ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by NIKOLAS HARRIS »

παιδια και ακομη κατι.η διαμαρτυρια μας να γινει το απογευμα που οι κυριοι δουλευουν δεν ξερω ποτε ειναι Δευτερα ή Τετάρτη ετσι ωστε οσοι δουλευουμε πρωι να μπορουμε να ειμαστε εκει αλλα και οσοι το βρουν σαν δικαιολογια να μεν ερτουν να μεν εχουν πατημα τουτην τη φορα.

επισης ας μπουμε μπροστα όλοι τουτη τη φορα και ας μην πεφτει το βαρος σε λιγους πχ Αριστος γιατι στο τέλος καταντουν γραφικοι και εν τους δινουν σημασια οι αρμοδιοι. τι θα καμουν 10 εννεν καλυτερα χιλιοι;;;

ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΠΕΙ ΟΣΠΟΥ ΑΝΕΧΕΣΑΙ ΚΑΒΑΛΛΙΚΟΥΝ ΣΕ!! ΚΑΝΕΙ!!!!!

Ας το κάνουμε και για τους φίλους μας που έχουν τα μαγαζιά με τα είδη αλιείας που στο τέλος θα παντουν μούγιες!!!Ποιος θα τους αποζημιωσεί αυτούς;;

Ας σταματήσουνε να παραχαιδευουνε τους 500 επαγγελματιες και ας δούνε το κοινό καλο και την αναπτυξη της ερασιτεχνικης- τουριστικής αλιειας που μόνο λεφτά μπορει να φέρει στον τόπο και κατεπεκταση στην κυβέρνηση!!

Costas
Posts: 121
Joined: Sat May 26, 2007 9:10 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Costas »

Φίλοι μου σας χαιρετώ. Σαν μέλος του συμβουλίου του C.A.B.A.C θα ήθελα να σας πληροφορίσω ότι είμαστε ενήμεροι για το τι ακριβως γίνεται. Συζητάμε για προτεινόμενες τροποποιήσεις, οι οποίες εαν δεν ψηφιστούν δεν έχουν καμια απολύτως ισχύ. Δεν είναι τόσο εύκολο και ούτε από την μία μέρα στην άλλη μπορούν να γίνουν νομοθεσία (μιλώ και κάτω απο την ιδιότητα μου ως νομικός). Όλοι οι αρμόδιοι φορείς και ενδιαφερόμενες κοινωνικές ομάδες θα τους δωθεί η ευκαιρία να σχολιάσουν τα προτεινόμενα μέτρα και να παραθέσουν τις εισήγησεις τους. Από εκεί και πέρα εναπόκειται στην βουλή να αποφασίσει τι και πότε να ψηφίσει.

Από την άλλη, δεν σημαίνει ότι όλα καλά και όλα ωραία. Είναι πολύ σημαντικό να υπάρξει ουσιαστική συνενόηση και συνεργασία μεταξύ των συνδέσμων και πραγματική και ουσιαστική διαβούλευση με τις αρμόδιες αρχές / επιτροπές της βουλής για αποφυγή οποιωνδήποτε ανεπιθυμιτων αποτελεσμάτων.

Σαν πρώτο μέτρο πάντοτε πρέπει να είναι ο διάλογος βασισμένος πάνω στην λογική και των σεβασμό των δικαιωμάτων όλων των εμπλεκώμενων ομάδων.

Θα περιοριστώ σε αυτά, διότι το θεωρώ λανθασμένο να προβώ σε οποιουσδήποτε άλλους σχολιασμούς πρίν από την συνάντηση των συμβουλίων όλων των συνδέσμων την ερχόμενη Τετάρτη.

Συστήνω ψυχραιμία, λογική και επιμονή!!

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by apsavvas »

The only source of knowledge is experience

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by admin »

