ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by angiec »

Προχθές πήρα την λυμενική της Αγ.Νάπας γιατι κάποιος μάζευε τα διχτυα του σε 5 μέτρα από εκεί που τάισα.κάτω από το καλάμι μου :evil: :evil: :twisted: Στη αρχή μου είπε ότι δεν μπορούσε να στείλει κανένα γιατί ούτε σκάφος είχε και ήταν μονος του και όταν του φώναξα και ζήτησα το όνομα του μου είπε ότι ο άλλος είχε το δικαίωμα να βάλει το διχτυ του γιατί ο νόμος δεν το απαγορεύει αυτήν την εποχή και αν θέλει να το βάλει και που τον βράχο δεν μπορεί να κάνει τίποτα ως αστυνομία :oops: :oops: :oops: :oops:

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by NIKOLAS HARRIS »

admin wrote:Δική μου εισήγηση είναι η απαγόρευση του ψαρέματος σε όλες τις ομάδες ψαράδων που δέν μπορούν να εφαρμόσουν το catch and release (παραγάδια-δίκτυα επαγγελματικά-δίκτυα ερασιτεχνικά ) για τον Μήνα Μάϊο όχι μόνο για τους ψαροντουφεκάδες.
αυτή ήταν και θα είναι πάντα και η δική μου άποψη απαγορευση σε όλους όσους αναγκαστικά θα σκοτώσουν το ψάρι για να το συλλαβουν και δεν θα μπορει να απελευθερωθει και όχι μόνο κατ επιλογήν ..........

koursaros21
Posts: 123
Joined: Mon May 23, 2011 8:04 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by koursaros21 »

angiec wrote:Προχθές πήρα την λυμενική της Αγ.Νάπας γιατι κάποιος μάζευε τα διχτυα του σε 5 μέτρα από εκεί που τάισα.κάτω από το καλάμι μου :evil: :evil: :twisted: Στη αρχή μου είπε ότι δεν μπορούσε να στείλει κανένα γιατί ούτε σκάφος είχε και ήταν μονος του και όταν του φώναξα και ζήτησα το όνομα του μου είπε ότι ο άλλος είχε το δικαίωμα να βάλει το διχτυ του γιατί ο νόμος δεν το απαγορεύει αυτήν την εποχή και αν θέλει να το βάλει και που τον βράχο δεν μπορεί να κάνει τίποτα ως αστυνομία :oops: :oops: :oops: :oops:
και ισχυει τουτο?

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by angiec »

koursaros21 wrote:
angiec wrote:Προχθές πήρα την λυμενική της Αγ.Νάπας γιατι κάποιος μάζευε τα διχτυα του σε 5 μέτρα από εκεί που τάισα.κάτω από το καλάμι μου :evil: :evil: :twisted: Στη αρχή μου είπε ότι δεν μπορούσε να στείλει κανένα γιατί ούτε σκάφος είχε και ήταν μονος του και όταν του φώναξα και ζήτησα το όνομα του μου είπε ότι ο άλλος είχε το δικαίωμα να βάλει το διχτυ του γιατί ο νόμος δεν το απαγορεύει αυτήν την εποχή και αν θέλει να το βάλει και που τον βράχο δεν μπορεί να κάνει τίποτα ως αστυνομία :oops: :oops: :oops: :oops:
και ισχυει τουτο?
Δυστυχώς ναι :twisted: :twisted:

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by maky »

Καλημέρα
Υπάρχει Περιορισμός η καθορισμένες ώρες που θα δουλεύουν τα δίχτυα ?????

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by admin »

υπάρχει αλλά ούτε οι ίδιοι οι λειτουργέι του τμήματος Αλιείας δέν τους γνωρίζουν και σου πασάρουν ένα ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ και φκένουν που την έγνοια. Κανονικά απο τις 9-10 και μετά νομίζω μόνο χοντρά δίκτυα δικαιούνται να βάλουν και σε ορισμένες περιοχές όπως τώρα που είναι η εποχή της αρσενικής μαρίδας. Αλλά προτείνω να ζητήσει ο Σύνδεσμος επίσημα να μας πούν τι και πού δικαιούνται και να τα δημοσιεύσουμε.

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by maky »

Στον ισχύον περί αλιείας νομο δεν αναγράφεται???
Διότι αν δούλευαν τα δίχτυα να πω ok αστο το ψωμί τους βγαζουν οι άνθρωποι το μονο όμως που βλέπω είναι άδεια δίχτυα όπως επίσης και ενοχλημένη την γύρο περιοχή από αυτά.
Όταν έβλεπα επιτυχημένες ψαριές από δίχτυα γίνονταν είτε βραδυ δηλαδή μετά την δύση του ηλιου έπεφταν τα δίχτυα και με την ανατολή τα σήκωναν με εξαίρεση περίπτωσις ακριβώς μετά την τρικυμία που λόγο της έντονης θολούρας και τις έντονης κινητικότητας των ψαριών είχαν επιτυχίες...
Με μια θάλασσα καθαρή και τα δίχτυα όλη μέρα όχι μονο ψαρια δεν περνούν αλλα διώχνουν και αυτά που ήδη υπάρχουν στην περιοχή...
Aποτέλεσμα?
Νεκρά θάλασσα...

Costass
Posts: 112
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:43 am
Location: cy

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Costass »

έτσι ακριβώς γίνεται φιλε μου . μετά που τρικυμίες fkaloun πολύ ψάρι αλλα γενικά απλά "φαραζουν" οτιδήποτε άλλο αίσχη η περιοχή .

