Δέχομαι παραγγελίες 8)

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by stylgeo »

Έχει λίγο καιρό που προσπαθώ να φτιάξω λίγο τα ψαρικά μου, έτσι αποφάσισα να κάμω ένα έπιπλο για τα καλάμια μου. Επέρασεν που πολλά και διαφορα σχεδιαστικά στάδια για να καταλήξω σε τούτο το συγκεκριμένο σχέδιο. Χωρεί χωρίς κανένα πρόβλημα 38 καλάμια, 20 τηλεσκοπικά (από 45εκ μέχρι 90εκ κλειστά), και 18 σπαστά ή αντένες (από 90εκ και άνω). Είπα να το κάμω με ξύλο καλό παρά με μελαμίνη ή MDF ή οτιδήποτε άλλο, επειδή ήθελα το να αντέξει, και εδιάλεξα pine επειδή εν ελαφρύ, έχει ωραία νερά, και εν ανοιχτόχρωμο που μου αρέσει (αν και εσκούρινα το λίγο με το βερνίκι).

Μερικές φώτος (συγγνώμη που εν ασυγήριστο το υπόγειο, καταλαβένετε :)
Τί λέει? :)

Image

Image

Image

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by Στάθης »

Είσαι μερακλής!
Πολύ αισθητικό αποτέλεσμα και λειτουργικό σχέδιο!
Μπράβο!
no whey no gain

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by AggelosLRK »

ρε φιλε πολλα ωραιο!ποσα θελεις να μου κανεις ενα? χωρις να το λουστραρεις ομως,αιστο πανω μου αυτο για να το χρωματισω οπως θελω

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by stylgeo »

Ευχαριστώ Στάθη και Άγγελε, η αλήθεια είναι πως επέρασα αρκετές ώρες και προσπάθειες για να καταλήξω στο συγκεκριμένο σχέδιο, επειδή υπήρχαν πολλές διαφορετικές συνιστώσες που έπρεπε να καταλήξω. Αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος, εφκήκεν ακριβώς όπως το εφανταζόμουν.

Όσο για τιμή φίλε Άγγελε, για να είμαι ειλικρινής εν το εσκέφτηκα, θα σου πώ που θα κάτσω να το σκεφτώ, απλά για να σου δώσω να καταλάβεις τί τιμές παίζουν για ξύλινες τέτοιες κατασκευές αυτά τα 2 links δείχνουν τις τιμές για βάσεις (12 και 16 καλαμιών) που την Αγγλία.
http://www.jtote.com/product_info.php/o ... haelnnnm27
http://www.jtote.com/product_info.php/r ... rrency=GBP
Το ένα είναι αρκετά παρόμοιο με το δικό μου, απλά αρκετά πιο μικρό. Κάτσε να δώ το κόστος υλικών και τις ώρες εργασίας και θα σου πώ. Φυσικά αν θα το τελειώσεις εσύ με μπογιά εννά γλιτώσουμε 2-3 μέρες που την όλη δουλειά (για το λούστρο λέμε) απλά το τρίψιμο πρέπει αναγκαστικά να το κάμω εγώ πριν φκούν οι τρύπες. Θα σε ενημερώσω.

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by mariosspinning »

μαστρε μου εισαι πελεκάνοσ;
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by stylgeo »

Οι ρε φίλε, εν χόμπυ, ήταν ο μακαρίτης ο θείος μου και απλά έπιασα το μεράκκι του :)

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by mariosspinning »

ολαν εχει πελεκανο που εκαμνει ετσι δουλιουα,ωραια δουλειά φιλε μου μπραβο σου :clap: :clap:
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by stylgeo »

Χεχε, ευχαριστώ φιλούι μου! Ε, οκ, εν για το ψάρεμα, εννοείται εννά του δώσω ιδιέταιρη προσοχή, έννεν? Άλλο να κάμνεις μια βιβλιοθήκη ασπούμε, και άλλο να κάμνεις την βάση για τα καλάμια σου :D

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by mariosspinning »

αλλοι που αγαπουν τα γραμματα θα ελεγαν το αντιθετο :lol: :lol: ,συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε :D
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by Στάθης »

