τι είδος οδηγών είναι αυτοί με το χρυσό αντί του κεραμικού;

Αν επιθυμείτε να καταθέσετε την άποψή σας για ζητήματα που δεν περιλαμβάνονται στις παρακάτω ενότητες, μπορείτε να το κάνετε από εδώ.
Post Reply
Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

τι είδος οδηγών είναι αυτοί με το χρυσό αντί του κεραμικού;

Post by Κώστας »

Γνωρίζεται τι είδος οδηγών είναι αυτοί με το χρυσό αντί του κεραμικού;
Θέλουν ιδιαίτερη συντήρηση;
SNC00021.jpg
SNC00021.jpg (282.97 KiB) Viewed 3705 times

User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Re: τι είδος οδηγών είναι αυτοί με το χρυσό αντί του κεραμικού;

Post by marios pafitis »

Κώστα αν οι συγκεκριμένοι οδηγοί είναι της Pacific Bay είναι η σειρά TiGOLD που είναι δακτυλίδι από γυαλισμένο "ζιρκονι"με επίχρισμα χρυσού και έχει παρόμοιες ιδιότητες με το Sic

chrisostomos
Posts: 259
Joined: Sun Oct 24, 2010 6:44 pm
Location: ΙΔΑΛΙΟΝ
Contact:

Re: τι είδος οδηγών είναι αυτοί με το χρυσό αντί του κεραμικού;

Post by chrisostomos »

ειναι απο αυτα που εδωκε ο Ουιλιαμ στην Καιτη ?
Δεν φοβάμαι δεν ελπίζω είμαι παντρεμένος

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: τι είδος οδηγών είναι αυτοί με το χρυσό αντί του κεραμικού;

Post by Στάθης »

Τζιεινα ήταν sick.
no whey no gain

User avatar
marios pafitis
Posts: 454
Joined: Tue Dec 09, 2008 11:31 am
Location: Λευκωσια κ/κλι
Contact:

Re: τι είδος οδηγών είναι αυτοί με το χρυσό αντί του κεραμικού;

Post by marios pafitis »

Όχι Στάθη m εκείνα ήταν ειδική παραγγελια βασικά εν τούτα που περιμένω για ένα καλάμι που ένα στήσω και ένα το βάλω βιτρίνα
Attachments
Fuji Ruby & Sapphire Ring.jpg
Fuji Ruby & Sapphire Ring.jpg (34.94 KiB) Viewed 3579 times

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: τι είδος οδηγών είναι αυτοί με το χρυσό αντί του κεραμικού;

Post by christos nic »

Συναντησα και εγω με χρωμα χρυσο προσφατα οδηγους.. βασικα το σημειο που βρισκετε το κεραμικο αλλα το δακτυλιδι δεν ειχαι το παχος του συνηθησμενου δακτυλιδιου απο κεραμικο αλλα λεπτοτερο..σαν επικαλυψη και οταν ρωτησα μου ειπε ο πωλητης οτι ειναι επικαλυψη απο ζιρκονιο..βασικα απο τα λιγα που διαβασα τα υλικα αυτα επικαλιψεις τιτανιου,ζιρκονιου κτλ τα εφαρμοζουν στους οδηγους για να μιωσουν την θερμοκρασια-τριβη που μπορει να αποκτηση το νημα η η μισηνα την ωρα της συνεχωμενης επαφης στα δακτυλιδια για να μην υπαρχουν φθορες σε αυτα και στα νηματα-μισηνες και για λιγοτερη αντισταση τριβης τους..
θελει προσοχη ομως η επιλογη τετοιου καλαμιου καλα να ειναι fuji αλλα οχι οτηδηποτε οδηγους fuji γιατι το καθε ειδος ειναι αναλογως της χρησης..
συναντησα και καλαμι 12 ευρο με χρυσα δακτυλιδια..δεν νομιζω να ειναι και με επικαλυψη ζιρκονιου αυτο αλλα καποιας μεταλικης πογιας..

