Εισηγήσεις για μηχανούα για το εγγλέζικο

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
User avatar
nick
Posts: 24
Joined: Tue May 24, 2011 10:26 am

Εισηγήσεις για μηχανούα για το εγγλέζικο

Post by nick »

Παίδες όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω μηχανούα να αγοράσω. Ενεν ανάγκη να δώκω μια περιουσία αλλα παρά να πιάσω μια 'σκάρτη' προτιμώ να πληρώσω κάτι παραπάνω για μια καλή.

1ο, έχουν πολλή διαφορά οι τιμές στο Internet με τες τιμές δαμέσα αν λάβουμε υπόψη και τα shipping?

2ο και πιό σημαντικό, τι χαρακτηριστικά ψάχνουμε στην μηχανούα για εγγλέζικο? :think: :think:

Αν παίζει ρόλο το καλάμι μου, έχω ενα Daiwa Aqualite Match 3.90. Πρέπει ναν πιο παλιό version επειδή μέστο Internet βρίσκω διαφορετικά σχέδια.

Αν μπορείτε να μου δώσετε τζε κανένα link καμιάς καλής που ξέρετε ακόμα καλύτερα.

:text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow:

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Εισηγήσεις για μηχανούα για το εγγλέζικο

Post by giannosP »

Φιλε Nick, εγω εχω την mitchell avocet II , πολλα ορεα, και χαλαρη μηχανουα.Για την τιμη της ακομα διεροτουμε, πως μια τοσο ορεα μηχανη εν ετσι φτηνη. Εγω αγορασα την που την κυπρο 44ευρο , μετα ειβρα την στο net 18 δολαρια... φκενη σε 3 μεγεθη, 1000, 2500 , και νομιζω 4000. Ειναι πολλα μαλακη στο τηληγμα της.
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Εισηγήσεις για μηχανούα για το εγγλέζικο

Post by giannosP »

Life is a game....Fishing is serious!

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: Εισηγήσεις για μηχανούα για το εγγλέζικο

Post by kostas728 »

okuma avenger 7 ball rings plus extra spool $36 okuma trio 10 ball rings $ 55- 100
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

User avatar
nick
Posts: 24
Joined: Tue May 24, 2011 10:26 am

Re: Εισηγήσεις για μηχανούα για το εγγλέζικο

Post by nick »

giannosP wrote:Φιλε Nick, εγω εχω την mitchell avocet II , πολλα ορεα, και χαλαρη μηχανουα.Για την τιμη της ακομα διεροτουμε, πως μια τοσο ορεα μηχανη εν ετσι φτηνη. Εγω αγορασα την που την κυπρο 44ευρο , μετα ειβρα την στο net 18 δολαρια... φκενη σε 3 μεγεθη, 1000, 2500 , και νομιζω 4000. Ειναι πολλα μαλακη στο τηληγμα της.
Φίλε τι εννοείς με το 'μεγέθη'? Πια είναι ακριβώς η διαφορά της 1000 με την 4000? Μιλούμε για χωρητικότητα μισίνας?

kostas728
Posts: 124
Joined: Sat Aug 22, 2009 12:32 pm

Re: Εισηγήσεις για μηχανούα για το εγγλέζικο

Post by kostas728 »

η 1000 είναι για ποιο λεπτές "μισινες" πχ 14-16-18mm είναι ποιο μικρή σε μέγεθος και είναι ποιο ελαφριά από την 4000 η 4000 είναι για ποιο χοντρές "μισινες" και εν ποιο βαρετή και πολλά μεγάλη για το εγγλέζικο η γνώμη μου είναι ότι mixanaoua ποιο μεγάλη από 2000 εν μεγάλη για το εγγλέζικο φυσικά εξαρτάται και από την εταιρία που την "εκατασκεβασε" ελπίζω να εννοηθείσα!!
SOUTH JERSAY REEL BURNERS! www.sjrb-online.com/

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Εισηγήσεις για μηχανούα για το εγγλέζικο

Post by giannosP »

Ακριβος! :P
Life is a game....Fishing is serious!

User avatar
nick
Posts: 24
Joined: Tue May 24, 2011 10:26 am

Re: Εισηγήσεις για μηχανούα για το εγγλέζικο

Post by nick »

kostas728 wrote:η 1000 είναι για ποιο λεπτές "μισινες" πχ 14-16-18mm είναι ποιο μικρή σε μέγεθος και είναι ποιο ελαφριά από την 4000 η 4000 είναι για ποιο χοντρές "μισινες" και εν ποιο βαρετή και πολλά μεγάλη για το εγγλέζικο η γνώμη μου είναι ότι mixanaoua ποιο μεγάλη από 2000 εν μεγάλη για το εγγλέζικο φυσικά εξαρτάται και από την εταιρία που την "εκατασκεβασε" ελπίζω να εννοηθείσα!!
Ευχαριστώ για το μάθημα :D

Τα ball bearings όσα παραπάνω τόσο το καλύτερο?

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Εισηγήσεις για μηχανούα για το εγγλέζικο

Post by giannosP »

Μαλλον! :D
Life is a game....Fishing is serious!

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”