Κώστα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά 1+1 κάνουν 2. όταν αυτός ο κύριος έρχεται στην αρχή και απαγορεύει παράτυπα το ψάρεμα με καλάμι στο Ζύγι, μετά έρχετε και κλείνει την ράμπα στο ακρωτήρι, μετά δίνει άδεια χρήσης απαγορευμένων δικτύων στου επαγγελματίες , μετά δίνει συνέντευξη και με τις απαντήσεις του ακόμη μαι ο πιο ηλήθιος μπορεί να καταλάβει ότι μας αγνοεί ακι σκοπός του είναι μόνο να εξυπηρετεί τα συμφέροντα των επαγγελματιών και ότι κρύβει πράγματα και τώρα έρχετε με αυτή την πρόταση είναι ένα πολύ καλοστημένο σχέδιο για να μας πετάξει έξω απο την θάλασσα. Γενικά όλους τους ερασιτέχνες. Πρέπει να καταλάβει ότι έχει να τα βάλει με χιλιάδες κόσμου και ότι το ερασιτεχνικό ψάρεμα είναι μέρος της ζωής μας. Αν δέν μπορεί αυτός και οι λειτουργοί του να αστυνομέυσουν να παραιτηθούν των καθηκόντων αυτών και να αναλάβουν άλλοι που τους περνά όχι να έρχονται και να ρίχνουν 10 απαγορεύσεις . Απαγορεύεις κάτι στους ΝΟΜΙΜΟΥΣ οι παράνομοι πάλι θα παρανομούν. Εγώ ο νόμιμος ψαροντουφεκάς θα είμαι εκτός νερού τον Απρίλη και ο παράνομος θα έχει την ευκαιρία να λειτουργά ανενόχλητος. Ποιος θα τον ελέγχει οι υπάλληλοι 07,30-14,30 Δευτέρα με Παρασκευή? Για όνομα του θεού ξυπνάτε είναι ώρα να βιώσουν την οργή του κόσμου είναι ώρα να δούνε ποιοί και πόσοι είμαστε. Ο καθένας έχει υποχρέωση να φέρει απο 2-3 φίλους του να ενημερώσει κόσμο και να ετοιμαστούμε για να μια δυναμική παρου΄σία στέλνοντας ταυτόχρονα ένα δυνατό μύνημα και πρός του βουλευτές ότι η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ ΑΝΘΡΏΠΩΝ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΊΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΊΝΑΙ ΟΙ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΓΟΥΝΤΑΙ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ.

Κλώνος
Posts: 57
Joined: Sun Jun 29, 2008 6:32 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Κλώνος »

Costas wrote:Φίλοι μου σας χαιρετώ. Σαν μέλος του συμβουλίου του C.A.B.A.C θα ήθελα να σας πληροφορίσω ότι είμαστε ενήμεροι για το τι ακριβως γίνεται. Συζητάμε για προτεινόμενες τροποποιήσεις, οι οποίες εαν δεν ψηφιστούν δεν έχουν καμια απολύτως ισχύ. Δεν είναι τόσο εύκολο και ούτε από την μία μέρα στην άλλη μπορούν να γίνουν νομοθεσία (μιλώ και κάτω απο την ιδιότητα μου ως νομικός). Όλοι οι αρμόδιοι φορείς και ενδιαφερόμενες κοινωνικές ομάδες θα τους δωθεί η ευκαιρία να σχολιάσουν τα προτεινόμενα μέτρα και να παραθέσουν τις εισήγησεις τους. Από εκεί και πέρα εναπόκειται στην βουλή να αποφασίσει τι και πότε να ψηφίσει.

Από την άλλη, δεν σημαίνει ότι όλα καλά και όλα ωραία. Είναι πολύ σημαντικό να υπάρξει ουσιαστική συνενόηση και συνεργασία μεταξύ των συνδέσμων και πραγματική και ουσιαστική διαβούλευση με τις αρμόδιες αρχές / επιτροπές της βουλής για αποφυγή οποιωνδήποτε ανεπιθυμιτων αποτελεσμάτων.

Σαν πρώτο μέτρο πάντοτε πρέπει να είναι ο διάλογος βασισμένος πάνω στην λογική και των σεβασμό των δικαιωμάτων όλων των εμπλεκώμενων ομάδων.

Θα περιοριστώ σε αυτά, διότι το θεωρώ λανθασμένο να προβώ σε οποιουσδήποτε άλλους σχολιασμούς πρίν από την συνάντηση των συμβουλίων όλων των συνδέσμων την ερχόμενη Τετάρτη.

Συστήνω ψυχραιμία, λογική και επιμονή!!
θα συνφωνησω με τον φιλο Κωστα!!! δωστε λιγο χρονο στον συνδεσμο, αφου ο συνδεσμος το ζητα, και μετα βλεπουμε.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by admin »

