέρωση !
... εν καταλάβω!
τι σχέση εχι με τιν κυβέρνηση ?
επιε μονη τισ και εβουτισε ι ιταν με σχολή ?
σε αλλα ναυαγια στην Ευρώπη θέλεις αδεια που τις αρχές ?
... παντός με την λογική ( η οπια δεν υπαρχη ) ε 8α μασ επιτραπεί τιποτε πλεον !
εγω παντός εννα πιάσω τηλ την τρίτη να ρωτήσω το γιατι εν επιτρέπετε ! :violin:

User avatar
bassman
Posts: 391
Joined: Mon Nov 19, 2007 6:19 pm
Location: Nicosia

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by bassman »

Παρόλο που το θέμα δεν μας αγγίζει σαν CFAA (τουλάχιστον όχι άμεσα) θέλουμε να εκφράσουμε τη συμπαράσταση μας προς τα άλλα σώματα. Μόνο ενωμένοι θα μπορέσουμε να πετύχουμε τους στόχους μας. Αφού όμως ζητήθηκε από τους εμπλεκόμενους φορείς να μελετήσουν τις τροποποιήσεις και να εκφράσουν τις απόψεις τους, τότε αυτό πρέπει να γίνει. Προτού αρχίσουμε τις εκδηλώσεις και τις διαμαρτυρίες πρέπει να γνωρίζουμε τους κοινοτικούς κανονισμούς και νόμους και τις υποχρεώσεις της Κύπρου. Μετά πρέπει να δώσουμε τις δικές μας απόψεις τις οποίες να μπορούμε να τεκμηριώσουμε (μια συνάντηση με το Τμήμα Αλιείας θα ήταν σίγουρα επιθυμητή) και να ζητήσουμε να μας κοινοποιηθεί η τελική απόφαση του ΤΑ. Τότε θα μπορούμε να έχουμε μια καθαρή εικόνα του τι προωθείται για ψήφηση και θα δράσουμε ανάλογα.
Από το ΔΣ του CFAA
I'd rather be fishing!

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Tryfon »

Νομιζω Δημητρη μου τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα πρεπει να επικεντρωθηται ΟΛΟΙ σας (στην συναντηση της τεταρτης) στα 2 βασικότερα σας προβληματα για να μην χαθουμε μεστα πολλα!
1ον: ΕΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΔΕΣΜΩΝ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ Η ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΑΛΙΕΙΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΛΟΚΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΜΕΤΑΡΥΘΜΗΣΗ ΝΟΜΩΝ ΜΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ
2ΟΝ: ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΑΛΙΕΙΑΣ

Τα υπολοιπα κατά την αποψη μου παντα επονται πιο μετα!
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by admin »

+1000 η τακτική που θα ακολουθήσουν κάποιοι αυτή την στιγμή είναι να κρυώσουν την αγανάκτιση μας μέχρι την επόμενη φορά όπου δέν θα κάνουν το ίδιο λάθος να τα βάλουν με πολλές ομάδες αλλά με μια κάθε φορά. Δηλαδή σήμερα κόβουμε τον Απρίλη για τους ψαροντουφεκάδες , αύριο την καθετή για την βάρκα μεθαύριο κλείνουμε το Ζύγι αντίμεθαύριο απαγορεύουμε τους φράχτες και πάει λέγοντας. Έτσι για πρώτη φορά πρέπει να είμαστε απο πρίν προετοιμασμένοι και όπως πολύ καλά κάνει και ο c.f.a.a όλοι οι συνδέσμοι να υποβάλουν την συμπαράσταση τους και να ενωθούν εάν θέλουμε να ακουστούμε. Σήμερα μπορεί να μην επειρεάζεται το ΄μέλλον του καλαμά απο την ακτή αλά αύριο που θα επειρεαστεί πρέπει να είμαστε όλοι εκεί για να στηρίξουμε.