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by inglese.fishing »

Αντζη, ο μόνος αρμόδιος για καταγγελίες είναι το τμήμα αλιείας. Η λιμενική δεν αναλαμβάνει τέτοιες περιπτώσεις. Τώρα το πρόβλημα στην ελεύθερη Αμμόχωστο είναι μεγαλύτερο από άλλες επαρχίες γιατί το ΤΑ δεν ανταποκρίνεται καθόλου και οι παράνομοι ενθαρρυνθήκαν
maky wrote:Υπάρχει Περιορισμός η καθορισμένες ώρες που θα δουλεύουν τα δίχτυα ?????
Δυστυχώς δεν βγάζουν τα δίχτυα γιατί τρέμουν στην ιδέα να βάλει κάποιος άλλος.

Μακάρι να υπήρχε τρόπος να πειστεί το ΤΑ να κάμει έστω το 1% τη δουλεία του.
maky wrote:Με μια θάλασσα καθαρή και τα δίχτυα όλη μέρα όχι μονο ψαρια δεν περνούν αλλα διώχνουν και αυτά που ήδη υπάρχουν στην περιοχή...
Μάριε δυστυχώς θα διαφωνήσω στο ότι δεν παίρνουν ψάρια, παίρνουν μικρά ψάρια, τα οποία είτε πετάσσουν είτε κρατούν για δική τους κατανάλωση.

Έχω και μιαν απορία, αφού εν τόσοι πολλοί, και ας υποθέσουμε ότι εν έχουν κέρδος, πως πληρώνουν τα καύσιμα τους τις ζημιές τους και πως καταφέρνουν να έχουν μεροκάματο σε κάτι που εν ουτοπία να ανακάμψει;

Costass
Posts: 112
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:43 am
Location: cy

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by Costass »

όταν σε επιχορηγούν. για τα δίχτυα σου τα ηλεκτρονικά του σκάφους ακόμα tze την επισκευή του σκάφους σου ήταν να "επιενα" tze go tze ας μεν έπιανα τίποτε....

User avatar
giannis33
Posts: 368
Joined: Tue Jan 25, 2011 12:53 pm
Location: Λευκωσία

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by giannis33 »

Τελικά τι έγινε με τον νόμο ρε κοπέλλια?? Πείτε να μάθουμε τζαι εμείς που λείπουμε στα ξένα.. Απαγορεύτηκε το ψαροτούφεκο τζαι τον Απρίλη??

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by admin »

οχι

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by sotiris!129 »

δηλαδη επιτρεπεται το ψαροτουφεκο τωρα τον απριλη?
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by maky »

admin wrote:Για αυτόν τον Απρίλη αλλά και για κανένα άλλο αΠΡΊΛΗ ΔΈΝ ΠΡΌΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΙΣΧΎΣΕΙ ΚΆΤΙ ΤΈΤΟΙΟ μην ακούτε πελλάρεσ

Στην επιστολή τους η υπό ίδρυση Ομοσπονδία σύμφωνα με τον εκπρόσωπο της κύριο Μάκη Χρυσοστόμου ζητά όπως απαντηθεί η επιστολή τους μέχρι της 31 Μαρτίου ενώ θέλει να διαβεβαιώσει τους απανταχού ερασιτέχνες ψαράδες ότι δεν πρόκειται να δεχθούν οποιαδήποτε αδικαιολόγητη ή παράλογη κύρωση ενάντια στα συμφέροντα των ερασιτεχνών ψαράδων. .
Είχαμε καμια επίσημη ενημέρωση για το θέμα??? Επανήλθαν καθόλου οι του Τμήματος Αλιείας???

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙ ΑΛΙΕΙΑΣ ΝΟΜΟΥ

Post by leshi cy »

maky wrote:
admin wrote:Για αυτόν τον Απρίλη αλλά και για κανένα άλλο αΠΡΊΛΗ ΔΈΝ ΠΡΌΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΙΣΧΎΣΕΙ ΚΆΤΙ ΤΈΤΟΙΟ μην ακούτε πελλάρεσ

Στην επιστολή τους η υπό ίδρυση Ομοσπονδία σύμφωνα με τον εκπρόσωπο της κύριο Μάκη Χρυσοστόμου ζητά όπως απαντηθεί η επιστολή τους μέχρι της 31 Μαρτίου ενώ θέλει να διαβεβαιώσει τους απανταχού ερασιτέχνες ψαράδες ότι δεν πρόκειται να δεχθούν οποιαδήποτε αδικαιολόγητη ή παράλογη κύρωση ενάντια στα συμφέροντα των ερασιτεχνών ψαράδων. .
Είχαμε καμια επίσημη ενημέρωση για το θέμα??? Επανήλθαν καθόλου οι του Τμήματος Αλιείας???

...αλο ειχαμε καμια εξελιξη ?

τουτη ι σιγη τον τελευταιο καιρο φοουμε την γιατι εν ετσι που την τρώμε συνήθως !
αν υπαρχη καμια εξελιξη , η αν περιμενουμε κανενα νεο ενημερώνεται μας!
επιασαμεν πισω και τον μαη ??
...
χορισ να θελουμαι να θίξουμε κανενα απο την ομοσπονδία απλα μια ενημέρωση !!
ευχαριστώ
μαριος

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”