ο χρόνος όμως κυλά εις βάρος μας και εάν δέν κινηθούμε μέχρι τις 20 Μαρτίου που θα πάει για να ψηφιστεί ο νόμος τότε θα είναι πολύ αργά.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλοι και Συναδελφοι :)
Η δικη μου γνωμη και συμβουλη ειναι να πατε να μιλησετε με τους Βουλευτες σας.
Οχι μονο να ερχονται να ζητουν την ψηφο σας πουλωντας σας πατριωτισμους και κενα συνθηματα.
Να παεις φιλε μου να δης εκεινον που ψηφισες εσυ. Το γραφειο του ειναι ανοικτο. Μην τον ντραπεις. Να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να σε ακουσει. Δωστου να καταλαβει οτι εαν δεν σε ακουσει θα τον τιμωρησεις την επομενη φορα.
Εξηγα του οτι ενας Δημοσιος Υπαλληλος, χωρις οραμα και προοπτικη βαλτηκε να σου στερησει ενα ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑ. Το δικαιωμα να απολαμβανεις εναν φυσικο πλουτο του τοπου σου.
Δωστου να καταλαβει οτι μιλας σοβαρα. Δωστου να καταλαβει οτι ειμαστε πολλοι. Δωστου να καταλαβει οτι δεν θα ανεχτης να σε ξεπουλησει προς ωφελος μιας περιθωριακης ομαδας ανθρωπων που λυμαινεται ανεξελεκτα την θαλασσα.
Και εαν μπορεις, βαλτου και την ιδεα οτι το ΤΑ ειναι πλεον ενα ΑΧΡΗΣΤΟ, ΠΑΡΑΣΙΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ της Δημοσιας Μηχανης που χρειαζεται ΚΛΕΙΣΙΜΟ η ΑΝΑΔΟΜΗΣΗ.

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by leshi cy »

δεν έχει άλλη επιλογή παρα να μαζευτούμε κόσμος πολλοίς να έχουμε δύναμη !
erkountai εκλογές!
ξαναλέω να ζητήσουμε το δίκιο μας και να μεν κάμνει ο κάθε ...το συμφέρον τον επαγγελματιών που κάμνει ο καθένας 2-3 δουλειές ( οι ούλοι αλλα οι παραπάνω ) και θέλουν τα ούλα δικά τους!
αν ο άμεσα υπεύθυνος εν κάμνει να φέρον ανθρώπου που εν να είναι η δουλειά
του !
και να μην απλά βλέπει και πράττει μονόπλευρα!

και κάτι άλλο τούτοι ούλοι εν καλά ταϊσμένοι με psaroui φρέσκο ο noon νοητό ! :violin:

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by mariosko »

http://www.cytoday.eu/index.php?id=357&nid=1740622

τελικα οσοι παιρνουν αποφασεις για την θαλασσα εβαλτηκαν να μας πελλανουν???

YΓ. για να μεν δημιουργηθει καμια παρεξηγηση, ΟΧΙ, δεν παμε ψαρεμα στο Ζηνοβια, παμε μονο για βουτιες...
Last edited by mariosko on Fri Feb 24, 2012 10:21 am, edited 1 time in total.
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

Κλώνος
Posts: 57
Joined: Sun Jun 29, 2008 6:32 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Κλώνος »

επομενη ανακοινωση θα ειναι οτι απαγορευετε να κολυμπουμε!!!!!!!!!!!!!! εκτος αν εχεις ξενη υπηκοοτητα ή εισαι πολιτικος προσφυγας ή αιτητης πολιτικου ασυλου!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

μπορει να περασει ο αγωγος φυσικου αεριου απο εκει και να το μετακινησουν!!!! απλα ειναι απορρητο!!! :D

στο εξωτερικο βυθιζουν πλοια να κανουν τουρισμο και εδω εχουμε μονο μερικα πλοια και το απαγορευουν!!!!

Nirou Panagiotis
Posts: 119
Joined: Sat Mar 26, 2011 11:33 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Nirou Panagiotis »