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: τι είδος οδηγών είναι αυτοί με το χρυσό αντί του κεραμικού;

Post by konstantinos kalogir »

Στάθης wrote:Τζιεινα ήταν sick.
Σωστός!!!! :lol: :lol: :lol:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: τι είδος οδηγών είναι αυτοί με το χρυσό αντί του κεραμικού;

Post by MariosK »

christos nic wrote:Συναντησα και εγω με χρωμα χρυσο προσφατα οδηγους.. βασικα το σημειο που βρισκετε το κεραμικο αλλα το δακτυλιδι δεν ειχαι το παχος του συνηθησμενου δακτυλιδιου απο κεραμικο αλλα λεπτοτερο..σαν επικαλυψη και οταν ρωτησα μου ειπε ο πωλητης οτι ειναι επικαλυψη απο ζιρκονιο..βασικα απο τα λιγα που διαβασα τα υλικα αυτα επικαλιψεις τιτανιου,ζιρκονιου κτλ τα εφαρμοζουν στους οδηγους για να μιωσουν την θερμοκρασια-τριβη που μπορει να αποκτηση το νημα η η μισηνα την ωρα της συνεχωμενης επαφης στα δακτυλιδια για να μην υπαρχουν φθορες σε αυτα και στα νηματα-μισηνες και για λιγοτερη αντισταση τριβης τους..
θελει προσοχη ομως η επιλογη τετοιου καλαμιου καλα να ειναι fuji αλλα οχι οτηδηποτε οδηγους fuji γιατι το καθε ειδος ειναι αναλογως της χρησης..
συναντησα και καλαμι 12 ευρο με χρυσα δακτυλιδια..δεν νομιζω να ειναι και με επικαλυψη ζιρκονιου αυτο αλλα καποιας μεταλικης πογιας..
Έχω καλάμι spinning 20 λίρες εδώ και 6 χρόνια με οδηγούς ζιρκονίου και δεν επάθεν τίποτε Χρήστο. Δεν είναι ακριβοί οδηγοί και κάμνουν μια χαρά την δουλειά τους. Είναι που τα ποιο χρησιμοποιημένα μου καλάμια τόσο σε θάλασσσα όσο και στον φράχτη...

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: τι είδος οδηγών είναι αυτοί με το χρυσό αντί του κεραμικού;

Post by christos nic »

MariosK wrote: Έχω καλάμι spinning 20 λίρες εδώ και 6 χρόνια με οδηγούς ζιρκονίου και δεν επάθεν τίποτε Χρήστο. Δεν είναι ακριβοί οδηγοί και κάμνουν μια χαρά την δουλειά τους. Είναι που τα ποιο χρησιμοποιημένα μου καλάμια τόσο σε θάλασσσα όσο και στον φράχτη...
Φιλε Μαριε δεν υποτιμησα τα καλαμια με οδηγους ζιρκονιου δεν εχω ουτε και εμπειρια με τετοιου ειδους οδηγων ,αντιθετος ομως εκαμαν μου και εντυπωση οταν τους ειδα..αλλα για ενα καλαμι πιστευω αρκουν οι οδηγοι sic και για χρηση νηματος αφοβα για αποφυγη φθορων..απλα το θεμα πιστευω ειναι τι ποιοτητα ειναι το καθε υλικο για να εχει ανθεκτικοτητα..πχ πιστευω για τα sic δακτυλιδια των 5 ευρο διαφερουν απο δακτυλιδια των 20 ευρο στην ποιοτητα..

Το καλαμι που συναντησα στο τελος που ειπα δεν ειναι το πρωτο που αναφερα που εγραφε στην καρτελα του ζιρκονιου οδηγοι αξιας 120 ευρο αλλα ενα καλαμακι 12 ευρο για μικρους μαλλον(δεν εγραφε τιποτε πανω)και το ειπα για να αποφυγη καποιος να παρει καλαμι με χρυσους οδηγους νομιζοντας οτι ειναι ζιρκονιου..το καλαμι σου φιλε εν 35 ευρο σιγουρα καλυτερης ποιοτητας απο αυτο που αναφερα..εχω και εγω καλαμι ετσι αξιας 25-30 λιρες καμποσα χρονια και δεν νωθει τιποτε :D και ψαρεψα και με καλαμι 10 ευρο σπιννινγκ καποιου φιλου καποτε οταν δεν ειχε αλλο να μου δωσει να ψαρεψω :D και οταν κτυπησε ψαρι πολυ σεβαστου μεγεθους ειδα μπρωστα στα ματια μου την μυτη του καλαμιου να φτανει μεχρι τελια κατω χωρις να σπαζει :o το ψαρι ομως εν εφκενε με ετσι καλαμι με τιποτε :!: ..τουτο που ειδα εγω ηταν το ποιο φτηνο καλαμι που ετυχε και συναντησα γι αυτο ειπα μαλλον ειναι βαμμενοι με μεταλλικη μπογια οι οδηγοι..και τωρα που θυμιθηκα παλια ειδα και καλαμι 50 ευρο σπιννινγκ με το που ακουμπησε την μυτη ενας πελατης ενος καταστηματος κοπηκε ξαφνικα!πολλες φορες στα πολυ φτηνα καλαμια σπανια βρισκης κατι να αντεξει λιγα χρονια..