Stylgeo, χωρίς να έχω σχέση με ξυλουργική, έκανα κι εγώ μια βάση πιο παλιά (οικογενειακό project με τον πατέρα μου) και πρόσεξα ότι μετά που το σχέδιο ολοκληρώθηκε όπως το φανταζόμουν, θα μπορούσαν να υπάρχουν πολλές βελτιώσεις σε μια μελλοντική έκδοση, που θα αύξαναν μεν το κόστος και τις ώρες εργασίας, αλλά αν είναι για το χόμπι που το κάνεις, αξίζει τον κόπο. :)

Μερικά πράγματα πόυ πρόσεξα και θα ήθελα τη γνώμη σου:

Από λειτουργική άποψη:

* Οι ημικυκλικές κοιλοτητες, που υποδέχονται καλάμια στην δεξιά και αριστερή πλευρά, δεν θα έπρεπε να είναι στοιχισμένες μία προς μία, αλλά εναλλάξ. Εκεί που υπάρχει αριστερά ημικυκλική κοιλότητα, θα έπρεπε δεξιά να υπάρχει μεσοδιάστημα, ούτως ώστε καλάμια με μεγάλο μήκος να αλληλοδιασταυρώνονται αλλά να μην έρχονται σε επαφή.

* Οι ημικυκλικές κοιλοτητες, να μην είναι ημικυκλικές, αλλά σχήματος ημιελλειπτικού και με μεγάλες σχετικά ακτίνες, ώστε να παίρνουν δίσπαστα και τρίσπαστα καλάμια στην ίδια κοιλοτητα.

* Οι ενδιάμεσες υποδοχές στήριξης (αυτές που βρίσκονται στο μέσο το ύψους της βάσης) να είναι τοποθετημένες σε οδηγό, με σχισμή στη μέση (ή απλώς μια οριζόντια τομή στο πλάι) και βίδα σύσφιξης, ώστε να επιτρέπεται η κίνηση τους μέσα - έξω, με γνώμονα τη ρύθμιση της κλίσεως των καλαμιών.

* Υπό το ίδιο πρίσμα, οι δύο κάτω βάσεις στήριξης να είναι στερεωμένες στο πάνω μέρος σε διαμήκεις άξονες, ενώ στο κάτω μέρος να γίνει μια τοξοειδής κοιλότητα στο πλευρό της βάσης, με βίδα σύσφιγξης, ώστε να είναι δυνατή η κίνηση τους κατά μήκος ενός τόξου, , με γνώμονα τη ρύθμιση της κλίσεως των καλαμιών.

Από αισθητική άποψη

* Τέλος, αισθητικά, θα σχημάτιζα στις έξω ακμές των πλευρών της βάσης κάποιες αυλακώσεις με το router, αλλά η αισθητική είναι υποκειμενικό ζήτημα. :shifty:


Συγγνώμη για την παρέμβαση, δεν γίνεται με κριτικό μάτι, η δουλειά σου έιναι άψογη! Θα εκτιμούσα όμως να μου τα έλεγε κανείς αυτά όταν έκανα τη δική μου έρευνα, για να μην τα διαπιστώσω εκ των υστέρων. :shhh: Ελπίζω λοιπόν να φανούν χρήσιμα σε όποιο θα αναζητήσει να κάνει το ίδιο πράγμα στο μέλλον και έχει χρόνο και χρήμα να σκοτώσει. :shifty:

Επισυνάπτω κι εγώ εικόνες από μια διαφορετικού τύπου βάση, για καλάμια spinning, για να τροφοδοτήσουμε το think tank:

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Η κάτω βάση είναι περιστρεφόμενη, αρχικά ήτανε ιδιοκατασκευή το όλο σύστημα περιστροφής, αλλά μετά ανακάλυψα μια στρογγυλή περιστρεφόμενη βάση τηλεόρασης που έδεσε γάντι και έτσι την αντικατέστησα.
no whey no gain

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by stylgeo »

Καλά Στάθη, η βάση σου είναι το κάτι άλλο, τρομερή προσοχή στη λεπτομέρεια, και έχεις δίκαιο, η δουλειά με το router προσθέτει άλλο αέρα στη βάση. Η αλήθεια είναι πως απέφυγα το ρούτερ επειδή ήθελα να φαίνεται έντονα η διαφορά στις εισοχές και ήθελα να αποφύγω τούτο το κλασσικό λούκ που απέκτησε το δικό σου, έτσι εδούλεψα μόνο με το κυκλικό sander. Τώρα που το βλέπω όμως ίσως να το κάνει να φαίνεται πιο ολοκληρωμένη εργασία έτσι?

