ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by inglese.fishing »

Αν προτείνουμε να δημιουργηθούν ομάδες αστυνόμευσης από μέλη του φόρουμ θα στηρίξετε έμπρακτα μια τέτοια πρωτοβουλία;

elcos
Posts: 45
Joined: Wed Mar 09, 2011 3:23 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by elcos »

inglese.fishing wrote:Αν προτείνουμε να δημιουργηθούν ομάδες αστυνόμευσης από μέλη του φόρουμ θα στηρίξετε έμπρακτα μια τέτοια πρωτοβουλία;
Εγω ειμαι μαζι σας δωστε μας φωνη και ειμαι μαζι σας
"Η ηρεμια του ΤΤΑΠΠΟΥ"..............

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Στάθης »

inglese.fishing wrote:Αν προτείνουμε να δημιουργηθούν ομάδες αστυνόμευσης από μέλη του φόρουμ θα στηρίξετε έμπρακτα μια τέτοια πρωτοβουλία;
Ποιος δίνει το δικαίωμα και την εξουσία σε κάποιο μέλος του φόρουμ να αστυνομεύει;
Εαν κάποιος επιτεθεί η προβεί σε κακόβουλες πράξεις εναντίων ατόμων μιας τέτοιας ομάδας, ποιος τους κατοχυρώνει νομικά;
Εαν εσύ ήσουν σε ένα λιμάνι και ψάρευες, θα δεχόσουνα έλεγχο από μια αυτοδιόριστη ομάδα επιβολής περιορισμών και κυρώσεων;

Ενα τώρα υπονοείς να εισηγηθούμε όπως συγκροτηθούν ομάδες από άτομα του φόρουμ, υπό την αιγίδα του τμήματος αλιείας, με αρμοδιότητα την αστυνόμευση, πάλι είμαι αντίθετος.
Είναι full-time job, δεν θα σε καλύψει κανείς, δεν έχουμε την εκπαίδευση, δεν είναι δουλειά μας.

Να πληρώνω 70-80 ευρώ άδεια το χρόνο και να υπάρχουν άτομα που να απασχολούνται με αυτό, ναι.

Επιμόρφωση υπό τύπο σεμιναρίων ναι - ιδίως σε νεαρά άτομα - αστυνόμευση δεν έχουμε ούτε το δικαίωμα, ούτε και την κατοχύρωση να κάνουμε.
no whey no gain

elcos
Posts: 45
Joined: Wed Mar 09, 2011 3:23 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by elcos »

elcos wrote:
inglese.fishing wrote:Αν προτείνουμε να δημιουργηθούν ομάδες αστυνόμευσης από μέλη του φόρουμ θα στηρίξετε έμπρακτα μια τέτοια πρωτοβουλία;
Εγω ειμαι μαζι σας δωστε μας φωνη και ειμαι μαζι σας
καθε καλαμας ποθ πανω σε καθε βραχον ειναι ενας ζωντανος φαρος και πομπος αν μας δωσοθν φωνη ειμεις εχουμε ταματια ....................ολοι μαζι αδερφια πρεπει να προστατευθιοτρεψουμε αυτο που αγαπουμε πιο πολυ την ηρεμια της γαλανης και την μαγεια του ψαρεματος :clap: :clap: :clap:
"Η ηρεμια του ΤΤΑΠΠΟΥ"..............