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: τι είδος οδηγών είναι αυτοί με το χρυσό αντί του κεραμικού;

Post by MariosK »

Όταν μιλάμε για sic, alconite, zirkonio, ceramic κ.τ.λ μιλάμε μόνο για το υλικό που ειναι κατασκευασμένο το δακτυλίδι μέσα στον οδηγό και όχι ολόκληρος ο οδηγός (μέταλλο που κρατά το δακτυλίδι). Το SiC αυτή την στιγμή είναι το ακριβότερο και το καλύτερο χωρίς καμιά αμφιβολία αλλά είναι ανούσιο κατά την γνώμη μου κάποιος να αγοράζει καλάμι με action 40gr και οδηγούς SiC. Το ζιρκόνιο είναι ένα βήμα πάνω από τα κεραμικά πολύ φτηνά δακτυλίδια. Τωρά όσον για τα καλάμια ας μην μπούμε σε έτσι συζήτηση εγώ απλά σού είπα ότι τα δακτυλίδια από ζιρκόνιο δεν είναι κάποιο πανάκριβο εξωτικό υλικό αλλά σίγουρα αν τα αγοράσεις με hi-tech titanium guides τότε θα σου κάτσει έναν αλλόναν. Ελπίζω αυτό να σου ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα.

P.S. Μην ακούτε πελλάρες ότι μόνο τα δακτυλίδια SiC κάμνουν για νήμα, εκτός και αν μιλάς για 80+ λίβρες νήμα για trolling, poppping ή jigging για μεγάλα γλίορα κυνηγόψαρα.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: τι είδος οδηγών είναι αυτοί με το χρυσό αντί του κεραμικού;

Post by Greg »

παραθετω ενα πινακα που δειχνει τον δεικτη σκληροτητας μερικων στοιχειων και ενωσεων.. στον τελευτεο πινακα φαινετε και το SiC που ειναι μερικα σκαλια ποιο κατω απο το διαμαντι (το ποιο σκληρο υλικο). Η σκληροτητα ενος υλικου δειχνει την αντοχη του στην τριβη, βαση του τελευταιου πινακα μπορει να καταλαβει καποιος ποιο υλικο αντεχει 'καλυτερα' στην τριβη απο καποιο αλλο.

οταν παιρνουμε ενα καλαμι, να βλεπουμε το υλικο του μεταλικου μερους του οδηγου και το υλικο του κεραμικου.. οχι το χρωμα διοτι πολυ απλα μπορει να ειναι πογιατισμενο

http://www.tedpella.com/company_html/hardness.htm
Esox Lucius

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: τι είδος οδηγών είναι αυτοί με το χρυσό αντί του κεραμικού;

Post by christos nic »

MariosK wrote:Όταν μιλάμε για sic, alconite, zirkonio, ceramic κ.τ.λ μιλάμε μόνο για το υλικό που ειναι κατασκευασμένο το δακτυλίδι μέσα στον οδηγό και όχι ολόκληρος ο οδηγός (μέταλλο που κρατά το δακτυλίδι).Το SiC αυτή την στιγμή είναι το ακριβότερο και το καλύτερο χωρίς καμιά αμφιβολία αλλά είναι ανούσιο κατά την γνώμη μου κάποιος να αγοράζει καλάμι με action 40gr και οδηγούς SiC. Το ζιρκόνιο είναι ένα βήμα πάνω από τα κεραμικά πολύ φτηνά δακτυλίδια. Τωρά όσον για τα καλάμια ας μην μπούμε σε έτσι συζήτηση εγώ απλά σού είπα ότι τα δακτυλίδια από ζιρκόνιο δεν είναι κάποιο πανάκριβο εξωτικό υλικό αλλά σίγουρα αν τα αγοράσεις με hi-tech titanium guides τότε θα σου κάτσει έναν αλλόναν. Ελπίζω αυτό να σου ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα.