Όσο για τις υπόλοιπες σου εισηγήσεις, όλες πολύ βάσιμες, και κάποιες επρόσεξα και μόνος μου μετά, να εξηγήσω μισό.

Η συγκεκριμένη βάση προορίζεται για 2 διαφορετικούς τύπους καλαμιών ανάλογα με το μήκος τους. Τα κεντρικά οριζόντια στηρίγματα με τις κοιλότητες είναι τραβηγμένες σε τέτοιο σημείο μέσα ούτως ώστε τα καλάμια από πάνω να μην έρχονται σε επαφή με την μεσαία βάση. Αν επρόσεξες, οι πάνω κοιλότητες είναι εναλλάξ με τις κάτω (9 κοιλότητες πάνω και 10 κάτω ανά πλευρά). Ο λόγος είναι επειδή οι πάνω κοιλότητες προορίζονται για μακριά καλάμια (2σπαστα, 3σπαστα, αντένες) και οι κάτω για τηλεσκοπικά, το κάθε καλάμη να έχει το δικό του χώρο στη βάση κάτω και να μην είναι το ένα πάνω στο άλλο. Άρα η ιδέα για τους οδηγούς αν και κάτι που θα 'κλέψω' την επόμενη φορά που θα κάνω μια τέτοια βάση αν είναι για ένα είδος καλαμιού ( ;) ) στην προκειμένη περίπτωση δεν θα επρόσθετε κάτι.

Τωρά, τα δύο ζητήματα με τις εναλλάξ κοιλότητες δεξιά και αριστερά, ναι, το είχα σκεφτεί μετά που το είχα ήδη στήσει. Ευτυχώς όμως, όταν το εδοκίμασα με τα καλάμια που έχω ήδη, φαίνεται να έχουν αρκετή απόσταση μεταξύ τους άρα ίσως να εφάνηκα τυχερός δαμέ. Φυσικά να μου πείς μπορεί να εν τα καλάμια μου, αλλά τα πιο μακριά κομμάτια που έχω είναι τα τρίσπαστα 4μετρα εγγλέζικα και τα 3σπαστα feeder rods μου. τα 2 δίσπαστα σπίννινγκ που έχω εν πιο κοντά έτσι έν τίθεται θέμα.

Τωρά, όσον αφορά το σχήμα των κοιλοτήτων, ναι, έχεις δίκαιο, θα έπρεπε τις από πάνω κοιλότητες που είναι για τα τρίσπαστα να τις έκανα μισά οβάλ, επειδή το κάθε τρίσπαστο θέλει 2 :). Έχω 5 τρίσπαστα καλάμια και θέλουν 10 κοιλότητες. Οι υπόλοιπες 8 είναι για 2 σπίννινγκ και 4 αντεννες και μένουν 2 spare οι οποίες είμαι σίγουρος πως δεν θα αργήσουν να γεμήσουν άρα, ναί, με διαφορετικό σχήμα κοιλοτήτων πάνω θα εγλίτωνα θέσεις για 5 καλάμια. Έννεν κάτι που δεν μπορώ να διορθώσω με το σέγα σε ένα σαββατοκυρίακο, αλλά για να είμαι ειλικρινής, εν θα μπώ στον κόπο να ξανακόφκω, να τρίφκω (ο χάρος μου το τρίψιμο, φαντάζομαι και σύ πρέπει να το ετέλειωσες με 500άρι γυαλόχαρτο έτσι? έκαμες του 4 σιέρκα τρίψιμο τουλάχιστο από ότι φαίνεται), και να ξαναβαρνισάρω. Έτσι θα το αφήσω έτσι, και το επόμενο θα το κάμω με τις εισηγήσεις σου. Αλλά όντως έπρεπε να εμιλούσαμε πριν το κάμω, θα εγλίτωνα αρκετές ώρες στο σχεδιαστήριο :).