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Κατ'αρχη θελω να συμφωνησω 100% με τον φιλο τον Σταθη :!:
Οχι απο βιτσιο αλλα απο την πειρα του παρελθοντος. Συγκεκριμενα, την αρχη της δεκαετιας του 80, οταν ημουν μελος του 25μελους Συμβουλιου της Κυνηγετικης Ομοσπονδιας, πηραμε εξουσιοδοτηση απο τον ΥΠΕσ. και με σχετικο διαταγμα αποκτησαμε εξουσια να καταγγελλουμε παρανομους.
Πολυ συντομα καταλαβαμε οτι ο κοσμος ΔΕΝ δεχτηκε αυτη την μορφη ελεγχου και αναγκαστηκαμε να εγκαταλειψουμε το μετρο. Στην συνεχεια πιεσαμε και ιδρυθηκε η Υπηρεσια Θηρας η οποια καποια χρονια μετα εξελιχθηκε σε Ταμειο Θηρας.
Ας μην μπουμε σε λεπτομερειες αλλα Αμην Λεγω Υμην εκεινο που χρειαζομαστε επειγοντως ειναι ενα Επαγγελματικο εκπαιδευμενο Σωμα που να χειριζεται το θεμα της τηρησης του Νομου.
Δεν ειναι ομως ευκολο εγχειρημα. Θελει αγωνα :think: :think:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Το Δευτερο θεμα που θελω να θιξω, και ειναι κατι που με βασανιζει πολλες φορες, ειναι να καταλαβω ποιοι τελως παντων ΕΝΝΟΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αυτα που γραφουν :doh: :doh: :doh:
Ειναι πολυ ευκολο να λεεις διαφορα πισω απο εναν υπολογιστη.
Ποσοι ομως εχουν τα ΚΚΟΤΣΙΑ να κατεβουν και στον δρομο και να "κτυπησουν" την εξουσια παρα να την Γλυφουν?

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Σημερα μου συνεβηκαν δυο περιστατικα που με εκαναν να θελω να χαθω απο τον κοσμο απο την ντροπη μου :oops: :oops:
Κατα τες 10 το πρωι ημουν στην Καλαβασο για να δω το μερος που σκοπευουμε να καθαριστει απο τα σκουπιδια. Οταν εφτασα, βρηκα ενα αντρογυνο Ρωσσους καμμια 60ρια χρονων. Ο αντρας ψαρευε ενω η γυναικα του μαζευε σκουπιδια. Μου εκαναν τοση εντυπωση που τους επιασα κουβεντα. Ειπαμε πολλα και αφου αποκτησαν το θαρρος μου με ρωτησαν ΑΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ "DIGNITY". Μας πως καταντησατε, λεει, να φοβαστε να κυκλοφορησετε στην ιδια σας την Χωρα, και ΑΝΕΧΕΣΤΕ ολους αυτους (εννοωντας τους Ρομαν).
Εφυγα προβληματισμενος :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think:

Κατα τες 5 το απογευμα βρεθηκα για καφε στην Μαρινα της Λαρνακας.
Σε καποια φαση μπηκε ενας Ελβετος που εχει βαρκα και ζητουσε την Αστυνομια επιμονα. Τον ρωτησαν οι αλλοι τι θελει και ειπε οτι βρηκε διπλα απο την βαρκα του κιβωτια με εκρηκτικα και ηθελε να ειδοποιηση. Οι Αστυνομικοι ηταν "χασιμιοι" ετσι ξεκινησε μια συζητηση για το θεμα. Δυστυχως οι δικοι μας οι εξυπνοι προσπαθουσαν να τον καθησυχασουν οτι "δεν βαριεσε ρε φιλε και καθεσε και ασχολεισαι" και κατι αλλα τετοια.
Ξεσπασε ο ανθρωπος και ειπε " What kind of people are you the Cypriots? Don't you have any DIGNITY?

Μηπως τελικα ρε παιδια να την χασαμε την ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ μας και μαθαμε μονο να γλυφουμε τον καθε καραγκιοζη για να την βγαλουμε μεχρι την επομενη φορα?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by MariosK »

Δυστυχώς θα συμφωνήσω... :cry:

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Tryfon »

.
Last edited by Tryfon on Tue Nov 29, 2011 10:00 pm, edited 1 time in total.
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by inglese.fishing »

inglese.fishing wrote:Αν προτείνουμε να δημιουργηθούν ομάδες αστυνόμευσης από μέλη του φόρουμ θα στηρίξετε έμπρακτα μια τέτοια πρωτοβουλία;
Πριν από μερικές εβδομάδες βρέθηκα με κάποιο παλιό γνωστό που εργάζεται στο τμήμα αλιείας. Καθώς του ανάφερα το παράπονο μου ότι δεν γίνεται εποπτεία των παραλιών και των αλιευμάτων που καταλήγουν στο καλάθι του κάθε ενός, μου εξήγησε ότι 2 άτομα καλύπτουν ολόκληρη επαρχεία και δεν μπορούν να ασχολούνται με το κάθε ένα που παρανομεί. Μάλιστα μου το γύρισε ότι εμείς δεν κάνουμε καταγγελίες και δεν ασχολούμαστε. Δεν είναι ούτε η λιμενική ούτε η αστυνομία για καταγγελίες αλλά μόνο το τμήμα αλιείας και κανένας άλλος.