P.S. Μην ακούτε πελλάρες ότι μόνο τα δακτυλίδια SiC κάμνουν για νήμα, εκτός και αν μιλάς για 80+ λίβρες νήμα για trolling, poppping ή jigging για μεγάλα γλίορα κυνηγόψαρα.
Φιλε Μαριε και εγω για τα δακτυλιδια μιλουσα το εσωτερικο των δακτυλιδιων(το ειδος τους)αλλα καλα εκανες και το διευκρινησες γιατι αναφερα και εγω εκτος και απο τον τιτλο του θεματος περι οδηγων εννοωντας το εσωτερικο τους..
Γιατι ομως φιλε μου ειναι ασκοπο να παρεις καλαμι μεχρι 40γρ action με sic δακτυλιδια..?ειναι λιγη η καταπονηση συνεχων βολων πολυωρων ψαρεματων σπιννινγκ στα δακτυλιδια απο την τριβη του νηματος? και τωρα δεν ειναι μεγαλη η αξια καλαμιου σπιννινγκ με δακτυλιδια sic πλεον και το αλλο στα 10 καλαμια που ειδα προσφατα σπιννινγκ αξιας 60-100 ευρο ηταν ολα με sic δακτυλιδια και μου ειπαν οτι πλεον οι εταιρειες βαζουν αυτου του ειδους δακτυλιδη πλεον γιατι επεσε η αξια τους..
φιλε αυτα που αναφερα περι διαφορας δακτυλιδιου sic απο sic στην ποιοτητα ειναι γιατι καλαμι μαρκας καλης με δακτυλιδια sic που χαρακτηκε το δακτυλιδη απο την συνεχη χρηση νηματος και το καλαμι το εδινε η εταιρια και για χρηση νηματος..μπορει και να ετυχε σε λιγα καμματια δεν γνωριζω πολλα.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: τι είδος οδηγών είναι αυτοί με το χρυσό αντί του κεραμικού;

Post by MariosK »

christos nic wrote: Γιατι ομως φιλε μου ειναι ασκοπο να παρεις καλαμι μεχρι 40γρ action με sic δακτυλιδια..?ειναι λιγη η καταπονηση συνεχων βολων πολυωρων ψαρεματων σπιννινγκ στα δακτυλιδια απο την τριβη του νηματος?
Ναι
christos nic wrote: και τωρα δεν ειναι μεγαλη η αξια καλαμιου σπιννινγκ με δακτυλιδια sic πλεον και το αλλο στα 10 καλαμια που ειδα προσφατα σπιννινγκ αξιας 60-100 ευρο ηταν ολα με sic δακτυλιδια και μου ειπαν οτι πλεον οι εταιρειες βαζουν αυτου του ειδους δακτυλιδη πλεον γιατι επεσε η αξια τους..
Όντος η διαφορά στην τιμή είναι μικρή αλλά είναι άχρηστο... Απλά πουλά παραπάνο το όνομα λόγο μόδας...
christos nic wrote:φιλε αυτα που αναφερα περι διαφορας δακτυλιδιου sic απο sic στην ποιοτητα ειναι γιατι καλαμι μαρκας καλης με δακτυλιδια sic που χαρακτηκε το δακτυλιδη απο την συνεχη χρηση νηματος και το καλαμι το εδινε η εταιρια και για χρηση νηματος..μπορει και να ετυχε σε λιγα καμματια δεν γνωριζω πολλα.
Το SiC είναι SiC όπως το σίδερο είναι σίδερο... Μπορεί να υπάρχουν μικροδιαφορές στην χημεία αλλά οι ιδιότητες είναι περίπου οι ίδιες... Αν χαράκτικε από το νήμα τότε δεν πιθανόν δεν ήταν SiC αλλά μαϊμού... To SiC είναι σπάνιο στην φύση αλλά μπορεί να παραχθεί τεχνητά οπότε ψεύτο-SiC, που μπορεί να είναι χειρότερα και που τα κεραμικά μπορεί να βρεθούν στην αγορά όπως μπορεί και ο καθένας να βαφτίσει ότι θέλει με το όνομα SiC. Έπισης ένα λόγος να σου χαράξει τους οδηγούς το νήμα είναι και η λάθος χρήση του νήματος σε συνδιασμό με πολύ κακής ποιότητας νήμα. Η μόνη διαφορά στην τιμή μεταξύ δύο διαφορετικών, πραγματικών, SiC οδηγών λογικά μπορεί να είναι μόνο στη τεχνολογία του οδηγού (π.χ. Fuji K Series) και στο μέταλλο του οδηγού (π.χ. Τιτάνιο, Ατσάλι, Σίδερο κ.τ.λ.).

Στην τελική αναγκάζεσαι να αγοράζεις μόνο fuji όπως είπες γιατί θεωρητικά είσαι σίγουρος αλλά στο τέλος πληρώνεις το έναν αλλόναν για κάτι που δεν το χρειάζεσαι. Όταν λέω είναι αχρείαστο το SiC για medium spinning καλάμια το λέω απλά για να μην είναι αποτρεπτικός παράγοντας για να αγοράσεις έναν καλάμι που σου αρέσαν ούλλα τα αλλά και δεν έχει SiC οδηγούς.

Post Reply

Return to “Διάφορα Θέματα”