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by COTSIOS80 »

Tryfon wrote:Νομιζω Δημητρη μου τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα πρεπει να επικεντρωθηται ΟΛΟΙ σας (στην συναντηση της τεταρτης) στα 2 βασικότερα σας προβληματα για να μην χαθουμε μεστα πολλα!
1ον: ΕΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΔΕΣΜΩΝ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ Η ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΑΛΙΕΙΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΛΟΚΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΜΕΤΑΡΥΘΜΗΣΗ ΝΟΜΩΝ ΜΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ
2ΟΝ: ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΑΛΙΕΙΑΣ

Τα υπολοιπα κατά την αποψη μου παντα επονται πιο μετα!
Τρυφωνα, νομιζω θα ηταν μια καλη σκεψη να κανετε και οι καταστηματαρχες μια ομοσπονδια ουτως ωστε να μπορειτε να προασπιζετε και τα δικα σας συμφεροντα σαν συνολο.
Διοτι για εμας τους ερασιτεχνες ειναι χομπυ και οχι ζητημα επιβιωσης.
Εσεις κανονικα επρεπε να εχετε παραπανω εννοια που εμας :wink:
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by angiec »

admin wrote:+1000 η τακτική που θα ακολουθήσουν κάποιοι αυτή την στιγμή είναι να κρυώσουν την αγανάκτιση μας μέχρι την επόμενη φορά όπου δέν θα κάνουν το ίδιο λάθος να τα βάλουν με πολλές ομάδες αλλά με μια κάθε φορά. Δηλαδή σήμερα κόβουμε τον Απρίλη για τους ψαροντουφεκάδες , αύριο την καθετή για την βάρκα μεθαύριο κλείνουμε το Ζύγι αντίμεθαύριο απαγορεύουμε τους φράχτες και πάει λέγοντας. Έτσι για πρώτη φορά πρέπει να είμαστε απο πρίν προετοιμασμένοι και όπως πολύ καλά κάνει και ο c.f.a.a όλοι οι συνδέσμοι να υποβάλουν την συμπαράσταση τους και να ενωθούν εάν θέλουμε να ακουστούμε. Σήμερα μπορεί να μην επειρεάζεται το ΄μέλλον του καλαμά απο την ακτή αλά αύριο που θα επειρεαστεί πρέπει να είμαστε όλοι εκεί για να στηρίξουμε.

ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!!!!!!!

Costass
Posts: 112
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:43 am
Location: cy

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Costass »

bravo ρε κοπελια tze κοπέλες. ουλων καλές ιδέες "τηκιαβαζο",πολλά σωστό τούτο που λάλη ο Άριστος tze την περασμένη έκαμαν το ίδιο πράμα. θα είμαστε "τζιαμε". "περιμενουμεν" νέα.

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by leshi cy »

καλημέρα μας!
κοπελια είχαμε κανενα νεο για τιν συνεδρία τον συνδέσμων?
εφκαλαμε καμιά απόφαση ?
... αναμένουμε, ώσπου περνούν οι μέρες χαλαρονη ι κατάσταση και τελικά εννα τραβισουν οι μισοί πίσω !
χρειαζετε συλλογική προσπάθεια αν θα δούμε χαΐρι !
εγώ εν να κουρτησο το τζιρη μου τους παρέες του ,τούς θειουες μου, ανιψιούς μου και παμεε ! :happy-jumpeveryone:
ετσι θελουν να δουν 5-6 000 κοσμο και να δο τι να καμουν ! :text-lol: :text-lol:

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by admin »

Απόπσε η συνάντηση

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by c.nadiotis »

εισηγούμαι δημιουργία group στο φατσοβιβλιο για να προσεγγίσουμε περισσότερο κόσμο. αναλαμβάνω την δημιουργία, νοούμενου ότι εκκριθεί η εισήγηση μου απόψε. Άριστε αν μπορείς να μεταφέρεις την ιδέα στους συνδέσμους για να μας δώσουν το οκ.
I live my life a breath at a time