ρε κοπελια μιαν λαμπα να αφτει τη νηχτα πας τζινη την γεριμη την σιμαδουρα του ζινοβια εν εβαλαν εσχει τοσα χρονια που τους λαλουμεν . αλλα θορουν μονον τσιαμε που τους συμφερει . να κοψουν κανενα εξοδικον να διξουν προσοπο . να καμνουν συγκαληψη φιλους τους . να πουλουν παρανομα ψαρκα . να υπαρχουν παρανομα σκαφοι σε χορους που απαγορευετε και να κλιουν τα μαθκια τους . τελικα ποι ειναι οι παρανομοι . εμεις που παμεν 5 φορες για να πιαμεν 1 η 2 ψαρκα καλα η τσινοι που με τουτα ουλλα που καμνουν και τσινα που πρεπει να καμουν και ενκαμνουν . ολοι μαζι πρεπει να τους δοσουμεν να καταλαβουν οτι δεν αστιευομαστε . ενοθειτε.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Greg »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Την αφορμη για να βαλω στο Φορουμ μας αυτο το νεο θεμα μου την εδωσε ενα βιντεο που μου εστειλε ο Χαμπης.
Το ψαρεμα του Μπαλα πρωτοεμφανιστηκε στην Ιταλια και μετα διαδοθηκε και στην Ελλαδα. Αυτο γινοταν στις αρχες απο τους ερασιτεχνες οι οποιοι ομως,αφου ειχαν πολυ μεγαλες επιτυχιες, αρχισαν να "χουμιζουνται" να καμνουν show off τες "μεγαλες τους ψαριες" και στο τελος να πουλουν και τα ψαρια.
Αυτη η συμπεριφορα ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ και στους ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ, τους "αρχοντες και ιδιοκτητες πασων των θαλασσων" και..........
Την συνεχεια μπορειται να την μαντεψετε?????? ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ στους ερασιτεχνες να ψαρευουν μπαλαδες, απαγορευση κατοχης μπαλαδομηχανων κλπ.
Χρειαστηκαν Θεοι και δαιμονες να πεισθη το Ελληνικο Κρατος να επιτρεψη ξανα το ψαρεμα αυτο.
Και μην σας φαινεται παραξενο διοτι ειχαμε και εμεις εδω το ιδιο προβλημα με τον Τονο (thunnus Alalunga).
Δεν θελω να λεω πολλα λογια. Απλα θελω να σας προβληματισω ΟΛΟΥΣ.
Ξαπολατε τελος παντων αυτες τες συμπεριφορες διοτι θα το χασουμε ΚΑΙ αυτο το ψαρεμα. ΜΗΝ δινεται αφορμες. Ξυπνηστε επιτελους. Αλλο να πω στους φιλους μου οτι ειχα μια επιτυχια και αλλο να βγαιννω στο Ιντερνετ και να καμνω επιδειξη.

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :cry: :cry: :cry: :cry: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Esox Lucius

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by leshi cy »

mariosko wrote:http://www.cytoday.eu/index.php?id=357&nid=1740622

τελικα οσοι παιρνουν αποφασεις για την θαλασσα εβαλτηκαν να μας πελλανουν???

YΓ. για να μεν δημιουργηθει καμια παρεξηγηση, ΟΧΙ, δεν παμε ψαρεμα στο Ζηνοβια, παμε μονο για βουτιες...
εγώ εν εκαταλαβα καλα καλα γιατι το απαγόρεψαν ?
μάλλον εννα το καλαρουν και αμπα και πιαστεί κανένας ?
ειχε και η λαρνακα κατι να πιαννει τουρίστες, γιατι εν τζιαι ερκουνται για τιποτε αλλο οι λιοι που ερκουνται !
...αν γνωριζει κανενας πει τε μου ρε κοπελεια που να πιάσω να ρωτήσω γιατι το απαγορευσαν !
...και που δαμε και να παει οπιοσ εχι μασκα , πεδιλα στολη στο αυτοκινητο τουσ μηνεσ απριλιο και μαη 8α πηεννι μεσα ολοησια !
τζιε οσοι βουτουν ελευθερο η αυτονομη μετα τιν δυση του ηλιου απαγορευετε να φκενουν που εσσο τουσ !
...οι ετσι εννα παη τορα να δειτε !
τζιε μαλλον για τιν κατασταση που επικρατη στιν μεσογειο για τα αλειευματα παλε εμείς φταιμε !
..ελπιζω να ξυπνησουμε πριν να ειναι αργα !! :angry-banghead: :angry-banghead:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Giorkos »

leshi cy wrote: ...αν γνωριζει κανενας πει τε μου ρε κοπελεια που να πιάσω να ρωτήσω γιατι το απαγορευσαν !
με τα λεγόμενα της cyprus weekly....
απαγορεύτηκε γιατί επνιήκαν 5 άτομα ως τωρά στο ζηνοβία με τελευταίο θύμα το 2010 (αν τα θυμούμε καλά)....

οι γονιοί της κοπέλλας διερωτούνται γιατί επιτρέπεται στον κόσμο να καταδύεται στο ναυάγιο !!!!

ε...μάλλον ήβραν τη λύση γιοκ οι καταδύσεις στο ζηνοβία....

τούτα όπως τα λαλεί η cyprus weekly...εν ξέρω αν εν που τον νουν τους η πληροφορία....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by leshi cy »

ε καλα ρε φιλε μου !
εν εχει ενα πλασμα του θεου να τουσ πει και ποσ αεροπλανα πεφτουν !
και κολυμπητοι πνιουνται και περπατητή τσιλουν τούς τα αυτοκινητα !
με λια λογια αν ειναι για τουτο μιλουμε για πολλυ αχαπαρατοσινη !
...εγω δεν καταλαβο ποσ εβρε8ικαν τζιαμε που ειναι τουτοι που περνουν ετσι αποφασεισ !
αρε κυπροσ εξακολουθησ να με ξαφνιαζεις :angry-banghead: :angry-banghead:

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”