Αν θέλεις τα σχέδια σε 3D, να σου στείλω το σχέδιο του SketchUp που έκαμα. Εν με τούντο τρόπο που ήβρα τις αποστάσεις για να μην ακουμπούν τα τρίσπαστα στην μεσαία στήρηξη.

Ευχαριστώ για τις απόψεις σου Στάθη, θα κλέψω τις ιδέες σου για τους οδηγούς και για την τοξοειδή κίνηση των κάτω βάσεων, πραγματικά άψογη ιδέα. Νομίζω η επόμενη μου κατασκευή θα είναι η βάση για τρίσπαστα, και να την αφήσω τούτη για τηλεσκοπικά, αντένες, και απόχες.

Καλή ιδέα πάντως αν έχουν και άλλοι κατασκευές να τις βάλουν πάνω. Πάω τωρά να ξεκινήσω ένα θέμα για DIY νομίζω εννά έβρουμεν αρκετές ιδέες! :P

Γιώργος

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by Στάθης »

Ευχαριστώ πολύ για την ανατροφοδότηση. :)

Πράγματι μετά που μπαίνει το βερνίκι είναι κρίμα από το Θεό να ξυλώσεις τη δουλειά σου και με γνώμονα το ότι είναι πρώτη απόπειρα και είσαι χομπίστας, έκανες φανταστική δουλειά. 8-)
Καλή ιδέα το sketchbook, δεν είχα σκεφτεί να ασχοληθώ με πρόγραμμα τρισδιάστατης επεξεργασίας, αλλά φαίνεται ότι σου δίνει πολλές περισσότερες δυνατότητες και ίσως να αξίζει την επένδυση σε χρόνο μέχρι να μάθεις τη λειτουργία του. Εγώ είχα απλώς σχεδιάσει σε ένα πρόγραμμα διανυσματικών γραφικών τα κομμάτια και μετά εφαρμόστηκαν με πολλές δοκιμές και λάθη. :lol:

Όντως, στην πρώτη απόπειρα κάνεις πολλά λάθη, αλλά εδώ μπορεί να συνεισφέρει πολλά η κοινότητα, ώστε να αποφύγεις λάθη που θα έκανες χωρίς την κατατεθημένη εμπειρία μερικών.
Ευχαριστώ πολύ που άνοιξες αυτό το θέμα, εξαιρετικά ενδιαφέρον και χρήσιμο.

Να 'σαι καλά, είμαι βέβαιος πως στη δεύτερη απόπειρα θα τα πάμε και οι δύο πολύ καλύτερα! :)
no whey no gain

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Wow to both of you :D :clap: :clap:
Ωραιοι και οι δυο σας :!: :!: :!: :!:
Σταθη. Μου αρεσε πολυ η ιδεα με τα "κλαππουθκια" Διερωτουμαι ομως αν ειναι μεταλλικα :?:

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by Στάθης »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Σταθη. Μου αρεσε πολυ η ιδεα με τα "κλαππουθκια" Διερωτουμαι ομως αν ειναι μεταλλικα :?:
Ειναι μεταλλικά, τα πήρα από το Home Center και πρέπει να ήταν το πιο δαπανηρό κομμάτι της όλης κατασκευής (~20 ευρώ).
no whey no gain

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by stylgeo »

Ναι, τα κλαππούθκια ήταν καλή επιλογή, εγώ έψαξα για πλαστικά rod holders αλλά θα εστοίχιζε άλλα 30 ευρώ περίπου, έτσι επροτίμησα τις κοιλότητες

Το Sketchup χρησιμοποιώ το πάρα πολύ, βασίζομαι πάρα πολύ πάνω του! Εσχεδίασα όλα τα έπιπλα του υπογείου που θα χρησιμοποιώ για αποθήκευση και για ψάρεμα, έχουμε ώς τώρα μια συρταριέρα, ένα ερμάρι με συρτάρια και πατούς μαζί, ένα η βάση τούτη, και ένας πάγκος εργασίας με όλα τα συναφή για τα ψαρέματα ο οποίος θα γίνει σύντομα.

Απλά για να καταλάβεις πόσο βολικό είναι, δες την φώτο το πριν και το μετά! :)

Image

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”