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by NIKOLAS HARRIS »

c.nadiotis wrote:εισηγούμαι δημιουργία group στο φατσοβιβλιο για να προσεγγίσουμε περισσότερο κόσμο. αναλαμβάνω την δημιουργία, νοούμενου ότι εκκριθεί η εισήγηση μου απόψε. Άριστε αν μπορείς να μεταφέρεις την ιδέα στους συνδέσμους για να μας δώσουν το οκ.
πολλα σωστος!εγω εχω βαλει και σε ολα τα ελληνικα σαιτ ενημερωση αν κάποιος απο εκει κυπριος διαβασει και δεν το ηξερε να ενημερωθει!!
εν νομιζω να χρειαζεσαι εγκριση για το φατσοβιβλιο εκτος και αν θελησουν να κανουν κατι πιο οργανωμενο απο εκει!!! :clap:

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by NIKOLAS HARRIS »

leshi cy wrote:καλημέρα μας!
κοπελια είχαμε κανενα νεο για τιν συνεδρία τον συνδέσμων?
εφκαλαμε καμιά απόφαση ?
... αναμένουμε, ώσπου περνούν οι μέρες χαλαρονη ι κατάσταση και τελικά εννα τραβισουν οι μισοί πίσω !
χρειαζετε συλλογική προσπάθεια αν θα δούμε χαΐρι !
εγώ εν να κουρτησο το τζιρη μου τους παρέες του ,τούς θειουες μου, ανιψιούς μου και παμεε ! :happy-jumpeveryone:
ετσι θελουν να δουν 5-6 000 κοσμο και να δο τι να καμουν ! :text-lol: :text-lol:
ωραίος. θα παρω και γω οσους μπορω ελπιζω να αποφασιστει για απογευμα!!!

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by c.nadiotis »

NIKOLAS HARRIS wrote:
c.nadiotis wrote:εισηγούμαι δημιουργία group στο φατσοβιβλιο για να προσεγγίσουμε περισσότερο κόσμο. αναλαμβάνω την δημιουργία, νοούμενου ότι εκκριθεί η εισήγηση μου απόψε. Άριστε αν μπορείς να μεταφέρεις την ιδέα στους συνδέσμους για να μας δώσουν το οκ.
πολλα σωστος!εγω εχω βαλει και σε ολα τα ελληνικα σαιτ ενημερωση αν κάποιος απο εκει κυπριος διαβασει και δεν το ηξερε να ενημερωθει!!
εν νομιζω να χρειαζεσαι εγκριση για το φατσοβιβλιο εκτος και αν θελησουν να κανουν κατι πιο οργανωμενο απο εκει!!! :clap:
για αυτό ακριβώς δεν το έκανα ακόμα, να κάνουμε ένα group, οργανωμένο για να είναι μεγάλο και να δίνει την επίσημη θέση των συνδέσμων, ο καθένας μας ξεχωριστά θα το προωθεί σε όσους θέλει και έτσι θα ενημερωθεί και κόσμος ο όποιος δεν ασχολείται με το θέμα, σε τέτοιες καταστάσεις είναι πολύ σημαντικό να κερδίσεις την κοινή γνώμη, πράγμα το όποιο θεωρώ δύσκολο γιατί ο επαγγελματίας κατάφερε να βγάλει έξω την εικόνα του απόρου βιοπαλαιστή που δεν καταφέρνει πάντα να ταΐσει την οικογένεια του, ενώ εμείς από την άλλη κάνουμε hobby...
I live my life a breath at a time

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Αν δεν μπορει να ζησει απο αυτο το επαγγελμα ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ :idea: :idea:
Ο παππους μου εμενα ηταν "πελετζιητης" της πετρας. Οταν πλεον τα αποθεματα του λατομειου εξαντληθηκαν αλλαξε επαγγελμα και εγινε "σκαρπαρης".
Σημερα το παλιο λατομειο αλλαξε ρολο και εγινε πολος ελξης τουρισμου.
Ο δε παππους του κουμπαρου μου ηταν "ξυλοκοπος". Οταν μπηκε νομοθεσια, και απαγορευτηκε η ανεξελεκτη υλοτομια, και εκεινος αλλαξε δουλεια και εγινε "ρεσπερης". Ο ρολος του ΔΑΣΟΥΣ πλεον αλλαξε. Ειναι ενας φυσικος πλουτος του τοπου μας τον οποιο εχουμε δικαιωμα ολοι να τον απολαμβανουμε.
Το ιδιο ισχυει και για την ΘΑΛΑΣΣΑ :!: :!: :!:

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”