Ούτε εγώ ούτε κανένας μας είμαστε διαθεμένοι να κοφτούμε tickets για κανένα, άλλωστε αν το θέλαμε θα το κάμναμε ως μόνιμη δουλεία έτσι εν θα λέγαμε διάφορα πίσω από έναν υπολογιστή.

Τούτο που νομίζω ότι θα λειτουργούσε είναι αν μια ομάδα κάθε μέρα αναλάμβανε τη εποπτεία μια περιοχής. Γιατί το λέω τούτο! άλλο να πας ψάρεμα σε ένα τόπο και άλλο να πας να δεις δέκα. Έτσι θα βρεις και τους παράνομους με τα δίχτυα, τους προβολείς και ούτω κάθε εξής, και όταν κάνεις την καταγγελία και στέλλεις κάθε εβδομάδα μια έκθεση με συγκεκριμένες παρανομίες στον διευθυντή του τμήματος αλιείας και θα περιμένεις απαντήσεις, τότε θα κινηθούν και οι υπάλληλοι του τμήματος αλιείας και οι καθώς αρμόδιοι.

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Κώστας »

Στην Γαλλία τη δεκαετία του 70 πήγαν να αφανίσουν τις πέστροφες στα ορεινά και ορίστηκαν τοπακες ως υπεύθυνοι προστασίας της άγριας πέστροφας (υπάρχουν μέχρι σήμερα). Μετά άλλαξαν και τους νόμους με quota και έπρεπε να καταγράφουν που τις έπιασαν τη μέγεθος είχαν, αν ήταν άγριες, αν έκανα κάποιες release, κτλ. Στο τέλος του χρόνου ταχυδρομούσαν το βιβλιάριο και μόνο αν ήταν καλά ταχτοποιημένο έπαιρναν άδεια για τον νέο χρόνο.


Το τμήμα αλιείας ήταν και θα παραμείνει ανύπαρκτο στη προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by AggelosLRK »

Υπαρχουν ταβερνες που καμνουν νυχτερινο ψ/τ με βαρκα για τα μαυρα του μαγαζιου

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by admin »

AggelosLRK wrote:Υπαρχουν ταβερνες που καμνουν νυχτερινο ψ/τ με βαρκα για τα μαυρα του μαγαζιου
Παντού ρε Άγγελε και Πάφο και Λάρνακα και Παραλίμνι όπου οι ίδιοι οι μαγαζάτορες το κάνουν και στην Λεμεσό τα αγοράζουν απο παράνομους.

Κλώνος
Posts: 57
Joined: Sun Jun 29, 2008 6:32 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Κλώνος »

τελικα ο νομος αλλαξε;;;;; :?: :?:

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

νεα νομοθεσια

Post by leshi cy »

ρε κοπελιά κατι εν παει καλα , μαχουνται να μασ κόψουν και το ψάρεμα και τον απριλιο !
νομιζω εν παμεν καλα !
ετσι οπός παμε μονο επαγγελματιες εννα επιτρέπετε να ψαρευκουν! τζιε οι παρανομοι!

εν ε καταλαβα ηντα λογικη καμνουν ειννα που καμνουν!
...πρεπει να μαζευτουμε ουλλοι γιατι πιαννει και τουσ καλαμαες με τιν βαρκα και άλλους !
να βρουμε πιος ειναι υπευθύνος και οι συνδεσμοι να πατησουν ποδι να μην περασουν τα μετρα !
ερκουνται εκλογες εννα βρουμε πατημα !
1.JPG
1.JPG (101.06 KiB) Viewed 7074 times
2.JPG
2.JPG (71.92 KiB) Viewed 7035 times
3.JPG
3.JPG (49.52 KiB) Viewed 7030 times
Last edited by leshi cy on Thu Feb 23, 2012 10:28 am, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”