Δέχομαι παραγγελίες 8)

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by Στάθης »

stylgeo wrote:εγώ έψαξα για πλαστικά rod holders αλλά θα εστοίχιζε άλλα 30 ευρώ περίπου, έτσι επροτίμησα τις κοιλότητες
Έψαξα κι εγώ, αλλά φυσικά ήταν αδύνατο να βρω κάτι στην τοπική αγορά.
Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω απ' αυτά που κρατάνε τις πόρτες στερεωμένες στους τοίχους (!) αν έβρισκα κάποια με αρκετή διατομή, αλλά όταν πήγα στο HomeCenter, είδα τα άγκιστρα και τα προτίμησα. :)
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις που βρήκες rod holders?

Τα άγκιστρα ήταν απαραίτητα σε αυτή την περίπτωση για να κρατούν τα καλάμια στη θέση τους, διότι τα καλάμια είναι σχεδόν κατακόρυφα (κλίση περίπου 5 μοιρών). Η κυκλική τους διάταξη θα προκαλούσε προβλήματα, εαν έμπαιναν υπό μεγάλη κλίση.


PS. H φωτογραφία σου με έπεισε την επόμενη φορά να χρησιμοποιήσω το SketchBook. Απίστευτο!
no whey no gain

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by Giorkos »

πελεκάνος (ή έστω ερασιτέχνης ) του σήμερα και χωρίς σκέτσαπ δεν λέει !!!


:clap:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by MariosK »

Ωραία δουλειά και που τους δύο :clap: :clap: :clap:

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by stylgeo »

Όντως, το SketchUp είναι τρομερά δυνατό εργαλείο το οποίο σου επιτρέπει να δείς τη δουλειά σου πριν καν την αρχίσεις. Τώρα σε λίγο που θα βρώ λίγο χρόνο να βάλω φώτος που κάποιες άλλες ιδέες για βάσεις που είχα κάνει πριν καταλήξω σε τούτη, μπορεί κάποιος που του περνά να πάρει ιδέες να κάνει κάτι, μαζί με τις συμβουλές του Στάθη πιο πάνω!



Όσο για τα rubber holders Στάθη, τελικά εν 80 ευρώ περίπου παρά 30 που θα εστοιχίζαν, και είναι μόνο στο εξωτερικό που τα έχω βρεί. Καλύτερα να πιάσω ένα λάστιχο μαύρο χοντρό, να το κόψω σε μικρά κομματάκια, και μετά να το σχίσω που τη μέση. Σου στέλνω κάποια λίνκς, αυτά είχα τα κάνει bookmark όταν έψαχνα για να κάνω τη βάση, δεν νομίζω να αξίζει να αγοράσει κανείς τούντο πράμα, εν πολλά ακριβά! Φυσικά, θα τα αγοράσεις μια φορά, και να μου πείς, δεν δίνεις 2 ευρώ για το κάθε σου καλάμι? Ο καθένας με την τζέπη του έτσι? :)

http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... googlebase

http://www.ebay.co.uk/itm/250859192745? ... 500wt_1127

http://www.thesundeckonline.com/Rubber3.htm

Όσο για τα άγκιστρα στην δική σου περίπτωση, εκτός από αναγκαία, είναι και όμορφα νομίζω, προσθέτουν κάτι στο όλο θέμα.

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by stylgeo »

Κάποιες άλλες ιδέες πριν αποφασίσω πως δεν θα χρησιμοποιούσα rubber holders. To ράφι στον τοίχο έχω το ακόμα στα υπόψιν, μόνο που το υπόγειο εν χαμηλοτάβανο, άρα δεν ξέρω ποιά καλάμια θα μπούν πάνω :D

Image

Image

Image

Image

Αν κάποιος θέλει το τρισδιάστατο για να πάρει τις μετρήσεις από οποιοδήποτε σχέδιο (είναι και τα μεγέθη μετρημένα) και έχει και το sketchup (ειδάλλως απλά ψάχνετε Download Google Sketchup, εν δωρεάν) λαλείτε μου!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by Giorkos »

εγκριμένο απο στυλγεο :D

εφόσον εν να κάμεις τον κόπο να κόψεις τα στρογγυλα κομμάθκια, τότε κόψε πρώτα με λίο μεγαλύτερη ακτίνα (περίπου 1.5 εκ. πιο μεγάλο που το στρογγυλό κομμάτι το πάνω) και μετά με ένα πέρασμα στις διαστάσεις (ακτίνα του πάνω στρογγυλού) θα πάρεις ένα κουλλούρι. το κουλλούρι θα το κόψεις -τρίψεις . το πόσο θα το υπολογίσεις με το πόσες τρύπες έχεις στο στρογγυλό για τα καλάμια σου !τρίψιμο (και αν θέλεις λίο στρογύλεμα στις άκρες για να γυρίζουν ελεύθερα να με αγγίζει το ένα στο άλλο και τρυπάς τα στη μέση. βιδώνεις τα όπως την φωτό και καταλήγεις με ένα στεφάνι ξύλενο που κρατά τα καλάμια, παραμένεις στο μοτίβο του ξύλινου επίπλου χωρίς πλαστικά τζαι ιστορίες, τζαι το μόνο κόστος βασικά εν οι βίδες :)

μετά πό λιγη σκέψη εκατάλαβα ότι ο αιρθμός των τρύπων για τα καλάμια πρέπει να είναι ζυγός, για να φκουν τζαι τα ξυλούθθκια όπως πρέπει τζαι να μεν μείνει ένα στο τέλος που θα κλείνει μόνο μια τρύπα !!!!!


γιώρκος
Attachments
rod top.JPG
rod top.JPG (62.06 KiB) Viewed 3116 times
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by MariosK »

Γιώρκο πολλά ωραία η ιδέα σου τζε έχει πολλά πλεονεκτήματα:
α) φτήνη λύση
β) αισθητικά πιστευκω θα φένεται πάρα πολλά ωραίο αν πετύχεις το finish (πιο ωραίο που πλαστικά τζε σίδερα)
γ) θα προστατεύει καλλύτερα τα καλάμια αφού δεν θα δέχονται επαφή με σίδερα που μπορούν να διαβροθούν λόγο της αλμύρας που μπορεί να μείνει λίον πας τα καλάμια, ούτε θα δέχονται πίεση για να μπουν στα πλαστικά

:clap: :clap: :clap: :clap:

Νομίζω μπορεί να εφαρμοστή και στην βάση του stylgeo, όχι μόνο σε στρογγυλή, σωστά? Δεδομένου πάντα ότι δεν θα έχουν κλήση τα καλάμια για να μεν βρίσκει πας τα καλάμια το ξύλο όταν το γυρίζεις.

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by Στάθης »

Όντως έξυπνη ιδέα. :clap:

Αν βρεθουν και κατάλληλα ελατήρια στρέψης που να επαναφέρουν το ξύλινο τόξο στην αρχική του θέση, θα ήταν ότι έπρεπε. :D
no whey no gain

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by Giorkos »

Στάθης wrote:Όντως έξυπνη ιδέα. :clap:

Αν βρεθουν και κατάλληλα ελατήρια στρέψης που να επαναφέρουν το ξύλινο τόξο στην αρχική του θέση, θα ήταν ότι έπρεπε. :D
μα ήντα ελατήρια θέλεις ρε στάθη...με το σιέρι σου φίλε μου...γυρίζεις τα που τη μια, τζαι μετά που την άλλη :D


η ιδέα δεν είναι δική μου αλλά των προγόνων μας.... θυμηθείτε την αρμαρολλού της στετές σας.... :shhh:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by (CyBasser) »

Πάνω που είμουν έτοιμος να παραγγείλω που έξω μιας και άρχισε να χαλά το προηγούμενο που επαράγγελα που έξω :shifty: εβομβαρδίστικα που τρεις μερκές... Συγχαρητήρια παιδιά, υποκλίνομαι!! :clap: :clap: :clap: :clap:

Ρε Γιώρκο, τωρά που τελιώνεις που τα κάγκελλα, ξέρεις.... :whistle: :whistle:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Δέχομαι παραγγελίες 8)

Post by Giorkos »

(CyBasser) wrote: Ρε Γιώρκο, τωρά που τελιώνεις που τα κάγκελλα, ξέρεις.... :whistle: :whistle:
ναι ρε...κανένα πρόβλημα...αλλά ξέρεις...είμαι μόνος μου στα κάτζελλα τζαι εν να καθυστερήσω πολλά....έτο...εν έχω τζαι γω κανένα γείτο να με βοηθήσει :wink: :whistle: :whistle: :whistle:



πιάστο φρουτσίν σου τζαι έλα ποτζί !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”